Trutnov byl ještě nedávno jedním z mála měst, které se s tématem hazardu vypořádalo tak, že si nahlas nikdo příliš nestěžoval. Zatímco v nedalekém Dvoře Králové nad Labem si absolutní zákaz nechala radnice dokonce posvětit v referendu a v Náchodě způsob regulace roky vzbuzuje emoce přicházející z mnoha stran, herny v Trutnově dlouhodobě fungují bez nějakých zásahů.
Část peněz z výdělků putuje městu, které vybraných 18 milionů ročně investuje do rozvoje města.
Jenže klidné časy teď skončily i v druhém největším městě v kraji. V Trutnově vznikla petice, která požaduje okamžitý zákaz hazardu ve městě a dodneška se pod ni podepsalo přes 200 lidí.
Argumenty petičníků, kteří založili iniciativu Trutnov bez hazardu jsou obdobné jako jinde: sociálně slabší se na hraní automatů stávají závislými, zadlužují se, stoupá kriminalita a nabalují se další problémy.
Aktivisté proto poslali své argumenty vedení radnice a chtějí, aby se jimi před podzimními komunálními volbami zabývalo ještě poslední zasedání zastupitelstva.
„Na výherních automatech vzniká závislost, protože umožňují rychlé a nepřetržité hraní, což způsobuje hráčům značné finanční ztráty, které řeší vysokými půjčkami, až začnou lhát a páchat trestné činy.
„Tam, kde hazard zakážou, rostou černé herny“
Vede to ke ztrátě zaměstnání, rozpadu rodiny, vězení a sebevraždám. A všechno se to děje kvůli tučným ziskům pár majitelů heren a velkých hazardních firem,“ uvedl petičník Petr Hanč.
Trutnovský starosta Ivan Adamec (ODS), který je dlouhodobě proti regulaci hazardu, však veškeré snahy nově vzniklé iniciativy odmítá.
„Nevidím v tom nic jiného než snahu zviditelnit se před volbami. Úplný zákaz hazardu, to je prohibice. Někde to zkusili, ale podle mě to není šťastné řešení. Tam, kde hazard zakážou, rostou jako houby po dešti černé herny. Navíc na sportovní zápasy, což mi přijde skoro stejné, se ve velkém sází dál. Neberu ani argument, že to nejvíc postihuje lidi na sociálních dávkách, to bychom taky museli zavřít hospody, prodej tabáku a další,“ míní starosta.
Podle starosty je spíše třeba zaměřit se přímo na hráče. Pokud má někdo finanční problémy, nemá v herně co dělat. „V Americe by vás za to rovnou zavřeli. A to nejsem žádný zastánce heren jako takových. My prostě nemáme žádné indicie, že by byly herny v Trutnově problém. Přece nemůžete kvůli pár lidem zakazovat legální podnikání,“ tvrdí starosta.
Jedním z hlavních argumentů petičníků je, že vybraných 18 milionů z heren tvoří pouhá 3,5 procenta z rozpočtu města.
„Tvrdí, že automaty nejde zakázat, protože by město přišlo o příjem do rozpočtu. Ale jestli se bez automatů v rozpočtu o výši 514 milionů korun nenajdou prostředky pro podporu sportu nebo zvelebení města, tak je něco špatně. Výpadek v příjmech lze nahradit například prací na protikorupčních opatřeních, aby se peníze z rozpočtu neroztékaly, kam nemají, zveřejňováním smluv a zakázek, jako to dělají třeba v Liberci,“ uvádí další z autorek petice Zdena Prouzová.
I nad touto myšlenkou kroutí starosta Adamec hlavou. „Osmnáct milionů je pro město nezanedbatelná částka. Když o peníze přijdeme, někdo jiný se namastí. Toto není petice na podporu zákazu hazardu, ale petice pro podporu ilegálních heren. Sehnat někde 200 podpisů a vydávat to před volbami za společenské stanovisko, není férový přístup,“ rozčiluje se.
Petičníci věří, že zastupitelstvo bude na jejich straně
Petičníci jsou si vědomi, že si dali těžký úkol a navíc se bojí, že hazardní firmy budou tlačit na zastupitele, aby jejich činnost nezakazovali.
„Majitelé heren by přišli o snadné a tučné zisky. Doufám, že zastupitelé tomuto tlaku odolají a rozhodnou ve prospěch běžných občanů,“ uzavírá Petr Hanč.
Města v Královéhradeckém kraji mají na hazard rozdílný pohled. Stejně jako Trutnov nechtějí zakázat automaty třeba Hořice (více o hazardu v kraji čtěte zde).
Tam, kde hazard nechtějí, jako třeba v Nové Pace nebo ve Dvoře, je zase problém herny z města definitivně vyhnat. Na pozoru se pak musí mít obce, kde už vyhlášku mají. Někteří provozovatelé se je snaží obejít a výherní automaty vydávat na oko za „znalostní“.
Chlumec nad Cidlinou využívá peníze z hazardu na dobročinné účely pro těžce nemocné děti, Hradec Králové zakázal na hernách barevná světla i tabulky lákající hráče na výši jackpotu.