Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Edukátorky sepsaly průvodce nejen pro děti po Galerii moderního (č)umění

  16:45
Galerie moderního umění v Hradci Králové vydala svého prvního průvodce galerijním světem pro malé i velké. Zdobí ji ilustrace Marie Juklíkové. Unikátní hradecká publikace Galerie moderního (č)umění je vítaným a hravým průvodcem zdejší institucí i výtvarnými díly.

Knížka přibližuje provoz galerie, na čtenáře čekají i kvízové otázky. | foto: GMU Hradec Králové

„Listujte, dozvídejte se nové věci, odpovídejte na otázky a inspirujte se, ať už jste: dítě, které rádo tvoří vším, co má po ruce, rodič, který plánuje výlet do galerie, paní učitelka nebo pan učitel, kteří jdou se svou třídou na výstavu, senior, kterého umění zajímá, tvořivá duše, která (ne)touží být velkým umělcem, zvídavý a zvědavý návštěvník jakéhokoli věku,“ říkají autorky, zdejší edukátorky Patricie Kaválková a Helena Šestáková.

Hravé ilustrace, dílem připomínající dětské kresby, dílem klasiky okolo Čtyřlístku, vytvořila Marie Juklíková. I ony účinně podporují srozumitelnost textu.

„Ať jste v galerii poprvé, nebo už ji znáte jako své boty, věřte, že při každé návštěvě můžete objevit něco nového. Galerie se proměňuje díky novým výstavám, množství lidí, které jí prochází, ale také vlivem počasí. Nevěříte? Zkuste přijít na jaře, v létě, na podzim i v zimě a pozorujte, co všechno se změnilo od vaší poslední návštěvy,“ zvou autorky popularizující galerijní vzdělávání.

Proč panneau od Preislera neprojde dveřmi

Knížka vysvětluje i všechno okolo bývalé záložny či termíny jako kustod, kurátor, originál nebo dekorativní panneau od Jana Preislera, která neprojde žádnými dveřmi v budově.

„Patricie Kaválková a Helena Šestáková zábavnou, odlehčenou a snadno přístupnou formou nejenže seznamují s královéhradeckou galerií, ale v jistém smyslu vytvořily univerzální příručku, neboť kniha na konkrétních příkladech objasňuje principy funkce podobných institucí,“ říká mluvčí galerie Hana Doležalová.

„Vedle historického kontextu poslání budovy a vzniku a vývoje galerie výstižně a srozumitelně vysvětluje klíčové pojmy z provozu, kurátorství, péče o sbírky a edukace, přibližuje hlavní galerijní profese a pozice a zároveň poskytuje návod, jak se na moderní umění dívat a jak mu porozumět,“ podotýká mluvčí.

Kniha cílí na děti od dvanácti let, ale nové informace, vědomosti a poznatky z ní načerpá i dospělý a může být cenným materiálem také pro studenty třeba vysokoškolských oborů výtvarná pedagogika a galerijní edukace, ale i pro středoškoláky.

K orientaci v ní místo obvyklého obsahu slouží rozcestník s návodnými otázkami, které čtenáře nasměrují ke konkrétní kapitole. Není ji třeba číst od začátku do konce, ale lze do ní vstupovat na přeskáčku, do kterékoli kapitoly.

Kniha má výrazný interaktivní rozměr – v souvislosti s tématy, o kterých pojednává, průběžně zadává čtenáři úkoly, pokládá mu otázky, jež ho nutí k zamyšlení, nebo ho podněcuje k vlastní tvorbě. Kniha tak může posloužit i jako pomocník pedagogům výtvarné výchovy, uvádějí autorky .

Hradecká publikace vyšla v nákladu tisíc kusů, doporučená prodejní cena je 290 korun. Dostupná bude nejen v obchodě GMU, ale i u velkých knižních distributorů a také ve specializovaných knihkupectvích zaměřených na dětskou literaturu.

Ukázka: Koho možná potkáte

První hlas, který k vám, tedy k návštěvníkovi, dolehne, bude nejspíš hlas paní pokladní. Zajímá ji, zda jdete na výstavu, nebo na nějakou jinou akci, třeba přednášku. Někdo přece musí vybírat vstupné, kromě toho paní pokladní má pod palcem informace o tom, jaká výstava nebo konkrétní program se v daný den konají. Každá kulturní instituce (a nejen kulturní) si vede velmi dobrý přehled o tom, kolik návštěvníků do ní ročně zavítá. Tady jsou to tisíce lidí. Záleží na výstavě, na době jejího konání a svou roli hraje ještě hodně dalších vlivů.

Kustod, který má na starost hlídání uměleckých děl, vás nejspíš upozorní na to, abyste svým batohem nedrkli do nějaké sochy. A to se nesmí stát, takže vše uschovat do skříňky, šup šup. Na co ještě kustodi dbají? Třeba na vzdálenost jednoho metru, kterou je třeba udržovat vůči vystaveným uměleckým dílům. Spousta kustodů zároveň zná zajímavosti o výstavě a rádi se o ně s návštěvníkem podělí.

Do otáčivých dveří se valí skupina školáků a proti nim se ze schodů řítí edukátorka, která pro ně má připravený interaktivní program ve stálé expozici zakončený společnou tvorbou. Edukátorka vysvětluje návštěvníkům každého věku, co vlastně v galerii uvidí. Věnuje se nejen školám, dětem, studentům, dospělákům, seniorům, ale také lidem s hendikepem.

Zatímco školáci mají o program postaráno a baví se o vystavených dílech v expozici, vůbec netuší, že za výstavními panely právě montuje rozbitou kličku od okna pan údržbář. Nutno podotknout, že zrovna on se o budovu stará rekordní počet let. Je více spjatý s budovou jako takovou než s tím, co v ní kdy sídlilo. Pracoval zde ještě dříve, než se tu zabydlela galerie. Víte, kdo to je? Když potkáte staršího pána v montérkách a pruhovaném svetru, určitě ho pozdravte.

Digitální vodováhu, hřebíky a štafle už si do výstavy nese výstavář, to aby obrazy na stěnách dobře držely a byly zajištěné. Většina děl totiž potřebuje nějak připevnit, přivrtat, ukotvit nebo zavěsit, a k tomu je třeba někoho šikovného a zručného, kdo nemá strach z výšek...

Autor:
  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školák udeřil chlapce s Downovým syndromem, na nádraží nikdo nezasáhl

Jednadvacetiletého chlapce s Downovým syndromem napadl v Novém Městě nad Metují na Náchodsku nezletilý hoch. Udeřil ho...

Kvůli lásce ke sněhu. V Krkonoších už nadšenci lyžují na sjezdovce Anděl

Desítky lyžařů se poprvé vydaly na zkrácenou sjezdovku Anděl na Černé hoře v Krkonoších. Uměle zasněžená trať u horní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cyklistu někdo srazil a ujel, další auto muže ležícího na silnici přejelo

Policisté na Královéhradecku rozplétají okolnosti tragické nehody, která se stala ve čtvrtek večer v Dobřenicích....

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Nezvykle teplý podzim přilákal do Krkonoš rekordní počet turistů

Rekordní množství turistů přilákal nezvykle teplý a slunečný závěr podzimu na krkonošské hřebeny. Vyplývá to z dat...

Kvůli lásce ke sněhu. V Krkonoších už nadšenci lyžují na sjezdovce Anděl

Desítky lyžařů se poprvé vydaly na zkrácenou sjezdovku Anděl na Černé hoře v Krkonoších. Uměle zasněžená trať u horní...

Z aktivisty se stal radním, trest za řízení pod vlivem alkoholu si odpykal

Aleš Dohnal - enfant terrible hradecké politické scény - bude muset dokázat, že není jen prostořekým aktivistou a...

Rodný list na mě ušil boudu, říká malíř a grafik Petera. Oslavil 85 let

Malíř, grafik a literát Miloš Petera, jemuž je vlastní „civilizační konflikt, lyrická a poetická povaha všedního...

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...