Juho Lammikko svádí souboj s Oscarem Lindbergem.

Juho Lammikko svádí souboj s Oscarem Lindbergem. | foto: AP

Severské derby v nájezdech pro Švédsko, Spojené státy přetlačily Německo

• 1
Zajímavý pondělní program skupiny A na hokejovém mistrovství nabídl dva vyrovnané duely. Tradiční severský souboj rozhodovaly až samostatné nájezdy, ve kterých v šesté sérii uspěli Švédové, a mohli se tak radovat z výhry nad Finskem 2:1. V zápase Spojených států s Německem outsider dlouho sahal po bodech, nakonec však Američané v čase 54:50 dokonali obrat a nadále zůstávají v turnaji stoprocentní.

Finsko - Švédsko 1:2N

Švédští hokejisté zdolali domácí Finsko 2:1 po samostatných nájezdech. Rozstřel rozhodl v šesté sérii před více než dvanácti tisíci diváky mladý útočník Lucas Raymond. Švédové i potřetí na turnaji uspěli, obhájci zlata Finové si připsali ve třech dosud odehraných duelech druhou porážku.

Oboustranně opatrná úvodní třetina gól nepřinesla. O něco nebezpečnější Finové si na začátku šesté minuty zahráli první přesilovku, ale bez efektu. Již při hře v plném počtu nepotrestal švédskou chybu při rozehrávce uvnitř vlastního obranného pásma Rantanen. Nedlouho před přestávkou pak nemířil přesně tečující Björninen a Švédové přečkali i závar před brankovištěm gólmana Johanssona, kdy byl v hlavní roli opět Rantanen.

Švédové se ke slovu dostali pořádně až v početní výhodě v polovině druhé třetiny, slibnou možnost však nevyužil Zetterlund. O pár minut později ale Švédové dobře sehráli přečíslení čtyři na tři a Oscar Lindberg po zakončení z kruhu bez přípravy otevřel skóre.

Švédský útočník Lucas Raymond rozhodl nájezdy proti Finsku.

Třetí dějství patřilo domácím obhájcům titulu. Na střelecké pokusy mezi tyče ho vyhráli 14:2. Šance měli Armia i Rantanen, kýženého gólu se Finové dočkali ve 48. minutě. Pesonen vypálil, u branky bojující Juho Lammikko se dostal k dorážce a z nulového úhlu s přispěním švédského gólmana Johanssona vyrovnal na 1:1. Vůbec poprvé na šampionátu tak Švédové inkasovali.

Náskok jim mohl vrátit Petersson, z úniku proti Larmimu však neuspěl. Zahanbit se nenechal ani jeho protějšek Johansson, když překazil radost úspěšnému střelci Lammikkovi a krátce nato i Hartikainenovi. Když pak Finové nepotrestali Zetterlundův faul, pokračoval boj o vítězný zásah v prodloužení. Kakko a Tömmernes v něm své šance neproměnili, došlo proto až na nájezdy.

V první sérii uspěli Oksanen a Tömmernes, trefili se také Armia a Raymond. Právě švédský mladík proměnil i svůj druhý pokus, zatímco Oksanen už nikoliv.

Finsko - Švédsko 1:2N (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)pen. 2:3

Branky: 46:47 Lammikko (Pesonen, Kapanen) - 37:17 Lindberg (Berggren, Zetterlund), Raymond. Rozhodčí: Ansons, Frandsen – Mackey, Synek. Diváci: 12039.

Finsko Larmi (Olkinuora) – Ohtamaa, Lehtonen, Koivisto, Määttä (A), Pokka, Seppälä, Matinpalo, Friman – Rantanen (A), Manninen, Hartikainen – Kakko, Sallinen, Armia – Kapanen, Lammikko, Pesonen – Anttila (C), Björninen, Oksanen.

Švédsko La. Johansson (Wallstedt) – Sandin, Tömmernes, Pudas, A. Lindholm, Bengtsson, Nemeth – Raymond (A), Carlsson, Nylander – Petersson, P. Lindholm, Grundström – Zetterlund, Lindberg, Berggren – Silfverberg (C), de La Rose (A), Sörensen – Li. Johansson.

Přejít na on-line reportáž

Německo - USA 2:3

Hokejisté Spojených států amerických zůstali i po třetím utkání na mistrovství světa v základní skupině A stoprocentní. V Tampere udolali Německo 3:2, přestože ještě po druhé třetině prohrávali 1:2. Vítězný gól dal v čase 54:50 Matt Coronato. Němci ztratili jednobrankovým rozdílem i třetí zápas na turnaji a zůstávají bez bodového zisku.

Favorizovaní Američané sice prohráli úvodní bezbrankovou třetinu na střely na branku jasně 4:12, byli však o poznání nebezpečnější. V sedmé minutě Němci propadli a Eyssimont uháněl sám na Niederbergera, při kličce do forhendu mu však německý gólman nenechal ani kousek prostoru, jímž by mohl propasírovat puk za čáru.

MS v hokeji 2023

servis iDNES.cz

Ve 13. minutě měl německý výběr během pár sekund velkou porci štěstí. Niederberger nejprve vytěsnil pokus Alexe Tucha, který jen krátce poté tečoval Hutsonovo nahození a kotouč zazvonil na brankovou konstrukci. Němci oplatili stejnou mincí - Tiffelse vychytal brankář DeSmith, pak po vyhraném buly pálil Wiederer a rovněž jeho pokus zastavila tyčka.

Do vedení mohl zámořský tým poslat v úvodu druhé části dokonce v oslabení O’Connor, i tentokrát ale gólman Niederberger situaci ustál a levou rukou vyrazil puk do bezpečí. Vedoucí gól dal až ve 26. minutě Ronnie Attard. Střela bez přípravy mu sice nesedla a mířila po ledě vedle branky, ovšem obránce Wissmann usměrnil kotouč bruslí nešťastně za záda svého gólmana.

Justin Schütz se raduje se svými spoluhráči z gólu na 2:1 proti USA.

Oba celky si pak zahrály krátce po sobě přesilovku, využít ji však nedokázaly. Američané při ní dokonce sami inkasovali. Jen 14 sekund po jejím začátku vyrovnal v polovině utkání zblízka dorážející Samuel Soramies. S druhým šokem pak přispěchal pouhých pět sekund před druhou sirénou Justin Schütz, když proměnil sólový únik.

Ve třetím dějství mohli pohnout stavem Thrun a na druhé straně Tiffels, ale podařilo se to až Seanovi Farrellovi na konci 46. minuty, kdy vypálil za kruhem a využil precizní clony před brankou.

Další obrat ve skóre dovršil v 55. minutě přesilovkovým zásahem do odkryté branky Matt Coronato, kterého našel krásnou nahrávkou Perunovich. Němci tvrdě bojovali o vyrovnání, sáhli k dlouhé hře bez gólmana, ale soupeř už těsnou výhru uhájil.

Německo - USA 2:3 (0:0, 2:1, 0:2)

Branky: 30:23 Soramies (M. Müller, Seider), 39:55 Schütz (Tuomie) - 25:39 Attard (Eyssimont, Tynan), 45:58 Farrell (Hutson), 54:50 Coronato (Perunovich, Tynan). Rozhodčí: Tobias Bjork, Mikko Kaukokari – Eric Cattaneo, Jiří Ondráček.

Německo Niederberger (Strahlmeier) – Seider, M. Müller (C), Wissmann, J. Müller, Hüttl, Wagner, Gawanke, Szuber – Noebels (A), Kahun (A), Peterka – Ehl, Sturm, Soramies – Kastner, Wiederer, Tiffels – Schütz, Stachowiak, Tuomie.

USA DeSmith (Petersen) – Perbix, Samberg, Perunovich, Thrun, Hutson, Mackey, Attard – A. Tuch (A), Bonino (C), Grimaldi – Garland (A), O'Connor, Eyssimont – Mazur, Tynan, Gauthier – Bjork, Coronato, Farrell – L. Tuch.