Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Kino 70 je socialistický unikát. Architekti z pěti zemí navrhli jeho úpravy

  10:35
Architektonicky ceněné Kino 70 v Novém Městě nad Metují má šanci na obnovu. Město uspořádalo architektonickou soutěž a nyní jedná s vítězem. Architekti dostali finanční limit 110 milionů korun a sešlo se celkem 26 návrhů od ateliérů z Česka i celé Evropy.
Vítězný návrh pro novoměstské Kino 70 od Sokoban studio

Vítězný návrh pro novoměstské Kino 70 od Sokoban studio | foto: Městský úřad NMNM

Je to typový projekt z éry socialismu. Z Kina 70 v Novém Městě nad Metují i přes jeho nynější neutěšený stav dýchá lehkost i velkorysé nakládání s prostorem. Tvůrci se totiž v polovině 60. let inspirovali poválečným funkcionalismem na Západě.

Panoramatické kino se otevřelo divákům před padesáti lety, jeho obdoby stojí pouze v slovenských Trnavě, Handlové a Partyzánském, jenže těch se už dotkly leckteré úpravy.

Novoměstské kino málem potkalo totéž. Ještě v roce 2020 mířilo k nenápadité modernizaci a polystyrenovému zateplení, jak navrhl městský architekt. Po kritice ze strany mladých architektů i části veřejnosti si to však zastupitelé rozmysleli a nechali se přesvědčit k uspořádání kvalitní architektonické soutěže podle pravidel České komory architektů.

Teď už mají v rukou výsledky a vedení radnice neskrývá nadšení. Porotci vybírali z 26 návrhů od ateliérů z Česka, Slovenska, Španělska, Švýcarska a Německa, jeden návrh byl vyřazen.

Obyčejný barák? Ani náhodou!

„Poprvé jsme tu dělali takovou velkou otevřenou soutěž. Od minulého vedení znělo, že je to barák, málem panelák, ale my jsme věděli, že kino má hodnotu. Soutěž to dokázala. Když jsem se dozvěděl, že zájem má tolik studií z pěti zemí, běhal mi mráz po těle. Vážím si toho, že jsem mohl být v porotě a strávit jeden úplně skvělý den s architekty, kteří mají hodně za sebou. Každou myšlenku tam profesionálně zvažovali ze všech stran,“ popisuje starosta Milan Slavík (ODS), profesí projektant.

Soutěž rozjelo v polovině roku 2020 předešlé vedení města se starostou Petrem Hablem (Volba pro Nové Město). Předcházely tomu však turbulentní měsíce, během nichž občanští demokraté, nespokojení i kvůli kinu, opustili čtyřkoalici a rozešli se se svým místostarostou Liborem Hovorkou. Po loňských komunálních volbách vítězná ODS poskládala novou trojkoalici.

Porotci posuzovali návrhy na Kulturní centrum Kino 70 anonymně. O vítězích soutěže rozhodli už 22. listopadu, výsledky radnice zveřejnila v půli ledna. Vyhrálo pražské Sokoban studio, druhé je sdružení tamti_architekti z Pardubic, třetí Tomáš Dvořák architekti z Brna. Oceněny byly i další tři návrhy, úspěšní autoři si rozdělí 590 tisíc korun.

„Potřebujeme se teď potkat s vítězem a budeme to řešit dál. První návrh zvítězil před druhým velmi těsně, i třetí je dobrý v tom, co jsme od soutěže chtěli. Jsem naprosto spokojen, i když budou nutné určité úpravy. Vítěz navrhoval do venkovního prostoru nějaké trávy, které se tam nehodí, to bude třeba přepracovat (doporučila to i porota - pozn. red.). Pokud by vítězní architekti nechtěli z něčeho slevit, může dojít i na druhý návrh,“ vysvětluje starosta.

Limit byl 110 milionů

Podle něj nyní jde o to, dosáhnout povolení pro stavbu, daleko těžší však bude ji uskutečnit. Architekti dostali finanční limit 110 milionů korun, většina návrhů se vešla podle orientačních odhadů do částky 130 milionů, některé však byly i dražší.

„Jsem realista, ve stavařině se pohybuji přes dvacet let a myslím, že při dnešních cenách se už pohybujeme kolem částky 150 milionů. Alespoň polovinu bychom rádi někde sehnali z dotací. Je to přece jen jediná stavba svého druhu v republice, ale bude to hodně těžké,“ tvrdí starosta.

Architekti mohli při rekonstrukci a revitalizaci kina uvažovat i o přístavbě. Město požadovalo, aby v Kině 70 zůstal zachován hlavní sál se svažitým hledištěm pro 310 diváků, aby se v něm nejen mohlo promítat, ale také pořádat zájezdová divadelní představení. Jinak se ale dispozice vnitřních prostor mohly měnit.

V požadavku města byl také druhý, menší sál pro 90 návštěvníků, kde by se mohly konat koncerty, výstavy či taneční kurzy. V nynějším malém sále totiž překážejí sloupy. Potřeba je také foyer, kavárna, salonek, toalety, kanceláře a nově i zázemí pro padesát účinkujících v sousedství jeviště.

Venku by měl navazovat prostor s pódiem pro pořádání třeba menších koncertů, které se tu konají v době filmového festivalu. Město také žádalo zachovat dvacet parkovacích míst a navrhnout v okolí dvacet dalších. Kapacita kina se totiž nezmění.

Návrhy budou vystaveny

Výsledek se povedl i podle ředitele Městského klubu Zdeňka Krákory, který má současné kino na starost a v porotě měl poradní hlas: „Návrh, který vyhrál, mi z pohledu provozu dával nejvíc smysl. Jsem rád, že se i páni architekti přiklonili k provoznímu hledisku a neřešili jen designové zpracování nebo uměleckou hodnotu.“

Na vítězném návrhu si cení, že nabídl druhý společenský sál s největší plochou, který bude dobře navazovat na hlavní projekční sál.

Architektonické návrhy budou k vidění od 14. do 19. února. Pořadatelé pozvou na vernisáž vítěze, přítomen bude i organizátor soutěže, architekt David Mateásko. Výstava bude otevřena v době projekcí v kině.

„Návrhy byly opravdu různé, některé obsahují i velké přístavby mimo současnou hmotu kina. Jeden hnal přístavbu do výšky, někteří autoři otáčeli hlediště a jeviště v hlavním sále, někteří dostavovali volný prostor za kinem, lišilo se umístění malého sálu. Vybrat jeden návrh z 26 bylo velmi složité. Pro mě bylo zajímavé, jak se tam vedla rozprava, byla to obrovská zkušenost,“ říká o účasti v porotě Zdeněk Krákora.

Fakta: Kino v Novém městě nad Metují

Československo podporovalo výstavbu kin ve velkém už od padesátých let, technologie panoramatického kina s lepším obrazem a zvukem se šířila od poloviny šedesátých let. Nejspíš kvůli velké poptávce po takovém typu kina vznikl vzorový projekt Modrý trojúhelník. Přisuzuje se Stanislavu Talašovi, Karolu Ružkovi, A. Majerovi a statiku Jiřímu Kaldounovi, spolupracovníku architekta Karla Pragera. Projekt pochází z roku 1964.

Tři kina vznikla na Slovensku a jedno v Novém Městě. Jak uvádí Adrián Kobetič s dalšími autory ve studii Panoramatické kino Hviezda z roku 2019, typizovaná stavba se v konkrétních případech měnila, protože projekt už po několika letech zřejmě neodpovídal normám, chyběly sériové díly nebo byl nedostatek určitých materiálů.

Novoměstské kino se začalo stavět roku 1969. Odborné práce zajišťoval dodavatel, v akci „Z“ brigádnicky pomáhali místní obyvatelé i závody. Město však čelilo výtkám, že podcenilo přípravu, některé nedostatky se tak dokonce řešily až na krajském výboru komunistické strany. Nakonec však odborná komise shledala, že kino i přes nákladnost svým přínosem přesahuje hranice města.

Slavnostní otevření se uskutečnilo 1. prosince 1972. Přijel ministr vnitra, náměstek ministra kultury, pracovník sovětského velvyslanectví, zástupci filmu i filmoví herci. Stříhala se páska, následovaly projevy, herci hradeckého divadla recitovali básně sovětských autorů.

„Na závěr přítomní zhlédli sovětský válečný velkofilm o hrdinné obraně Sevastopolu Moře v plamenech. Původně plánovaný sovětský snímek Ruské pole se předsedovi MěNV V. Červenému ani vedoucímu novoměstského kina panu Herčíkovi nelíbil a ke slavnostnímu promítání nebyl doporučen,“ píše ředitel novoměstského muzea Jiří Hladík v podkladech pro soutěž.

Aktivisté se před třemi lety pokusili prohlásit kino za památku, ale ministerstvo kultury ani nezahájilo řízení. Josefovští památkáři však budovu v posudku z roku 2019 oceňují: „Historická a architektonická hodnota objektu kina 70 je z hlediska konstrukčního a estetického na velmi vysoké úrovni, je dokladem tendencí a myšlenek uvedeného období. Ojedinělé je také dodnes zachované materiálové a kompoziční řešení včetně části dochovaného interiéru.“

  • Nejčtenější

Liberec závěrečným zvratem zaskočil Hradec, Sparta tlaku Třince odolala

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy v neděli pokračovalo zbylými dvěma sériemi. Zatímco nejlepší dvojice týmů...

Čtvrtfinálová dramata. Třinec skolil Spartu v prodloužení, sérii srovnal i Hradec

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy pokračovalo dalšími dvěma zápasy. Liberec znovu sahal v Hradci Králové po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec uspěl proti Liberci v prodloužení, vedení v sérii se ujímá také Sparta

Zbylá třetí utkání čtvrtfinálových sérií nabídla dvě výhry hostů. Sparta ubránila ve třetí třetině těsný náskok, v...

Náklaďák na Hradecku sjel ze silnice a naboural do stromu. Řidič zemřel

Kvůli smrtelné nehodě u obce Stračov na Hradecku byla v sobotu dopoledne asi dvě a půl hodiny uzavřená frekventovaná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z obří fabriky na předměstí Hradce může být nová čtvrť se dvěma tisíci bytů

Premium V někdejší Škodovce v Hradci Králové by mohla vzniknout zcela nová čtvrť se školami, školkami, kulturním vyžitím,...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Z triatlonistky Frintové je pralinkářka Divoká. Nerada bych se nudila, říká

Premium Rok zásadních životních změn má za sebou nejlepší česká triatlonistka posledních dvaceti let Vendula Divoká, za...

Pirát z Adršpachu dostal za sražení chodců pět let, oba horolezci zemřeli

Před Okresním soudem v Náchodě stanul devětatřicetiletý Jan Č. obžalovaný za to, že loni v srpnu autem srazil dva...

Z obří fabriky na předměstí Hradce může být nová čtvrť se dvěma tisíci bytů

Premium V někdejší Škodovce v Hradci Králové by mohla vzniknout zcela nová čtvrť se školami, školkami, kulturním vyžitím,...

Senior vjel na přejezdu přímo pod vlak a zemřel, spolujezdec je vážně zraněný

Řidič v osobním autě najel v pondělí odpoledne na přejezdu u Chomutic na Jičínsku do cesty spěšnému vlaku. Nehodu...

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...