Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Lidé z Benešovy třídy chtějí zeleň, na sídlišti v Hradci však přibyde dům

  18:20
Nejhustěji obydlené sídliště ve východních Čechách čeká další výstavba. Přímo v čele Benešovy třídy při pohledu do centra Hradce Králové má vyrůst bytový dům. Po protestu místních bude o polovinu nižší. Město požaduje před prodejem pozemku záruky.

Nový dům by měl stát na místě náletových křovin vedle parkoviště u domu Harmonie I. 

Investor vlastní jen část pozemků potřebných pro stavbu. Další potřebuje získat od města. Tam zatím narazil. Radnici ani místním se totiž původní projekt nelíbil.

Přestože odprodej pozemku v lednu rada města schválila, koalice ho těsně před lednovým jednáním zastupitelstva stáhla z programu. Prodej totiž nedoporučily komise místní samosprávy (KMS), odbor životního prostředí ani technické služby, a tak hrozilo riziko, že zastupitelé záměr shodí ze stolu.

„Proti záměru skutečně přišla negativní stanoviska, ale ta reagovala na původní záměr investora. Ten však projekt kvůli připomínkám upravil. Bod jsme z jednání stáhli, abychom doplnili aktualizovaná vyjádření,“ vysvětluje náměstek primátora Hradce Králové a předseda zastupitelského klubu ANO Pavel Marek.

Bod se znovu objevil na únorovém zasedání, avšak zastupitelé jeho projednávání přerušili do další schůze. Aktualizovaná vyjádření totiž stále nedostali a navíc se objevily i nové protesty sousedů.

„Podle projektu by tam mělo být 165 parkovacích míst. To je v pořádku, zákon to ukládá, ale už neřeší povinnost obyvatel tato placená parkovací místa využívat. Ze zkušenosti s podobnými projekty se očekává obsazení už tak žalostně malého počtu parkovacích míst právě obyvateli nového bytového domu,“ upozornil zastupitele Miloš Krčál, který bydlí v sousedním panelovém domě v Durychově ulici.

Zmatky ohledně prodeje pozemku jsou jedním z důsledků personální krize ve vedení města. Agendu správy majetku měla na starosti náměstkyně primátora Věra Pourová (ANO), kterou v prosinci zastupitelstvo odvolalo. Její agendu dočasně vedl primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Koalice se už dříve snažila, aby správu majetku převzal Marek, ale prosadit ho na křeslo náměstka primátora se jí povedlo až v únoru.

„Informaci o projektu jsme dostali v září a měli jsme k němu zásadní připomínky. Od té doby se nic neudálo a teď najednou přišel požadavek, abychom se vyjádřili. My jsme vlastně neměli k čemu, protože připomínky s námi nebyly projednány,“ říká předseda KMS Moravské předměstí-sever Bedřich Kabilka.

Místním vadila především výška budovy. Kromě suterénu původní projekt počítal s deseti nadzemními podlažími a se zhruba 110 byty ve velikostech 1kk až 4kk. V suterénu a prvním nadzemním podlaží mělo být 165 garážových stání.

Projednání studie při zasedání KMS vzbudilo velké emoce. Lidé navrhovali přestěhování projektu jinam, aby nepřišli o další zelenou plochu na sídlišti. Další se obávali narušení pohledů na historické centrum a apelovali na snížení budovy. Poukázali přitom na to, že územní plán počítá v lokalitě s novou zástavbou pouze do 5 poschodí.

Autoři studie připomínky občanů v odůvodnění urbanistické koncepce však odmítají: „Objekt není umístěn v kompoziční ose třídy, ale při jejím pravém okraji. Silueta navrhovaného domu pohled z prostoru třídy na kostel Nanebevzetí Panny Marie necloní, v dálkovém pohledu z kopce Rozárka je skrytá za stávajícími panelovými domy.“

Komise požadovala také lepší dopravní dostupnost lokality a především vybudování dostatečného počtu parkovacích míst, aby obyvatelé nového domu neobsazovali parkovací stání v lokalitě. Těch je již nyní nedostatek. „Oni to sice nějak vypořádali, ale jaksi nám to zapomněli sdělit,“ upozorňuje na radniční chaos Kabilka.

Nad podivným průběhem okolo prodeje městských pozemků se pozastavuje také opoziční zastupitelka a členka KMS Táňa Šormová (KSČM): „My jsme dostali jako komise emailem žádost, že máme okamžitě přijmout stanovisko k nové podobě toho objektu a abychom to rozhodnutí mohli udělat, dostali jsme do ruky pouze obrázky, bez jakýchkoliv komentářů, bez jakéhokoliv vysvětlení. Jednání s občany neproběhlo žádné, přestože bylo slíbeno. Nevím, proč je na to takový spěch.“

Nový návrh ubral pět pater

Projekt se dvakrát dostal také na zasedání výboru pro územní plánování. I ten označil původní variantu za nepřijatelnou. Souhlasil až s upraveným návrhem, který snížil počet podlaží z deseti na pět, v jedné části na sedm.

„Nyní je ten dům výrazně přívětivější vůči svému okolí nejen výškou, ale i způsobem, jak je zasazený na pozemek, jak reaguje na nejbližší domy, aby je neobtěžoval. Pokud bude splňovat základní pravidla, nevidíme jediný důvod, proč tomu bránit. V Hradci se musí stavět, a to velmi masivně, abychom pohnuli s krizí bydlení, kterou tady máme. Nepřipadá nám logické odmítat bytový dům na stavební parcele,“ hájí stavbu člen výboru, šéf opozičních Pirátů Aleš Dohnal.

Zástupcem investora je současná opoziční zastupitelka za HDK hradecká projektantka Romana Dürrerová. Podle ní upravený projekt nakonec u členů výborů i v samosprávě získal podporu.

„Na Benešově třídě bylo několik projektů, které nedopadly dobře, a lidé jsou proto nedůvěřiví ke každé nové stavbě, která by tam měla vzniknout. Myslím, že jsme dokázali, že náš návrh je povedený. Po redukci stavba počítá s 95 byty,“ říká Dürrerová s odkazem na kontroverzní projekty Pilot 1 a Pilot 2 či na plánovanou stavbu Ella-CS.

Prodej nedoporučili úředníci i technické služby

Investor pro svůj záměr potřebuje získat od města pozemek o velikosti dvou tisíc metrů čtverečních. Radnice za něj chce 14,3 milionu korun. Prodej však na základě původní varianty domu nedoporučily technické služby ani odbor životního prostředí.

Technici se obávali budoucích požadavků na nové městské komunikace, upozornili na vedení sítí veřejného osvětlení pod pozemkem a vadilo jim také kácení stromů.

„Na pozemcích je v současné době funkční zapojená vzrostlá zeleň krajinného rázu, která zároveň plní přirozenou protihlukovou bariéru přilehlého sídliště od městského okruhu. Zástavba stávající zeleně by byla v přímém rozporu se současným požadavkem na zachování mikroklimatických funkcí zeleně ve městě,“ píše se v posudku technických služeb k původní dokumentaci. V obdobném duchu znělo také vyjádření odboru životního prostředí města.

  • Nejčtenější

Dřevostavbu plnou slámy nechali hasiči raději shořet, majitel souhlasil

Jedenáct jednotek hasičů zasahovalo u požáru dřevostavby v České Skalici. Pro hasiče byl pohyb v domě nebezpečný,...

Sundali billboard na nákup zbraní pro Ukrajinu. Vyvolával strach, zdůvodnili

Premium Reklamní společnost BigMedia odstranila v Hradci Králové billboard, který vyzýval k finančnímu příspěvku na nákup...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinec zaměstnaný v kvasinské Škodovce ukradl součástky za 1,4 milionu

Cizinec zaměstnaný ve společnosti Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku čelí obvinění, že z firmy ukradl velké množství...

Fotbalová aréna v Hradci dostává obrysy, hotová bude přesně za rok

Přesně za rok se má slavnostně otevírat největší stavba v novodobé historii Hradce Králové. Multifunkční fotbalový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kemp u nádrže Rozkoš znovu hledá provozovatele, podmínky zmírnily

Česká Skalice se podruhé pokouší pronajmout autokemp u nádrže Rozkoš. Případným investorům zmírnila podmínky. Oproti...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Splavnění Labe z Hradce do Josefova nebude, plány potopil střet zájmů

Kvůli údajnému střetu zájmů šel ke dnu projekt splavnění Labe až do Josefova. Nápad, od kterého si Hradec Králové dost...

Galerie v Hradci představí současné umění během letních výstav na míru

Královéhradecká Galerie moderního umění pro dvě nové výstavy, jimž říká letní, sáhla k tomu v české tvorbě...

Sovětické prasátko i mapy s příběhem představuje hradecké muzeum

Výstavou sezony v hradeckém Muzeu východních Čech je Měnící se svět – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve...

Do dvorského safari parku dorazili tučňáci citliví na stres, potřebují klid

Safari Park Dvůr Králové ve středu pozdě večer přivítal nové vzácné obyvatele. Hejno tučňáků brýlových dorazilo po...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...