Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Zachránil Neratov, teď chce farář Suchár opravit kostel v sousední vsi

  13:59
Jeden z posledních pamětníků zaniklé vesnice Vrchní Orlice přežije. Ještě letos převážně díky drobným sponzorům začnou opravy „filmového“ kostela svatého Jana Nepomuckého u česko-polských hranic v Orlických horách mezi Bartošovicemi a Neratovem.

Přestože je kostel svatého Jana Nepomuckého zdánlivě zapomenutý, alespoň kousek jeho obrovského genia loci pocítily statisíce lidí, kteří viděli film Obsluhoval jsem anglického krále, případně jednu z epizod kriminálního seriálu Labyrint. Režiséři Jiří Menzel a Jiří Strach vsadili na syrovost kostela, jedné z posledních zbývajících připomínek po někdejší sudetské obci Vrchní Orlice

Ještě letos sice začnou opravy tři stovky let starého chrámu, avšak i po nich by tu režiséři mohli natáčet stejně ponuré záběry jako vyšetřování smrti ubodané Sandry Konrádové z Labyrintu.

Jan Nepomucký by totiž měl být jen zakonzervovaný v čase. Nevrátí se sem ani barokní výzdoba, ani zdobený oltář, který se přestěhoval do Bystrého, stejně kouzelně zchátralý by měl zůstat i malý hřbitov.

Fotogalerie

Důležité je, že kostel vůbec zůstane stát.

„Pokud to jen trochu půjde, měl by dál zůstat místem, které bude otevřené lidem. Chtěli bychom ten prostor pouze zabezpečit, aby dál nechátral a sloužil jako krásné místo pro zastavení. Určitě by neměl sloužit jen sakrálním účelům, ale turistickým, včetně například civilních svateb,“ řekl farář Josef Suchár, jenž se už podobným způsobem výrazně podílel na záchraně nedalekého kostela v Neratově. 

Zatímco neratovský kostel Nanebevzetí Panny Marie je poutním místem s ikonickou prosklenou střechou i točitým schodištěm do opravených věží, Vrchní Orlice si takové ambice nedělá. 

„Musíme už trochu brzdit, návštěvníků přibývá. Neratov je krásný takový, jaký je, nemáme tendenci z toho dělat nějaké Lurdy. Klid k Neratovu patří a nechceme o něj přijít. Proto také naše aktivity rozprostíráme i do okolí,“ upozornil Suchár po loňské návštěvnicky rekordní sezoně, kdy do zrekonstruovaného chrámu přišlo až 30 tisíc lidí.

Vrchní Orlice má s Neratovem kromě barokního stavitele Carla Antoni Reina jiného společného jmenovatele: obrovské nadšení nejrůznějších spolků i jednotlivců pro záchranu. Společně se o zvelebení starají církev, Sdružení Neratov, nově vzniklý spolek Magdalena i drobní sponzoři. V červenci se v kostele konal minifestival Mezi horama, který vynesl kolem 16 tisíc korun. 

„Po zaplacení všech nákladů na opravy zbylo asi šest tisíc. Naštěstí už jsou na obzoru, protože by měly začít ještě na podzim,“ uvedl Petr Zámečník, který například pro kostel vlastnoručně vyrobil několik oken.

Dostane se i na márnici

Kromě dalších nových oken a okenic ve věži se Jan Nepomucký už brzo dočká odvodnění, oprav hlubokých prasklin v interiéru, vymění se dřevo zasažené dřevomorkou a márnice dostane novou střechu. 

Kostel svatého Jana Nepomuckého

Kostel ve Vrchní Orlici, která byla připomínána již v roce 1567, vznikl mezi lety 1708 až 1712. Postavil jej italský zedník a stavitel Carl Antoni Reina, který se roku 1730 zabil pádem z lešení při stavbě kostela v nedalekém Neratově. 

Po odsunu německých obyvatel byla vesnice srovnaná se zemí, kromě kostela zůstaly stát jen kovárna, kolářství, hospodářská část místního statku a část mlýna. Nejhorší byla pro kostel druhá polovina 20. století, kdy byla stavba postupně zcela vykradená a zpustošená. Zachránit se podařilo oltář, který je v kostele v Bystrém, původní jsou rovněž lavice.

„Dohromady bychom měli dát asi 1,1 milionu korun, díky kterým to aspoň nespadne. To je zásadní. Dál ještě letos podáme žádost na Českoněmecký fond budoucnosti,“ konstatoval autor projektu Ludvík Klimeš, jenž se v opravách kostela ve Vrchní Orlici angažuje už přes deset let. 

„Je to takové postupné dílo převážně díky malým dárcům. Zkrátka každá pomoc je hodnotná,“ zdůrazňuje farář Suchár.

Ještě v srpnu ke kostelu dorazí další skupina dobrovolníků kolem hospicu v Rychnově nad Kněžnou. Pomohou s čištěním hřbitova od náletových stromů, mezi kterými se náhrobky původních německých obyvatel úplně ztrácejí. 

„Koncem srpna budeme mít na místě jednání s památkáři i projektantem, právě tehdy se dozvíme přesné termíny. Stavební povolení máme, jen musíme žádat o jeho prodloužení,“ řekl Zámečník, který si ani netroufá odhadovat, jakou dobu mohou opravy ve Vrchní Orlici trvat: „Záleží na penězích, respektive co nám kdo dá. Ale dobrovolníků je spousta, například okna budeme mít díky sponzorům ze Zábřehu na Moravě.“

V plánu je rovněž osvětová stezka podél Divoké Orlice, která by mohla propojovat kostely v Bartošovicích, Vrchní Orlici a Neratově. Ta by však určitě přišla na řadu až po opravách „filmového“ kostela.

Stavaře potřebuje i Neratov

Pracovat se možná bude souběžně na obou blízkých kostelích - do toho v Neratově totiž začalo zatékat, voda vytváří na podlaze velké mapy. 

„Připravujeme se na to, že budeme tyto nedostatky muset opravit, ale nechtěli bychom změnit ten ráz, jaký střecha momentálně má,“ poukázal Suchár na prosklenou střechu ve tvaru kříže. Jen obnova střechy přišla před třinácti lety na zhruba dvacet milionů korun. 

Co přesně se ve střešní konstrukci stalo, zjišťuje projektant, který má navrhnout, jak se poškození dá opravit. Až poté bude farnost znát rozsah potřebných prací a tedy i předpokládanou cenu. V lepším případě by mělo stačit snést část plechových šablon a opravit poškozená místa nebo snést celé oplechování střechy a kompletně ji přeizolovat. Ve hře je však i možnost radikálnějšího zásahu do konstrukce.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Pardubice padly v Olomouci, Plzeň a Hradec vyhrály. Čtyři duely odloženy

Pouze tři z celkových sedmi zápasů 3. kola nabídla hokejová extraliga v pátek večer. Hradec Králové zůstává neporažený,...

Je to výmysl, tvrdí muž souzený za znásilňování nevlastních dcer mezi rakvemi

Provozovatel pohřební služby M. K. je obžalovaný, že po léta souložil s nevlastními nezletilými dcerami, kterým zprvu...

Hradec udolal Liberec, Pardubice doma padly, neuspěla ani Sparta

Hokejisté Hradce Králové potvrdili parádní formu v nové sezoně a ve šlágru okleštěného 4. kola extraligy udolali silný...

Žena naletěla hned dvěma falešným vojákům, přišla o půldruhého milionu

Jako velmi nepoučitelná se ukázala čtyřicetiletá žena z Královéhradecka. Naposílala statisíce korun muži, který se na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Extraligové postřehy: Růžičkův Hradec míří vysoko, Pardubice čeká práce

Máme za sebou první dvě kola v covidové extralize hokeje. Je to sice jen začátek, ale všímavý pozorovatel může...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Za sex s nezletilými nevlastními dcerami dostal muž 9 let vězení a léčbu

Podnikatel M. K. dostal u Krajského soudu v Hradci Králové devítiletý trest vězení za to, že podle žalobce léta...

Konkurence kandidátů do Senátu je na Hradecku silná, rozhodne i pár hlasů

Hned z 11 kandidátů mohou na Hradecku voliči vybírat do Senátu. Pokračuje tříštění sil středopravých stran, které...

V knižní zpovědi zpěváka Pirate Swing bandu figurují Elton John i Queen

Tam, kde by se mělo slavit, neboť východočeský Pirate Swing band uzavírá první dekádu, přichází zakladatel, zpěvák a...

Do hajan! zavelí hradecké divadlo Drak v nové klauniádě pro děti

Už v éře Josefa a Jakuba Kroftů groteska hradeckému divadlu Drak slušela. Nyní se ke klauniádě proslulé loutkové...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zdravotní sestra - moderní zařízení v Praze, + - 35 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 35 000 Kč

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...