Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Cenu Thálie rozbil kdysi kolegyni na večírku. Teď ji vrátím, říká Hajn

  7:59
Nová herecká Cena Thálie v kategorii alternativního a loutkového divadla skončila v hradeckém Divadle Drak. Laureát Milan Hajn, představitel Bílého tesáka, přiznává, že se v lesku Národního divadla cítil trochu nepatřičně.

Milan Hajn se stal historicky prvním držitelem Thálie v kategorii alternativní a loutkové divadlo (5. října 2019). | foto: MAFRA

Audiovizuální dobrodružná londonovka Bílý tesák, kterou v hradeckém Draku připravili režisér Jakub Vašíček a dramaturg Tomáš Jarkovský, získala loutkářskou cenu Erik pro nejinspirativnější představení sezony 2017/2018. Nádavkem 5. října za titulní roli převzal herec Milan Hajn Thálii.

Co mu v Národním divadle táhlo hlavou?

„Že by bylo fajn tu cenu dostat, ale nebylo by fajn jít si pro ni na jeviště a mluvit před celým Národním divadlem v přímém televizním přenosu,“ přiznává herec.

Jak jste se tam cítil?
Byla to velká směs pocitů. Jednak jsem si připadal trochu nepatřičně. V našem oboru se ceny samozřejmě udělují a mají svoji prestiž, ale žádná nemá takovou publicitu a známé jméno jako Thálie, takže jsem se tam musel chvíli rozkoukávat a na tu slávu okolo si zvykat. Zároveň jsem ale měl velkou radost, že tam můžu být za Drak, za loutkové divadlo a za Hradec.

Cenu budete mít doma, nebo ji necháte divadlu?
Cena teď bude nějakou dobu vystavena na čerstvě otevřené výstavě Příběh Draku v našem Labyrintu. Pak ji odvezu do Plzně bývalé kolegyni z divadla Alfa Blance Josephové Luňákové, protože tu její za celoživotní mistrovství jsem kdysi při nějakém večírku shodil z police a ona se rozbila. Blanka už mi z té rozbité slíbila věnovat ucho se střepem, které pak vrátím zpátky na výstavu.

Je Bílý tesák nějakým milníkem ve vašich rolích?
Bílý tesák je rozhodně nejspeciálnější úlohou, kterou jsem jako herec, respektive loutkoherec, dostal. Všechno dění na jevišti snímám živě kamerou coby očima Tesáka, takže se nejvíc soustředím na to, aby záběry byly co nejpůsobivější. Většinu představení za mě hraje kamera a obraz, protože o tom, jaký Tesák je, vypovídá to, jak se dívá na svět.

Fotogalerie

Které role jste měl či máte nejradši?
Nemívám oblíbené role, ale spíš celá představení, která dokážou diváky strhnout nebo dojmout. Měl jsem rád Hamleteena v Alfě, v Draku pak Poslední trik Georgese Méliese, U kanónu stál, mám rád Vyšla hvězda nad Betlémem, kterou budeme hrát i letos o Vánocích, rád hraju Bílého tesáka a zdá se mi, že bych mohl mít rád i naši nejnovější Zeď.

V představení Zeď vyprávíte, že jste ze sportovní rodiny. Co vás nasměrovalo na pražskou DAMU a k loutkám?
Jsem ze sportovní rodiny a naši mají k životu sportovní přístup, takže když jsem v osmi letech přišel s tím, že chci jít na konkurz do Klicperova divadla, nebyli proti. Vladimír Morávek tenkrát hledal Kaie do Sněhové královny a vybral si mě a Lukáše Chromka, se kterým jsme se alternovali. Když pak Morávek potřeboval do inscenace dítě, byl jsem pro něj nejjednodušší volbou a použil mě ještě v Hamletovi a Betlému. Měl jsem to v divadle rád, bylo to kouzlo a dobrodružství a taky se mi líbilo, že často nemusím být ve škole. Potom na gymnáziu jsem začal chodit do Jesliček a brzy měl jasno, že chci na DAMU. Tam jsem se dostal do ročníku Marka Bečky z Buchet a loutek, takže směřování ročníku bylo jasné. Velkou loutkářskou školou pak bylo angažmá v Plzni, kde mě cepoval Tomáš Dvořák, loutkářská legenda a syn někdejšího ředitele Draku Jana Dvořáka.

Pět let jste hrál v plzeňské Alfě. Šlo o návrat do Hradce? Nebo o Drak?
Byla to souhra několika důvodů. Jsem Hradečák, Hradec je moje nejmilejší město a chyběl mi. Do Draku jsem chodil jako dítě a coby divadelník ho uznával jakožto prestižní scénu s obrovskou historií a výlučným postavením mezi loutkovými divadly. Třetím důvodem byli Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský. S Tomášem se znám už z Jesliček, s oběma jsem pak spolupracoval na DAMU, několikrát i v Alfě a zjistili jsme, že si velmi rozumíme. Takže když pak z Draku odcházel Dušan Hřebíček a kluci mi nabídli místo, nešlo téhle trojkombinaci odolat.

Milan Hajn (1987)

Královéhradecký rodák vystudoval zdejší Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína a v letech 2006 až 2010 pražskou DAMU, obor Herectví alternativního a loutkového divadla, vedoucí ročníku byl docent Marek Bečka

V letech 2010 - 2015 byl členem hereckého souboru Divadla Alfa Plzeň a od roku 2016 je hercem Divadla Drak v Hradci Králové.

Pátého října získal vůbec poprvé udělovanou hereckou Cenu v kategorii alternativního a loutkového divadla za roli Bílého tesáka ve stejnojmenné inscenaci na motivy knihy Jacka Londona. Podle vyjádření odborné poroty Milan Hajn „podává v roli Bílého tesáka naprosto výjimečný a komplexní herecký výkon, který v sobě spojuje jevištní práci s moderní záznamovou technikou (live cinema) a zároveň velmi osobní herecký projev v ich formě. Jeho soustředěné herectví plasticky zachycuje postupnou domestikaci divokého zvířete, aniž by to na diváka působilo nevhodně, neřkuli trapně. Hajn je v této inscenaci naprosto dominantní a nezaměnitelný – taková role je ve sféře loutkově-alternativního divadla postaveného na souhře spíše výjimečná a o to je jeho výkon cennější.“

Lze ho vidět i v nové inscenaci Zeď aneb Jak jsem vyrůstal za železnou oponou podle knihy Petra Síse, dále ve starších O bílé lani, Makový mužíček, Medová královna či Faust.

Zvykl jste si na režim, že hrajete ráno, mnohdy časně?
V tomhle režimu funguju už skoro deset let, takže mi spíš připadá nezvyklé a možná i trochu slavnostní hrát večer.

Jak se vám vůbec hraje pro děti?
Hrát pro děti je zábava, protože reagují spontánně a překvapivě, navíc různě staré děti reagují na různé věci. Učitelky občas mají tendenci je umravňovat a ztišovat, ale když se to sejde, děti jdou s příběhem a třeba začnou někomu nebo něčemu na jevišti fandit, v divadle to pak vypadá jako na fotbale a jelikož na fotbal chodím rád, tak si to užívám.

Máte nějaké bizarní reakce?
Zábavných dětských reakcí je kupa, ale většinou souvisí s kontextem představení a nedokážu je převyprávět.

Vaší poslední premiérou byla Zeď na motivy Petra Síse, kde jste i sám za sebe. Jaká to byla práce?
Zeď jsme zkoušeli s režisérkou a tanečnicí Miřenkou Čechovou, která byla shodou okolností taky nominována na Thálii. Její divadelní jazyk se hodně liší od toho, jak jsme zvyklí pracovat v Draku, takže jsem byl na jednu stranu zvědavý na jiný styl zkoušení a na druhou stranu jsem měl obavy, jestli její nároky na tanec a pohyb nebudou převyšovat moje schopnosti. Nakonec z toho byla velmi otevřená a příjemná spolupráce. Miřenčina koncepce postavená na projekcích Lindy Arbanové a hudbě Martina Tvrdého myslím skvěle pomáhá přenést atmosféru Sísovy knihy do inscenace.

A jaké jsou reakce?
Reakce jsou vesměs velmi pozitivní, a to především od pedagogů, kteří s dětmi na Zeď chodí. Téma života za železnou oponou vyžaduje od učitelů aktivní přístup a podle toho, jakou máme od nich zpětnou vazbu, se zdá, že naše inscenace jim pomáhá v dětech vzbudit zájem a otázky, což byl náš záměr.

Autor:
  • Nejčtenější

Ve Špindlu se mělo hrát před očkovanými. Končím s podporou, zlobí se Dědek

Majitel extraligových Pardubic Petr Dědek vyjádřil zklamání z toho, že se pořádající agentura rozhodla znovu odložit...

Sparta urvala výhru, Kladno obralo Boleslav. Otáčely i Vítkovice s Hradcem

Úterní program 28. kola hokejové extraligy dostal díky střetnutí Litvínova s Hradcem speciální náboj. Na východ Čech...

Začíná lyžařská sezona, tak dobré sněhové podmínky vlekaři nepamatují

Na Černé hoře se ráno začalo lyžovat, v sobotu se přidá Malá Úpa a Šerlišský Mlýn. Úvod sezony v Krkonoších i Orlických...

Prostřelil sousedům okno, v domě jeho otce našla zásahovka sklad zbraní

Na rodinný dům v Nechanicích v neděli večer někdo vystřelil, rodina byla naštěstí v jiném patře. Zásahová jednotka si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pacient demoloval příjem hradecké nemocnice, pak vlezl do stropního podhledu

Škodu za více než dvě stě tisíc korun způsobil Fakultní nemocnici v Hradci Králové agresivní pacient, který byl pod...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Investor upravil plány domu na sídlišti v Hradci, spor o parkování trvá

Investor bytového domu na Moravském Předměstí v Hradci Králové představil na zastupitelstvu sérii úprav chystané...

Pacient demoloval příjem hradecké nemocnice, pak vlezl do stropního podhledu

Škodu za více než dvě stě tisíc korun způsobil Fakultní nemocnici v Hradci Králové agresivní pacient, který byl pod...

Nová expozice v hradeckém muzeu Cesty města vede přes pevnost do kina

Hradecké Muzeum východních Čech na Eliščině nábřeží otevřelo novou stálou expozici Cesty města. Po čtyřech letech...

Obchvat Domašína už slouží, zbaví ves kamionů mířících do Kvasin

V Domašíně na Rychnovsku otevřeli nový obchvat. Obyvatelé poslední vesnice před průmyslovou zónou Solnice-Kvasiny na...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ (25 - 29.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 29 000 Kč

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Jiří Krampol je hospitalizovaný se zápalem plic

Jiří Krampol leží v pražské nemocnici Na Františku. Třiaosmdesátiletý herec je během posledních tří měsíců už potřetí...