Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 26. února 2021 Dorota

U opravy Benešovy třídy chce Hradec ušetřit na parkovacích místech

  9:40
Radnice v Hradci Králové hledá způsob, jak opraví Benešovu třídu, aniž by musela na své náklady stavět další parkovací místa. Pomohla by změna legislativy i krok, o kterém se mluví již delší dobu, ale k němuž zatím městu schází odvaha: nastavit pravidla rezidenčního parkování.

Chátrající Benešova třída v Hradci Králové (červenec 2019) | foto: Petr Záleský, MF DNES

Když v říjnu 2014 skončila první a dosud poslední etapa rekonstrukce Benešovy třídy, Hradec Králové se pochlubil, že na bulváru postavil 550 nových parkovacích míst.

Fotogalerie

Přitom i nová místa na Benešově třídě jsou beznadějně obsazená a chybí tu další stovky míst pro stále větší počet aut.

Nové vedení města sice tvrdí, že dělá maximum pro pokračování oprav, které by mohly vyjít až na miliardu, ale zjistilo, že budování parkovišť stojí zbytečně moc. Uvědomilo si, že by mohlo ušetřit až stovky milionů korun. Tedy kdyby se dokázalo vyhnout přísným českým normám pro patřičný počet parkovacích míst. Řešení jsou však složitá a vyžadují čas.

„Změna legislativy je něco, o čem dlouhodobě uvažuji. Už jsem se zabývala i tím, zda by se dala najít nějaká mezera v zákoně, aby nebyl závazek při každé stavbě zároveň vystavět i vysoký počet parkovacích míst. Mrzí mne také, že Hradec si možná bezdůvodně zvýšil požadavek na jejich počet. V zákoníku je myslím jedno místo na byt, my máme 1,6 místa,“ řekla náměstkyně primátora pro majetek města Věra Pourová (ANO).

Podobný názor má i náměstek pro životní prostředí Martin Hanousek (Změna a Zelení).

„Můj pohled na věc je nejspíš menšinový, ale podle mě je Benešova třída postižená i legislativou, když velká procenta všech nákladů míří do parkovacích míst. Celou rekonstrukci by šlo ohromně zlevnit, ale jsme vázáni na národní legislativu, která je přísná. Kdybychom nebyli takoví blázni do aut, šlo by to udělat mnohem rychleji, reálněji a levněji,“ řekl Hanousek.

Ve dvou parkovacích domech uvažovali o 900 místech

U bulváru, který se rozpadá před očima, mělo město s řešením parkování velké plány. Protože na sídlišti je cenná každá zelená plocha, stovky parkovacích míst mají vzniknout převážně pod povrchem a zároveň v těsném kontaktu s bydlením.

Stavba dvoupodlažního parkovacího domu výškově shodného s úrovní třídy je v plánu u polikliniky, další měl být ve střední části u pobočky pošty i naproti sousední základní škole v Mandysově ulici. Celkem jde o 900 míst.

S hradeckými náměstky - a s tezí o nedokonalém zákonodárství - částečně souhlasí dopravní konzultant Zbyněk Sperat.

„Legislativa je v tomto ohledu zastaralá a potřebovala by aktualizovat. Je to dnes nastavené tak, že i když stavíte rodinný dům, podle normy musíte vybudovat na svém pozemku potřebný počet parkovacích míst podle počtu bytů v domě a jejich rozlohy. A to i když žádné auto nemáte a neplánujete je pořizovat,“ řekl Sperat.

„Otázka však je, jestli je nutné rekonstrukci Benešovy třídy posuzovat jako stejný případ a uplatňovat na ni dnešní normové požadavky,“ dodal.

Stavbu všech parkovacích možností na hradeckém bulváru by téměř s jistotou musel pokrýt rozpočet města. Společnost ISP, která v Hradci Králové spravuje parkovací systém, nedávno v Gayerových kasárnách otevřela dům pro auta s 284 místy.

V roce 2023 chce dokončit i plánovaný dům u polikliniky na Slezském Předměstí a splnit tak koncesní smlouvu, která jí ukládá zřídit tisíc krytých parkovacích míst.

„Vybudovat jeden tisíc parkovacích stání byl minimální počet. Kdyby se však naskytla další příležitost a partneři by se vzájemně vyslyšeli, dalo by se uvažovat například i o Benešově třídě. Koncese to připouští,“ upozornil provozní ředitel ISP Jiří Holubec.

Jedna rodina by měla možnost zaparkovat jedno auto

Problém nejen Benešovy třídy, ale také dalších přetížených lokalit by kromě dalších stovek nových „chlívečků“ pro auta mohlo řešit rezidenční parkování. Jako nutnost tento systém zmínil již minulý primátor Zdeněk Fink (HDK) a zabývá se jím i současné vedení města.

„Budu připravovat nová pravidla. Ano, sice máme povinnost postavit k bytu parkovací místo, ale v praxi to funguje stylem kdo dřív přijde, ten dřív parkuje a ostatní mají problém. Známe i případy, kdy jeden člověk má i tři a více aut,“ řekla Pourová.

„Zkrátka tu máme obrovský přetlak. Nové řešení samozřejmě obyvatele asi bude něco stát, ale chtěla bych jim dát nějakou přiměřenou míru jistoty, že bude mít šanci zaparkovat každý, a nikoli pouze někdo,“ zdůraznila Pourová. Podobný model by aplikovala také u dalších panelových domů.

„Musíme auta vytlačovat z míst, kde nemají co dělat. Dostat je z chodníků a zeleně bude prvořadé, další bude naučit lidi, že mají nárok na jedno parkovací místo,“ řekla náměstkyně, která již o novém systému diskutovala i se zástupci ISP.

„Vyměňujeme si zkušenosti, ale určitě ne ve smyslu rozšíření zpoplatnění naší zóny. Benešova třída není v naší zóně, s městem se však o tom bavíme a je jasné, že Hradec s tím má zájem něco udělat,“ řekl Jiří Holubec.

V zahraničí rezidenti za parkování platí, bonus je pro lidi bez aut

V širokém okolí Benešovy třídy nebo v malšovické ulici Na Kotli je situace horší kvůli vysokoškolským kolejím. Mnoho desítek studentů v pondělí zaparkuje a odjíždí až v pátek.

„Řešení parkování na sídlištích není jednoduché ani krátkodobé. V zahraničí vede úspěšná cesta přes regulaci, a to velmi jednoduše: za možnost parkování auta na veřejném pozemku zaplatíte. Není to nic, co město poskytuje zdarma. Druhé místo pro rodinu je výrazně dražší než to první,“ podotkl Sperat.

Podle něj v zahraničí existují i bonusy pro obyvatele nevlastnící auto, kteří se nároku na parkovací místo vzdají.

„Tito lidé mohou například jezdit MHD zdarma. Některá zahraniční města staví celé čtvrti bydlení bez aut. Ty jsou perfektně obslouženy MHD, vedou tam cyklostezky, obyvatelé mají možnost využívat car-sharing. Ale to vychází z jiné legislativy, ta naše bydlení bez možnosti parkování neumožňuje,“ přiblížil.

Benešova třída na záběrech z července 2019:

6. července 2019


Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Zimu v Krkonoších nepřežily desítky uštvaných srn, lidé pouštějí volně psy

Lesníci v Krkonoších nacházejí v této zimní sezoně nebývalé množství mrtvých srn. Uštvali je nebo přímo strhli volně...

Zrušeno, zrušeno, zrušeno. Lyžaři se vzdávají velkých závodů a žehrají na stát

V Česku se neuskuteční ani Světový pohár v Novém Městě na Moravě, který mohl být v náhradním termínu 20. a 21. března,...

Turisté houfně zaplavili Orlické hory. Parkoviště jim nestačí

Do Orlických hor se v sobotu vypravilo velké množství turistů. Chtějí využít hezkého počasí a dobrých sněhových...

Les Království prošel skvělou proměnou. Je to pozoruhodné technické dílo

Přehrada v Bílé Třemešné v Podkrkonoší nese pohádkové jméno Les Království zcela oprávněně – se svými zámeckými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Turista s 2,75 promile dobýval Sněžku přes všechny zákazy, hledali ho v noci

Třicetiletý muž z Teplic pronikl do uzavřeného Trutnovska a porušil i zákaz nočního vycházení, když se vydal v nočních...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Pivo je lék, tvrdil strážníkovi štamgast popíjející na předzahrádce

Předzahrádku plnou hostů popíjejících pivo ze skla, bez roušek a rozestupů našli ve středu strážníci Městské policie...

Takhle to dál nejde, hřímá Adamec. ODS má opustit hradeckou koalici

Po pondělním zastupitelstvu není cesty zpět, komentuje v rozhovoru dění v Hradci Králové krajský předseda ODS Ivan...

Zimu v Krkonoších nepřežily desítky uštvaných srn, lidé pouštějí volně psy

Lesníci v Krkonoších nacházejí v této zimní sezoně nebývalé množství mrtvých srn. Uštvali je nebo přímo strhli volně...

Zašlou slávu hradecké sjezdovky má oživit architekt Vávra a syntetický sníh

Po třiceti letech by v Hradci Králové mohla znovu ožít lyžařská sjezdovka Rozárka. O pozemky na kopci Sv. Jana má zájem...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...