Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Firma odmítá platit za zpožděné otevření hotelu, Jičín zvažuje žalobu

  16:21
V Jičíně graduje spor mezi vedením radnice a firmou, která opravila hotel u sportovního areálu. Radní už avizovali, že tahanice o půlmilionovou pokutu za nedodržený termín zprovoznění chtějí hnát k soudu. Zastupitelé se ale ve středu rozhodli, že město se s firmou ještě setká.
Zrekonstruovaný hotel reStart v Jičíně (22. 8. 2019)

Zrekonstruovaný hotel reStart v Jičíně (22. 8. 2019) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Společnost Hotel Start Jičín dál odmítá zaplatit pokutu, kterou po ní chce město za zpožděné otevření hotelu reStart v roce 2018.

Radní proto pověřili starostu Jana Malého (ANO) uzavřením smlouvy o poskytování právní pomoci s jednou z hradeckých advokátních kanceláří.

Už před časem radnice firmě poslala předžalobní upomínku, odezvy se však nedočkala a nyní se zdá, že věc může skončit až u soudu.

„Nedá se nic jiného dělat. Firmě jsme poslali předžalobní výzvu, ta nezaplatila ani se neozvala. Dál není na co čekat. Na jejich místě bych se ozval a jednal. Ale přece jim nebudu volat já a ptát se, jestli by to nemohli zaplatit, to bych byl blázen. Zpoždění tam bylo a my máme právo vyúčtovat smluvní pokutu. Pokud zástupci firmy tvrdí opak, musí rozhodnout soud,“ řekl ještě před středečním zastupitelstvem starosta Malý.

Příběh, který připomíná zákopovou válku, začal již v roce 2010 prodejem hotelu za 12 milionů korun a podpisem smlouvy. Podle ní měla firma Hotel Start Jičín zchátralý objekt opravit a zprovoznit.

Termín otevření však nesplnila a několikrát požádala o jeho odložení, s čímž město vždy souhlasilo, přitom však smluvní pokuta stále narůstala.

Poslední termín byl stanoven na konec dubna 2018, firma však hotel otevřela až v létě. Její vedení poukazuje na to, že zdržení bylo „pouze v týdnech“, radnice oponuje, že podle smlouvy to nemá na výši pokuty vliv.

„Bylo to už třetí prodloužení a dohoda byla taková, že za každý další rok se částka navýší. Původně to bylo 300 tisíc korun, poté přibylo ještě dvakrát sto tisíc. Zpoždění stačí třeba i jen dva dny, zkrátka to 1. května 2018 otevřené nebylo. Firma tvrdí, že se zpozdila jen o týdny a pokuta se má proto snížit, ale tak to není. Smluvní pokuta byla uložena podle dohody. Objekt odevzdaný nebyl a městu vznikl nárok na uplatnění pokuty,“ uvedl starosta Malý.

Místo poděkování soud

„Čekal jsem, že nám město poděkuje a ne, že nás dá k soudu. Přes našeho právního zástupce jsme s městem jednali, ale není dobrá vůle se s námi sejít. Vedení radnice se k nám do hotelu odmítá přijít podívat, připadá mi, že to s námi vůbec nechce řešit,“ oponoval jednatel společnosti Hotel Start Jičín Jan Ent.

„Stejně jako v obchodování či v manželství je třeba vůle z obou stran. Nemáme spor s městem, ale s jeho vedením. My se snažíme, abychom se domluvili, ale narážíme na bariéru nevraživosti,“ řekl jednatel Ent, podle kterého město na tom, že se hotel podařilo otevřít se zpožděním, má podíl.

„Jedním z důvodů bylo třeba to, že jsme museli nejdřív zkolaudovat parkoviště. Abychom mohli zkolaudovat hotel, museli jsme mít určitý počet parkovacích míst. Zdržení nastalo proto, že město potřebovalo na parkovišti přeložit nějaký kabel a sloup. Že na zpoždění mělo vliv město, není naše tvrzení, to je prostě pravda,“ tvrdil Ent.

O odpuštění pokuty nehlasovali, sejdou se v lednu

Čekalo se, zda ještě nějak zasáhnou jičínští zastupitelé ve středu 18. prosince. Někteří údajně chtěli žádat o prominutí pokuty firmě. O tom se ale nakonec nehlasovalo, debata ale zabrala asi hodinu.

„Zastupitelé se dohodli, že se obě strany sporu sejdou k jednání v lednu příštího roku,“ potvrdil mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.

„Za naši společnost celou dobu říkáme, že si nejsme vědomi toho, že bychom měli nějakou pokutu platit. Před deseti lety nám město tleskalo, že jsme tu barabiznu koupili. To samé jsme čekali po dostavbě hotelu, ale dočkali jsme se vypískání,“ uzavřel Ent.

Starosta i přes proklamace o soudní žalobě přesto tvrdí, že věří v dohodu. „Stále však netuším, jak se ke smluvní pokutě firma postaví. Vždyť mohla zastupitelstvo požádat o její snížení. Ale přece jim to nemůžu nabízet já. Samozřejmě nevím, jak by se k tomu postavili zastupitelé, ale ta možnost existuje. Já to však iniciovat nebudu, to musejí udělat zástupci firmy,“ vzkazoval starosta.

Přestože se termín otevření několikrát posunul a pokuta mezitím narůstala, pokud by firma splnila ten poslední, současné půtky by nenastaly. Město by sankce nevyžadovalo.

„Smluvní dokumentace včetně všech dodatků, které byly schvalovány, stanovovala určité termíny zprovoznění. Ty se v čase posouvaly, nicméně neodpouštěly kumulaci roční pokuty. Za každý rok prodlení po podpisu smlouvy byla pokuta 100 tisíc korun. Pokud by to zprovoznili v termínu, tak by žádná pokuta vyžadována nebyla,“ potvrzuje Jireš.

  • Nejčtenější

Na Rychnovsku se střetl vlak s autem, tragickou nehodu nepřežili dva lidé

21. května 2024  18:15,  aktualizováno  22.5 9:26

Při dopravní nehodě auta s vlakem v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku zemřeli v úterý dva lidé. Na...

Inspirace, nebo plagiát? Architekt zažaloval starostu kvůli zastávce

22. května 2024  13:26

Přes tři miliony korun žádal u Krajského soudu v Hradci Králové po starostovi Hořic na Jičínsku...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Krkonoších chtějí vyzrát na oblevy. Pod parkoviště skryjí nádrž pro zasněžování

24. května 2024

Premium Na úpatí Černé hory v Krkonoších vzniká retenční nádrž za 150 milionů korun. Schovaná bude v...

Parazitolog vyzrál na úřady, statek hostil zakázané umění. Galerií zůstává

26. května 2024  8:05

Památkově chráněný Šolcův statek v Sobotce na Jičínsku po zimě ožívá. Od května zahájil...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po třiceti letech v Evropě? Tehdy se s námi také nepočítalo, říká šéf Hradce

24. května 2024  9:05

Fotbalisté Hradce Králové mohou v sobotu udělat předposlední krok k účasti v pohárové Evropě....

Festival nového cirkusu Cirk-Uff nabídne Australany, La Putyku i improvizaci

28. května 2024  9:30

Představením Létající sen č. 311 souboru AirGym Art Company začne ve středu před trutnovským Uffem...

Na železnici mezi Hradcem a Prahou bude desetidenní výluka, pojedou autobusy

27. května 2024  14:04

Na hlavní železniční trati z Hradce Králové na Prahu, konkrétně v úseku mezi hradeckým hlavním...

Skiareál Rozárka se odkládá, prioritou Hradce je věž s dětskými hřišti

27. května 2024  10:15

Už rok měl na Novém Hradci Králové sloužit po mnoha letech oživený lyžařský areál s umělým povrchem...

Hradecký kouč Horejš: Zápas o Evropu? Už to, kde teď jsme, je pro nás úspěch

27. května 2024  8:29

Bez ohledu na to, jak dopadnou v pátek v posledním zápase sezony, se může David Horejš ve svém...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...