Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Menšinovou koalici v Hradci podpořili komunisté, opozice je v šoku

  17:43
Večerní jednání zastupitelů v Hradci Králové mělo být kultivované a věcné. Všechny strany si údajně dojednaly „pakt o neútočení“, aby si připravily půdu pro vyjednávání o nové koalici. Místo toho se zastupitelstvo opět proměnilo ve frašku. Koalice prosadila odvolání radního Martina Hanouska.

Zleva Jiří Bláha (ODS), Věra Pourová (ANO), primátor Alexandr Hrabálek (ODS), Monika Štayrová (ANO) a Martin Hanousek (Změna pro Hradec a Zelení). (30. 10. 2018). | foto: Lukáš Urban

Trapná tragikomedie se v pondělí bohužel opakovala už potřetí za sebou. Vyvrcholila hlasováním, které například Pavlína Springerová (HDK) nazvala „rudým plivancem do tváře všech Hradečáků“.

Menšinová koalice ANO s ODS se opřela o tři hlasy komunistů a odvolala náměstka primátora Martina Hanouska (Změna a Zelení). Odvolání náměstka, který po vypovězení koaliční smlouvy skončil v opozici, se podařilo až napotřetí.

Přestože se dá očekávat, že to bude mít dopady v Hanouskově gesci školství, sociální oblast a životní prostředí, důležitější pro město je prohloubení krize ve vedení radnice. Pro voliče ODS je to ne zcela pozitivní zpráva o porušení předvolebního pravidla a mantře pravicových stran, že s komunisty se nemluví.

Občanští demokraté si už v roce 2006 spolupráci s KSČM zakázali a tam, kde politici nařízení nedodrželi, rušily se celé stranické buňky, jako když v roce 2011 v Rychnově nad Kněžnou ODS pozvala do městské rady právě komunisty, byť nestraníky.

My a spolupráce s komunisty? Nesmysl, zní z ODS

Hradecká ODS však kategoricky nesouhlasí s tvrzením, že dění na hradeckém zastupitelstvu zažehlo její spojenectví s KSČM. „Je nesmysl, že pondělkem byl dán nějaký základ spolupráce ODS s komunisty,“ říká předseda zastupitelského klubu ODS Martin Soukup.

„Spolupráce s hnutím ANO a současně podporou komunistů je pro nás nesmysl. Nejde o spolupráci s komunisty, není to nějaký projekt. Šlo o to, aby se napravila stávající manažersky špatná situace ve vedení města,“ pokračuje zastupitel a někdejší primátor Oldřich Vlasák, který má na mysli odvolání náměstka Hanouska, jenž podle něj měl po vystoupení z koalice sám rezignovat.

Demonstrativní odchod ze sálu

Odvolání Hanouska, které se událo v nedůstojné atmosféře, předcházelo několik předeher.

Opozici překvapil už návrh na zvolení Pavla Marka (ANO) náměstkem primátora pro oblast správy majetku města za v prosinci odvolanou Věru Pourovou (ANO). Přestože ani ODS se netají tím, že vyjednává o nové koalici, jmenování Marka podpořila.

Na úplný závěr schůze zastupitelů přednesl Martin Soukup návrh na odvolání Hanouska.

Následovaly dlouhé dohady, jak je možné to udělat v souladu s jednacím řádem. Prošlo hlasování o zařazení bodu do programu i návrh na tajné hlasování. Konsternovaní zastupitelé opozice poté demonstrativně opustili sál, na místě zůstalo jen 19 zastupitelů pouze z řad ANO, ODS a komunistů, kteří jednohlasně hlasovali pro odvolání.

„Pan náměstek Hanousek přestal spolupracovat. Vydal jsem příkaz svým náměstkům, aby mi dávali výkazy o svých jednáních, pan Hanousek to odmítl. V takové atmosféře se nedá pracovat,“ říká primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

„Byl jsem odvolán s okamžitou platností. Zrovna jedu na magistrát a ani nevím, jestli mě vůbec pustí do kanceláře. Nikdo ode mě nic nepřevezme, gesce se zastaví. Stejně tak je špatné, že od ODS je to čistá spolupráce s komunisty, sám bych rád věděl, jak se s tím vědomím popasují,“ zdůrazňuje Hanousek.

Opozice hovoří o podrazu

Velmi podobně mluví i další zástupci opozičních stran, kteří jen před několika dny s občanskou demokratickou stranou začali jednat o možném vzniku nové koalice. Neskrývají znechucení a o uskutečněném návrhu na odvolání Hanouska mluví jako o podrazu.

Ostatně vysvětlit si vše mohou už v úterý 23. února večer, na kdy je svolaná schůzka vyjednávacího týmu ODS se skupinou, jež má zájem na vzniku nové koalice. Piráti, Změna a Zelení, Hradecký demokratický klub (HDK) a Koalice pro Hradec už ODS předložili nabídku, avšak po pondělním večeru dostala šance na změnu ve vedení města velkou trhlinu.

„Před týdnem jsem byla u primátora Hrabálka, který říkal, že by nebylo dobré se na zastupitelstvu překvapovat. Já mu potvrdila, že budeme ctít to, že jsme v procesu dohodování nové koalice a říkala, že dáme na stůl nějaké návrhy. To se také stalo. Z jejich strany však poté nastala tato inscenace. Pro mě je zcela nepochopitelná a beru to jako podraz na všechny, kteří chtějí změnu,“ konstatuje Pavlína Springerová, jež by se podle jedné z variant budoucí koalice mohla stát primátorkou.

Velmi špatné pocity před úterním večerním vyjednáváním neskrývá ani Aleš Dohnal, předseda zastupitelského klubu Pirátů.

„Byla to vyjednávání, která mohla skončit v řádu několika dnů, ale ODS si evidentně vybrala jinou cestu. To, co se v pondělí událo na zastupitelstvu, přinejmenším mění dynamiku vyjednávání,“ říká Dohnal.

„My jsme za ODS přišli s velkorysou nabídkou, aby v očích voličů, straníků a sympatizantů neztratila kredit a nepůsobila poníženě. Myslel jsem si, že se dokážeme dohodnout, ale ODS to pondělním hlasováním v podstatě odmítla. Pokud nás nyní ODS vyzve k jednání, náš postoj bude v něčem odlišný. Ukázala nám totiž, že chce v poklidu dovládnout se soudruhem Štěpánem a spol.,“ zmiňuje Dohnal komunistického zastupitele Lubomíra Štěpána.

Vyjednávání navzdory šoku budou pokračovat

Podle Hanouska, ale i Vlasáka či Soukupa však není důvod jakkoli brzdit proces jednání o tvorbě nové koalice.

„Nesmí to znamenat konec vyjednávání. Stále trvá, že tato situace není udržitelná. Vedení města je rozbité, jestli to bude pokračovat, budeme se v tom patlat dál,“ upozorňuje Hanousek.

„Myslím si, že další jednání o nové potenciální koalici budou pokračovat. Jde o to, jak dlouho ještě budeme schopní prosazovat vlastní politiku. Jestli na to nebudeme mít dostatek hlasů, nedává to smysl,“ uvědomuje si Vlasák.

„Reakci opozice chápu a až emoce opadnou, určitě se vrátíme k jednání. Ostatně to, že jsme odvolali Martina Hanouska, neznamená, že nesmí být součástí příští koalice. Není vyloučeno, že se na stejné místo může vrátit v jiném koaličním schématu,“ říká Soukup.

„Faul na celý Hradec“

Jenže Piráti i HDK netají skepsi. „Upřímně doufám, že v pondělí se událo nějaké kolektivní zatmění ODS. Po tomto večeru si myslím, že spoluvláda ODS s komunisty je pravděpodobnější varianta. Myslel jsem si, že šance na vytvoření nové koalice je možná na 80 procent. Po posledním zastupitelstvu bych ty šance obrátil,“ podotýká Dohnal.

„Odvolání Martina Hanouska bylo absurdní drama, které si ODS sama zinscenovala i zahrála. Pro mě je to rudý plivanec do tváře všech Hradečáků, kteří nevolí komunisty a ANO. Je to faul na celý Hradec v okamžiku, kdy má ODS na stole návrh od opozice,“ říká Springerová.

„Můžeme jen sledovat, co za to komunisté dostanou. Nedáváme sice pryč náš návrh, ale vyjednávací stůl se třese v základech. Po pondělním zastupitelstvu každý pochopí, že vzájemná důvěra je velmi silně otřesená,“ dodává Springerová.

  • Nejčtenější

Občané odmítají další bytovky. Nechceme vás tady, křičeli na developera

Odpůrci plánované stavby dvou bytových domů ve Dvoře Králové spílali na zasedání zastupitelstva investorovi i...

Bobři nežvaní, ale makají. Osídlili řeku Orlici v Hradci a pomáhají

Zatímco nutrie se v Hradci Králové přemnožily, bobři jsou vzácnější. Před dvěma lety objevili důkazy jejich výskytu...

Krása prázdných Krkonoš. Covid umožnil štábu Posledního závodu unikátní záběry

Premium Filmaři v Krkonoších při natáčení dramatu Poslední závod o tragédii Hanče s Vrbatou zažili drsné mrazy i vánici....

Ze záchrany lízátek mám radost, říká architekt nového stadionu v Hradci

Už druhý multifunkční sportovní areál navrhl pro Hradec Králové místní architekt Tomáš Vymetálek. Po sedmi letech se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodiče dostali pokutu za vodění školaček až do třídy. Úřad sankci zrušil

Krajský úřad Královéhradeckého kraje se zastal rodičů, kteří dostali od radnice v Nové Pace na Jičínsku pokutu za to,...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

  • Další z rubriky

Ze záchrany lízátek mám radost, říká architekt nového stadionu v Hradci

Už druhý multifunkční sportovní areál navrhl pro Hradec Králové místní architekt Tomáš Vymetálek. Po sedmi letech se...

Policie hledá recidivistu, který s dalším mužem lákal peníze od seniorů

Dvojice mužů na různých místech Česka okrádala důvěřivé seniory vymyšlenou zkazkou, že jim „vezou zboží pro syna“....

Do safari parku dorazil žirafí samec z Dánska, zoo doufá v obnovení chovu

Do Dvora Králové dorazil v noci na čtvrtek cenný náklad z Dánska. Odborníci safari parku dovezli ze zoologické zahrady...

Bobři nežvaní, ale makají. Osídlili řeku Orlici v Hradci a pomáhají

Zatímco nutrie se v Hradci Králové přemnožily, bobři jsou vzácnější. Před dvěma lety objevili důkazy jejich výskytu...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...