Hradecká koalice s ODS a ANO byla životní politická chyba, říká Záruba

  15:31
Mladí politici Změny a Zelených se stali synonymem rozpadu koalice vládnoucí v Hradci Králové. Teď sami čelí tlaku na svůj vlastní rozvrat. Předseda jejich zastupitelského klubu Adam Záruba v rozhovoru pro MF DNES tvrdí, že se jim ODS mstí, když je chce vyšachovat z nově dojednávané koalice.
Adam Záruba

Adam Záruba | foto: Martin Veselý, MAFRA

Dynamické uskupení Změna a Zelení loni na podzim po dvou letech vypovědělo koaliční smlouvu expartnerům z ODS a ANO.

Občanští demokraté po chvilkovém neúspěšném pokusu o menšinovou koalici svolili k vyjednávání o široké demokratické hradecké vládě. Jenže křivdy, které utrpěli ve společné koalici se Změnou a Zelenými, jsou až příliš hluboké na to, aby zapomněli. Zásadní požadavek ODS tak zní: do koalice se Z a Z v žádném případě. Popřípadě: se Změnou možná, ale určitě bez Zelených.

Tím se však jednání o většinové koalici zadrhla. ODS se v pátek ani nezúčastnila setkání se čtyřmi potenciálními partnery v uvažované koalici HDK, ODS, Piráti, Koalice pro Hradec a Změna a Zelení. Místo toho jen poslala návrh na vládu bez Z a Z. Co na to říká předseda zastupitelského klubu Změny a Zelených Adam Záruba?

Překvapil vás požadavek ODS, která říká, že o koalici je ochotna vyjednávat jen za předpokladu, že v ní nebude Změna a Zelení?
Ano, to nás docela překvapilo, protože dříve o ničem takovém nebyla řeč. A to ani při začátku současných vyjednávání, ale ani před rokem, kdy se také vedla jednání o nové koalici. Je zajímavé, že se ODS dnes vůbec nehlásí k tomu, že už na jaře roku 2020 byla z její strany a některými jejími zastupiteli iniciována jednání o nové koalici bez ANO.

Proč tehdy jednání zkrachovala?
Tehdy se uskutečnilo několik schůzek s opozičními stranami, kterých se účastnili za ODS Martin Soukup s Michalem Moravcem. Jedna se odehrála v květnu 2020 přímo v sídle ODS na Vančurově náměstí. Jednání tehdy skončila jednak na tom, že opoziční strany nechtěly jít do změny koalice před krajskými volbami, a jednak, že představa ODS o rozdělení míst v radě tehdy nekorespondovala s představami opozice. Proč nám tedy mají pánové z ODS teď za zlé, že jsme vypověděli koaliční spolupráci, kterou jsme shledali jako nefunkční a poškozující město? A navíc pro nás značně nekomfortní a představující existenční politickou hrozbu, když oni sami se o něco podobného víceméně potají pokoušeli před rokem, kdy situace ještě zdaleka nebyla tak kritická. Taková faleš a pokrytectví je něco, s čím se nedokážu úplně srovnat ani po deseti letech v hradecké politice.

Na první schůzce přitom požadavek na koalici bez Změny a Zelených údajně nezazněl...
Byla tam uvolněná přátelská atmosféra, samé srandičky a ujišťování, jak je potřeba situaci vyřešit co nejrychleji. Na další schůzku přišli pan primátor Hrabálek s panem Vlasákem a hned první, s čím se vytasili, byl právě požadavek na koalici bez Změny a Zelených. Vymýšleli i jakousi variantu našeho rozštěpení, že jako Změnu vezmou na milost, ale Zelené – a speciálně Martina Hanouska (odvolaného náměstka primátora pro oblast školství, sociální oblast a životní prostředí, pozn. red.) – v koalici nechtějí. Až příliš okatě je to celé v osobní, až hysterické rovině vůči kolegovi Hanouskovi.

Jak si ultimátum ODS vysvětlujete? Jako odvetu za některé problémy, k nimž během dvouleté vlády došlo?
Určitě je to forma pomsty. Myslím si však, že ne za celé ty dva roky, protože s ODS jsme až na jednotlivé konfliktní situace a občasnou drhnoucí spolupráci s panem náměstkem Bláhou nijak vypjaté vztahy neměli. Vidím to jako odplatu, že jsme si dovolili udělat něco, co oni sami nezrežírovali. A druhým důvodem asi je, že vývoj nebyl podle jejich představ, že jsme nevyklidili pole pro provoz zbytku koalice s hnutím ANO až do voleb. A že se jim nepodařilo najít jinou podporu pro pokračující vládnutí. A pak jsou tu samozřejmě osobní antipatie k Martinovi Hanouskovi. Mám pocit, že v hradecké ODS jsou dvě skupiny, které spolu neladí. Jedna řekněme hodně pragmatická, která iniciovala už loňská jarní jednání o nové koalici, a pak je tu skupina starších pánů, kteří si lebedí ve svých funkcích. Tuto druhou jsme vypovězením koaliční smlouvy vážně ohrozili možnou ztrátou společenského postavení a politického výsluní, což nám asi nikdy neodpustí. Dávají to silně najevo právě ve vyjednávání o nové koalici.

Cítíte podporu od potenciálních partnerů v nové koalici, respektive od HDK, Pirátů a Koalice pro Hradec?
Zatím se za nás postavili a já jim upřímně děkuji. Přál bych si, aby tomu bylo i nadále a abychom postupovali společně. Na druhou stranu po deseti letech v hradecké politice je mi jasné, že se může stát téměř cokoliv. Různých zvratů jsem zažil celou řadu. Navíc i v některých z těchto stran jsou lidé, kteří nás nemusí, takže uvidíme.

Nebylo by podle vás po loňském vypovězení koaliční smlouvy kolegiálnější, kdybyste se s Martinem Hanouskem vzdali míst v radě města?
Jsem si vědom toho, že naše rozhodnutí zůstat i po výpovědi smlouvy ve funkcích je kontroverzní, ale mělo to několik důvodů. Vzhledem k dřívějším jednáním na jaře loňského roku jsme očekávali, že hned začnou rychlá vyjednávání o nové koalici a že do jejího brzkého ustavení bude možné pokračovat v rozdělané práci, které měl zejména kolega Hanousek hodně. Nechtěli jsme, aby došlo k přerušení aktivit v oblasti sociální, školské a životního prostředí, k čemuž došlo nyní po odvolání kolegy Hanouska z funkce. Druhým důvodem byla snaha mít dohled nad tím, co se děje v radě města a zda nedochází k zašlapávání námi rozjetých projektů a aktivit. A do třetice jsme chtěli vědět, s kým se případně naši bývalí partneři spojí, aby udrželi status quo, zda mají sílu na naše odvolání a jakou pro něj najdou podporu.

Připouštíte si možnost odchodu do opozice? Nebylo tam vašemu uskupení lépe?
Samozřejmě, i to se může stát. V opozici jsme byli osm let, takže bychom to zvládli. Z opozice se však velmi špatně prosazují programové cíle a řada věcí a projektů, které se podařilo nastartovat a na kterých nám záleží. Hlavně v oblasti péče o životní prostředí města by byly ohroženy. Proto chceme určitě pokračovat ve vedení města a věříme, že nová podoba koalice by přinesla lepší podmínky pro realizaci těchto aktivit.

Berete nyní s odstupem času jako chybu, že jste kývli na koalici s ODS a hnutím ANO?
Vstup do té koalice beru jako svoji životní politickou chybu, kterou si budu dlouho vyčítat. V danou chvíli se to jevilo jako jediná rozumná alternativa po osmi letech bojů s tehdejším vedením města. Já osobně jsem ve Změně pro Hradec a Zelených tuto variantu koalice podporoval asi nejvíc.

Asi je vám jasné, že jste tím ztratili některé voliče...
Vstup do koalice s ANO bohužel způsobil značnou nevoli u části našich členů, sympatizantů a voličů, někteří z nich kvůli tomu s námi ukončili spolupráci. Mnohé voliče jsme tím asi definitivně ztratili. Věřil jsem, že tento kontroverzní krok bude vyvážen řadou pozitivních výsledků v plnění našeho programu. Během dvouleté spolupráce se ale stále silněji projevovala hodnotová nekompatibilita mezi námi a hnutím ANO, respektive jeho členy a nemožnost racionální spolupráce s většinou z nich. Naplnila se prakticky všechna varování, která jsme před spoluprací s tímto hnutím dostávali. Negativní dopady našeho tehdejšího rozhodnutí nevyváží ani úspěšné kroky, kterých se nám podařilo dosáhnout. Proto jsme koaliční spolupráci ukončili v okamžiku, kdy už bylo jasné, že s žádným zlepšením nelze počítat. Beru to jako velké ponaučení, které mně vzalo hodně času a energie.

Možná dotaz na vašeho kolegu, přesto: Máte vysvětlení pro slova člena vyjednávacího týmu ODS, který říká, že Martin Hanousek se po budově magistrátu snažil co nejrychleji shánět senzace proti hradeckým úředníkům a napadal bývalé kolegy?
Myslím, že je to na úrovni pomluvy. Podobné hanlivé výlevy tady po naší výpovědi koaliční smlouvy s notnou dávkou hysterie šířilo zejména hnutí ANO, opravdu jsme žasli, co všechno dokázali vymyslet. S kolegou Hanouskem jsem o tom mluvil. Pravděpodobně se některým těmto útokům bude bránit právní cestou. Vztahy ve vedení města se výrazně zhoršily, to je fakt, a rozhodně na tom neměl vinu jen Martin Hanousek, ale i ostatní členové vedení města.

  • Nejčtenější

Z úbočí Sněžky se z řetězové cesty zřítil český turista, je ve vážném stavu

24. února 2024  15:15,  aktualizováno  16:07

V sobotu odpoledne se ze Sněžky zřítil z takzvané řetězové cesty na polskou stranu dvaatřicetiletý...

Zdemolované Kladno čeká další baráž. Lídr otočil derby, Kometa je těsně čtvrtá

23. února 2024  17:20,  aktualizováno  22:58

Hokejová extraliga pokračovala pěti zápasy 48. kola. Páteční program definitivně rozhodl, že Kladno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Farmářům došla s neřešenou mokřinou u cyklostezky trpělivost, položili tam palety

22. února 2024  9:13

Cyklostezka do Ruseka na okraji Hradce Králové se dál zaplavuje vodou. Způsob, jak problém vyřešit,...

Místo nových ulic majitel louku oplotil. Nová čtvrť v Rychnově je odříznutá

28. února 2024  12:37

Premium Nejprestižnější lokalita ve městě, kde ceny pozemků stoupají vzhůru, přesto čtvrť Nová Sibiř v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Hradecku se střetl vlak s autem. Řidička zemřela, dítě skončilo v nemocnici

25. února 2024  19:26,  aktualizováno  22:23

Při střetu auta s vlakem u Zachrašťan na Hradecku v neděli po 18:00 zemřela dvaatřicetiletá...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Sněžka je zledovatělá a ztrácí se v mlze, varuje opět horská služba turisty

28. února 2024  15:50

Horská služba v Peci pod Sněžkou opět vydala výstrahu před silně zledovatělým terénem na Sněžce a v...

Místo nových ulic majitel louku oplotil. Nová čtvrť v Rychnově je odříznutá

28. února 2024  12:37

Premium Nejprestižnější lokalita ve městě, kde ceny pozemků stoupají vzhůru, přesto čtvrť Nová Sibiř v...

Hradec přebírá Horejš, Kotal rezignoval. Nemůžu pokračovat kvůli zdraví, řekl

28. února 2024  9:52,  aktualizováno  10:26

Novým koučem fotbalistů Hradce Králové bude David Horejš, který na lavičce východočeského celku...

Driftující auta v centru vzbudila půl města. Policie nezasáhla, kritizují místní

27. února 2024  18:22,  aktualizováno  28.2 16:03

Velký rozruch vzbudili v Jičíně v noci ze soboty na neděli účastníci jízdy tuningových aut. Za řevu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...

Menzelová pomáhá nemocnému Víznerovi. Byl bys hrdý, vzkázala manželovi

Olga Menzelová (46) poslala prostřednictvím Instagramu dojemný vzkaz svému zesnulému muži Jiřímu Menzelovi k jeho...

Soused topí v krbu, zahradu máme plnou sazí a smradu. Jak se bránit?

Náklady na topení v rodinných domech bývají výraznou složkou celkového rozpočtu domácnosti. Každý hledá možnosti, jak...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...