Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. ledna 2022 Běla

Adršpach spustí rezervace vstupenek na jaře, chystá kampaň i pro řidiče

  16:09
Adršpašské a Teplické skály se chystají na první sezonu s rezervačním systémem vstupenek. Nebude to však od ledna, jak předpovídali v Adršpachu, ale až od dubna. Zimní návštěvu lze pořídit za vlídnou cenu i zdarma.

Starosta a Starostová v Adršpašských skalách pod sněhovým popraškem (5. 1. 2021) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Pískovcové Adršpašsko-teplické skály zasypal sníh. Turistů je pomálu, na parkovišti v Adršpachu stojí ve všedním dni pár aut a karavan, stánky zejí prázdnotou. Pokladna u Adršpašských skal prodává lístky, zato vstup do Teplických skal je volný.

Informační centra obou obcí jsou zavřená kvůli vládním opatřením, a tak jejich pracovnice lákají k návštěvě zimní pohádky aspoň na sociálních sítích.

V Adršpachu přitom vrcholí přípravy na spuštění rezervačního systému, přes který se budou online prodávat vstupenky i parkovací místa. Tím by se také postupně měly odbourat každoroční kolony aut ve špičkách, dopravní komplikace, divoké parkování i fronty u pokladen.

V předminulé rekordní sezoně přijelo do Adršpašsko-teplických skal 532 tisíc turistů, loni kvůli koronaviru a jarnímu výpadku to bylo kolem 355 tisíc.

Návštěvníkům nový systém zaručí, že se do skal skutečně dostanou a pobyt si vychutnají.

„Systém nově umožní regulovat návštěvníky. Na jednotlivé časové okno nabídneme pouze omezený počet online vstupenek. Zájemci o prohlídku skalního města si tak budou moci koupit vstupenku na přesně stanovený den a hodinu,“ popisuje Kateřina Menšíková, která se v Adršpachu stará o cestovní ruch.

„Během chvilky na webu zjistí, jestli je kapacita pro určitou dobu naplněna, a pokud ano, budou vědět, že návštěvu skal mají odložit na jindy. Vstupenky si budou nadále moci pořídit i na místě, ale hrozí, že i tam budou vyprodané a nejbližší možný vstup bude až za několik hodin, případně až další den,“ říká Kateřina Menšíková.

Jakmile lidé v rezervačním systému na webu zaplatí, dostanou do e-mailu vstupenku i parkovací lístek a také přehledné informace, jak se na místo dostanou a kde zaparkují, případně že mohou přijet vlakem až k vstupu do skalního města či na kole po značené cyklostezce.

„Na cenotvorbu teprve dojde“

Tvůrci systému ale zatím přiznávají, že je před nimi spousta neznámých. Zda eventuálně zvýší vstupné? Loni stálo v sezoně 120 korun pro dospělého a celodenní parkování 150 korun. O tom teprve bude debata podle hospodářských výsledků loňského covidového roku. Nejisté je zatím i to, zda Adršpašské skály už od počátku zvýhodní ty, kteří dorazí bez auta.

Ceny ve skalách

Adršpašské skály

- do 31. března platí ceny vedlejší sezony, dospělý 80 Kč, děti od 6 let, studenti, senioři 40 Kč, parkování osobní auto 50 Kč/den
- správci skal prohrnují cesty, více na www.skalyadrspach a facebookovém profilu Adršpašské skály
- v roce 2019 přijelo 450 tisíc turistů, loni na 280 tisíc
- Adršpach si pronajímá skalní okruh od Lesů ČR, provozují ho Technické služby

Teplické skály

- v zimních měsících se vstupné nevybírá
- do skal se dá jít na vlastní nebezpečí, více na webu http://www.teplickeskaly.eu/ a facebookovém profilu Teplické skály
- v roce 2019 přijelo 82 tisíc turistů, do konce loňského listopadu to bylo podle turniketu přes 74 tisíc
- Teplice nad Metují vlastní skalní okruh, od letoška ho bude provozovat namísto firmy

Každopádně by se měly odstupňovat ceny vstupného tak, že výhodnější vstupenky se budou prodávat pro ranní či podvečerní čas mimo špičku.

„Na cenotvorbu teprve dojde. Jisté je, že zvýhodníme už nákup vstupenky online,“ tvrdí Kateřina Menšíková.

V budoucnu nabídnou při nákupu online vstupenky i slevy na kulturní či jiné akce ve skalách.

Provozovatelé adršpašského okruhu se už loni dali slyšet, že by do skal pouštěli denně jen 2,5 tisíce lidí, tedy asi polovinu počtu návštěvníků za silných dní.

Od regulace si slibují, že se návštěvnost rozloží do celého dne. Díky tomu by se měla také rozmělnit doprava.

„Nemáme se příliš od čeho odpíchnout. Je to určitý startovací limit a budeme to zkoušet. Při debatě s vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko jsme si potvrdili, že z jejich strany, když bude vše v pořádku, není problém, aby se počet turistů o něco zvýšil,“ říká adršpašská manažerka.

Kampaň bude pro řidiče i turisty. Letáky do Polska

Nyní už mají v rukou analýzu budoucího systému a také grafické návrhy nového webu, aby byl pro uživatele co nejpřehlednější. Řeší se propojení pokladních a parkovacích systémů i kontrola vstupenek. Přímo na parkovištích by měly přibýt u vjezdových bran čtečky QR kódu pro ty, kdo parkovné nakoupili online.

Adršpach také s dokončením webu spustí informační kampaň pro návštěvníky i řidiče, a to v češtině, polštině, angličtině a ruštině. Kampaň bude na sociálních sítích i na letácích, a to v Česku i Polsku. Klíčové bude hlavně zacílení na Poláky.

Podle autorů loni schválené krajské územní studie, která řeší cestovní ruch i dopravu na Broumovsku, tvoří právě Poláci kolem 70 procent návštěvníků Adršpašských a Teplických skal. Přijedou nejčastěji na jeden den, snaží se zaparkovat co nejblíže skal a po prohlídce mizí z regionu.

Obce nepřijaly studii jednoznačně, avšak Adršpach i pod tlakem předchozích vypjatých sezon přece jen dlouho odmítaný rezervační systém přijal za svůj. Podle znalců však potrvá více let, než se změna zaběhne.

Jaká je ekonomika skalního okruhu, chtějí zjistit Tepličtí

Přelomový rok to bude i pro město Teplice nad Metují, které neprodloužilo smlouvu provozovatelce skalního okruhu. Ta skončila po šestnácti letech činnosti. Bylo to jedno z témat obecních voleb 2018. Podle starosty chce město především zjistit, jaká je ekonomika skalního okruhu a zda z něj město nezíská víc než dosud.

„Nyní přes zimu vstupné nevybíráme. V Teplických skalách to tak bylo obvyklé kromě asi posledních dvou zim. Až Adršpach spustí rezervační systém, připojíme se, s nějakou prodlevou. O cenách jsme zatím nerozhodli,“ říká teplický starosta Josef Bitnar (Svornost).

Město zatím přijalo pracovnici pro infocentrum na náměstí, vymalovalo a snaží se jej vybavit nábytkem, což není teď snadné. Slouží aspoň jako výdejové okénko. Teplice také dokončily novou cestu od pokladen k Ozvěně, zjara pořídí další úsek.

Adršpach už roky naráží u ochranářů, kteří nechtějí povolit další parkovací plochy, protože by to do národní přírodní rezervace přivedlo další davy turistů. Nápad s rezervačním systémem uvítali už loni.

„Když v jeden okamžik proudí do skal příliš lidí, klesá u návštěvníků jejich zážitek. Děje se tam i více přestupků proti zákonu o ochraně přírody a krajiny, lidé odbíhají mimo značenou stezku na toaletu či kvůli focení. Sešlapávají cenná společenstva rostlin, zvyšuje se eroze, hrubě se poškozuje neživá příroda, například při klouzání či rytí do skal. Stráž v davu nepodchytí vše,“ uvedla tehdy vedoucí Správy CHKO Broumovsko Hana Heinzelová.

3. května 2018

  • Nejčtenější

Parkoviště pod Šerlichem byla o víkendu plná, policie obracela řidiče

Oba víkendové dny byla plná parkoviště na Šerlichu v Orlických horách do devíti hodin dopoledne. Policisté pak museli...

Řidič zahynul u čerstvého pomníčku, zatáčka dostane lepší značení

V nenápadné zatáčce na silnici třetí třídy u Kosiček na Královéhradecku vyhasly v posledních měsících už dva lidské...

Případ Samková: Proč by byl její start na hrách riziko? A co Sáblíková?

Premium Usilovně rehabilitovala. Chodila na magnetoterapii i elektroléčbu. Posilovala horní část těla. Zkoušela jezdit na...

Na plánované sjezdovce v Hradci našli ochránci sto let nezvěstného motýla

V Hradci Králové se znovu rozhořel boj o svah Rozárka. Ochránci by území chtěli nechat přírodě, protože v lokalitě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo má zbraň, je špatný, stěžuje si puškař na přílišnou byrokracii

Čtvrt století vyrábí puškař Miloš Skrbek repliky historických zbraní. Jeho řemeslo však znesnadňují byrokracie a nová...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Pelikáni musí mít pocit, že vyhráli. A tak k nim ošetřovatel vchází s helmou

V Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem se právě líhnou malí pelikáni. Aby byl odchov úspěšný, ošetřovatelé pečují o...

Za zraněným museli záchranáři vyjít pět pater lešení, dolů jej snesli hasiči

Při práci na novostavbě domu v centru Hradce Králové se zranil čtyřiadvacetiletý dělník. Zdravotničtí záchranáři k němu...

Firma chce oživit lokálku v Žacléři, turistům nabídne šlapací drezíny

Na pětikilometrovou železniční trať z Královce do Žacléře na Trutnovsku by se brzy mohl vrátit provoz. Nikoli vlaků,...

Ráno mladík řídil pod vlivem drog, večer jej za volantem přistihli opilého

Čtyřiadvacetiletý muž z Rychnovska stihl během jediného dne hned dva závažné prohřešky. Nejprve jej policisté přistihli...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...