Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Archeolog Dragoun vyznává experiment, v Uhřínově budoval středověkou ves

  7:10
Vyšel sborník věnovaný Bohumíru Dragounovi, výrazné osobnosti Orlických hor a archeologického experimentu. Stojí za skanzenem Villa Nova v Uhřínově, vede muzeum v Deštném a podílí se i na rychnovském.

Archeolog Bohumír Dragoun ukazuje dřevěné uhlí, které se v milíři tvořilo tři dny. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Je to nenápadný muž s dlouhým vousem, skromným vystupováním a velkým kusem práce za sebou. Třicet autorů věnovalo svůj čas a sepsalo příspěvky k poctě osobnosti české experimentální archeologie. Nedávno vydanou publikaci Život experimentem věnovali k Dragounovým padesátinám, které oslavil v září.

Fotogalerie

Ředitel muzea v Deštném v Orlických horách, šéf skanzenu Villa Nova v Uhřínově a archeolog Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou přitom o ničem nevěděl. Svými články do sborníku přispěli jeho kolegové z Česka, Francie a Polska.

„Opravdu jsem to nečekal. Je to hrozně milé, velká pocta od kolegů. Říkal jsem si, že si to ani nezasloužím,“ reagoval Bohumír Dragoun na sborník se skromností.

Publikaci vydalo rychnovské muzeum a Archeopark Všestary, za nímž stojí pedagog hradecké univerzity Radomír Tichý, který loni podnikl experimentální plavbu na monoxylonu Egejským mořem.

„S kolegou Dragounem se dlouhá léta známe, protože jsme stáli na počátku založení takových projektů, jako je právě Villa Nova nebo předchůdce Archeoparku ve Všestarech. On je představitel praktického křídla archeologického experimentu, je nesmírně skromný a zatímco dnešní doba je založená na sebeprezentaci, on je představitel pokorného přístupu,“ říká Radomír Tichý.

První pec postavil na zahradě rodičů. Zachraňoval hřbitovy

Oba se znají už od univerzity. V roce 1990 se sešli u přijímacích zkoušek na katedru archeologie.

„Seděli jsme na lavičce v Praze a říkali si: Hele, budeme dělat tu experimentální archeologii, ty budeš dělat pravěk a já středověk. Naše cesty se strašně kopírují, i když archeologie vždy byla rozdělená na muzejní a univerzitní křídlo a docent Tichý je více do té pedagogické části, oboje se to prolíná,“ vzpomíná Bohumír Dragoun.

Archeopark a skanzen

Rozdíl v pojmech skanzen a archeopark je jen drobný. Zatímco skanzen představuje něco, co se reálně dochovalo nebo je známé z popisů či obrázků, v archeoparku jsou objekty, u nichž známe jen hypotetickou podobu. Archeolog například najde půdorys, ale ne výškový rozměr budov.

Archeologie i experimenty ho lákaly od útlého dětství. Vyrostl v Opočně, na gymnázium chodil v Dobrušce a už tehdy byl členem archeologického kroužku v Rychnově nad Kněžnou. První experimentální pec postavil na zahradě rodičů.

Když padl režim, stál u zrodu Sdružení ochránců památek Orlických hor, s přáteli obnovoval kamenné plastiky v přírodě, zachraňoval chátrající židovské hřbitovy a pomáhal křísit i kostely v Jedlové u Deštného, Neratově nebo Uhřínově pod Deštnou.

„Motal jsem se také kolem záchrany hradu Frymburku. Na začátku 90. let ještě nebyla památková péče jako dnes. Byla to úplně jiná doba, byl tu prostor, byly peníze. Tehdy panoval všeobecný optimismus, když bylo potřeba něco udělat, dělali jsme to. Byla to parta lidí, která se na ty aktivity soustředila,“ pokračuje.

Život Bohumíra Dragouna připomíná jeden z příspěvků sborníku, další se věnují historii jeho skanzenu Villa Nova v Uhřínově, dalším experimentům nebo úloze jubilanta v české i zahraniční experimentální archeologii. Publikace také zmiňuje další archeoparky v Česku.

„V kruzích historických a archeologických je takový zvyk, že v případě významnějších badatelů se jim takovéto sborníky k životním jubileím vydávají. Je to uznání práce a zároveň příležitost vytvořit něco, co obor posune dál,“ vysvětluje ředitel Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou Tomáš Zelenka.

Archeopark v Uhřínově se drží dobových technologií

Sám je jedním z autorů a připomíná, že Bohumír Dragoun se významně podílel na vzniku expozice v Muzeu Sýpka v Rokytnici a také byl v polovině 90. let nejmladším ředitelem rychnovského muzea.

„Vedl muzeum už za studií, což je poměrně neobvyklé. Z mého pohledu je jeho význam hlavně v popularizaci archeologie. Založil de facto náš největší areál, který jde cestou archeologického experimentu. Je to tedy hlavně experimentátor. Archeoparky nebo archeoskanzeny většinou mají vizuálně napodobit určité období, ale v případě Uhřínova se používají dobové technologie. Jde o to se při stavbě spíš něco dozvědět než tam vytvořit nějakou kulisu,“ říká Zelenka.

Dragoun není prvním experimentálním archeologem v Česku. Už v 80. letech vznikl archeopark v Březnu u Loun a před revolucí byl v Praze oddíl Mamuti.

„To byly první vzory. Ke skutečnému rozmachu však došlo po roce 1990, když se uvolnily poměry. Dnes je nějaký archeopark téměř v každém kraji,“ vysvětluje Radomír Tichý.

Sborník věnovaný Dragounovi k padesátinám není jedinou loňskou poctou kolegovi. Česká archeologická společnost mu udělila Cenu Eduarda Štorcha za celoživotní aktivity v popularizaci archeologie. Jeho osobnosti se věnuje také loňské číslo odborného časopisu Živá archeologie, který vydává hradecká univerzita a za nímž stojí právě Radomír Tichý.

Muzejníci u sýpky v Rokytnici pálili v prosinci 2018 dřevěné uhlí:

12. prosince 2018

  • Nejčtenější

Lidé u Hradce hlásili vzdušné víry, jeden z nich se proměnil v malé tornádo

Jihovýchodně od Hradce Králové se v úterý navečer objevily dva vzdušné víry, jejich výskyt hlásila meteorologům celá...

Archeologové ukázali poklady od Jaroměře, stavbě obchvatu už nic nebrání

V trase budoucího obchvatu Jaroměře na Náchodsku objevili archeologové četné stopy osídlení. Pocházejí ze zemědělského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lyžařka se chlubila fotkou z chráněné Čertovy rokle, hrozí jí tučná pokuta

Až stotisícová pokuta hrozí ženě, která se na sociálních sítích minulý týden pochlubila fotkami z Krkonoš. Podle Správy...

Stavba rezidence má v Hradci mnoho odpůrců. Projekt Zámeček znovu ožil

Projekt stavby rezidence na místě někdejší barokní vily Zámeček v Hradci Králové se vrací na scénu k velké nelibosti...

Zatáčky budou bezpečnější. Jezdce i diváky v Hořicích ochrání žoky, sítě a ploty

Motocyklové klání 300 zatáček Gustava Havla v Hořicích, které se jezdí od roku 1936, bude letos bezpečnější pro jezdce...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Modrotisk není mrtvý, ukazuje zapomenutou techniku výstava ve Dvoře Králové

Šaty, polštáře, dekorace, ale také látkoví draci nebo indiánské teepee. Osm výtvarníků a bývalých návrhářů textilky...

Na pokutách dlužil řidič i firma. Celníci zadrželi registrační značku auta

Při kontrole dálničních známek na D11 u Hradce Králové celníci dočasně zabavili registrační značku jednoho z vozů. Jeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na jezu na Úpě se převrhla kánoe, jedno dítě skončilo v nemocnici

Na jezu na řece Úpě u Ratibořic na Náchodsku se v neděli odpoledne převrhla kánoe se ženou a dvěma dětmi. Na břeh se...

Výstava v Hradci je poctou Renčínovi. Měl by mít expozici, tvrdí kolegové

Kolegové z královéhradecké Unie výtvarných umělců připravili poctu k nedožitým osmdesátinám Vladimíra Renčína. Výstava...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...