Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Cedule, jež zachrání život. Turistům na Broumovsku pomáhají body záchrany

  8:06
Je to jen tabulka na stromě, ale zbloudilému člověku může zachránit život. Majitelé lesů a záchranáři jimi za poslední dva roky pokryli skalní města na Broumovsku. V České republice jde o jednu z nejhustších sítí takzvaných bodů záchrany.

Měl to být pěkný výlet do Adršpašsko-teplických skal, ale manželé běžkaři při něm málem před devíti lety umrzli. Ztratili se, když si chtěli zkrátit přejezd z jedné chaty na druhou. Osmapadesátiletá lyžařka ukrytá ve skalní jeskyni se ozvala v půl jedenácté v noci na tísňovou linku, že její muž hledá cestu a dlouho se nevrací.

Dopadlo to dobře: nastoupilo šedesát policistů, hasičů i skalních záchranářů. Ženu našli po víc než dvou hodinách, pak i jejího bloudícího muže, oba podchlazené.

Ve složitém terénu uvnitř skalních měst, kde ani třeba nevedou značené stezky a kde se rokle podobají jako vejce vejci, není o podobné případy nouze. Návštěvníkům, kteří se dostanou do potíží, však už slouží „body záchrany“. V kraji jich je 473, víc než třetina v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko.

„Území zahrnuje zejména lokality Adršpašsko-teplických skal, Broumovských stěn a Ostaše, hřeben Ruprechtického špičáku a Jestřebích hor. Celková rozloha oblasti je přes 400 čtverečních kilometrů, je zde přes 300 kilometrů pěších a 100 kilometrů cyklistických tras a tisíce horolezeckých výstupových cest. Oblast je orientačně velice náročná a terén skal pro záchranné práce obtížný,“ vysvětluje krajský ředitel Hasičského záchranného sboru David Pouč.

Profesionální hasiči mívají ročně do 20 zásahů ve skalních městech. Nejčastější jsou úrazy, případně spojené i s pátráním daleko od přístupových cest, po nichž by jednotky mohly dorazit. Zásahy jsou časově náročné, pro pozemní transport zraněných bývá potřeba značného nasazení záchranných složek.

Dívka se probořila na ledu

Na hodně těžký případ vzpomíná velitel čety náchodských profesionálních hasičů Josef Hlaváček:

Body záchrany

V České republice začaly poněkud živelně sloužit od roku 2008 na Šumavě, v Krkonoších se objevily roku 2011. Hasičský záchranný sbor stanovil od roku 2015 jednotnou metodiku, jak mají vypadat. Tabulka unikátní číslo, obsahuje souřadnice daného místa a integrovanému záchrannému systému slouží k přesné lokalizaci. Celkový počet bodů v České republice je 4 285. Královéhradecký kraj pokrývá 473. Nejhustší se 181 body je v CHKO Broumovsko, Krkonošský národní park jich pokrývá 141.

„V mrazivém období si dvě děvčata udělala výlet, ale špatně odbočila a po setmění se dostala do potíží. Jedno se probořilo ledem a mělo mokrou nohavici, což se v mrazu může zvrtnout až v život ohrožující stav, to byl i tento případ.“

„Největší problém nám děvčata udělala, že nezůstala na jednom místě, ale pohybovala se dál krajinou, takže na předpokládaných místech kontaktu nebyla. Propadali jsme panice, protože pátrání nikam nevedlo. Nakonec je našli hasiči a poskytli teplo. Mělo to dobrý konec, ale rozhodně nemuselo mít,“ říká záchranář Hlaváček.

Pro chráněnou oblast je charakteristické, že rádiové spojení slouží jen omezeně. Ke komunikaci zbývají jen mobily, ale v hlubokých či úzkých roklích nebývá signál. I proto se hasiči se skalními záchranáři věnovali návrhu bodů záchrany v CHKO zevrubněji, než bývá běžné.

Zda vůbec body záchrany vzniknou, záleželo na majitelích pozemků, kteří si o to požádali. Na Broumovsku to byly zejména Lesy ČR a město Teplice nad Metují.

„Zdá se nám to naprosto smysluplné. Ve skalách se pohybuje spousta cizích lidí, zdaleka nechodí jen po turistickém okruhu a někdy se ztratí, takže tu pak po nich hasiči pátrají. Je to dobrý nápad, body už uvádějí i internetové mapy.cz. Nijak jsme s tím neváhali, výběr míst jsme nechali na hasičích,“ podotýká starosta Teplic Josef Bitnar (Svornost).

Dvojice počkala u bodu v údolí Tří mušketýrů

Už se také prokazuje, že body záchrany dokážou pomoci. Zásahů, v nichž se na ně turisté či záchranáři mohli spolehnout, přibývá.

Začátkem února se povedlo za necelou hodinu vypátrat v Teplických skalách muže s dítětem, jenž se i přes místní znalost v terénu ztratil a ozval se na tísňovou linku až po setmění. Důstojník hasičů mu doporučil, aby i s dítětem zůstal u bodu u údolí Tří mušketýrů. Tam už je vyzvedli hasiči a dobrovolníci ze Skalní záchranné služby.

Loni v lednu zase zabloudila rodina s dvěma malými dětmi ve Vlčí rokli, spojnicí mezi turistickými okruhy v Adršpašských a Teplických skalách. Když se ohlásili kolem 17. hodiny s přesnými souřadnicemi bodu, hasiči se záchranáři pro ně došli najisto.

Plechová tabulka bez elektroniky

V éře moderních technologií překvapuje i samotné záchranáře, nakolik jsou tabulky efektivní.

„Jde o plechovou cedulku, v které není žádná elektronika, ale kupodivu pomáhá, například když nemáte chytrý telefon. Dnes už by to nikdo nepředpokládal, ale poslední případ nám dosvědčil, že i takoví turisté jsou. Loni nám bod záchrany pomohl nejméně v pěti případech rychle lokalizovat člověka, který potřeboval vyvést, protože padla tma. Skalní terén je za tmy velmi nebezpečný,“ říká hasič a skalní záchranář Josef Hlaváček.

Každý bod má jedinečný kód trojčíslí a dvou písmen. Pokud turista nemá chytrý telefon nebo z něj nedokáže vyčíst GPS souřadnice, pomáhá cedulka s přesně určenou polohou. „Souřadnice jsou pro nás cenný údaj. Operační důstojník pak přesně ví, kde osoba, která potřebuje pomoci, je. Nemůžeme se splést,“ vysvětluje Josef Hlaváček.

Záchranné akce ve skalách už nemusí obnášet ani mnohahodinové drama. Hasič má konkrétní příklad: „Lidé si vyrazili na výlet do skal, padla tma a báli se jít dopředu i zpátky. Jednoduše zavolali číslo záchranného bodu a my jsme přesně věděli, kam pro ně máme zajít.“

Body slouží záchranářům nejen ke snadné lokalizaci, ale i s organizováním zásahů, kdy je třeba rozhodnout, které síly a prostředky nasadí. Hasiči se proto na Broumovsku vložili už do dvouleté detailní přípravy a tipování vhodných míst. U každého bodu zmapovali, zda je odtud digitální či analogové spojení s krajským dispečinkem a nakolik je místo dostupné pro zásahovou techniku.

Dispečer má hned při ruce údaje, zda se do odlehlých míst dá dostat s terénním autem, cisternou, čtyřkolkou nebo jen pěšky, případně zda v okolí může přistát vrtulník nebo zda je možné vyzvednout zraněnou osobu na lanovém podvěsu nebo palubním jeřábem vrtulníku. Sám velitel zásahu si předem může udělat lepší představu o transportu zraněného.

Dříve se znalci terénu mohli jen vyptávat

I tak je pro záchranáře zcela nenahraditelné, pokud dobře znají místní terén. Někteří profesionální hasiči jsou zároveň horolezci a angažují se i jako dobrovolníci ve spolku Skalní záchranné služby, který vznikl roku 2000 z podnětu hasičů, lezců i turistů.

Díky znalosti terénu se zdejší horolezci dokázali zorientovat i v neobratném popisu, kde lidé v problémech jsou.

„Když se předtím někomu něco stalo, řekl, že je třeba na modré turistické značce a má zlomenou nohu. My jsme pak tak nějak věděli, kde to je. Když se ale někdo ztratil, dispečink mi přepojil jeho telefon a já se ptal, odkud vyšli, kudy pokračovali, jakou značku viděli naposled,“ vzpomíná skalní záchranář Bohumil Šustek.

„Tak jsem z turistů dostal, kde vlastně jsou, protože mapu, po které se myšlenkově pohybovali, mám v hlavě. Uměl jsem si představit postup trasy, odkud kam šel a kde skončil. Dnes jednoduše otevřu telefon, zadám bod záchrany a přesně vím, kde je,“ porovnává Bohumil Šustek, jenž žije hned u vstupu do Teplických skal.

Sami hasiči už nechají na majitelích lesů v turisticky oblíbené oblasti, jestli budou chtít přidávat další body. Podle záchranářů by to mělo být hlavně zájmem vlastníků, oblast totiž přitahuje velké množství turistů.

„Ověřujeme funkčnost celého řešení a stávající sítě bodů záchrany. Je možné, že se jejich počet ještě rozšíří,“ říká krajský šéf hasičů.

  • Nejčtenější

Zbraňovou amnestii využil majitel k odevzdání tanku a samohybného děla

Zbraňová amnestie po dvou měsících přinesla i pořádné úlovky. Například královéhradecké policii odevzdal majitel...

Zemřel poslední krkonošský nosič Helmut Hofer, ikona Velké Úpy

Ve věku 88 let zemřel potomek slavného rodu vysokohorských nosičů Helmut Hofer z Velké Úpy. Byl posledním žijícím...

Když upozorním, že tunel Blanka vede až do zoo, jsem prý zlý, říká chovatel

Premium Chovatel exotických zvířat Antonín Hnízdil je odborníkem respektovaným ve svém oboru, ale pro některé obyvatele obce...

Obézní pacient musel do sanitky, ze 7. patra ho dostali pomocí žebříku

Neobvyklý zásah provedli profesionální hasiči u panelového domu v Náchodě. Potřebovali dostat do sanitky příliš těžkého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž tajil hluchoněmému synovi jeho invalidní důchod, statisíce utratil

Kriminalisté prověřují jednání muže z Náchodska, který podle dosavadních zjištění podvedl a okradl svého...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Fronta, roušky i omezení. Hlavně, že někam můžeme, znělo v dvorské zoo

Premium První nedočkavci stáli u brány do Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem už půl hodiny před otevřením. Stalo se tak po...

Hořická škola víc prosazuje kameníky, sochaři se kvůli tomu ozvali

Spor o koncepci se rozhořel na proslulé uměleckoprůmyslové škole v Hořicích na Jičínsku. Zasáhnout musel...

Každý kůň je jedinečný. Péči dám obyčejnému i tomu za stamiliony, říká podkovář

Premium Koně patří do života Martina Jirouška z Batňovic na Trutnovsku od dětství. Vyhledávaný podkovář šest let pracoval ve...

Opilý mopedista kličkoval městem před policií, honičku vzdal u plotu

Do nerovné noční honičky s policií se pustil mladý muž v Červeném Kostelci na Náchodsku. Na staré babetě ujížděl před...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...