Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dosud nedokončený stadion má Hradec převzít koncem září, může dojít na pokuty

  12:29
V Hradci Králové vázne dokončení stadionu za tři čtvrtě miliardy korun. Město i konsorcium firem dlouho operovaly se lhůtou 30 června. Když ztroskotala, přišel další limit: do konce srpna. Jenže ani ten se nepodařilo splnit. Nejnovější termín zní: kolaudace do 20. září a převzetí díla do konce měsíce. Pokud se ani to nestihne, začne spor o sankce.
V Hradci Králové oslavili nový stadion akcí Zpátky pod lízátky. (3. září 2023)

V Hradci Králové oslavili nový stadion akcí Zpátky pod lízátky. (3. září 2023) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Snad aby zmatků nebylo dost, hradecká radnice se s firmou Strabag nemůže shodnout na lhůtě, dokdy měla být multifunkční aréna předána. Zatímco město operuje s datem 30. června, zhotovitel uvádí 29. září. Řešení možná přinese až soud.

Pro fanoušky je rozhodující, že na hradeckém stadionu se může hrát liga. Ostatně arénu už otestovaly nejen první tři zápasy, ale i slavnostní otevření, kdy si sportoviště prošly tisíce lidí.

Sektor pro hostující fanoušky také vydržel, i když olomouckým příznivcům se minulou neděli podařilo vylomit pletivo, oddělující jejich kotel od ostatních.

Prvním velkým testem, před kterým ještě údajně bude muset stadion projít dodatečnými úpravami, bude v neděli 8. října utkání Hradce proti Spartě.

Strabag se brání, že nemá zpoždění

Fandové již mohou být spokojení, katastrofický scénář s domácími zápasy na hřišti Plzně se podařilo odvrátit. Ale pro město přichází čas tvrdého vyjednávání a dost možná i příprav na soud.

Zatímco Hradec se domnívá, že předání arény má více než dvouměsíční skluz, zhotovitel argumentuje, že z jeho strany už je závazek splněn a na předání kompletního díla má čas ještě bezmála tři týdny, tedy do 29. září.

„Zhotovitel posunul svůj dílčí milník, který podle našich předběžných dohod stanovil na konec srpna a na 14. září, jde především o dokončení sekce ubytování. Navíc stále ještě nejsou provedeny všechny funkční zkoušky. Podle vyjádření zástupce zhotovitele se finální kolaudační prohlídky uskuteční v termínu 18. až 20. září. Lze tedy očekávat, že stadion převezmeme před koncem září,“ řekl náměstek primátorky pro oblast investic Lukáš Řádek (TOP 09).

Už nyní je jasné, že ani tehdy nebude dokončen fanouškovský sportbar. Vina však není na straně města ani stavbaře, protože osvěžovna není na seznamu dodávky.

Už jen dokončovací práce

„Provádíme poslední dokončovací práce a připravujeme se na kolaudace a předání stavby objednateli. Konkrétně jde o pokládku podlahových krytin, obkladů a dlažeb, výmalbu nebo kompletaci zařizovacích předmětů v prostorech, které byly vyňaty z červencových kolaudací, tedy ubytovací část, tělocvičnu a kanceláře krajského fotbalového svazu,“ upozornila mluvčí společnosti Strabag Edita Novotná.

Podle Edity Novotné „bude předmět díla po stavební stránce dokončen tento týden“.

3. září 2023

Vztah města se společností Strabag lze stále vnímat jako přátelský. Nedaří se plnit různé termíny, stadion stále není dokončen, ale na druhou stranu se líbí fandům i fotbalovému svazu, plánují se reprezentační zápasy. Stihlo se jak první ligové utkání, tak nedělní slavnostní otevření.

Jenže není vyloučeno, že vzájemné vztahy naruší soudy. Předmětem sporu by se měl stát termín dokončení.

Půjde o desítky milionů

„Tvrdíme, že termín je 30. června. Předpokládáme, že budeme uplatňovat sankce a úhrnně se můžeme pohybovat v desítkách milionů korun,“ uvedla primátorka Pavlína Springerová (HDK).

„Pokud jde o termín dokončení, na našem stanovisku se nic nezměnilo. Podle našeho výkladu je konečným termínem 29. září,“ podotkla Edita Novotná.

Podle smlouvy může Hradec v případě prodlení vymáhat 113 600 korun denně po dobu prvních třinácti dnů a od čtrnáctého dne dokonce 284 tisíc korun denně.

„Já už od jara otevřeně říkám, že stavba je ve zpoždění šesti až osmi týdnů. Nejenže se to stále potvrzuje, ale ve skutečnosti je to ještě horší, takže jsem byl spíš optimistou,“ zdůraznil Řádek.

Podle něj je vyloučená kamarádská dohoda ve smyslu dražšího vybavení, než je ve smlouvě, nebo realizace multifunkce, s níž se původně nepočítalo.

„My jsme veřejný zadavatel a nemůžeme se – jak to někdy bývá – dohodnout, že to nějak uděláme,“ řekl Lukáš Řádek.

„Musíme striktně dbát na pozici veřejného zadavatele. Algoritmus, podle kterého se smluvní pokuty vypočítávají, dodnes běží. Je to složité, figuruje tam například zpoždění, ale i neplnění dalších povinností, jako je například dodržování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Vše se pravidelně vyhodnocuje a teprve v okamžiku, kdy bude vše dokončeno, budeme vědět, jaká případná výměra sankcí a smluvních pokut bude. Až poté zvolíme strategii přísně z pozice veřejného zadavatele,“ vysvětlil Lukáš Řádek.

Stínová vláda se rozpustile fotila na trávě

Když na samém konci prázdnin do Hradce Králové přijela na setkání s představiteli kraje a některými starosty stínová vláda hnutí ANO, opoziční delegace se stavila i na čerstvě otevřeném stadionu. Alena Schillerová s Klárou Dostálovou se nechaly vleže rozpustile fotit na fotbalovém trávníku a všichni se ujistili, že právě ANO pomohlo v nerozhodném zastupitelstvu stavbu prosadit.

Poměrně nevinná delegace spustila velmi ostrou diskusi politických rivalů a obrovskou lavinu příspěvků na sociální síti X. Návštěva na stadionu podráždila i náměstka hradecké primátorky Lukáše Řádka (TOP 09): „Zjistil jsem to až v okamžiku, kdy tam delegace byla. Nesouhlasím s tou návštěvou, ale chápu, že se všemi demokraticky zvolenými subjekty se má jednat. Možná by z toho byl skandál, kdybychom je tam nepustili, byť já bych ten skandál vnímal pozitivně. Ale přijeli víceméně na pozvání kraje.“

Jako jeden z prvních reagoval i někdejší hradecký primátor a současný ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). „Snaha přihřát si svou politickou polívčičku na otevření stadionu je sice dost trapná, ale pochopitelná. Setkání hejtmana za ODS s kompletní stínovou vládou ANO je pak neméně trapné, ale navíc i velmi obtížně pochopitelné. Nebo nám tím snad Martin Červíček posílá nějaký vzkaz?“ ptá se Dvořák.

Tento příspěvek rozohnil poslance a hradeckého zastupitele Jiřího Maška (ANO). „V Hradci jsme se x let koukali na rozkládající se stadion. Za vedení radnice ODS a ANO se konečně začalo konat a, světe, div se, stadion stojí a je krásný. Vy jste pro to neudělal nic! Nulu! Tak bych si vyprošoval tyhle svazácké řeči rozdělující společnost, že si někdo přihřívá polívčičku, či že ten či onen nemůže s tím či oním mluvit! To, že se po volbách vám spřátelená uskupení náhodou objevila u otevření stadionu, je logické, když dnes vedou město, ale opravdu to vaše zásluha není,“ pustil se do Dvořáka lékař Mašek.

Rozpustilé trávníkové fotky Schillerové a Dostálové na sociální síti X řeporyjského starosty Pavla Novotného (ODS) vyvolaly reakci mnoha desítek lidí. „A vám to znesvěcení trávníku jako nevadí?“ reagoval nejprve Novotný. „Konečně to dává smysl – Hradečtí votroci jsou otroci hnutí ANO,“ napsal Král Artuš.

  • Nejčtenější

Tragikomický dvojdotek změnil euforii na zmar. Nešťastník Trubač se podivoval nad VAR

Vše pro Daniela Trubače začalo až komickým ukopnutím. Po pár vteřinách se pro něj a jeho spoluhráče situace proměnila v nepopsatelnou radost, aby za pár minut bylo zase všechno jinak. A nakonec z...

22. července 2024  8:53

Řeka u Hradce vyplavila domy, místní chtějí kvůli nápravě blokovat obchvat

Plotiště na předměstí Hradce Králové zasáhla minulý týden rozvodněná Melounka a voda z okolních polí. Místní nyní budou tlačit na hradeckou radnici i Povodí Labe, aby se to už neopakovalo. Vinu...

16. července 2024  16:10

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec - Teplice 1:0, gól hostů v závěru kuriózně neplatil, pak se trefil Spáčil

Devadesát minut nudy, v nastavení pak nevídané drama. Tepličtí fotbalisté v úvodním dějství nového ročníku v Hradci Králové v samém závěru skórovali, ale na doporučení videoasistenta gól kvůli...

21. července 2024  19:40,  aktualizováno  21:55

Jediný terénní jeřáb v Česku staví na svazích Orlických hor novou lanovku

Sloupy pro novou šestisedačkovou lanovku v Deštném v Orlických horách vyzvedl na betonové patky dálkově ovládaný pásový jeřáb, který je jediný svého druhu a velikosti v republice. Horské středisko do...

24. července 2024  6:40

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při požáru bytového domu v Jičíně zemřel muž, další dva lidé jsou vážně zraněni

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahovalo v úterý odpoledne u požáru bytového domu v Jičíně. Podle svědků plamenům předcházel výbuch. Zdravotníci potvrdili jednoho zemřelého...

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  22:04

Cestu na Sněžku Obřím dolem uzavřela oprava mostku, turisté už projdou

Správci Krkonošského národního parku od pondělí na dva dny uzavřeli oblíbenou turistickou stezku na Sněžku přes Obří důl. Na trase vedoucí od lanovky v Peci pod Sněžkou ke Slezskému domu v Obřím...

22. července 2024  9:24,  aktualizováno  24.7 11:05

Jediný terénní jeřáb v Česku staví na svazích Orlických hor novou lanovku

Sloupy pro novou šestisedačkovou lanovku v Deštném v Orlických horách vyzvedl na betonové patky dálkově ovládaný pásový jeřáb, který je jediný svého druhu a velikosti v republice. Horské středisko do...

24. července 2024  6:40

Při požáru bytového domu v Jičíně zemřel muž, další dva lidé jsou vážně zraněni

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahovalo v úterý odpoledne u požáru bytového domu v Jičíně. Podle svědků plamenům předcházel výbuch. Zdravotníci potvrdili jednoho zemřelého...

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  22:04

Zemanovci parazitují na naší značce Hlas samospráv, zlobí se exhejtman

Bývalý hejtman a lídr uskupení HLAS samospráv pro krajské volby v Královéhradeckém kraji Jiří Štěpán (SOCDEM) se ostře vymezil proti stejnojmennému politickému hnutí, které si před nedávnem...

23. července 2024  10:46

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...