Hejtman Franc je druhý nejméně populární. Je nevýrazný, míní politolog

  17:20aktualizováno  17:20
Červencový průzkum popularity hejtmanů nepřinesl šéfovi Královéhradeckého kraje Lubomíru Francovi příznivé zprávy. Opět skončil na předposledním 13. místě. Klesla i jeho oblíbenost podle počtu procent.

Královéhradeckým hejtmanem zůstal sociální demokrat Lubomír Franc. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Loni na podzim se hejtman Lubomír Franc stal nejmocnějším mužem v kraji: obhájil hejtmanský post a zároveň k němu přidal i křeslo v Senátu. O jeho oblíbenosti by tedy nemělo být pochyb.

Popularita hejtmanů

k 31. 7. 2013

1. Martin Půta (L) 57,7 %
2. Michal Hašek (B) 56,4 %
3. Jiří Zimola (C) 54,3 %
4. Milan Chovanec (P) 52,2 %
5. Oldřich Bubeníček (U) 47,8 %
6. Jiří Rozbořil (M) 45,5 %
7. Stanislav Mišák (Z) 38,1 %
8. Josef Řihák (S) 37,6 %
9. Martin Netolický (E) 35,4 %
10. Miroslav Novák (M) 32,4 %
11. Josef Novotný (K) 28, 6 %
12. Jiří Běhounek (J) 24,1 %
13. Lubomír Franc (H) 23,1 %
14. Tomáš Hudeček (Praha) 20,3 %

Jenže v žebříčku hodnocení popularity jednotlivých hejtmanů agenturou Sanep už dlouhodobě vlaje téměř na chvostu. V červenci jeho popularita mezi lidmi v Královéhradeckém kraji zase poklesla.

Umístil se na předposledním místě, hůř než on na tom je už jen nový pražský primátor Tomáš Hudeček. Kdyby pražští zastupitelé letos v květnu neodvolali oblíbeného Bohuslava Svobodu, Franc by skončil bezkonkurenčně poslední.

"Nikdy jsem nepatřil k politikům, kteří se snaží zviditelňovat za každou cenu, být populističtí a podbízet se veřejnosti. Nejdůležitější je pro mne práce a skutečný, poctivý přístup k úkolům, které jako hejtman denně řeším. Mám své pochybnosti o způsobu, jakým se konkrétně tato takzvaná oblíbenost hejtmanů vlastně měří nebo hodnotí," zareagoval Franc na své nelichotivé umístění.

Je nevýrazný, míní politolog

Podle politologa Univerzity Karlovy Kamila Švece stojí za Francovým neúspěchem jeho nevýraznost ve veřejném působení, ale i nedostatek témat, kterými by mohl obyvatele kraje oslovit.

Lubomír Franc

V letech 1974 - 2006 byl zaměstnancem textilních závodů VEBA, kde působil v pozicích mistra mokré úpravny, ekonoma a předsedy odborové organizace. V roce 1998 byl poprvé zvolen do zastupitelstva města Broumov, v letech 2006 - 2008 působil jako místostarosta. V zastupitelstvu Královéhradeckého kraje je od roku 2004. V roce 2008 se stal hejtmanem, loni na podzim křeslo obhájil. Tehdy byl zvolen i senátorem za Náchodsko.

"Je úzce zaměřený a nemá téma, na kterém by se mohl profilovat. Oprava silnice na Broumovsku nebo rekonstrukce náchodské nemocnice nestačí," míní politolog, který se zabývá krajskou politikou.

Hejtman by podle něj měl víc zapracovat na své image, za jeho negativum považuje i to, že se Franc k ničemu důležitějšímu nevyjadřuje a není tak vidět. "Je možné, že tím, jak kumuluje funkce, nestíhá plnit hejtmanskou funkci tak, jak by chtěl," míní Švec.

Franc ale oponuje, že svoji osobu propagovat nechce. "Moji jasnou prioritu má propagace výsledků mé práce, která slouží ke zviditelnění Královéhradeckého kraje jako celku. A tato propagace je promyšlená a funguje efektivně a dobře," vysvětluje hejtman, který v čele kraje sedí už od roku 2008.

"Je ale možné, že hejtman Franc je spokojen. Ještě další necelé čtyři roky bude hejtmanem a šest let senátorem. Důvodem, proč se nikde příliš neukazuje, je možná i to, že si myslí, že má své jisté," odhaduje politolog, který předpokládá, že už v příštím volebním období krajských zastupitelstev by France v čele Královéhradeckého kraje mohl vyměnit někdo mladší.

Zatímco v roce 2011 se Lubomír Franc držel ještě na 11. místě žebříčku, o rok později šla jeho popularita strmě dolů. Nejhůř na tom byl loni v červnu, kdy skončil na 13. místě s oblíbeností pouhých 19,6 procenta obyvatel kraje.

Letos v březnu se mu podařilo krátce vyhoupnout na 9. místo, kdy spokojenost s jeho činností vyjádřilo 34,2 procenta oslovených obyvatel, od té doby ale jeho oblíbenost opět klesá. Už o dva měsíce později se vrátil na 13. místo.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Další z rubriky

VIDEO: Zachránci Poštovny se ztratili na Sněžce, točili se v bílé tmě

Správce Poštovny Dalibor Blaha a dobrovolník Martin Homola při sestupu ze...

Na Sněžce se ve čtvrtek večer ztratili dva lidé, kteří odklízeli sníh od Poštovny na vrcholu hory. Při sestupu sešli z...

Kdyby pes neštěkal, uhořeli by. Obec se rodině skládá na živobytí

Oheň zničil na Nový rok dům Kalinových v Lužanech (12. 1. 2019).

Na Nový rok zachvátily plameny dům rodiny Kalinových v Lužanech na Jičínsku. Za čtyři hodiny přišli o střechu nad...

Policii se přihlásil řidič dodávky, z níž se utrhl led a rozbil auto

Z dodávky odlétl kus ledu a poškodil protijedoucího

Řidič dodávky, ze které se v úterý ráno na obchvatu Jičína utrhl kus ledu a prorazil čelní sklo protijedoucího auta, se...

Najdete na iDNES.cz