Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zážitková karta zlevní krkonošské atrakce podobně jako v Rakousku

  9:52
V Krkonoších začala hlavní turistická sezona. Největší novinkou je čtyřdenní zážitková karta, které sdružuje turistické atrakce za výhodnou cenu. Obsahuje neomezené jízdné na lanovky ve východních Krkonoších, vstup do dětských parků nebo na jánskolázeňskou Stezku v korunách stromů.
Sleva bude platit na vstup do herní krajiny Pecka ve Velké Úpě.

Sleva bude platit na vstup do herní krajiny Pecka ve Velké Úpě. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na přelomu dubna a května zahájily letní provoz lanové dráhy, na konci května vyjedou do 20. sezony krkonošské cyklobusy. Podle průzkumu plánuje dovolenou na českých horách až polovina Čechů.

SkiResort Černá hora – Pec kartu začne prodávat od června. Největší krkonošský resort, který v zimě provozuje 50 kilometrů sjezdovek v několika střediscích, si od karty slibuje posílení letní sezony. Inspiroval se v alpských zemích, kde podobné karty fungují už řadu let.

„Čtyřdenní bude zahrnovat neomezené jízdné na lanovky v Janských Lázních, Velké Úpě a Peci pod Sněžkou, přepravu turistickým autobusem z Janských Lázní do Pece, jeden vstup na Stezku v korunách stromů, bobovou dráhu v Peci a do všech dětských parků,“ uvedl ředitel resortu Jakub Janda.

Krkonošská zážitková karta

  • zahrnuje neomezené jízdné lanovkou v Janských Lázních, Velké Úpě a Peci pod Sněžkou
  • přepravu turistickým autobusem z Janských Lázní do Pece
  • po jednom vstupu na Stezku v korunách stromů pod Černou horou, na bobovou dráhu v Peci a do dětských parků Kabinka a Lemuria
  • platí čtyři dny, v prodeji bude od června
  • dospělý za kartu zaplatí 1090, junior 990 a dítě 890 korun

Dospělý zaplatí 1 090, junior 990 a dítě 890 korun. Za výhodnější cenu budou kartu hostům prodávat ubytovatelé.

Další slevové karty

„Pokud si služby, které karta obsahuje, návštěvník koupí přímo, zaplatí dvojnásobek,“ poznamenal ředitel. V krkonošských střediscích mají slevové karty hosta. V roce 2013 po dvou letech zkrachoval projekt Krkonoše Regioncard podnikatele Matěje Dunky.

Destinační společnost Krajina pod Sněžkou vloni zavedla slevovou kartu hosta v několika východokrkonošských obcích. Nárok na ni mají návštěvníci ubytovaní tam alespoň na jednu noc. Má motivovat k prodloužení pobytu a nasměrovat do méně vytížených lokalit.

Provozovatelům hotelů a penzionů zjednodušuje administrativu spojenou s vybíráním ubytovacího poplatku. Slevy na jízdné a vstupy se pohybují od 10 do 50 procent. Vztahují se na jízdu lanovkou na Sněžku, vstupné do hornického skanzenu v Žacléři a na dalších dvacet atraktivit. Držitelé karty získají dvacetiprocentní slevu na zážitkovou kartu SkiResortu.

V současnosti je do systému zapojeno téměř 300 ubytovatelů, zejména v Peci, kde vydali už přes 30 tisíc karet hosta.

„Připravujeme náborovou kampaň ubytovatelů z Janských Lázní, Malé Úpy a v podhůří Krkonoš. Chceme zapojit také místa mimo náš region, jednáme s velkými provozovateli turistických atraktivit v kraji i na polské straně Krkonoš, abychom návštěvníkům poskytli co nejširší uplatnění karty,“ uvedl ředitel Krajiny pod Sněžkou Jakub Rus.

Lanovky zdražily o 15 procent

O květnových prodloužených víkendech se rozjela kabinková lanovka z Janských Lázní na Černou horu a sedačková lanovka z Velké Úpy na Portášky, kde se po zimní pauze otevřela herní krajina Pecka s dřevěnými modely zvířat. Jízdné oproti loňsku zdražilo. Zpáteční lístek na kabinkový Černohorský express vyjde dospělého na 350 korun, při koupi online 310 korun. Jedna jízda stojí na pokladně 290, v internetovém obchodě 260 korun.

„V souvislosti s inflací a růstem cen energií jsme jízdné zdražili v průměru o patnáct procent,“ poznamenal Jakub Janda.

Od konce dubna je denně otevřena 900metrová bobová dráha v Peci a sousední dětský park Lemuria s prolézačkami, skluzavkami, trampolínami a nafukovacím hradem. Bobovku i s pozemky od letoška vlastní SkiResort Černá hora-Pec. V červenci v místě původní restaurace otevře palačinkárnu a půjčovnu koloběžek.

V sobotu se letos poprvé otevře dětský park Kabinka u horní stanice lanové dráhy na Černé hoře. Nabízí sedm sportovních a zážitkových aktivit včetně bungee trampolíny, lezecké stěny nebo šlapacích kár. V květnu a červnu je park otevřen o víkendech, o letních prázdninách každý den. Kabinka bude otevřena od nadcházejícího víkendu každý den. Od soboty bude denně k dispozici také půjčovna koloběžek v dolní stanici. Lanovka na Portášky je v provozu o víkendech, denně pojede od poloviny června.

Lanová dráha Medvědín ve Špindlerově Mlýně jezdí o víkendech, na denní provoz přejde 23. května. Lanovka ve Svatém Petru zahájí sezonu začátkem června. Kvůli lesnickým pracím, které souvisí s lyžařským propojením Medvědína a Svatého Petra, letos neotevře špindlerovský bikepark.

První červnový víkend spustí letní provoz sedačková lanovka v Herlíkovicích, která výletníky dopravuje na Žalý s nejstarší kamennou rozhlednou v Krkonoších. O letních prázdninách bude u dolní stanice otevřena půjčovna terénních a trekových koloběžek.

Na hory zamíří polovina Čechů

Poslední květnový víkend se rozjedou krkonošské cyklobusy. Autobusy upravené pro přepravu kol vstoupí do 20. sezony. Sedm linek bude hory od východu k západu křižovat až do začátku října.

Páteřní spoj z Harrachova na Pomezní Boudy přepraví 20 kol. Linka č. 3 propojuje Krkonoše s Hradcem Králové, jede přes Kuks a Vrchlabí až ke Špindlerově boudě. V červnu cyklobusy jezdí o víkendech, o letních prázdninách každý den, v září kromě víkendů také ve čtvrtek.

Podle průzkumu, který si nechala udělat Asociace horských středisek (AHS), je letos zájem tuzemských výletníků o pobyt na horách o něco vyšší než vloni, dovolenou tam plánuje polovina Čechů. Klesá zájem o jednodenní výlety.

„Stabilní pětina návštěvníků se i letos chystá na týdenní a delší pobyt, naopak klesl počet těch, kteří chtějí do hor přijíždět jen na jednodenní výlety. To potvrzuje, že kromě samotného pobytu v přírodě návštěvníci stále více počítají s širokou nabídkou služeb po více dní,“ uvedla prezidentka AHS Kateřina Neumannová.

Investice horských středisek před letní sezonou podle AHS mířily zejména do budování nových trailů pro cyklisty, do gastro provozoven a na dovybavení půjčoven.

  • Nejčtenější

Na Rychnovsku se střetl vlak s autem, tragickou nehodu nepřežili dva lidé

21. května 2024  18:15,  aktualizováno  22.5 9:26

Při dopravní nehodě auta s vlakem v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku zemřeli v úterý dva lidé. Na...

Inspirace, nebo plagiát? Architekt zažaloval starostu kvůli zastávce

22. května 2024  13:26

Přes tři miliony korun žádal u Krajského soudu v Hradci Králové po starostovi Hořic na Jičínsku...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Krkonoších chtějí vyzrát na oblevy. Pod parkoviště skryjí nádrž pro zasněžování

24. května 2024

Premium Na úpatí Černé hory v Krkonoších vzniká retenční nádrž za 150 milionů korun. Schovaná bude v...

Teplice - Hradec Kr. 0:1, hosté slaví i v deseti, rozhodl žolík Koubek

19. května 2024  14:31,  aktualizováno  17:06

Fotbalisté Hradce Králové i potřetí v sezoně vyzráli na Teplice. V prvním utkání finále play off...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po třiceti letech v Evropě? Tehdy se s námi také nepočítalo, říká šéf Hradce

24. května 2024  9:05

Fotbalisté Hradce Králové mohou v sobotu udělat předposlední krok k účasti v pohárové Evropě....

Parazitolog vyzrál na úřady, statek hostil zakázané umění. Galerií zůstává

26. května 2024  8:05

Památkově chráněný Šolcův statek v Sobotce na Jičínsku po zimě ožívá. Od května zahájil...

Hradec Králové - Teplice 2:0, oba góly dal po půli Pilař, vítězové si zahrají o poháry

25. května 2024  19:56

Ještě v dubnu bojovali o záchranu, v příštím týdnu je čeká souboj o poháry. Fotbalisté Hradce...

Radnice s obry zabrala modelářům tři měsíce, k vidění je v Kowarech

25. května 2024  7:55

Radnice s ikonickými obry stojí na náměstí v podkrkonošském Hostinném stovky let, teď se dočkala...

V Krkonoších chtějí vyzrát na oblevy. Pod parkoviště skryjí nádrž pro zasněžování

24. května 2024

Premium Na úpatí Černé hory v Krkonoších vzniká retenční nádrž za 150 milionů korun. Schovaná bude v...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...