Kam v hradeckém kraji na brusle? Vybrali jsme 7 nejkrásnějších tras

  9:57aktualizováno  9:57
Za nejkrásnější bruslařskou stezku celého Česka bývá považován okruh na Lipně, ale mohou mu konkurovat i některé trasy v hradeckém kraji. Nejlépe se jezdí v podhůří Orlických hor, ale oblíbené jsou třeba i Hradečnice a Písečnice v novohradeckých lesích.
Královéhradecká redakce MF DNES vybrala sedm nejlepších tras pro bruslaře v kraji. (Ilustrační snímek)

Královéhradecká redakce MF DNES vybrala sedm nejlepších tras pro bruslaře v kraji. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

1.Nejnovější česká stezka: Kuks - Hradec Králové

Přestože 26 kilometrů zbrusu nové stezky se oficiálně otevře až 15. května, již nyní se zde prohánějí desítky bruslařů i cyklistů, kterým nevadí ani přecházení dvou mostů v Předměřicích a na Pláckách nebo poněkud nepohodlná zámková dlažba přímo na Kuksu.

Trasa z barokní krajiny do Hradce je dosud nejdelším souvislým úsekem dálkové cyklotrasy Labské stezky. Vede kolem smiřického zámku s barokní kaplí, velkým lákadlem je rovněž pevnost Josefov a samozřejmě Kuks a sochy Matyáše Bernarda Brauna.

2.Předražená, ale skvělá: údolím Divoké Orlice

Nedávno vyplulo na povrch, že vloni otevřená dvanáctikilometrová stezka z Lípy nad Orlicí do Kostelce a Doudleb stála místo 20 milionů o deset milionů více. To však může být cyklistům i bruslařům úplně jedno, protože na problémy s financováním zapomenou díky mnoha atrakcím.

Je pravda, že stezka někde kopíruje nepříjemnou hlavní silnici, ale odměny stojí za to. Nádherné zámky jako na Loiře jsou největším plusem: po cestě lze navštívit zámky v Kostelci nad Orlicí, Doudlebách, Potštejně nebo v Častolovicích, kde je rovněž udržovaný park a minizoo.

3.Nejdelší a nejkrásnější: údolím Tiché Orlice

Zkušení sportovní bruslaři potvrdí, že na stezce ze Žamberka, přes Letohrad, Ústí nad Orlicí a Choceň si lze velmi snadno vypěstovat závislost. Tam a zpět to dělá úžasných 60 kilometrů, od kterých si sice musíte odečíst otravné a nekomfortní průjezdy městy, avšak i tak plusy jednoznačně převažují.

Užijte si jízdu údolím řeky s meandry zarostlými kvetoucími netýkavkami, pláže, jezy, odpočívadla s bufety, kde děti ocení hlavně prolézačky. Nemůžete udělat lépe, zvolíte-li jako výchozí bod Žamberk. Je tu totiž výborně vybavená in-line, cyklo i koloběžková půjčovna. Další funguje rovněž v Ústí nad Orlicí, kde se lze ubytovat ve vodáckém tábořišti Cakle s půjčovnou kol, lodí i horolezeckou stěnou.

4.Hole s sebou: drsná romantika Orlice up

Varování: tato trasa rozhodně není pro rodiny s dětmi, nezkušené a netrénované borce. A protože třicetikilometrová nálož vede přímo pod hřebenem Orlických hor, kde jsou mnohakilometrová stoupání i dechberoucí sjezdy, neocenitelné jsou hůlky.

Start je nejefektnější na malebné Zemské bráně se zurčící Orlicí a Pašeráckou lávkou. Jede se proti proudu řeky a první zastávkou může být zapomenutý kostel v někdejší německé osadě Vrchní Orlice, v němž režisér Menzel natáčel exteriérové záběry filmu Obsluhoval jsem anglického krále.

O pár kilometrů dál už stojí mohutný kostel v Neratově s prosklenou střechou i s restaurací v podzámčí. Následují kilometry za odměnu po česko-polské hranici až do Orlického Záhoří. Až pak přichází "trest" - krutý čtyřkilometrový kopec na Šerlich. Nahoře však čeká nejen Masarykova chata s vychlazeným Primátorem, ale i nádherný výhled do všech stran.

5.Cesta z města: Hradec Králové - Březhrad

Má sice jen něco málo přes čtyři kilometry, zato vede přímo z Hradce Králové, je velmi málo frekventovaná, rovinatá a až na výjimky s kvalitním povrchem. Asfalt zaslouží jedničku od Honkovy ulice až k Červenému Dvoru. Pak sice začíná kolísat, ale díky rybníku Borovinka a restauraci v Březhradu se na drobné trable rychle zapomene.

6.Auto (skoro) nepotkáte: okruh kolem Opočna

15 anebo také 25 kilometrů může měřit okruh kolem Opočna, který vede po silnicích třetí třídy s vyžehleným povrchem. Kratší trasa vede přes Mokré a České Meziříčí, při volbě delší varianty nezapomeňte z Českého Meziříčí pokračovat na Pohoří a zpět do Opočna. Nevýhodou sice je, že zde jezdí auta, avšak provoz je velmi slabý a místní řidiči si už navíc na cyklisty i bruslaře zvykli.

7.Nejoblíbenější a nejžádanější: novohradeckými lesy

Stezky od lesního hřbitova nebo Nového Hradce vedoucí do městských lesů mají jedinou vadu na kráse: zná je úplně každý Hradečák. O víkendech, v létě, ale nezřídka i skoro každý podvečer je zde hustý obousměrný provoz bruslařů, cyklistů, chodců i nordic walkerů.

Hradečnice i Písečnice mají dohromady asi šest kilometrů, v lese fungují v závislosti na počasí bufet U Vlka i altány s grilem a dřevem. Už letos by se měla Hradečnice prodloužit o další tři kilometry až k Bělečku.

A co víc: stále reálněji vypadá projekt unikátního lesního okruhu o délce nejméně osm kilometrů, který nemá obdoby v celé republice. Začínal by u lesního hřbitova, u hájovny uhýbal doleva, lesem vedl až ke Stříbrnému rybníku, odkud by se po Smiřické hrázi otočil ke Zděné boudě a zpět ke hřbitovu.

In-line - český fenomén

Zatímco v Americe bruslařský boom pominul už před 15 lety a Evropa nyní ujíždí třeba na nordic walkingu nebo geocachingu, v Česku je in-line naprostým fenoménem.

Na bruslařské vášni samozřejmě vydělávají i stavební firmy, které každoročně prostaví více než miliardu. Od roku 2010 u nás každoročně vznikne kolem 300 kilometrů nových bruslařských či cyklistických stezek. Mnoho z nich se podařilo vybudovat také ve východních Čechách a další kilometry perfektního asfaltu přibývají.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Další z rubriky

Policie v Krkonoších řeší herní krajinu u Portášek, dotace je zmražená

Tvůrci převedli třícentimetrového šnečka vřetenovku krkonošskou do...

MF DNES zmapovala události kolem údajného pokusu o dotační podvod, kvůli kterému policie trestně stíhá vedení radnice v...

Hokejové derby vyhrotilo rivalitu, Hradec chce tunel pro hosty a víc kamer

Trenér pardubických hokejistů Ladislav Lubina při derby s Hradcem.

Kvůli útoku na pardubického trenéra Ladislava Lubinu při hokejovém derby se hradecký klub pokusí vybudovat na svém...

Běžkař se těžce zranil při pádu z prudkého srázu, letěl pro něj vrtulník

Záchranáři s lany vytahují syny zraněného na cestu.

Při dlouhém pádu ze srázu cestou od Špindlerovy boudy na Sněžku se těžce zranil třiapadesátiletý běžkař. Před polednem...

Najdete na iDNES.cz