Závar před finskou brankou

Závar před finskou brankou: gólman Kimmo Kapanen a Tommi Santala zabraňují proniknout puku za brankovou čáru v derby se Švédy | foto: Reuters

Severské derby rozhodl jediný gól

Moskva - Tradiční severské derby bylo jediným čvrtečním zápase hokejového Baltika Cupu. Hokejisté Finska porazili tradičního švédského rivala 1:0 a vedou tabulku třetího dílu série Euro Hockey Tour. K celkovému vítězství jim stačí v posledním zápase neprohrát s českou reprezentací. Jediný gól dal v úvodu poslední třetiny Somervuori. Utkání bylo hlavně soubojem brankářů. Fin Kapanen i jeho švédský protějšek Liv nedovolili hráčům dát víc branek.

Finsko - Švédsko 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Švédové se gólově neprosadili ani při 52 vteřin trvající výhodě dvou hráčů v poli, Finové měli dokonce tuto převahu celé dvě minuty.

Liv i Kapanen však byli bezchybní, a když se už zdálo, že budou překonání, měli útočníci vychýlenou mušku. Příkladem toho byl Miettinen, jenž v 27. minutě nedokázal poslat puk do odkryté švédské branky.

Když se Švédové neprosadili ani při pětiminutové přesilovce po faulu Peltonena na Hannulu, vypadalo to, že snad žádný gól nepadne. Bezbrankový stav však zrušil hned po osmnácti vteřinách třetí třetiny Somervuori. Když poté hráči Tří korunek nedokázali vyrovnat ani při závěrečné početní výhodě, posílené odvoláním brankáře, radovali se Finové z další výhry a upevnění vedení v EHT.

"Bylo vidět, že někteří hráči nastoupili k pátému až sedmému zápasu za posledních devět dní. Byl to spíš boj než krásný hokej. Důležité je, že jsme se ubránili  pětiminutovému oslabení," hodnotil utkání finský trenér Hannu Aravirta.

Jeho protějšek Hardy Nilsson si také postěžoval, že se na hře projevilo přetížení reprezentantů. "Sice jsme si nějaké šance vytvořili, ale Finové jich měli víc," přiznal. Ze skutečnosti, že jeho svěřenci nedali už podruhé na turnaji ani gól, nedělal tragédii. "Snažíme se hrát útočně, ale občas to tam prostě nespadne," dodal Nilsson.

Branka a nahrávky: 41. Somervuori (Mikkola, A. Miettinen). Rozhodčí: Buljanov - Gorděnko, Kiselev (všichni Rus.). Vyloučení: 5:9, navíc Peltonen (Fin.) 5 min. a do konce. Bez využití. Diváků: 1000.

Sestavy
Finsko:
Kapanen - Hulkkonen, Peltonen, Kukkonen, Mikkola, Söderholm, Tukio, Mäntylä, Saravo - Somervuori, Santala, A. Miettinen - Kuhta, Kauppila, Pärssinen - Saarela, Tähtinen, Torkki - Vihko, Kuki, Pesonen. Trenéři: Hannu Aravirta, Hannu Virta, Jari Kurri a Jari Kaarela.
Švédsko: Liv - Magnus Johansson, R. Sundin, Rhodin, Hallberg, Lindman, Hedin, T. Johansson, Artursson - Karlsson, Davidsson, Söderström - Nordström, Bäcker, Hannula - Nordgren, Rudslätt, Nordfeldt - Tolsa, Anger, J. Lundqvist. Trenéři Hardy Nilsson a Jan Karlsson.

4. Švédsko 9 2 0 2 5 17:25 8
Údaje zleva: počet zápasů, výher v základní hrací době (3 body), výher v prodloužení či samostatných nájezdech (2 body), proher v prodloužení či samostatných  nájezdech (1 bod), proher (0 bodů), skóre a celkový počet bodů.