Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Lidé z Benešovy třídy chtějí zeleň, na sídlišti v Hradci však přibyde dům

  18:20
Nejhustěji obydlené sídliště ve východních Čechách čeká další výstavba. Přímo v čele Benešovy třídy při pohledu do centra Hradce Králové má vyrůst bytový dům. Po protestu místních bude o polovinu nižší. Město požaduje před prodejem pozemku záruky.

Nový dům by měl stát na místě náletových křovin vedle parkoviště u domu Harmonie I. 

Investor vlastní jen část pozemků potřebných pro stavbu. Další potřebuje získat od města. Tam zatím narazil. Radnici ani místním se totiž původní projekt nelíbil.

Přestože odprodej pozemku v lednu rada města schválila, koalice ho těsně před lednovým jednáním zastupitelstva stáhla z programu. Prodej totiž nedoporučily komise místní samosprávy (KMS), odbor životního prostředí ani technické služby, a tak hrozilo riziko, že zastupitelé záměr shodí ze stolu.

„Proti záměru skutečně přišla negativní stanoviska, ale ta reagovala na původní záměr investora. Ten však projekt kvůli připomínkám upravil. Bod jsme z jednání stáhli, abychom doplnili aktualizovaná vyjádření,“ vysvětluje náměstek primátora Hradce Králové a předseda zastupitelského klubu ANO Pavel Marek.

Bod se znovu objevil na únorovém zasedání, avšak zastupitelé jeho projednávání přerušili do další schůze. Aktualizovaná vyjádření totiž stále nedostali a navíc se objevily i nové protesty sousedů.

„Podle projektu by tam mělo být 165 parkovacích míst. To je v pořádku, zákon to ukládá, ale už neřeší povinnost obyvatel tato placená parkovací místa využívat. Ze zkušenosti s podobnými projekty se očekává obsazení už tak žalostně malého počtu parkovacích míst právě obyvateli nového bytového domu,“ upozornil zastupitele Miloš Krčál, který bydlí v sousedním panelovém domě v Durychově ulici.

Zmatky ohledně prodeje pozemku jsou jedním z důsledků personální krize ve vedení města. Agendu správy majetku měla na starosti náměstkyně primátora Věra Pourová (ANO), kterou v prosinci zastupitelstvo odvolalo. Její agendu dočasně vedl primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Koalice se už dříve snažila, aby správu majetku převzal Marek, ale prosadit ho na křeslo náměstka primátora se jí povedlo až v únoru.

„Informaci o projektu jsme dostali v září a měli jsme k němu zásadní připomínky. Od té doby se nic neudálo a teď najednou přišel požadavek, abychom se vyjádřili. My jsme vlastně neměli k čemu, protože připomínky s námi nebyly projednány,“ říká předseda KMS Moravské předměstí-sever Bedřich Kabilka.

Místním vadila především výška budovy. Kromě suterénu původní projekt počítal s deseti nadzemními podlažími a se zhruba 110 byty ve velikostech 1kk až 4kk. V suterénu a prvním nadzemním podlaží mělo být 165 garážových stání.

Projednání studie při zasedání KMS vzbudilo velké emoce. Lidé navrhovali přestěhování projektu jinam, aby nepřišli o další zelenou plochu na sídlišti. Další se obávali narušení pohledů na historické centrum a apelovali na snížení budovy. Poukázali přitom na to, že územní plán počítá v lokalitě s novou zástavbou pouze do 5 poschodí.

Autoři studie připomínky občanů v odůvodnění urbanistické koncepce však odmítají: „Objekt není umístěn v kompoziční ose třídy, ale při jejím pravém okraji. Silueta navrhovaného domu pohled z prostoru třídy na kostel Nanebevzetí Panny Marie necloní, v dálkovém pohledu z kopce Rozárka je skrytá za stávajícími panelovými domy.“

Komise požadovala také lepší dopravní dostupnost lokality a především vybudování dostatečného počtu parkovacích míst, aby obyvatelé nového domu neobsazovali parkovací stání v lokalitě. Těch je již nyní nedostatek. „Oni to sice nějak vypořádali, ale jaksi nám to zapomněli sdělit,“ upozorňuje na radniční chaos Kabilka.

Nad podivným průběhem okolo prodeje městských pozemků se pozastavuje také opoziční zastupitelka a členka KMS Táňa Šormová (KSČM): „My jsme dostali jako komise emailem žádost, že máme okamžitě přijmout stanovisko k nové podobě toho objektu a abychom to rozhodnutí mohli udělat, dostali jsme do ruky pouze obrázky, bez jakýchkoliv komentářů, bez jakéhokoliv vysvětlení. Jednání s občany neproběhlo žádné, přestože bylo slíbeno. Nevím, proč je na to takový spěch.“

Nový návrh ubral pět pater

Projekt se dvakrát dostal také na zasedání výboru pro územní plánování. I ten označil původní variantu za nepřijatelnou. Souhlasil až s upraveným návrhem, který snížil počet podlaží z deseti na pět, v jedné části na sedm.

„Nyní je ten dům výrazně přívětivější vůči svému okolí nejen výškou, ale i způsobem, jak je zasazený na pozemek, jak reaguje na nejbližší domy, aby je neobtěžoval. Pokud bude splňovat základní pravidla, nevidíme jediný důvod, proč tomu bránit. V Hradci se musí stavět, a to velmi masivně, abychom pohnuli s krizí bydlení, kterou tady máme. Nepřipadá nám logické odmítat bytový dům na stavební parcele,“ hájí stavbu člen výboru, šéf opozičních Pirátů Aleš Dohnal.

Zástupcem investora je současná opoziční zastupitelka za HDK hradecká projektantka Romana Dürrerová. Podle ní upravený projekt nakonec u členů výborů i v samosprávě získal podporu.

„Na Benešově třídě bylo několik projektů, které nedopadly dobře, a lidé jsou proto nedůvěřiví ke každé nové stavbě, která by tam měla vzniknout. Myslím, že jsme dokázali, že náš návrh je povedený. Po redukci stavba počítá s 95 byty,“ říká Dürrerová s odkazem na kontroverzní projekty Pilot 1 a Pilot 2 či na plánovanou stavbu Ella-CS.

Prodej nedoporučili úředníci i technické služby

Investor pro svůj záměr potřebuje získat od města pozemek o velikosti dvou tisíc metrů čtverečních. Radnice za něj chce 14,3 milionu korun. Prodej však na základě původní varianty domu nedoporučily technické služby ani odbor životního prostředí.

Technici se obávali budoucích požadavků na nové městské komunikace, upozornili na vedení sítí veřejného osvětlení pod pozemkem a vadilo jim také kácení stromů.

„Na pozemcích je v současné době funkční zapojená vzrostlá zeleň krajinného rázu, která zároveň plní přirozenou protihlukovou bariéru přilehlého sídliště od městského okruhu. Zástavba stávající zeleně by byla v přímém rozporu se současným požadavkem na zachování mikroklimatických funkcí zeleně ve městě,“ píše se v posudku technických služeb k původní dokumentaci. V obdobném duchu znělo také vyjádření odboru životního prostředí města.

  • Nejčtenější

Občané odmítají další bytovky. Nechceme vás tady, křičeli na developera

Odpůrci plánované stavby dvou bytových domů ve Dvoře Králové spílali na zasedání zastupitelstva investorovi i...

Bobři nežvaní, ale makají. Osídlili řeku Orlici v Hradci a pomáhají

Zatímco nutrie se v Hradci Králové přemnožily, bobři jsou vzácnější. Před dvěma lety objevili důkazy jejich výskytu...

Při nehodě zemřela řidička i pes, zraněné dítě dostalo krev už v sanitce

Na silnici I/11 u Nového Města nad Cidlinou na Královéhradecku se ráno čelně srazilo osobní auto s nákladním. V osobním...

Krása prázdných Krkonoš. Covid umožnil štábu Posledního závodu unikátní záběry

Premium Filmaři v Krkonoších při natáčení dramatu Poslední závod o tragédii Hanče s Vrbatou zažili drsné mrazy i vánici....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze záchrany lízátek mám radost, říká architekt nového stadionu v Hradci

Už druhý multifunkční sportovní areál navrhl pro Hradec Králové místní architekt Tomáš Vymetálek. Po sedmi letech se...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Tři roky pro viníka tragické srážky aut u Špindlerova Mlýna platí, řekl soud

Hradecký krajský soud potvrdil tříletý trest obžalovanému Vojtěchu Chaurovi, který před dvěma lety ve Fordu Mustang...

Nehoda s mrtvou řidičkou a psem má další oběť. Zraněním podlehlo i dítě

Šestiletá dívka, která utrpěla vážná zranění při úterní dopravní nehodě u Nového Města nad Cidlinou na Královéhradecku,...

Zápach i v posledním patře. Sídliště nechce pod okny další kontejnery

Roky odkládaná revitalizace nejlidnatější krajské ulice dostala další ránu. Opravy Benešovy třídy v Hradci Králové...

Policie hledá recidivistu, který s dalším mužem lákal peníze od seniorů

Dvojice mužů na různých místech Česka okrádala důvěřivé seniory vymyšlenou zkazkou, že jim „vezou zboží pro syna“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...