Toronto - Atlanta: Kaberle a Tucker přijímají gratulace

Toronto - Atlanta: Kaberle a Tucker přijímají gratulace - Tomáš Kaberle (vlevo) a Darcy Tucker z Toronta přijímají gratulace spoluhráčů za gólovou akci v duelu s Atlantou. | foto: AP, ČTK

Kaberle potvrdil formu i v duelu s Atlantou

• 14
Toronto - Ofenzivně laděný obránce Toronta Tomáš Kaberle bodově navázal na předchozí zápas, kdy zaznamenal svůj premiérový hattrick v NHL. Kladenský odchovanec se podílel na triumfu Maple Leafs nad Atlantou v poměru 4:2 hned dvěma body za gól a asistenci. Útočník St. Louis Radek Dvořák skóroval do sítě Anaheimu.

Hokejisté Toronta potvrdili, že se jim v utkáních proti Atlantě daří.

Po posledním triumfu v poměru 4:2 uspěli Maple Leafs nad celkem střelce Ilji Kovalčuka již poosmé za sebou.

Dvěma góly z přesilových her se o prodloužení vítězné série zasloužil útočník Darcy Tucker.

Početní výhodu vyžil také ve formě hrající český bek Tomáš Kaberle, který rozšířil svou bodovou sbírku z posledních dvou zápasů už na šest zápisů (4+2).

"Přesilové hry z úvodní třetiny nás posílily. Pokaždé, když využijete dvojnásobnou výhodu znamená to pro váš tým hodně. Pokud by se tomu tak nestalo, může se to naopak projevit na vašem sebevědomí," komentoval průběh zápasu útočník Michael Peca.

Domácí Toronto do utkání nastoupilo ve velkém stylu. Gólové příležitosti útočníků Alexeje Ponikarovského a Chada Kilgera však skvělými zákroky zneškodnil atlantský brankář Kari Lehtonen. Udeřilo naopak na druhé straně. V průběhu deváté minuty si Ilja Kovalčuk nabruslil si do útočného pásma a v obklíčení tří obránců vypálil švihem, aby puk skončil až síti branky Andrew Raycrofta.

Záhy se však na trestné lavici sešli hostující Robert Holík a Niclas Hävelid, načež Maple Leafs nabídnutou výhodu dokázali proměnit. Tomáš Kaberle přihrál od modré čáry Matsi Sundinovi, který křižným pasem skrz brankoviště vybídl ke střele Darcy Tuckera. Pokračující klasickou výhodu 5 na 4 Torontu navíc zdvojnásobil faul Brada Larsena. Druhou dvojnásobnou přesilovku tentokrát využil Tomáš Kaberle. Český reprezentant skóroval ranou z levého kruhu po přihrávce Matse Sundina.

Přesilovková formace Toronta však stále neřekla poslední slovo. Následující výhodu pěti proti čtyřem totiž ještě zužitkoval střelec Darcy Tucker, když z bezprostřední blízkosti branky dorazil ránu aktivního Matse Sundina. Během pouhých 86 vteřin tak Maple Leafs nasázeli tři přesilovkové branky a otočili skóre na 3:1.

Další gólové situace se diváci v hale Air Canada Centre dočkali až v průběhu finální dvacetiminutovky. V čase 56:05 trefil domácí forvard Jeff O'Neill přesně skulinu mezi betony brankáře Kari Lehtonena. Poslední slovo si však vzal o necelé dvě minuty později hostující Brad Larsen, který zakončil samostatný únik při hře v oslabení.

Philadelphia přehrála oslabené Chicago

Nedávnou zdrcující porážku 2:8 od Pittsburghu odčinili hokejisté Philadelphie v domácím duelu s Chicagem, které přehráli hladce v poměru 3:0. Dvěma góly se o druhou výhru Flyers pod vedením nového kouče Johna Stevense zasloužil kapitán Peter Forsberg. Třetí trefu přidal střelec Simon Gagne.

Letci do střetnutí nastoupili bez zraněného útočníka Mika Knubla. Hostujícímu mužstvu, které vyšlo již ve třech zápasech za sebou střelecky naprázdno, naopak scházeli gólman Nikolaj Chabibulin a útočníci Martin Havlát a Michal Handzuš.

Letošního premiérového vítězství a zároveň čistého konta se dočkal brankář Robert Esche, jenž zneškodnil všech šestadvacet ran Blackhawks. "Všichni obránci hráli skvěle," vyzdvihl výkony svých spoluhráčů Esche, kterému v úvodu zápasu nadvakrát pomohla tyč po střele Craiga MacDonalda.

Skóre doznalo první změny v 8. minutě. Gólovou akci založil vyhraným soubojem u mantinelu slovenský mladík Štefan Růžička. Jednadvacetiletý útočník následně ihned přihrál na najíždějícího Petera Forsberga, který chicágského gólmana Briana Bouchera pohledně překonal rychlou kličkou do bekhendu.

Stav 1:0 vydržel až do dvaapadesáté minuty, kdy se podruhé prosadil aktivní Forsberg. Kapitán Philadelphie si na levém kruhu pro vhazování efektivně prohodil kotouč skrz nohy bránícího Patricka Sharpa a následně ranou bekhendem poslal puk do sítě. Gólovou tečku za zápasem ještě udělal střelou do prázdné branky útočník Simon Gagne.

Gól útočníka Dvořáka zajistil St. Louis bod

Ještě necelých šest minut před koncem základní hrací doby duelu na ledě St. Louis disponoval Anaheim vedením 3:5. Domácí Bluesmani však skvělým finišem dokázali dvougólovou ztrátu smazat. V čase 54:50 využil přesilovou hru  útočník Keith Tkachuk. Své premiérové branky v sezoně dosáhl po teči pokusu Douga Weighta. Pod srovnání na 5:5 se v čase 58:56 pro změnu podepsalo české útočné trio Ručinský - Čajánek - Dvořák.

Petr Čajánek z pravého kruhu nahodil puk na Jean-Sebastiena Giguera, aby jej usměrnil do sítě před brankou číhající Radek Dvořák. Regulérnost letošního čtvrtého zásahu českého útočníka musel prověřit videorozhodčí.

V prodloužení branka nepadla, na řadu tak přišly samostatné nájezdy. Domácího gólmana Curtise Sanforda překonali úvodní dva střelci Ducks Ryan Getzlaf a Teemu Selänne. Jean-Sebastien Giguere naopak po pokusech Keitha Tkachuka s Lee Stempniakem neinkasoval a Anaheim mohl slavit svou letošní devátou výhru.

Kings uťali sérii porážek v souboji s Rangers

Obránce Brent Sopel se stal první hvězdou utkání Los Angeles s New York Rangers. Devětadvacetiletý Kanaďan vsítil dvě branky a výraznou měrou se tak zasloužil o triumf Králů v poměru 4:1, kterým ukončili svou černou sérii pěti porážek v řadě. Rangers naopak pokračují v nevyrovnaných výkonech, když již potřetí za sebou nedokázali navázat na vítězství.

Svou první branku v zápase Sopel vsítil při hře ve čtyřech na obou stranách. Běžela šestá minuta, když za zády Henrika Lundqvista skončila jeho střela, tečovaná odrazem od brusle bránícího Blaira Bettse. Druhý brankový zápis Sopel zaznamenal v jedenácté minutě, kdy uspěl opět ranou od modré čáry. Z trestné lavice mohl vše pouze sledovat vyloučený Marek Malík.

V průběhu druhé třetiny upravil stav již na 3:0 útočník Alexandr Frolov, těžící ze souhry s Craigem Conroyem. Rangers umazali nulu na svém kontě až v čase 37:35, kdy se podesáté v letošní sezoně trefil Brendan Shanahan. Těsně před druhým odchodem do kabin ale Králům navrátil tříbrankový náskok kontroverzní útočník Sean Avery.

V závěrečné třetině se již skóre 4:1 nezměnilo, přestože měli Rangers k dispozici řadu početních výhod. Největší vzruch v hledišti Staples Center tak vzbudil pouze konflikt mezi Jaromírem Jágrem a Seanem Averym, který po kontaktu s českým forvardem nasimuloval teatrální pád. Fanoušci Los Angeles tak v závěrečných minutách reagovali na kontakt Jaromíra Jágra s pukem hlasitým bučením.

Výsledky zápasů:

Philadelphia - Chicago 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
8. a 52. Forsberg, 60. Gagne. Střely na branku: 35:26. Diváci: 18.876.

Toronto - Atlanta 4:2 (3:1, 0:0, 1:1)
10. a 11. Tucker (na první T. Kaberle), 11. T. Kaberle, 57. O'Neill - 9. Kovalčuk, 58. Larsen. Střely na branku: 22:33. Diváci: 19.285.

Calgary - Washington 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)
27. Huselius (Hamrlík), 53. Iginla - 29. a 60. Zubrus, 36. a 51. Zedník. Střely na branku: 39:31. Diváci: 19.289.

St. Louis - Anaheim 5:6 po sam. nájezdech (1:1, 2:2, 2:2 - 0:0)
1. Bäckman (Čajánek), 35. Stempniak, 37. Wideman, 55. Tkachuk, 59. Dvořák (Čajánek, Ručinský) - 12. Moen, 26. Beauchemin, 34. Marchant, 43. S. Niedermayer, 44. Penner, rozhodující sam. nájezd Getzlaf. Střely na branku:
24:33. Diváci: 8.629.

Los Angeles - NY Rangers 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)
6. a 11. Sopel, 22. Frolov, 40. Avery - 38. Shanahan. Střely na branku: 33:29. Diváci: 17.236.