TOHLE BUDE GÓL. Jiří Tlustý z Caroliny překonává brankáře Winnipegu Ondřeje

TOHLE BUDE GÓL. Jiří Tlustý z Caroliny překonává brankáře Winnipegu Ondřeje Pavelce. | foto: AP

Tlustý s Voráčkem se dotáhli na Jágra, Pavelec i Vokoun slavili výhry

• 18
Pouhý den vládl Jaromír Jágr střelecké statistice Čechů v NHL. Hned při první příležitosti se mu totiž s průběžnými 14 góly vyrovnali mladí Kladeňáci, Jiří Tlustý z Caroliny a philadelphský Jakub Voráček. Dařilo se i gólmanům. Ondřej Pavelec 38 zákroky podržel Winnipeg na ledě Caroliny, Tomáš Vokoun zase zvládl vstup do rozehraného zápasu proti Montrealu a dovedl Pittsburgh již k 13. výhře v řadě.

Po nedělní domácí výhře 3:2 nad Tampou Bay v rozhovoru se zámořskými novináři gólman Ondřej Pavelec prohlásil, že následující tři zápasy budou pro jeho Winnipeg klíčové.

Češi v NHL

1. Jakub Voráček (PHI) 32z. (14+20) - 34b.
2. Patrik Eliáš (NJD) 33z. (10+19) - 29b.
3. Jaromír Jágr (DAL) 31z. (14+11) - 25b.
4. David Krejčí (BOS) 30z. (7+18) - 25b.
5. Jiří Tlustý (CAR) 31z. (14+9) - 23b.
6. T. Plekanec (MTL) 32z. (12+10) - 22b.
7. T. Fleischmann (FLA) 34z. (7+14) - 21b.
8. Jiří Hudler (CGY) 28z. (6+14) - 20b.
9. Martin Erat (NSH) 32z. (4+16) - 20b.
10. Václav Prospal (CBJ) 33z. (9+9) - 18b.

Vstup do minisérie, ve které dvakrát vyzvou rivaly z Caroliny a jednou silný Pittsburgh, Jets zvládli na jedničku a český reprezentant k tomu přispěl výrazným dílem.

Kladenský odchovanec pochytal 38 z 39 ran domácích Hurricanes a byl vyhlášen druhou hvězdou. Přednost dostal pouze forvard Evander Kane, autor čtyř kanadských bodů (1+3). Winnipeg tak po výsledku 4:1 uhrál už své desáté venkovní vítězství sezony a navýšil si vedení v Jihovýchodní divizi právě před posledním soupeřem na rozdíl šesti bodů.

O čisté konto Pavelce připravil pouze jediný střelec, jeho kladenský kamarád Jiří Tlustý. Pětadvacetiletý forvard dosáhl své 14. trefy sezony a společně s Jakubem Voráčkem z Philadelphie se tak dotáhli na Jaromíra Jágra na čele střelecké statistiky Čechů v NHL.

Namotivovaný Tlustý na svého krajana a dobrého známého vyslal šest střel a prosadil se stejně jako 21. února, kdy Pavelcovi nasázel dokonce dva góly. V obou případech to ale Carolině k výhře nepomohlo.

Vokoun bezchybně zvládl naskočit do rozjetého zápasu

Hokejisté Pittsburghu v úterý přivítali na domácím ledě slavný Montreal. V souboji dvou elitních celků Východní konference viděli diváci pouze jediný gól, o který se v 34. minutě postaral kapitán Penguins Sidney Crosby. Suverénní lídr produktivity soutěže (54 bodů z 34 startů) dosáhl své 15. branky sezony.

Jedinou větší komplikací pro domácí, kteří sice nastoupili opět bez rekonvalescenta Jevgenije Malkina ovšem již s uzdraveným obráncem Krisem Letangem a novou akvizicí po výměně s Dallasem útočníkem Brendenem Morrowem, bylo zranění brankářské jedničky Marc-Andre Fleuryho.

Kanadský gólman doplatil na srážku se spoluhráčem Tylerem Kennedym, kterého do brankoviště v závěru druhé třetiny natlačil montrealský kapitán Brian Gionta.

Fleury ještě danou hrací část dochytal a po 40. minutách měl na kontě 25 zákroků, do finální dvacetiminutovky se již ale do branky Pittsburghu postavil střídající Tomáš Vokoun.

Karlovarský rodák pak pochytal dalších 12 střel Canadiens a rovněž výrazně přispěl k 13. výhře Penguins za sebou. Vítězná série Pittsburgh s přehledem drží na čele Východní konference a navíc se již s 52 body přiblížili i lídrovi celé NHL. Hokejisté Chicaga, kteří udivili rekordní bodovou sérií v úvodu zkráceného ročníku, mají na kontě bodů 53.

Voráček byl u obou gólu trápící se Philadelphie

Třetí porážce v řadě, celkově šesté z posledních devíti zápasů, nedokázali v úterý zabránit hokejisté Philadelphie, kteří na domácím ledě podlehli 2:5 svým neoblíbeným divizním konkurentům - newyorským Rangers. Blueshirts nad Flyers uspěli už po jedenácté z posledních dvanácti vzájemných duelů.

Hosté se v ofenzivě mohli spolehnout hlavně na útočníky Ricka Nashe (2+1) a Dereka Stepana (1+3). Kouč vítězů John Tortorella se stal jubilejním 30. trenérem v historii NHL, který dosáhl na 400. výhru.

U obou gólů Philadelphie figuroval nejproduktivnější Čech letošní sezony NHL, Jakub Voráček. Talentovaný útočník nejprve v 38. minutě asistoval u využité přesilovky Waynea Simmondse a v 47. minutě pak sám svou 14. gólovou střelou tohoto ročníku snižoval průběžnou ztrátu na 2:3.

Následně si ale vzali slovo hostující Nash s Chrisem Kreiderem, kteří navýšili vedení Flyers do finální podoby. Obránce Roman Hamrlík v dresu vítězů absolvoval pouze pět střídání (4:19 čistého hracího času).

Fleischmann otevřel skóre na ledě Toronta

Sedmičkový večer prožil český útočník Tomáš Fleischmann. Nejprve totiž v 7. minutě svým 7. gólem sezony otevřel skóre souboje své Floridy na ledě Toronta a po zápase mu v kolonce střeleckých pokusů statistici napočítali opět cifru sedm. Kopřivnický rodák tak byl nejaktivnějším zakončovatelem nejen mezi floridskými hráči, ale i v rámci celého utkání.

K výhře Panthers ovšem tentokrát nepomohl, když se Maple Leafs prosadili ve třech případech a po výsledku 3:2 brali oba body. Góly kanadského celku obstarali obránce Dion Phaneuf a autor dvou tref, útočník Joffrey Lupul.

Výsledky:

Toronto - Florida 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
41. a 44. Lupul, 30. Phaneuf - 7. Fleischmann, 41. Matthias (Kuba). Střely na branku: 31:42. Diváci: 19.379.

Pittsburgh - Montreal 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka:
34. Crosby. Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh 20 minut, z 12 střel neinkasoval a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 25:37. Diváci: 18.646.

Washington - NY Islanders 2:3 (0:2, 2:0, 0:1)
31. Ribeiro, 34. Carlson - 6. Grabner, 8. Bailey, 55. Tavares. Střely na branku: 22:31. Diváci: 18.506.

Carolina - Winnipeg 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
7. Tlustý - 14. O. Jokinen, 32. Enström, 37. Antropov, 53. E. Kane. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 39 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 97,4 procenta. Střely na branku: 39:35. Diváci: 16.225.

Vancouver - Columbus 1:0 po sam. nájezdech
Rozhodující sam. nájezd: Lapierre. Střely na branku: 34:17. Diváci: 18.910.

Tampa Bay - Buffalo 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
17. Stamkos, 29. St. Louis - 57. Leopold. Střely na branku: 25:14. Diváci: 19.204.

St. Louis - Edmonton 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)
12. a 24. Eberle, 26. Hall. Střely na branku: 43:19. Diváci: 17.260.

Chicago - Calgary 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
8. Leddy (Rozsíval), 38. Seabrook. Střely na branku: 35:16. Diváci: 21.790.

Philadelphia - New York Rangers 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
38. Simmonds (Voráček), 47. Voráček - 15. a 48. Nash, 24. B. Richards, 26. Stepan, 53. Kreider. Střely na branku: 34:31. Diváci: 19.961.