Do Hradce dorazí více než 80 hudebníků ve čtrnácti domácích i zahraničních projektech, z nichž osm bude v Česku poprvé.
Nejen Vlny radosti, ale i Frekvence štěstí, Melodie lehkosti, Rytmus naděje a Rezonance dobra, to jsou motta pěti večerů letošního ročníku.
„Dramaturgie si dává za cíl vyvolat v posluchačích pozitivní emoce a iniciovat změnu, cestu za něčím novým a neobjeveným,“ říkají pořadatelé.
Festival začne v úterý 10. října v 19:30 v Kavárně Artičok s kapelou 2in2out, jejíž spoluzakladatelkou je hradecká rodačka, saxofonistka Nela Dusová. S kolegy z Prahy a Brna tvoří kvartet, který hraje melodický, citlivý moderní jazz.
V druhé půli zazní HLASkontraBAS Oktet, původně duo zpěvačky Ridiny Ahmedové a kontrabasisty Petra Tichého přijede v rozšířeném obsazení čtyř zpěvů a čtyř kontrabasů s repertoárem skladeb Beaty Hlavenkové, Matouše Hejla či Ivana Achera.
Středeční Melodie lehkosti zaštítí americká jazzová tradice 40. a 50. let s triem Osiana Robertse The Bopportunists. Ve studia Beseda vystoupí francouzské kvinteto Hirsute prezentující evropský protipól jazzové tradice, obrazotvornou hudbu plnou zvratů a překvapení. Poté následuje Speak Low, spojení tří mimořádných hudebníků – Lucia Cadotsch, Petter Eldh & Otis Sandsjö – s důrazem na otevřenou a kreativní interpretaci jazzových i nejazzových písní.
Bývalá továrna Vertex i kino Central
Rytmus naděje ve čtvrtek 12. října opanuje Knihovnu města Hradce Králové v bývalé továrně Vertex. K neobvyklému prostředí náleží neobvyklá hudba, a to s kontrastem evropského a amerického pojetí progresivního jazzu.
VstupnéVstupenky od 100 do 350 korun jsou v prodeji online na www.goout.cz. V předprodeji jsou cenově výhodnější než při koupi na místě, předprodej končí vždy hodinu před začátkem každého koncertu. „Poskytujeme slevy pro studenty a seniory, nabízíme také dva typy permanentek – na celý festival za cenu 1 600 korun, studenti a senioři zaplatí 1 200 korun, na páteční a sobotní program za 800 korun, studenti a senioři dají 600 korun,“ uvádějí pořadatelé. Více na jgtt.cz. |
„Začneme duem festivalových rezidentů, varhanicí Kajou Draksler a bubeníkem Szymonem Gąsiorekem, pod názvem Czajka & Puchacz. Duo prezentuje nespoutanou improvizaci i kompozice v mimořádného souznění. Po něm následuje osobitý americký kontrabasista Luke Stewart s projektem Silt Trio. Tři velké postavy současné americké scény navazující na jazzovou tradici, kterou uchopují s respektem, ale zároveň svobodně a v kontextu doby,“ říká mluvčí festivalu Vojtěch Drnek.
Rezonance dobra se v pátek 13. října rozprostře mezi PETROF Gallery, Bio Central a Klub č. p. 4. Vystoupí komorní duo klavíristy Emila Viklického a basklarinetisty Pavla Hrubého v inspirativním sále Petrofu. Rozjímavé a melodické improvizace připraví na dvojkoncert v Centralu.
„Polská saxofonová osobnost Marek Pospieszalski přináší se svým oktetem hudbu polských avantgardních skladatelů a skladatelek 20. století. Po nich zazní projekt význačného českého tělesa Concept Art Orchestra. Jako hostující skladatel a dirigent se představí Helge Sunde. Projekt je založen na zhudebnění snímků norských fotografů,“ říká Drnek.
Loňský objev tuzemské scény Rusty Cowboys s mixem country, rocku a jazzu vystoupí na afterparty v Klubu č. p. 4.
Závěr s nejslavnějším evropským bigbandem
Konečně Vlny radosti v sobotu 14. října završí přehlídku intimním varhanním recitálem ve Sboru kněze Ambrože. Muzikantka Kaja Draksler platí za jednu z nejuznávanějších postav současné evropské scény improvizované hudby a experimentálního jazzu.
„Program vznikne v průběhu festivalu, a zazní tak ve světové premiéře. Stejně tak letošní výsledek rezidenčního projektu The Shape of Jazz to Come Vol. 4, tentokrát opět se zahraničním hostem Szymonem Gąsiorkem. Českými rezidenty budou Kristýna Švihálková, Ian Mikyska, Štěpán Janoušek a Jan Pudlák. Vrcholem posledního festivalového večera bude jedinečný a dost možná nejslavnější současný evropský bigband Trondheim Jazz Orchestra, v jehož řadách sedí naprosté špičky skandinávského jazzu,“ slibují pořadatelé.
Součástí sobotního programu bude také prezentace varhan Hammond firemním hráčem Didrikem Van der Lindenem a poslechový pořad Jana Hocka jako vzpomínka na hudebního publicistu a dlouholetého reportéra festivalu Petra Slabého, který v únoru nečekaně zemřel.