VIDEO: V létě milíř kvůli suchu uhasili, dřevěné uhlí vypálili až teď

  14:15aktualizováno  14:15
V Rokytnici si připomněli tradiční výrobu dřevěného uhlí, které v Orlických horách používaly sklárny a hutě. Před muzeem Sýpka po tři dny hořel milíř. Experiment archeologů byl jednou z akcí k 700. výročí města. Archeologové ho však v létě museli kvůli suchu odložit.

Už se pomalu stmívá, z oblohy padají vločky a před budovou někdejší sýpky v Rokytnici v Orlických horách, která je dnes muzeem Orlických hor, se koulují asi dvě desítky dětí. Na zemi je dvacet čísel sněhu a na kraji prostranství před muzeem z bílé plochy vyčnívá hromada hlíny, z níž se nenápadně kouří. Je to milíř, který tu zapálili v sobotu odpoledne. Podobné se v Orlických horách používaly k výrobě dřevěného uhlí, kterým se topilo ve zdejších hutích a sklárnách.

„Tady to ale smrdí,“ postěžuje si asi desetiletý chlapec, který se právě natahuje, aby po kamarádovi hodil sněhovou koulí. To už na věži kostela odbíjí čtyři hodiny a ředitel muzea Tomáš Zelenka zavelí: „Jdeme na to!“

Děti nejprve udělají kolem milíře kruh a zpívají píseň z pohádky Pyšná princezna. Vždyť v ní se milíře objevily, a tak většině lidí při hovoru o uhlířích vytane na mysli právě tato pohádka.

Když děti dozpívají, Tomáš Zelenka spolu s muzejním archeologem Bohumírem Dragounem a dalším kolegou berou do rukou rýče a začínají žhnoucí hromadu rozhrnovat.

„Nejprve musíme odstranit vrstvu drnů a hlíny, která slouží jako těsnění. Pod ním je poměrně mocná vrstva nespáleného dřeva. Až uprostřed můžeme narazit na zuhelnatělé kusy,“ popisuje v pauze Zelenka.

Fotogalerie

Dvojice postupně odhazuje ohořelá polena, třetí muž žhavé dřevo rozhrnuje ve sněhu. Milíř v tu chvíli připomíná rozhrabaný krtinec. Uprostřed vyšlehnou plameny, ale muži je dalšími trsy ihned zadusí. Mohli by je zasypat i sněhem, ale v tu chvíli by kvůli páře neviděli na krok. Už teď se z milíře valí hustý dým a v něm se přihlížejícím dvojice chvílemi ztrácí.

„Mně to voní jako parenica,“ ozve se z hloučku dětí, které jsou pomalu na odchodu. To už se pracovníci muzea dostávají do samého středu hromady, kde se nachází dřevěné uhlí. Horké uhlíky ochlazují ve sněhu a pak je v sáčcích rozdávají divákům.

„Na výrobu milíře jsme spotřebovali čtyři kubíky dřeva. Očekávali jsme, že bychom mohli získat zhruba poloviční množství uhlí, ale bohužel nám na milíř pršelo, takže neprohořel tak dobře. Odhaduji, že získáme tak půl kubíku,“ říká Tomáš Zelenka. 

V létě dřevo prolili vodou

Milíř vznikl před budovou sýpky už v létě. Muzeum ho chtělo zapálit při oslavách 700 let města, které bývalo ve středověku dřevařskou osadou. Jenže tou dobou začal kvůli mimořádnému suchu platit zákaz pálení ohňů. „Proto jsme tehdy milíř zapálili jen symbolicky, hodinu jsme ho nechali hořet a pak ho prolili vodou,“ připomíná ředitel.

Napodruhé se milíř rozhořel v sobotu odpoledne při rokytnickém jarmarku. Zapálení přihlíželo asi 600 lidí. Do středového kanálu museli pracovníci muzea nasypat klestí a žhavé uhlíky. Původní střed byl totiž už z léta vyhořelý.

„Milíř má uprostřed centrální kanál, kterému se říká král. Jsou to čtyři tyče tvořící dutý prostor. Kolem jsou vyskládána polena a celé je to zakryté vrstvou drnů. Protože tu milíř stál už několik měsíců, drny byly vymrzlé a netěsnily. Museli jsme je proto průběžně utěsňovat. Plamen totiž musí být uvnitř uzavřen bez přístupu vzduchu,“ vysvětluje archeolog muzea Bohumír Dragoun, který je rovněž vedoucím skanzenu Villa Nova v Uhřínově. Tam už v minulosti vyzkoušel stavbu několika typů milířů.

„Milíře mívají kromě vertikálního kanálu také několik horizontálních. Ty slouží k tomu, aby se klestí dobře rozhořelo. Pak se i tyto kanály utěsní,“ doplňuje Dragoun.

Milíř hořel v Rokytnici tři dny. Po celou dobu musel být pod dohledem. Hlavně v prvních deseti hodinách, kdy drny v obalu postupně dorozmrzaly, bylo třeba neustále ho utěsňovat, aby se plameny nedostaly až na povrch a všechno dřevo neshořelo. „Hoření se musí regulovat, aby milíř hořel rovnoměrně,“ zdůrazňuje na závěr Zelenka.

  • Nejčtenější

Zahraniční dělníci zbili sousedku, která se bránila sexu. Dostali šest let

Krajský soud v Hradci Králové potrestal šesti lety vězení dva Maďary za pokus těžkého ublížení na zdraví a pokus o...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Obžalovaný z výroby dětského porna peskoval žalobce a vyhodil pojistky

U Krajského soudu v Hradci Králové pokračoval proces s Pavlem Rohelem, kterého viní z výroby dětské pornografie a...

Splněný sen, říká spolumajitel o letounu MiG-15. Rád by další stroj

Legendární cvičné letadlo MiG-15 UTI létá nad Hradcem Králové už pátým rokem. Dva nadšenci ho dovezli ze Spojených...

Martinec = Hradec, Růžička = konec. Nechceme ho, skandovali fanoušci

Hned na začátku zápasu hokejové extraligy se Zlínem vyvěsili fanoušci v hradeckém kotli obrovský transparent, na kterém...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Most u nádraží v Hradci se rozpadá, auta pojedou jen ve dvou pruzích

Vytížený silniční nadjezd u hlavního nádraží v Hradci Králové je v kritickém stavu. Proto bude v Koutníkově ulici na...

Smyk a auto převrácené na střeše. Na Trutnovsku zemřel mladý řidič

Při nehodě osobního auta mezi Horní Olešnicí a Slemenským kopcem na Trutnovsku v noci na sobotu zemřel dvaadvacetiletý...

Hradec přemítá o podzemním parkovišti, poddoloval by Velké náměstí

Radnice v Hradci Králové uvažuje o podzemním parkovišti přímo pod historickým Velkým náměstím. Jeho rekonstrukci už tři...

Premium

V Peci pod Sněžkou odmítají stavět lanovku. Vlekaři obviňují stát

Některé investice v lyžařských střediscích Krkonoších jsou ohrožené. Vlekařům vadí, že na státní pozemky mají většinou...

Advantage Consulting, s.r.o.
Technical writer/dokumentarista

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz