Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Řezbář Vítek oslavil devadesátiny. Proslul loutkami Enšpígla i Fausta

  8:25
Proslulý řezbář a loutkář František Vítek oslavil letos na podzim devadesátiny. Bez jeho přičinění by nadnárodní sláva hradeckého Divadla Drak byla přinejmenším poloviční. Jeho dílo je nyní k vidění v hradeckém Labyrintu, velkou výstavu mu pořádá také Moravské zemské muzeum v Brně do 12. ledna 2020.
Tandem Říčařová - Vítek má Thálii za mistrovství v loutkářském oboru

Tandem Říčařová - Vítek má Thálii za mistrovství v loutkářském oboru | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vítkovy loutky mají své čestné místo na výstavě Příběh Draku 1958 - 2018, mapující šedesát let hradecké loutkářské scény.

Hold jim skládá i brněnské muzeum v Biskupském dvoře představující řezbářovu volnou tvorbu. Tamní expozice nese název Devadesát vůní dřeva, což naznačuje, jaké životní jubileum slaví královéhradecký řezbář, sochař, výtvarník, scénograf a loutkář.

Se svou ženou Věrou Říčařovou tvoří umělecký tandem a jejich scénografické, herecké, dramaturgické i režijní progresivní počiny v kontextu českého loutkového divadla platí za unikátní a zásadní.

Jejich společnou legendu v Draku, jemuž pokorně sloužili v letech 1958 až 1981, podtrhla v roce 2017 Cena Thálie 2016 za celoživotní loutkářské mistrovství.

František Vítek, ztělesněná skromnost, se vyučil v rodném Brně u mistra Vaňka řezbářem a nastoupil do profesionálního loutkového divadla v Mariánských Lázních, kde však zjistil, že řezbářské řemeslo v divadlech tehdejšího typu není potřeba. V 50. letech pracoval jako konstruktér loutek v brněnském Divadle Radost vedle výtvarnice Jarmily Majerové a šéfa výpravy Karla Hlavatého.

Úctu k materiálu měl v sobě vždycky

„Vítkův vztah ke dřevu je především profesionální. Mám tím na mysli, že dovede rozlišit kvalitní materiál od nekvalitního, vhodný od nevhodného pro určitou práci, ale také, že dřevo jako materiál může inspirovat ke konkrétní umělecké aktivitě,“ napsal před deseti lety Pavel Kalfus v časopisu Loutkář.

Dopis Alfréda Radoka po uvedení Enšpígla v Göteborgu

Göteborg 30. 12. 74

Vážený pane Vítek,

když jsem uviděl Vaší scénu a Vaše divadlo, měl jsem pouze jeden pocit. Že jsem něco v životě propásl. Setkání s Vámi. Osobní i pracovní. Zalyká mě to, když si uvědomuji, co všechno cítím a poznávám ve Vaší práci. Obsah pojmu profese dostává nové významy, protože shrnuje a navazuje na staletí výtvarného kumštu, na to nejlepší z nejlepšího a současně všechno přenáší do zcela nové, jedinečné hodnoty, do řeči tohoto času, v němž žijeme. Vám nelze blahopřát, protože pro Vás neplatí povrchní slova, kterými bych směl ocenit Vaše dílo. Ale lze říct zaplať Bůh, že existuje. Že Vaše milá paní i Vy můžete pracovat. Ať je Vám i Vašemu Davidovi dobře, tak dobře, jak to jen jde, a jestli se Vám ještě jednou může podařit stvořit něco podobného jako Enšpígl, pak to stojí zato žít.

Pozdravujeme Vás, když dovolíte, Vaši — Marie a Alfréd Radok

„Se dřevem se neplýtvá. Dřevo je materiál, který člověku pomáhá od počátku věků žít a přežít. Ale určitě dříve než cokoliv jiného se stalo materiálem pro vytváření rituálních skulpturálních artefaktů. Přestože má tuto úctu k materiálu František Vítek hluboko zakódovanou, nikdy nepodlehl sentimentalitě a nikdy se mu nepodbízel. Proto mají Vítkovy jevištní figury v sobě obsažen nevnucující se patos,“ tvrdí Kalfus.

A každá figura je uměleckým dílem, což dokládá i výstava v Draku.

Ve Východočeském loutkovém divadle Hradec Králové, jak se Drak dříve jmenoval, kam ho přivedl ředitel Vladimír Matoušek, se stal spoluzakladatelskou osobností s autorským vkladem.

Vznikly první scénografie, konstruktérská práce se musela ve Vítkově dílně vždycky prokazovat dokonalým řemeslem.

„Hradecké divadlo se v polovině 60. let začalo obklopovat novými tvůrčími pracovníky s potřebou reagovat na ideologicky pozdržené vztahy k modernímu umění, k modernímu divadlu a u scénografů především k modernímu výtvarnému umění,“ uvedl Pavel Kalfus.

V roce 1964 František Vítek s režisérem Miroslavem Vildmanem připravil inscenaci hříčky Jana Vladislava Pohádka z kufru. Nezávazná klaunerie se stala odrazovým prknem pro pocit svobodného vyjadřování a moderního nadhledu.

„S tím přišla později tolik obdivovaná a v dalším vývoji českého loutkářství hojně napodobovaná odkrytá animace a herecké vstupy. Myslím, že tady se zrodil výtvarník spolutvůrce František Vítek. Odtud se začala odvíjet cesta nového českého loutkového divadla, které do značné míry nikdy nepřestalo používat dosažené fenomény,“ míní autor Vítkova profilu.

Enšpígl, Johannes Doktor Faust a další slavná představení

Slavné byly inscenace Posvícení v Hudlicích a Johannes Doktor Faust. V Draku vytvořil nepříliš dlouhou řadu scénografií, které byly z výtvarného hlediska pozoruhodné. Skvostem loutkového divadelnictví se stal Enšpígl z roku 1974, kde režie, scénografie i herecká složka vysoko překročily obvyklá profesionální měřítka.

Inscenaci režíroval Josef Krofta s herci Matějem Kopeckým, mistrem marionetářského řemesla a nositelem tradic, a Věrou Vítkovou Říčařovou, která vnesla na jeviště jedinečný vztah k materiálu i cítění, jež dokonale interpretovalo výtvarný vklad do inscenace. K dalším počinům patřil Čaroděj ze země Oz, experimentální Jánošík či Pierot a vynálezce.

Na začátku 80. let František Vítek rezignoval na funkci univerzálního scénografa–zaměstnance a vystupoval spíše jako výtvarník-performer. Vítkových Piškanderdulá s podtitulem Josefe! působila jako zjevení:

„Na jevišti stojí obrovská dřevěná hlava. Poulí na diváky oči a vyplazuje jazyk. Loutkářka náhle rozetne hlavu na dvě půlky a my vidíme, co se děje uvnitř. Dřevěný akrobat zavěšený za nohy drží v rukou jazyk a tahá sem tam, až se mu podaří jej vytrhnout. V mozkovně se mlátí dva boxeři hlava nehlava...“

„V té době jsme všichni měli ustálenou představu divadla, přesto jsme tuto performanci s obdivem pochopili jako velkou troufalost, jako neobvyklou formu prezentace uměleckého prožitku. Ale jako výtvarná performance nebyla ryzí. Někde tu zůstalo divadlo, které na rozdíl od pravé výtvarné performance umí pracovat s divadelním časem a rytmem. Františkova životní partnerka Věra celý vývoj uměleckého směřování Františka Vítka nejen inspirovala, ale přímo se ho účastnila v rovnocenné podobě,“ píše Kalfus.

„Věra Říčařová je herečka-specialistka s nevídaným talentem pro animaci. Neznám nikoho dalšího, kdo by měl tolik citlivosti pro vyjadřování se loutkou. Je to pro Františka Vítka nesmlouvavý korektiv použitelnosti v jevištní produkci. Na druhé straně nikdo nedovede reprodukovat autorovu ideu výtvarného artefaktu jako paní Věra. Vítkovy je nutné vnímat jako tvůrčí tandem oplývající významnou výlučností,“ oceňuje Kalfus.

Autor:
  • Nejčtenější

Drama na základní škole. Kvůli novému řediteli končí polovina učitelů

15. června 2024

Premium Dramatické chvíle prožívají v posledních týdnech rodiče, učitelé i žáci základní školy ve...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:18

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

Řidič jel v autě se třemi pneumatikami, diskem drhl o asfalt. Nemohl ani mluvit

13. června 2024  16:03

Nezvyklou jízdou na sebe upoutal pozornost šedesátiletý řidič, který se vydal po silnici první...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Závodník na motorce vjel mezi diváky. Zranilo se pět lidí, tři skončili v nemocnici

15. června 2024  16:31,  aktualizováno  20:14

Pět lidí bylo v sobotu před polednem zraněno při havárii závodníka mezi diváky při závodech...

Vlkanova se vrací z Plzně do Hradce, ten posílí i útočníci Náprstek a Mihálik

19. června 2024  10:20,  aktualizováno  14:38

Záložník Adam Vlkanova se vrací z Plzně do Hradce Králové. S východočeským celkem podepsal...

Hradec už nechce dotovat ligu, prodejem akcií hodlá ušetřit 20 milionů

19. června 2024  10:34

Pokud Hradec Králové najde strategického partnera nebo rovnou nového majitele pro prvoligový...

Neukáznění turisté šlapou, kam nemají. Sněžku proto obepnuly kilometry sítí

18. června 2024  15:09

Na vrcholu Sněžky se před začátkem hlavní turistické sezony opět objevily červené ochranné sítě....

Požár stodoly na Rychnovsku přeskočil na sousední dům, při zásahu se zranil hasič

18. června 2024  9:15

Požár stodoly a střechy přilehlého obytného domu v Pěčíně na Rychnovsku v noci na pondělí způsobil...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...