Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. ledna 2022 Otýlie

V Hradci lidé staví „zeď nářků“. Před 30 lety vyrostla před sídlem KSČ

  18:12
Studenti v Hradci Králové začali stavět na Ulrichově náměstí papírovou zeď. Připomínají tím živelnou akci z prosince 1989, kdy obyvatelé navršili krabice před tehdejším sídlem KSČ. Při nynějším happeningu lidé mohou zanechat na krabicích své vzkazy. Pořadatelé také vystavili černobílé fotografie.

Vzpomínkové akce k 30. výročí revoluce v Hradci Králové v pondělí odstartovaly stavbou papírové zdi. Kartonové krabice může přinést kdokoliv, fixy k napsání vzkazů půjčí lidem studenti hradecké univerzity.

Tehdy se ještě náměstí jmenovalo po Gottwaldovi a panovala obrovská zima. Podle pamětníků mrzlo tak, že lepidlo, kterým lidé spojovali krabice, zamrzalo ještě dřív, než ho stihli štětkou nanést na karton. O třicet let později se události opakují.

Byť o měsíc dříve, než se událo v roce 1989, na prostranství před krajským ředitelstvím policie mrznou téměř dvě desítky lidí, kteří přišli postavit základní rysy papírové zdi jako připomínku revoluční události v krajské metropoli. Jde hlavně o studenty a pedagogy z hradecké univerzity a o pracovníky Muzea východních Čech v Hradci Králové.

„Studenti za námi přišli s přáním připomenout toto období. Uvědomme si, že téměř žádný ze současných studentů tehdy nežil a všichni čerpají informace z literatury a z médií,“ upozorňuje před rostoucí papírovou zdí rektor univerzity Kamil Kuča. Očekává, že se ke studentům přidají i starší lidé, kteří pamatují i stavbu původní papírové zdi.

Fotogalerie

Ta rostla v Hradci Králové od 12. prosince 1989 a táhla se prakticky přes celé náměstí. Měla symbolicky oddělit komunisty od úřadů i policie. Zatímco okresní výbor KSČ sídlil ve Steinského paláci, kde je dnes banka ČSOB, okresní národní výbor a policie sídlily naproti v budově někdejšího ředitelství státních drah, která dodnes slouží krajské policii.

„Předpokládáme, že tato akce přitáhne i ty, kteří zde před 30 lety stavěli zeď, a poté proběhne diskuze mezi současnými a tehdejšími studenty. Ti dnešní by tak získali od pamětníků reálný popis tohoto období,“ pokračuje rektor.

Oporou krabicím je dlouhý plot. Snad příliš nezmoknou

Mladí lidé mezitím přenášejí papírové krabice z obrovské hromady k připravenému mobilnímu oplocení. Dlouhý kovový plot slouží jako opora pro budoucí zeď. Studenti i akademici rovnají bedny k plotu, za nimi další s nůžkami propichují do kartonu díry a stahovacími páskami fixují krabice k plotu, aby zeď držela tvar a nerozfoukal ji vítr.

„Budeme doufat, že nám na ni moc nezaprší. I když předpověď moc dobrá není,“ přiznává mluvčí univerzity Jakub Novák.

Na kraji dlážděné plochy náměstí leží ještě hromada rozložených kartonů, které další studenti postupně skládají. Nápisy zatím chybí. Jen na několika krabicích stojí hesla jako „Díky, že můžeme.“ nebo jen prosté „Děkujeme“ a podpisy studentů.

„Historie se má připomínat a myslím, že toto je jeden z nejdůležitějších okamžiků jak pro československé, tak později i pro české a slovenské dějiny,“ říká student učitelství dějepisu na střední škole Jan Bolehovský, který se do stavby zdi zapojil. Zatímco jeho spolužáci nosí další krabice, pochvaluje si, že si při krátkém rozhovoru alespoň na chvíli ohřál ruce v kapsách.

„Nerovnej to, dej krabice na přeskáčku, ať to nevypadá jako v regálu,“ ozývají se z druhé strany zdi pokyny. Kartonová stěna se rychle rozrůstá. I když sem budou moci lidé nosit krabice až do 19. listopadu, není jisté, že se podaří zeď zrekonstruovat v celém rozsahu.

„Tehdy byla přes celé náměstí, měřila nejméně 20 metrů a byla čtyři metry široká. To se nám zřejmě nepodaří,“ uvažuje Jakub Novák.

Přivezl jsem tenkrát krabice a rychle pryč, vzpomíná muž

Stěna stojí na stejném místě jako před třiceti lety. Všiml si toho i Josef Pavlík, který na náměstí tehdy fotografoval a nyní snímky poskytl hradeckému muzeu.

„Sám jsem stěnu nestavěl. Když jsem tehdy přišel, už byla hotová. Udělal jsem alespoň nějaké snímky,“ vzpomíná. U zdi se zastavuje i další z pamětníků. Jiří Durčák v prosinci 1989 přivezl studentům kartonové krabice ze skladu hradecké prodejny oděvů.

„Tehdy hradecký rozhlas hlásil, že študáci stavějí z kartonů zeď. Přemýšlel jsem, jak bych jim pomohl. Naložil jsem asi půl avie kartonů, vyházel je tady a rychle utekl. Tenkrát to bylo špatné, člověk se bál cokoliv udělat. Až do 17. listopadu se navíc v Hradci o ničem nevědělo,“ upozorňuje na tvrdý socialismus v krajském městě Jiří Durčák a vzpomíná na tank nebo nápis „Se Sovětským svazem na věčné časy“.

Kdo chce nechat vzkaz, může. První kritické už se objevily

Papírovou zeď doplňují také dobové fotografie ze sbírek muzea. Dočasný památník bude neustále pod dohledem. V noci ho bude střežit bezpečnostní agentura, aby se zeď nestala terčem vandalů, dopoledne u ní budou muzejní pedagogové, kteří již mají nasmlouvané exkurze hradeckých škol, a odpoledne univerzitní studenti.

„Vždy od půl druhé do šesti večer tady budou studenti s výtvarnými potřebami, takže kdokoliv přijde a bude mít chuť svou krabici pomalovat až na místě, budou mu tady studenti k dispozici,“ popisuje Novák.

Hlavní program u příležitosti odhalení rekonstrukce stavby papírové zdi je naplánovaný na neděli 17. listopadu od 14 do 17 hodin, doprovodí ho žáci Václava Klecandra ze základní umělecké školy F. I. Tůmy z Kostelce nad Orlicí a undergroundová kapela Bílé světlo, která vznikla pod přímým vlivem Plastic People.

Mezi krabicemi se objevily i dvě s nápisy proti současnému premiérovi Andreji Babišovi.

Podle rektora univerzity Kamila Kuči je tak zřejmé, že letos je připomínka revolučních události aktuálnější než v minulosti: „Vždy, když se směřování politiky státu nelíbí většině, měl by být někdo, kdo na to poukáže a udělá takovou osvětu. Univerzita má plnit i tuto roli ovlivňování společenského mínění, poukazovat na to, že se některé věci nedějí tak, jak by měly.“

  • Nejčtenější

Možná až příliš atraktivní. Vyzkoušeli jsme běžkařské eldorádo na Šerlichu

Premium Každý víkend míří na Šerlich v Orlických horách stovky běžkařů. Desítky kilometrů upravených tras jsou jako magnet,...

Případ Samková: Proč by byl její start na hrách riziko? A co Sáblíková?

Premium Usilovně rehabilitovala. Chodila na magnetoterapii i elektroléčbu. Posilovala horní část těla. Zkoušela jezdit na...

Na plánované sjezdovce v Hradci našli ochránci sto let nezvěstného motýla

V Hradci Králové se znovu rozhořel boj o svah Rozárka. Ochránci by území chtěli nechat přírodě, protože v lokalitě...

Tržby z dodávek vykrádal gang cizinců. Sledovali je a propichovali kola

Šestičlenný gang cizinců z Náchodska se specializoval na zásobovací dodávky převážející tržby a k jejich vykradení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž nahlásil krádež, pak zahlédl zloděje, jak se veze na jeho elektrokole

Bystrý postřeh prokázal okradený majitel elektrokola z Hořic na Jičínsku. Když se vracel z policejní stanice, kde byl...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long zdolává 700 chlupáčů

V Deštném v Orlických horách odstartoval 25. ročník extrémního etapového závodu psích spřežení Šediváčkův long. Musheři...

Opatovická elektrárna dostala výjimku pro emise oxidů dusíku a rtuti

Až pět měsíců poté, co začaly platit přísnější emisní limity, získala elektrárna v Opatovicích (EOP) výjimku od...

Firma zapojená do okrádání státu si účtovala podíl z ušetřené daně

Hradečtí kriminalisté obvinili čtyři lidi a sedm firem v rozsáhlém případu krácení daní. Vyšetřování ukázalo, že...

„To je cukr, vyzkoušejte,“ nabízel zdrogovaný řidič. Vydával se za bratra

Třiatřicetiletý řidič, jehož přistihli policisté v Náchodě, zkoušel své prohřešky svalit na svého bratra. Vůbec totiž...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...