Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Přípoje už při zpoždění autobusů v kraji neujedou, zasáhne dispečer

  9:45
První měsíc provozu mají za sebou dopravci, kteří v Královéhradeckém kraji zajišťují linkové autobusy podle nových desetiletých smluv. Cestující už pocítili výrazný komfort. Nejenže na silnice vyjelo přes 200 nových nízkopodlažních vozů, ale veřejná doprava se dočkala digitalizace.

V každém autobusu jsou nová odbavovací zařízení, která kraj nechal vyvinout na míru. Cestující mohou platit bankovními kartami a vrátila se i možnost koupě přestupní papírové jízdenky, která platí na všech linkách mezi výchozí a cílovou stanicí.

„Na jízdence je vytištěný QR kód s informacemi, každé odbavovací zařízení má na sobě čtečku, takže stačí kód přiložit a řidič hned vidí, zda máte platnou jízdenku,“ vysvětluje vedoucí odboru dopravy Královéhradeckého kraje Tomáš Jurček.

V platnosti zůstávají také čipové karty Iredo, které slouží jako síťové jízdenky i elektronická peněženka. Tím však digitalizace dopravy nekončí.

Cestujícím slouží nový web dopravakhk.cz, mobilní aplikace IREDO, na zastávkách se objevují nové označníky s logem a QR kódem. Ten umožní pasažérům s chytrým telefonem ihned získat veškeré informace o jízdních řádech a zobrazí jim i polohu spoje, na který čekají. To samé se dozvědí na webu, a dokonce i v autobusech. Bez složitého hledání tak mají na očích, kdy jim jede přípoj.

„Nechtěli jsme jít jen cestou moderních autobusů, ale i zlepšením služeb ve veřejné dopravě. Podstatné jsou informační systémy. Klíčové nyní bude zefektivnit dispečerské řízení, call centrum a služby,“ míní hejtman Martin Červíček (ODS), který v minulém volebním období coby náměstek pro dopravu tendr připravoval.

Agendu od něj na podzim převzal radní Václav Řehoř (ODS), jenž má za úkol dotáhnout rozbíhající se provoz autobusů a především tendr na vlakovou dopravu. Až ten umožní v plné míře rozvinout činnost krajských dopravních dispečerů. Nyní mohou totiž ovlivňovat jen provoz autobusů, výraznější zásahy kraje do provozu vlaků současné smluvní podmínky neumožňují. To však chce kraj změnit.

„Rozvoj informačních systémů a krajského dispečinku jsou segmenty, na které se chci zaměřit. Právě tyto drobnosti dělají veřejnou dopravu efektivní. Chceme ji udržet na úrovni 21. století, máme to dobře rozeběhnuté,“ avizuje Řehoř.

Přípoje při zpoždění počkají

Dispečink veřejné dopravy by měl do provozu zasahovat ve chvíli, kdy se spoje zpozdí, třeba kvůli husté dopravě, objížďce či nehodě. Aby cestující stihli přestoupit, dispečeři mohou pozdržet přípoje. To dosud nešlo, jen na železnici. Brzy by podobná čekání na přípoj mohla být nejen při cestě pouze vlaky či autobusy, ale i mezi vlaky a autobusy navzájem.

Že to dosud nefungovalo, ukázala třeba 22. listopadu nehoda na přejezdu u Studnice na Náchodsku.

„Cestující museli na další spoj čekat i 2 hodiny 20 minut. Přitom těm, kteří jeli do Starkoče náhradním autobusem, ujel přípoj do Václavic o pouhých pět minut,“ upozornil zastupitel Náchoda a člen krajského výboru pro dopravu Jiří Prokop (ANO).

„To je důvod, proč se snažíme modernizovat. Chceme, abyste to měli bez problémů, neměli byste nikde čekat, neměly by vám autobusy ujíždět. Ještě lepší to bude, až budeme mít tyto možnosti i u železnice,“ slibuje Červíček.

Odliv lidí byl velký, kraj věří v jejich návrat

„Děláme vše pro to, aby se cestující cítili bezpečně. U místa řidiče jsme instalovali plexisklo, frekventované plochy každý den dezinfikujeme a důkladnou dezinfekci provádíme i při pravidelném úklidu,“ říká dopravní ředitel BusLine Ondřej Polák.

Kraj objednává 19 milionů kilometrů ročně. S jeho logem vyjíždí na silnice 250 autobusů. První měsíc provozu však poznamenala vládní omezení.

Od 12. dubna sice doprava v kraji jede podle běžných jízdních řádů, ale i tak je úbytek cestujících značný. Například v únoru nastal oproti loňskému roku pokles o 50 procent. Kraj věří, že se lidé do vlaků a autobusů brzy vrátí. Vloni se díky domácímu cestovnímu ruchu objem cestujících ocitl v normálu už na konci léta.

Obří zakázku na deset let provozu autobusů v kraji za 7,7 miliardy korun si rozdělily společnosti BusLine, Transdev a lokální dopravci CDS Náchod a P-Transport Broumov. Cestující se mohou setkat i s logem rychnovského dopravce Audisbus, který je však součástí Transdevu. Nové smlouvy začaly platit 7. března.

  • Nejčtenější

V bonbónech byla látka z muchomůrek. Žákyně je snědla a pak zkolabovala

16. května 2024  14:07

Státní zemědělská a potravinářská inspekce analyzuje složení želatinových bonbónů, po jejichž...

Svědek v případu brutální vraždy přišel vypovídat opilý, soudce ho poslal domů

13. května 2024  13:09

U Krajského soudu v Hradci Králové dnes pokračovalo hlavní líčení s obžalovanými Pavlem Jirečkem a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Traktor je po střetu s vlakem na dva kusy, řidič zničeného stroje se zranil

14. května 2024  15:30

Traktor a osobní vlak se odpoledne srazily u Sovětic na Královéhradecku. Řidiče traktoru s tržnou...

Na krkonošské Mapě republiky jsou čtyři metry sněhu, má téměř ideální tvar

14. května 2024  11:53

Na sněhovém poli známém jako Mapa republiky ve východních Krkonoších je stále okolo čtyř metrů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič auta zkřížil cestu náklaďáku, záchranáře přivolal elektronický systém

10. května 2024  17:08

Na křižovatce u Rájce na Rychnovsku se ve čtvrtek dopoledne srazilo osobní auto s nákladním vozem....

Maturitní obory nabídnou v druhém kole přijímaček v kraji stovku míst

18. května 2024  8:26

Přijímačky na střední školy v Královéhradeckém kraji jsou letos klidnější. Pro druhé kolo je však...

Na lanovce kouří a popíjí. Dobrovolníci gruntovali sjezdovky po lyžařích

17. května 2024  17:05

Sjezdovky a turistické cesty ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších od rána čistily dvě stovky...

Na úvod Maďaři, pak Sparta či Ingolstadt. Hokejisté Hradce znají plán přípravy

17. května 2024  11:50

K tréninku se hokejisté extraligového Hradce Králové vrátili před téměř dvěma týdny a nyní už vědí,...

Plechový nosorožec připlul z Keni, umělec chystá pro zoo i další sochy

17. května 2024  11:11

Královédvorský safari park přivezl z Keni nového nosorožce, nikoli však živého. Na palubě lodi...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...