Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 18. května 2022 Nataša

Hradecká koalice s ODS a ANO byla životní politická chyba, říká Záruba

  15:31
Mladí politici Změny a Zelených se stali synonymem rozpadu koalice vládnoucí v Hradci Králové. Teď sami čelí tlaku na svůj vlastní rozvrat. Předseda jejich zastupitelského klubu Adam Záruba v rozhovoru pro MF DNES tvrdí, že se jim ODS mstí, když je chce vyšachovat z nově dojednávané koalice.

Adam Záruba | foto: Martin Veselý, MAFRA

Dynamické uskupení Změna a Zelení loni na podzim po dvou letech vypovědělo koaliční smlouvu expartnerům z ODS a ANO.

Občanští demokraté po chvilkovém neúspěšném pokusu o menšinovou koalici svolili k vyjednávání o široké demokratické hradecké vládě. Jenže křivdy, které utrpěli ve společné koalici se Změnou a Zelenými, jsou až příliš hluboké na to, aby zapomněli. Zásadní požadavek ODS tak zní: do koalice se Z a Z v žádném případě. Popřípadě: se Změnou možná, ale určitě bez Zelených.

Tím se však jednání o většinové koalici zadrhla. ODS se v pátek ani nezúčastnila setkání se čtyřmi potenciálními partnery v uvažované koalici HDK, ODS, Piráti, Koalice pro Hradec a Změna a Zelení. Místo toho jen poslala návrh na vládu bez Z a Z. Co na to říká předseda zastupitelského klubu Změny a Zelených Adam Záruba?

Překvapil vás požadavek ODS, která říká, že o koalici je ochotna vyjednávat jen za předpokladu, že v ní nebude Změna a Zelení?
Ano, to nás docela překvapilo, protože dříve o ničem takovém nebyla řeč. A to ani při začátku současných vyjednávání, ale ani před rokem, kdy se také vedla jednání o nové koalici. Je zajímavé, že se ODS dnes vůbec nehlásí k tomu, že už na jaře roku 2020 byla z její strany a některými jejími zastupiteli iniciována jednání o nové koalici bez ANO.

Proč tehdy jednání zkrachovala?
Tehdy se uskutečnilo několik schůzek s opozičními stranami, kterých se účastnili za ODS Martin Soukup s Michalem Moravcem. Jedna se odehrála v květnu 2020 přímo v sídle ODS na Vančurově náměstí. Jednání tehdy skončila jednak na tom, že opoziční strany nechtěly jít do změny koalice před krajskými volbami, a jednak, že představa ODS o rozdělení míst v radě tehdy nekorespondovala s představami opozice. Proč nám tedy mají pánové z ODS teď za zlé, že jsme vypověděli koaliční spolupráci, kterou jsme shledali jako nefunkční a poškozující město? A navíc pro nás značně nekomfortní a představující existenční politickou hrozbu, když oni sami se o něco podobného víceméně potají pokoušeli před rokem, kdy situace ještě zdaleka nebyla tak kritická. Taková faleš a pokrytectví je něco, s čím se nedokážu úplně srovnat ani po deseti letech v hradecké politice.

Na první schůzce přitom požadavek na koalici bez Změny a Zelených údajně nezazněl...
Byla tam uvolněná přátelská atmosféra, samé srandičky a ujišťování, jak je potřeba situaci vyřešit co nejrychleji. Na další schůzku přišli pan primátor Hrabálek s panem Vlasákem a hned první, s čím se vytasili, byl právě požadavek na koalici bez Změny a Zelených. Vymýšleli i jakousi variantu našeho rozštěpení, že jako Změnu vezmou na milost, ale Zelené – a speciálně Martina Hanouska (odvolaného náměstka primátora pro oblast školství, sociální oblast a životní prostředí, pozn. red.) – v koalici nechtějí. Až příliš okatě je to celé v osobní, až hysterické rovině vůči kolegovi Hanouskovi.

Jak si ultimátum ODS vysvětlujete? Jako odvetu za některé problémy, k nimž během dvouleté vlády došlo?
Určitě je to forma pomsty. Myslím si však, že ne za celé ty dva roky, protože s ODS jsme až na jednotlivé konfliktní situace a občasnou drhnoucí spolupráci s panem náměstkem Bláhou nijak vypjaté vztahy neměli. Vidím to jako odplatu, že jsme si dovolili udělat něco, co oni sami nezrežírovali. A druhým důvodem asi je, že vývoj nebyl podle jejich představ, že jsme nevyklidili pole pro provoz zbytku koalice s hnutím ANO až do voleb. A že se jim nepodařilo najít jinou podporu pro pokračující vládnutí. A pak jsou tu samozřejmě osobní antipatie k Martinovi Hanouskovi. Mám pocit, že v hradecké ODS jsou dvě skupiny, které spolu neladí. Jedna řekněme hodně pragmatická, která iniciovala už loňská jarní jednání o nové koalici, a pak je tu skupina starších pánů, kteří si lebedí ve svých funkcích. Tuto druhou jsme vypovězením koaliční smlouvy vážně ohrozili možnou ztrátou společenského postavení a politického výsluní, což nám asi nikdy neodpustí. Dávají to silně najevo právě ve vyjednávání o nové koalici.

Cítíte podporu od potenciálních partnerů v nové koalici, respektive od HDK, Pirátů a Koalice pro Hradec?
Zatím se za nás postavili a já jim upřímně děkuji. Přál bych si, aby tomu bylo i nadále a abychom postupovali společně. Na druhou stranu po deseti letech v hradecké politice je mi jasné, že se může stát téměř cokoliv. Různých zvratů jsem zažil celou řadu. Navíc i v některých z těchto stran jsou lidé, kteří nás nemusí, takže uvidíme.

Nebylo by podle vás po loňském vypovězení koaliční smlouvy kolegiálnější, kdybyste se s Martinem Hanouskem vzdali míst v radě města?
Jsem si vědom toho, že naše rozhodnutí zůstat i po výpovědi smlouvy ve funkcích je kontroverzní, ale mělo to několik důvodů. Vzhledem k dřívějším jednáním na jaře loňského roku jsme očekávali, že hned začnou rychlá vyjednávání o nové koalici a že do jejího brzkého ustavení bude možné pokračovat v rozdělané práci, které měl zejména kolega Hanousek hodně. Nechtěli jsme, aby došlo k přerušení aktivit v oblasti sociální, školské a životního prostředí, k čemuž došlo nyní po odvolání kolegy Hanouska z funkce. Druhým důvodem byla snaha mít dohled nad tím, co se děje v radě města a zda nedochází k zašlapávání námi rozjetých projektů a aktivit. A do třetice jsme chtěli vědět, s kým se případně naši bývalí partneři spojí, aby udrželi status quo, zda mají sílu na naše odvolání a jakou pro něj najdou podporu.

Připouštíte si možnost odchodu do opozice? Nebylo tam vašemu uskupení lépe?
Samozřejmě, i to se může stát. V opozici jsme byli osm let, takže bychom to zvládli. Z opozice se však velmi špatně prosazují programové cíle a řada věcí a projektů, které se podařilo nastartovat a na kterých nám záleží. Hlavně v oblasti péče o životní prostředí města by byly ohroženy. Proto chceme určitě pokračovat ve vedení města a věříme, že nová podoba koalice by přinesla lepší podmínky pro realizaci těchto aktivit.

Berete nyní s odstupem času jako chybu, že jste kývli na koalici s ODS a hnutím ANO?
Vstup do té koalice beru jako svoji životní politickou chybu, kterou si budu dlouho vyčítat. V danou chvíli se to jevilo jako jediná rozumná alternativa po osmi letech bojů s tehdejším vedením města. Já osobně jsem ve Změně pro Hradec a Zelených tuto variantu koalice podporoval asi nejvíc.

Asi je vám jasné, že jste tím ztratili některé voliče...
Vstup do koalice s ANO bohužel způsobil značnou nevoli u části našich členů, sympatizantů a voličů, někteří z nich kvůli tomu s námi ukončili spolupráci. Mnohé voliče jsme tím asi definitivně ztratili. Věřil jsem, že tento kontroverzní krok bude vyvážen řadou pozitivních výsledků v plnění našeho programu. Během dvouleté spolupráce se ale stále silněji projevovala hodnotová nekompatibilita mezi námi a hnutím ANO, respektive jeho členy a nemožnost racionální spolupráce s většinou z nich. Naplnila se prakticky všechna varování, která jsme před spoluprací s tímto hnutím dostávali. Negativní dopady našeho tehdejšího rozhodnutí nevyváží ani úspěšné kroky, kterých se nám podařilo dosáhnout. Proto jsme koaliční spolupráci ukončili v okamžiku, kdy už bylo jasné, že s žádným zlepšením nelze počítat. Beru to jako velké ponaučení, které mně vzalo hodně času a energie.

Možná dotaz na vašeho kolegu, přesto: Máte vysvětlení pro slova člena vyjednávacího týmu ODS, který říká, že Martin Hanousek se po budově magistrátu snažil co nejrychleji shánět senzace proti hradeckým úředníkům a napadal bývalé kolegy?
Myslím, že je to na úrovni pomluvy. Podobné hanlivé výlevy tady po naší výpovědi koaliční smlouvy s notnou dávkou hysterie šířilo zejména hnutí ANO, opravdu jsme žasli, co všechno dokázali vymyslet. S kolegou Hanouskem jsem o tom mluvil. Pravděpodobně se některým těmto útokům bude bránit právní cestou. Vztahy ve vedení města se výrazně zhoršily, to je fakt, a rozhodně na tom neměl vinu jen Martin Hanousek, ale i ostatní členové vedení města.

  • Nejčtenější

Plzeň je mistr ligy. Pomohlo jí zaváhání Slavie v Ostravě, Sparta prohrála

Fotbalová liga má po třech sezonách v režii Slavie staronového vládce. Je jím Plzeň, nový mistr české ligy, která slaví...

Devatenáctiletý řidič smetl dvojici s kočárkem, pro dítě přiletěl vrtulník

Dva chodce s kočárkem srazil ve čtvrtek odpoledne devatenáctiletý řidič na Trutnovsku. Podle policistů jel příliš...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Plzeň bez opor. Mejdr a Vlkanova navíc dostali za jednání se Slavií pokuty

Fotbalisté Hradce Králové nastoupí večer proti vedoucí Plzni bez svých dvou nejvýraznějších postav. Adam Vlkanova je...

Plzeň může večer získat titul. Potřebuje výhru nad Hradcem a zaváhání Slavie

Fotbalisté Plzně se můžou večer znovu po čtyřech letech stát ligovými mistry. Pokud Viktoria v předposledním čtvrtém...

Na chybějících sto metrů silnice čekal Hradec dvacet let, teď získal pozemky

Obchodní zóny v Březhradě na okraji Hradce Králové, které dělí jen pár desítek metrů, se po dvaceti letech propojí...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Zdrogovaný řidič se prozradil na dálnici, vezl konopí, hašiš, kokain i LSD

Podivným stylem jízdy upoutal 35letý řidič osobního auta pozornost celníků, kteří kontrolovali na dálnici D11...

Devatenáctiletý řidič smetl dvojici s kočárkem, pro dítě přiletěl vrtulník

Dva chodce s kočárkem srazil ve čtvrtek odpoledne devatenáctiletý řidič na Trutnovsku. Podle policistů jel příliš...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve vrchlabské Střelnici učí Ukrajince česky, skauti zatím hlídají děti

Ve Vrchlabí našli uprchlíci z Ukrajiny azyl v místech, kde se před více než 50 lety natáčela Formanova komedie Hoří, má...

Na chybějících sto metrů silnice čekal Hradec dvacet let, teď získal pozemky

Obchodní zóny v Březhradě na okraji Hradce Králové, které dělí jen pár desítek metrů, se po dvaceti letech propojí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...