Bruslařský ráj u Hradce - Hradečnice je delší, vyroste i in-line okruh

  10:49aktualizováno  10:49
V novohradeckých lesích se začne ještě letos stavět unikátní šestnáctikilometrový okruh. Bude sloužit hlavně in-line bruslařům a cyklistům a nejspíš předčí i vyhlášenou stezku u Lipna. Takový projekt nemá v Česku konkurenci. K tomu se dostavuje i populární Hradečnice, je teď delší skoro o tři kilometry.

Bruslařská trať Hradečnice u Hradce Králové. | foto: MAFRA

Asfalt ještě voní novotou, krajnice se teprve válcuje, kolem prudkého kopce u Černé stráně stále není slibované zábradlí a téměř tříkilometrový úsek z obou stran jistí cedule se zákazem vstupu.

Přestože na prodlouženou Hradečnici, jejíž nažehlený povrch zavede in-line nadšence skoro až do Bělečka, oficiálně nikdo nesmí, bruslaři ani cyklisté si z toho nic nedělají a nový příspěvek ke svému stále většímu ráji v novohradeckých lesích vyrážejí testovat.

Navíc už letos tady začne růst ještě mnohem luxusnější dílo, které po dokončení může předčit patrně nejvyhlášenější českou in-line stezku na Lipně. Unikátní šestnáctikilometrový lesní okruh, který nemá v České republice konkurenci, by mohl být hotový už příští rok.

Ještě letos poporoste Písečnice, jež vede z Nového Hradce a končí za hájovnou, až ke Stříbrnému rybníku, příští rok přijde na řadu hráz zvaná Smiřická ve směru na Malšovice i poslední část okruhu kolem střelnice k lesnímu hřbitovu.

Šestnáctikilometrový okruh bude pro bruslaře něco extra

"Okruh by měl měřit zhruba 16 kilometrů, počítáme s náklady kolem 10 milionů korun," řekl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Společný projekt radnice a společnosti Městské lesy Hradec Králové vyslyší volání bruslařů, kterým se už nechce jen pendlovat tam a zpátky po Hradečnici a Písečnici. "S bruslemi trávím každou dovolenou, znám mnoho krásných stezek, ale tak dlouhý okruh by byl skutečně něco extra. Podobný skutečně neznám," přemýšlí zkušený hradecký bruslař Milan Tomajko.

Ale zpět k úseku, který je oficiálně stále zavřený a na němž stavařům nezbývá nic jiného než natěšené sportovce tolerovat. Na Hradečnici od hřbitova se už sice objevilo několik nebezpečných boulí a prasklin, ale není to nic, co by zkazilo dojem.

Po necelých dvou kilometrech láká kiosek U Vlka a o kousek dál se na zahradě hájovny vyhřívá daňčí stádo s malými kolouchy. Je to sice in-line romantika, ale až sem nic nového.

I přes zákaz bruslaři na stezku vyráží

Dvě stovky metrů za myslivnou byli bruslaři zvyklí na otočku a návrat. Začínala tam totiž děravá silnice ideální pro treková kola. Teď tam stojí cedule se zákazem vstupu na staveniště, tu však většina ignoruje.

"Přece se nezastavím a nepojedu zpátky, když můžu vyzkoušet tak nádherný povrch. Že se cesta protáhne o další tři kilometry, je super překvapení, já o tom vůbec nevěděla," směje se Monika Prajslerová, která na Hradečnici vyrazila v úterý ráno.

O tom, že hradečtí bruslaři vyhledávají i adrenalin, svědčí hned začátek a mnoho brzdných stop na bezchybném asfaltovém koberci, který je položen na strmé bývalé panelové cestě. Nejdříve však musíme nahoru, těžké monotónní stoupání zpestřují vyřezávané postavičky draka, hejkala či dušiček na Pohádkové stezce od Mazurových chalup k rybníku Výskyt.

I když se ještě upravují krajnice, nová cesta je hotová a končí přesně s hranicí pozemků města těsně nad Bělečkem.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

Ochránci zvířat natočili prasata v klecích. Vepříny se obrací na policii

Obránci zvířat natočili chov prasnic v klecích v Mlékosrbech na Hradecku.

Majitelé dvou vepřínů na Hradecku podali trestní oznámení na neziskovou organizaci Obránci zvířat za neoprávněné...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Další z rubriky

Kdyby pes neštěkal, uhořeli by. Obec se rodině skládá na živobytí

Oheň zničil na Nový rok dům Kalinových v Lužanech (12. 1. 2019).

Na Nový rok zachvátily plameny dům rodiny Kalinových v Lužanech na Jičínsku. Za čtyři hodiny přišli o střechu nad...

Policii se přihlásil řidič dodávky, z níž se utrhl led a rozbil auto

Z dodávky odlétl kus ledu a poškodil protijedoucího

Řidič dodávky, ze které se v úterý ráno na obchvatu Jičína utrhl kus ledu a prorazil čelní sklo protijedoucího auta, se...

VIDEO: Zachránci Poštovny se ztratili na Sněžce, točili se v bílé tmě

Správce Poštovny Dalibor Blaha a dobrovolník Martin Homola při sestupu ze...

Na Sněžce se ve čtvrtek večer ztratili dva lidé, kteří odklízeli sníh od Poštovny na vrcholu hory. Při sestupu sešli z...

Najdete na iDNES.cz