Šance

Je hotovo, letošní mistrovství je definitivně u konce! To příští se uskuteční od 10. do 26. května na české půdě, a sice v Praze a Ostravě. Moc vám děkujeme za pozornost a sledování našich online přenosů během celého turnaje. Za náš velký tým se přímo z Tampere loučí a krásný zbytek nedělního večera přejí David Jabůrek a Tomáš Chalupa!

Šance

Po dvou letech a celkově již po dvacáté osmé! Kanada zvedá nad hlavu krásný zlatý pohár znamenající jediné – je korunován nový mistr světa, jenž na trůně nahrazuje Finsko!

Následně vyzývá kanadského kapitána Tylera Toffoliho, ať si přijede převzít trofej.

Sestavy a rozestavení

KanadaKanada

Montembeault
Middleton
52 Weegar
Weegar
77 Hunt
Hunt
20 Barron
Barron
7 Joseph
Joseph
57 Myers
Myers
17 Lučić
Lučić
8 Glass
Glass
Fantilli
67 Crouse
Crouse
37:28
Laughton
58:06
22 Quinn
Quinn
Neighbours
19 Krebs
Krebs
79 Blais
Blais
44:51 10:47
53 Carcone
Carcone
11 McBain
McBain
73 Toffoli
Toffoli
51:51

NěmeckoNěmecko

Niederberger
91 Müller
Müller
53 Seider
Seider
41 Müller
Müller
Wissmann
27 Szuber
Szuber
Gawanke
38 Wagner
Wagner
33 Peterka
Peterka
07:44
72 Kahun
Kahun
95 Tiffels
Tiffels
Soramies
78 Sturm
Sturm
40 Ehl
Ehl
92 Noebels
Noebels
Kastner
Fischbuch
33:47
62 Tuomie
Tuomie
Stachowiak
74 Schütz
Schütz
Varejcka

Rozhodčí: Bjork, MacFarlane – Briganti, Hynek

Předseda mezinárodní hokejové federace IIHF Luc Tardif se ještě ujal slova a děkuje všem dobrovolníkům a organizátorům za skvěle zvládnutý turnaj.

Ještě před tím hlavním zazní kanadská hymna. S vlajkou obsahující javorový list míří ke stropu Nokia Arény také ta německá a lotyšská.

Nyní přichází čas na kanadské mistry světa! Hráči v červených dresech a s bílou kšiltovkou na hlavě postupně přebírají zlaté medaile, za nimi čeká také celý realizační tým.

Kapitán Německa Moritz Müller si jede převzít z rukou Petra Břízy stříbrnou trofej pro druhý tým turnaje.

Nyní jsou sice Němci hodně zklamaní, rozhodně se však nemají za co stydět! Pro svou zemi vybojovali naprosto senzačně stříbrné medaile. Náš západní soused tak má první umístění na bedně na hokejovém MS po celých sedmdesáti letech.

Medaile si jako první převezmou stříbrní hokejisté Německa.

Jako nejpřínosnější hráč celého turnaje je zcela po zásluze a za mohutných ovací Nokia Areny vyhlášen lotyšský brankář Arturs Šilovs.

Pro svá ocenění za solidní vedení zápasu si dojela čtveřice rozhodčích včetně toho českého – Daniela Hynka.

Nejlepší hráči finálového utkání:

Kanada – Moritz Müller
Německo – Sammy Blais

Hned po skončení duelu došlo k vyhlášení nejlepších hráčů turnaje:

Nejlepší brankář: Arturs Šilovs (Lotyšsko)
Nejlepší obránce: MacKanzie Weegar (Kanada)
Nejlepší útočník: J.J. Peterka (Německo)

All stars team: Arturs Šilovs (Lotyšsko) – MacKanzie Weegar (Kanada), Moritz Seider (Německo) – Dominik Kubalík (Česko), J.J. Peterka (Německo), Rocco Grimaldi (USA).

Statistiky finálového zápasu:

Střely na bránu: 28 – 23
Zákroky: 21 – 23
Trestné minuty: 4 – 2

Letošní hokejové mistrovství světa napsalo svou poslední kapitolu. Zlatým písmem se do ni zapisují reprezentanti Kanady, Němci se budou muset stejně jako na olympiádě v roce 2018 spokojit se stříbrem. V duelu přitom dvakrát vedli, o triumfu hokejové velmoci ale rozhodli ve třetí třetině Blais s Toffolim, pojistku do opuštěné klece pak ještě přidal Laughton.

Šance

Je hotovo, Kanaďané se stávají mistry světa!

Konec zápasu.

59:50

Němci se ještě snaží něco vymyslet směrem kupředu, ale i jim je jasné, že tady už se žádný zázrak nestane. Kanada ještě vyhazuje na jedno zakázané uvolnění, poté už zápas dospěje ke svému konci.

58:59

Až v úplném závěru se z ochozů ozývají také kanadští fanoušci. Velké množství diváků navíc po pátém gólu javorových listů opustila své místo a zamířila ven z Nokia Arény.

58:15

Utkání už se zřejmě bude především dohrávat, o vítězi je totiž rozhodnuto. Další buly uvidíme po německém icingu před Niederbergerem.

58:06
Gól

Kanada právě vstřelila branku!
O mistrovi světa je rozhodnuto! Němci několikrát jen těsně dokázali udržet útočné pásmo, jenže pak se jeden z nich musel vytočit, přejel modrou a Kanaďané rychle vyrazili vpřed. Laughton dostal od Quinna pas do středového kruhu, odkud stvrzuje kanadské zlato! Asistence: Jack Quinn, Lawson Crouse.

57:44

Němci kombinují v pásmu Kanady a ještě nic nevzdávají.

57:05

Další vyhození, jež tentokrát ani nedojede na zakázané uvolnění. Za pukem rychle jede Leon Gawanke.

56:54
Šance

Po závaru před kanadskou brankou vyplaval puk u Samuela Blaise, který mohl zkompletovat finálový hattrick! Z velké dálky ale těsně minul a píská se tak icing.

56:43
Šance

Německo to zkusí v šesti!

55:53

Němci mají nejvyšší čas zabrat a pokusit se ještě něco udělat s nepříznivým vývojem. Vypadá to však, že jim docela došly síly a na závěrečný tlak se jim zatím nedaří dostat.

Dnešní utkání sleduje 10 470 diváků.

55:00

Německo bylo opět vyhnáno ze třetiny soupeře. Zadákům Kanady hodně pomáhá i často rozehrávající Montembeault.

54:13

Hodně opařené je také publikum, které fandí spíše Německu. V hale je momentálně ticho jako v kostele.

53:37

Německý nápor se stále nekoná, naopak Kanada teď operuje ve třetině soupeře.

52:36

Nyní už to Němci budou mít opravdu složité. Již před čtvrtou brankou Kanaďané hodně zjednodušovali hru, nyní možná budou kotouče odevzdávat ještě rychleji.

51:51
Gól

Kanada právě vstřelila branku!
TYLER TOFFOLI se po německé šanci zmocnil kotouče a upaloval s ním rychle vpřed do protiútoku. Německého gólmana nachytal na mezírku mezi betony a posílá Kanadu už do dvoubrankového vedení! Bez asistence.

51:45
Šance

Noebels měl po krásné německé kombinaci obrovskou příležitost ke skórování, jenže při zakončení jej neposlechl hrací předmět a sjel mu z hole.

50:34

Javorové listy hrají zataženěji a nechávají soupeře tvořit hru. Sami hrají na čtyři útoky a pouhých šest obránců a rovněž působí poněkud vyčerpaně, takže se snaží spíše si hlídat svůj těsný náskok.

49:42

Kanada momentálně výborně brání střední pásmo a Německo má velké problémy se zakládáním útočných akcí.

49:11

Svěřenci Harolda Kreise každopádně značně zjednodušili hru. Koneckonců ani sil po náročné sezoně a vyčerpávajícím turnaji jistě již mnoho nebude.

48:45

Fantilli jen tak nahodil ze středního na Niederbergera, ten na nic nečeká a okamžitě rozehrává.

48:26

Němci se snaží různými nahozeními a nastřeleními dostat ke srovnání, zatím však nemohou potřetí najít ten správný recept na kanadskou defenzivu.

47:47

K velké nelibosti německých příznivců teď rozhodčí píská ofsajd.

47:32

Srážka dvou Němců před vlastní brankou mohla skončit obrovským průserem a ke kotouči už se dral kanadský útočník, na poslední chvíli ale hrací předmět do bezpečí odklidil Niederberger.

47:14

Jack Quinn umotal jednoho ze soupeřů a najel na střed před německou bránu, odkud se pokoušel zakončit. Jeho střela však končí blokem.

46:59

Německo v cestě za vyrovnávací brankou brzdí hvizd rozhodčích. Píská se postavení mimo hru.

46:27

Alexander Ehl najel s pukem do útočného pásma a po objetí blokující hráče, jenž zrovna vyskočil ze střídačky, zkusil vystřelit. Montembeault s jeho pokusem neměl větší problém, ale Ehl aspoň vybojoval buly v útočném pásmu.

45:20
Šance

Milan Lučić mohl Kanadu výrazně přiblížit ke zlatu! Zkušený forvard vypálil z vrcholu pravého kruhu a překonal Niederbergera, německého brankáře ovšem zachránila pravá tyč!

44:51
Gól

Kanada právě vstřelila branku!
Obrovské chyby se za vlastní bránou dopustil Maksymilian Szuber, když špatnou přihrávkou nabídl kotouč Codymu Glassovi. Ten se rychle otočil kolem německé brány a pokusil se na dvakrát zasunout puk za německého brankáře. Když neuspěl, byl u puku nejrychleji SAMMY BLAIS, jenž bekhendem již dorazil hrací předmět do německé brány. Asistence: Cody Glass.

43:49

Peterka zakončoval z velké úhlu, takže Montembeault vcelku s přehledem chytá puk do lapačky. Němec se pak ještě pustil do drobnější strkanice s obrovitým Myerem, ale když se podíval nad sebe a pochopil, že by byl Davidem peroucím se s Goliášem, raději rychle vycouval.

43:24

Kanada si vytvořila drobný nápor a k hodně nebezpečnému bekhendu se dostal Scott Laughton. Niederbergerovi se puk podařilo vyrazit a následně Němci puk dostali ze třetiny.

42:54

Jack McBain kličkoval s pukem tak dlouho, až byl před německým brankovištěm pořádně tvrdě a čistě sražen k zemi.

42:32

Německo se dopouští zakázaného uvolnění. Vhazovat se bude po Niederbergerově pravici.

42:00

Také v úvodu třetí periody sledujeme poměrně opatrný hokej. Žádná velká přehlídka kvalitních momentů to rozhodně není.

41:36

Přihrávka Sammyho Blaise do mezikruží byla vyražena až do ochranné sítě. Buly po levici německého brankáře.

41:26

Střela Kaie Wissmanna přišla až ze středního pásma, předtím kotouč opustil třetinu Kanady. A jelikož letěla přímo na branku, píská se ofsajd.

40:52

Oblouček Jonase Müllera ze středního pásma Samuel Montembeault musel chytit do lapačky a i když chtěl rychle znovu rozehrát, vzhledem k rychle dotírajícím Němcům už radši nechal sudí přerušit hru.

40:35

Poněkud překvapivě nadělala velké problémy Montembeaultovy nepříliš nebezpečně vypadající střela Alexandera Ehla. Kanadský brankář puk jen vyrazil do rohu kluziště.

40:10

Do třetí části finálového souboje vstupují s kotoučem na svých holích hráči Kanady.

40:01

Začala třetí třetina.

Statistiky po druhé třetině:

Střely na bránu: 19 – 16
Zákroky brankářů: 14 – 17
Trestné minuty: 4 – 2

Je za námi čtyřicet minut finálového duelu. Německo v něm dvakrát vedlo, pokaždé ale Kanada relativně rychle přispěchala s odpovědí. Ve druhé třetině dal ve 34. minutě pohotovou ranou na 2:1 Daniel Fischbuch, o pouhé čtyři minuty později už ale bylo srovnáno, v přesilovce se šikovnou tečí prosadil Lawson Crouse. Čeká nás tak velice zajímavé vyvrcholení letošního hokejového šampionátu.

Další třetina začne přibližně v 21:00.

40:00

Druhá třetina skončila.

39:45

Javorové listy třetinu dohrávají za bučení tribun přihrávkami za svou bránou. Nic už se zřejmě nestane.

39:02
Šance

Cody Glass zadarmo přišel ke kotouči na soupeřově modré a mohl v úniku ze strany trestat! Mladý útočník zakončoval na bližší tyč, Niederberger si ji ovšem pohlídal!

38:30

Niederberger nahození Quinna pouze vyrazil před sebe, rychle se však naštěstí pro Němce zvládl zorientovat Leon Gawanke a puk poslal do bezpečí.

38:00

Kanadu vyrovnávací branka očividně nabudila a hráči v červeném už znovu operují v německé třetině.

37:28
Gól

Kanada právě vstřelila branku!
Úchvatná teč LAWSONA CROUSE, který zcela změnil směr nahozené přihrávky Peytona Krebse, vede k vyrovnání stavu na 2:2! Drama pokračuje. Asistence: Peyton Krebs, MacKenzie Weegar.

36:59

Jonas Müller získal kus černé gumy na svou hůl a chystal se vyhodit, když mu v poslední chvíli sjel z jeho čepele.

36:53
Šance

Znovu Carcone! Tentokrát kanadský forvard dostal moře času mezi kruhy a nemířil vůbec špatně. Niederberger ale v tomto minisouboji opět zvítězil a lapačkou předvedl nejlepší zákrok zápasu.

36:44

Další bravurní Seiderův blok proti Toffoliho ráně. Tento německý obránce se toho vůbec nebojí!

36:17
Šance

Pohledná kombinace Kanady! Javorové listy dostaly kotouč až na pravý kruh k Michaelu Carconemu, který okamžitě pálil z první. K jeho smůle se ale zaskvěl Mathias Niederberger. Německý brankář se výborně přesunul a puk se mu dokonce podařilo udržet.

36:12

Seider zablokoval tvrdou Toffoliho ránu nohou a zřejmě to pro něj nebylo vůbec příjemné. Ještě po přerušení svou levačku pořádně „vyklepává”.

36:01
Trest

Vyloučení v týmu Německo:
Maksymilian Szuber – 2 min., hákování.

36:01

Crousovi německá defenziva nedovolila střelu, následně mohl vypálit i Tyler Myers, kterému se to ovšem také nepovedlo. Kanadu to ale příliš mrzet nemusí, Německo se totiž dopustilo faulu.

35:35

Weegarova nepřesná přihrávka v útočném pásmu vede ke ztrátě kotouče. Kanadě útok opravdu dosti drhne.

35:18

Německo uklidňuje hru a vyhazuje kotouč z vlastního pásma. Kanada ale ihned zakládá další útok.

34:05

Kai Wissmann mohl všechno zkazit, když při rozehrávce nastřelil puk do napadajícího kanadského útočníka, od nějž se odrazil na střed do směru dalšímu z hráčů v červeném. Trochu blíž to však měl přeci jen Jonas Müller, jenž požár dokázal dostat pod kontrolu.

33:47
Gól

Německo právě vstřelilo branku!
Němci jdou podruhé v utkání do vedení! Stalo se tak po nenápadné akci, která začala poměrně komplikovaným přechodem do útočného pásma. Následovalo šťastné promáchnutí kanadského hráče, čehož mezi kruhy k pohotové střele využil DANIEL FISCHBUCH. Montembeault nestačil ukrýt všechny mezírky. Asistence: Maxmilian Kastner, Moritz Seider.

33:00

Myersovo nahození Niederberger vykrývá betonem. Kanadská ofenziva se v tomto zápase zatím příliš nepředvádí.

32:00
Šance

Brejk Kanady! Jake Neighbours se dostal do úniku a svou střelu poslal pouze do vyrážečky Niederbergera. Pohotově pak ještě dorážel Peyton Krebs, který ovšem minul zařízení!

31:46
Šance

Dominik Kahun měl obrovskou šanci ke skórování, když po rychlém německém přechodu do pásma dostal pas na levou stranu do předbrankového prostoru, kde byl zcela nehlídaný a už na něj číhala odkrytá kanadská klec!

31:12

Brad Hunt s kotoučem na holi vjel středem hřiště do pásma Německa. Rychle se snažil vypálit, ránu ale srazil německý obránce mimo tři tyče.

30:28

Komická situace nastala po Barronově snaze o střelu z první. Kanadský bek sice puk zasáhl, ale zlomil při tom hůl a zcela ztratil rovnováhu tak, že přepadl dopředu na jednoho z Němců, kterého zcela zavalil.

30:18

MacKenzie Weegar už moc nevěděl, co s pukem. Zkusil jej tedy nahodit na bránu. Niederberger si ale viděl dobře zakročil efektivně lapačkou.

30:09

Ve druhé části obecně hokej příliš krásy nepobral a sledujeme spoustu nepřesných přihrávek na obou stranách, hodně je také soubojů v rozích kluziště.

29:26

Kanada zatím příliš nepotvrzuje roli jasného favorita tohoto zápasu. Nehraje příliš aktivně, troufnu si říct, že Německo je herně dokonce lepší.

28:42

Nahození Glasse od obranné modré bylo tečované a vyletělo až do ochranné sítě za Niederbergerem.

28:35

Němci si nepohlídali přechod do útočného pásma a byl jim odpískán ofsajd.

27:50

Rána Brada Hunta byla tak tvrdá, že Justinu Schützovi, který ji blokoval, zlomila hůl.

27:33

Němci se dostali pod drobný tlak. Kanada si kotouč předávala v útočné třetině a nakonec nebezpečně pálil od modré Middleton. Přes hradbu těl ale puk až na branku neprošel.

26:47

Peyton Krebs ukázal svůj technický um, když si bravurně vymotal dva německé soupeře. K ničemu mu to ale příliš nebylo, neboť o puk záhy přišli jeho spoluhráči.

26:29

Z pravé strany Montembeaulta prověřil Parker Tuomie. Na dorážku ještě číhal jeden z německých útočníků, kanadské jedničce ale puk z výstroje nevypadl. Po komerční přestávce se bude vhazovat ve třetině javorových listů.

25:58

Parker Tuomie byl po přechodu do pásma nepříjemně bráněn Josephem, ale na dvakrát se dokázal dostat z jeho sevření a udržet Němce před kanadskou bránou.

25:31

Moritz Seider měl problém ve vlastní třetině. Při forčekinku soupeře se totiž málem srazil s rozhodčím, z čehož mohl pro Německo být malér, nakonec ale všechno dobře dopadlo.

25:16

Justin Barron se vrací na led, Kanada je znovu v pěti.

24:18

Nahození Wissmanna srazil Montembeautl do rohu, německý nápor ale pokračoval. Nakonec přišla ještě střela Kastnera, kterou tečoval nepříjemně Sturm, ale ani nyní puk v síti nekončí.

23:52

A Weegarovi se to podařilo i podruhé. Ve druhé třetině důležitá věc, celá bránící čtverka může rychle vystřídat.

23:27

Kanaďané se rychle zmocnili hracího předmětu a poslali jej až k německé brance.

23:16
Trest

Podařené střídaní Německa. Outsider zápasu si vytvořil zajímavý nápor, který nakonec vyústil v podražení Justina Barrona. Kanadský zadák tak putuje na dvě minuty za katr.

22:30

Moritz Müller nahodil příklepem, jeho pokus však kanadskou bránu z vysoka přeletěl.

22:02

Tvrdou ránu Brada Hunta srazil jeden z Němců mimo Niederbergerovu klec.

21:44

Blais dostal na modré čáře bodyček a dostal se do pásma dřív, než jeho spoluhráč jedoucí s pukem. Sudí tak pískají postavení mimo hru.

21:26

Scott Laughton přenechal kotouč Jacku Quinnovi, který mohl z pravého kruhu prověřit Niederbergera. Rána až na branku nedolétla, mimo skončila i další střela od modré čáry.

20:36

Niederberger musel reagovat na dvakrát tečované nahození Middletona.

20:21

Kanaďané se snažili zaútočit jako první, Němci ale kotouč nahozený do jejich třetiny brzy posílají pryč.

20:10

Vhazování do druhé části vyhráli hráči v červeném, dlouho jim však puk na čepelích nevydržel.

20:01

Začala druhá třetina.

Celky se vrací na ledovou plochu, za chvíli začne druhé dějství příběhu o letošním světovém šampionovi.

První třetina finálového duelu skončila a vše napovídá tomu, že to bude až do konce napínavé a vyrovnané! K zhlednutí byly dvě branky. Vedení se ujali Němci po naprosto přesné trefě Peterky, o pár minut později vyrovnal stav na 1:1 Blais. Jinak se hrálo docela opatrně, tedy asi tak, jak by člověk aspoň trochu znalý hokeje očekával od tak významného a důležitého zápasu, jakým je finále mistrovství světa. Co se atmosféry týče, nelze mluvit o nějaké velké hitparádě. Většina diváků si však alespoň pro podporování vybrala německého outsidera, a tak se mnozí přidávají k Němcům při tleskání či pokřiku „Deutschland”.

Střely na branku po první třetině:
Kanada – 12
Německo – 7

Další třetina začne přibližně v 20:11.

20:00

První třetina skončila.

19:58

Dvě vteřiny před první sirénou ještě jedno buly před německým brankářem po zakázaném uvolnění.

19:40

Blais našel na středu krásně si najíždějícího Krebse, který měl přímo senzační pozici pro gólové zakončení. To by se mu ale jeho střela musela povést, a ne skončit na blokujícím Němci.

19:25

Nerozhodný stav nezměnil ani Jacob Middleton, jehož projektil se mezi tři tyče nevešel. Kanada je nyní ale aktivnějším týmem.

18:48

Marcel Noebels ještě udržel hrací předmět v útočném pásmu. Jeho spoluhráči už však příliš nepočítali, že by se mu to mohlo povést, a odjeli střídat.

18:10

Niederberger v permanenci. Z vrcholu levého kruhu na něj tvrdě vypálil zadák Brad Hunt. Německý gólman ale ránu zřejmě dobře viděl a kotouč ukryl v lapačce.

17:53

Kanaďané volí neobvyklé, či možná trochu ledabylé cesty k přechodu do pásma. Weegar například poslat do útočného pásma zajímavý oblouček, který však k uchycení javorových listů v pásmu zrovna nevedl.

17:43

Rozhodčí přerušují hru poté, co jeden z hráčů Kanady zahrál vysokou holí. Vhazování před Montembeaultem.

17:10

MacKenzie Weegar, nejproduktivnější bek celého šampionátu, vypálil od modré pořádnou dělovku. Niederbergerovi se ale v poslední chvíli docela odkryl výhled, a tak dokázal pohotově zasáhnout a vyrážečkou poslat puk do mantinelu.

16:26

Myers přišel o hůl a chvíli musel bránit bez ní. Pak mu svou podal útočník Krebs, ta však byla na opačnou stranu, a tak kanadský bek chvíli komicky bránil s obrácenou čepelí.

16:25

Bramboračku z posledních minut rozvířil až Kai Wissmann. Německý zadák pálil z pravé strany, Montembeault zasáhl pravým betonem. Kanada následně puk dostala ze třetiny.

15:49

Němci chvíli kombinovali s pukem za kanadskou bránou, z celé akce však mnoho nevytěžili a musí opustit pásmo.

14:40

Hra je teď trochu rozháraná a čekáme na kloudnou akci.

14:35

Úžasnou technickou vyspělost ukázal Marcel Noebels, jenž dokázal převzít puk v obranném pásmu a svým pohybem ukázkově zmást napadajícího soupeře.

13:36

Nepříjemná srážka Stachowiaka s Lučičem. Ani jeden z hráčů nezaregistroval hrozící střet a oba opouštějí led s nehezkými grimasami.

13:29

Brad Hunt s kotoučem nebezpečně operoval poblíž branky Německa, naštěstí pro naše západní sousedy ale střela mířila mimo tři tyče.

12:38

Klidnější pasáž hry, Němci se snaží s rozvahou rozehrát.

12:02

MacKanzie Weegar zachytil kotouč mířící z německé třetiny ještě v pásmu. Následně poslal na párek i prvního bránícího hráče, zakončení bekhendem ale gólové parametry nemělo.

11:19

Daniel Fischbuch rozjel po pravém křídle zajímavou ofenzivní akci, po níž to v hledišti jen zahučelo. Hra pokračuje s pukem na kanadských holích.

11:04

Middleton postrčil za kanadskou svatyní Kahuna, ale sudí zůstali v klidu. Hned vzápětí si na druhé straně Niederberger připisuje zákrok. Přichází reklamní přestávka.

10:47
Gól

Kanada právě vstřelila branku!
Kanadě na odpověď stačilo jen několik minut! Hokejisté ze země javorových listů předvedli rychlý kontr. Peyton Krebs v přečíslení předal kotouč na druhou tyč SAMUELU BLAISOVI a ten už neměl problém puk poslat za záda přesouvajícího se Niederbergera. Asistence: Peyton Krebs, Jake Neighbours.

10:15

Adam Fantilli dával střílenou nahrávku do předbrankového prostoru. Nikdo z Kanaďanů tam však nebyl v dobrém postavení a puk jen projel do rohu pásma.

09:44

Kanada je již zpátky v plném počtu.

09:36

Cenné vteřinky teď poblíž Niederbergera sbírá Scott Laughton. Kanada bude brzy kompletní.

09:07

Joseph při vyhození trefil jedno z čárových rozhodčí. Ten však zdá se naštěstí neutržil přímý zásah. Kotouč každopádně poté zůstal jen ve středním pásmu.

08:44

Němcům zatím početní výhoda vůbec nevychází, Kanada se bez potíží brání.

08:00

Němci se rychle dostávají do útočného pásma. Crouseovi se nepovedlo vyhodit a svěřenci Harolda Kreise mohou hned přidat druhý gól.

07:44
Trest

Kanada ještě za neúspěšnou výzvu obdržela dvě minuty. Trest odpyká Samuel Blais.

Šance

Je rozhodnuto! Branka platí, rozhodčí uznali, že gólu nepředcházel ofsajd, což bylo předmětem zkoumání.

Šance

Pozor, možná ještě bude vše jinak! Kanada si bere na tento gól trenérskou výzvu, sudí se jdou podívat na video.

07:44
Gól

Německo právě vstřelilo branku!
Němšecko se ujímá vedení! Až z vlastního pásma dostal přímo na soupeřovu modrou čáru JOHN PETERKA, který vjel ve velké rychlosti do třetiny a přesnou ranou švihem nad Montembeaultův beton otevírá skóre finálového utkání! Asistence: Moritz Seider.

07:32

Tyler Myers nedokázal svou přihrávkou najít žádného ze spoluhráčů. Kanada se dopouští prvního icingu zápasu.

Tribuny rozhodně nejsou vyprodané, ani zaplněné tak jako při zápase o bronz. Nejdůležitější zápas v historii německého hokeje si však nenechala ujít řada fanoušků z této země, kteří se snaží své reprezentanty podporovat občasný tleskáním a skandováním „Deutschland”.

07:03

Michael Carcone otočil hru a vybídl k zaútočení po pravém křídle Jacka Quinna. Kmenový hráč pálil z poměrně velkého úhlu a Niederberger neměl problém zasáhnout. Následuje první komerční přestávka duelu.

06:34

Justin Barron nahodil puk od modré hodně vysoko nad německou bránu. Javorové listy o něj přicházejí.

05:52

Ránu Josepha zablokoval obětavý Ehl, od nějž se touš odrazil ven z německého území.

05:44

Nahození MacKanzieho Weegara srazil Niederberger do rohu kluziště, nápor Kanady ale pokračuje.

05:02

Kanada se zezačátku nikam příliš nehrne. Hunt měl teď spoustu času s pukem na holi, ale rozhodl se jej jen vyhodit o mantinel a odevzdat soupeři.

04:20

Fischerbuchovi se do cesty přimotal v rohu u mantinelu hlavní rozhodčí, což diváci „ocenili” zabučením.

04:16
Šance

Nebezpečná situace před Montembeaultem! Po střetu dvou holí byl kotouč v pásmu Kanady vymrštěn vysoko do vzduchu. Baseballově pak ze strany puk trefil Marcel Noebels a kanadský brankář měl co dělat, aby betonem zasáhl!

03:42

Lawson Crouse vyslal nepříjemnou střelu na Mathiase Niederbergera, jenž ji stihl jen pohotově vyrazit před sebe.

03:32

Poprvé se výrazněji ozývají fanoušci Německa, kteří v hledišti rozhodně mají převahu.

02:46

Moritz Müller nahazoval od modré vedle kanadské brány, nikdo jej však netečoval, a tak skončil na holích hráčů v červených dresech.

02:41

Do pásma Kanady pronikl středem hřiště Nico Sturm. Dostal se i ke střele, jenže ránu srazil svou holí do ochranné sítě jeden z bránících hráčů.

02:23

Němci dál drží puk na svých holích a od začátku působí aktivněji, co se ofenzivy týče.

02:05

Ihned po vhazování vypálil od modré Leon Gawanke. Rána nebyla špatná, Montembeault ji ale dobře viděl a střelu ramenem vytěsnil.

01:53

Montembeault přikryl puk poté, co k němu přiklouzal od jednoho z Němců, jemuž nevyšla střela.

01:34

Jake Neighbours prodlužoval přihrávku ze středu na levé křídlo, ale přehnal to a hrací předmět jel až do rohu německého pásma.

01:17

Po chybě Myerse přišel snadno v soupeřově třetině ke kotouči Marcel Noebels. Zkušený kanadský zadák ale využil své velikosti, předvedl dobrou práci holí a kotouč útočníkovi Německa vypíchl.

00:50

Němci znovu rychle přešli do útočného pásma, na první zakončení však ještě čekáme.

00:27

První útok Němců střelou na branku neskončil. Ránu od modré zablokoval mezi kruhy Tyler Myers a Kanaďané následně puk dostali ze třetiny.

00:10

Úvodní buly finále MS vyhráli Němci, Seider s Müllerem si zatím vyměňují kotouč před svou bránou.

00:01

Utkání právě začalo.

Teď už na led naskakují i hráči obou finalistů a staví se na modrou čáru k úvodnímu pozdravu.

Na led přijíždí čtveřice rozhodčích a je mezi nimi i česká stopa! Jako čárový utkání řídí Daniel Hynek.

Na ledové ploše je aktuálně díky videomapingu promítám pohár pro mistry světa. Zvednou jej po tomhle utkání nad hlavu Kanaďané, či Němci?

Začíná úvodní znělka a světelné efekty, předcházející každému zápasu na tomto mistrovství světa.

Teď už ale Nokia Aréna potemněla a na led vjíždějí dvě mašiny na úpravu ledu. Ochozy se zatím zaplňují jen velmi pozvolna.

Přijeli později, odjíždějí dříve. Zatímco hokejistů Kanady již na ledě příliš nezbývá, Němci ještě zůstávají na ledě ve větším počtu.

Pětatřicet minut před úvodním vhazováním naskakují na led také hokejisté s javorovým listem na hrudi. Dnes oblékají červenočerné dresy, zatímco Němci se budou prezentovat v bíločerných barvách.

Dnešní utkání bude velmi speciální pro Harolda Kreise. Hlavní kouč německého výběru se narodil ve Winnipegu a od malička hrál lední hokej právě tam, později v Calgary. Ve svých devatenácti letech, tedy v roce 1978, však podepsal smlouvu v německém Mannheimeru, kde již zůstal. Stal se tamější legendou, za klub odehrál 891 zápasů a dostal se dokonce do síně slávy německého hokeje. Ten dnes povede proti své rodné zemi vstříc největšímu úspěchu v dějinách.

Hráči Německa již nastupují na ledovou plochu k rozbruslení před bojem o jejich první hokejové zlato v historii. Kanaďanům nástup na led již tradičně trvá o něco déle.

V očekávání zůstává, kolik diváků si na finále světového šampionátu najde cestu. Odpolední souboj o bronz navštívilo přes jedenáct tisíc lidí, většina z nich však byli Lotyši, a ti si nyní jistě budou vychutnávat velké oslavy po prvním zisku medailí v jejich historii. Němci ani Kanaďané v dějišti turnaje zdaleka tolik fanoušků neměli.

Krásný nedělní večer, hlásíme se vám přímo z Nokia Arény v Tampere, kde již za méně než hodinu vypukne vrchol hokejového mistrovství světa finálovým soubojem Kanady s Německem. Budeme rádi, když tento velký zápas o zlato budete prostřednictvím tohoto online přenosu sledovat společně s námi.

Úvodní sestavy:

Kanada: Montembeault (Levi) – Middleton, Weegar, Hunt, Barron, Joseph, Myers – Lučić (A), Glass, Fantilli – Crouse, Laughton (A), Quinn – Neighbours, Krebs, Blais – Carcone, McBain, Toffoli (C).
Trenér: André Tourigny

Německo: Niederberger (Strahlmeier) – M. Müller (C), Seider, J. Müller, Wissmann, Szuber, Gawanke, Wagner – Peterka, Kahun (A), Tiffels – Soramies, Sturm, Ehl – Noebels (A), Kastner, Fischbuch – Tuomie, Stachowiak, Schütz – Varejcka.
Trenér: Harold Kreis

Rozhodčí: Bjork, MacFarlane – Briganti, Hynek.

Kanada

Kanaďané, ač patřili od počátku turnaje tradičně k jeho velkým favoritům, neměli cestu do finále vůbec jednoduchou. V základní skupině jim nadělalo problémy Slovensko, jež porazili 2:1 až po samostatných nájezdech, Švýcarsko, s nímž padli 2:3, a dokonce i Norsko, jež nad javorovými listy zvítězilo 3:2 po nájezdech. Kanada tak šla do play-off mistrovství světa z druhého místa a ve čtvrtfinále narazila na domácí Finsko, jež před zaplněnou Nokia Arénou porazila 4:1. Ještě zajímavější pak bylo sobotní semifinále s černým koněm turnaje – Lotyšskem. To nad výběrem André Tourignyho dvakrát vedlo a duel ztratilo vlastně až v poslední minutě třetí třetiny. Konečný výsledek zněl 2:4.

Kanadu tak čeká již sedmé finále mistrovství světa z posledních osmi šampionátů! Naposledy získala zlaté medaile před dvěma lety v Rize, kde v posledním zápase porazila Finsko. Celkově již může získat do sbírky 28. titul. Pomoct by jí měl třeba MacKenzie Weegar, nejproduktivnější Kanaďan a zároveň obránce celého turnaje (v devíti zápasech 3+7). Velká zbraň může být také v bráně. Tam se javorové listy mohou opřít o Samuel Montembeaulta, který kráčí turnajem s úspěšností zákroků 94,29 % a průměrem pouhých 1,32 obdržených gólů na zápas.

Zápasy Kanady v základní skupině MS:

Kanada – Lotyšsko 6:0
Kanada – Slovinsko 5:2
Kanada – Slovensko 2:1sn
Kanada – Kazachstán 5:1
Kanada – Švýcarsko 2:3
Kanada – Norsko 2:3sn
Kanada – Česko 3:1

Vyřazovací část:

Čtvrtfinále: Kanada – Finsko 4:1
Semifinále: Kanada – Lotyšsko 4:2

Sestava Kanady v poslední zápase proti Lotyšsku:

Montembeault (Levi) – Middleton, Weegar, Hunt, Barron, Joseph, Myers – Lučić (A), Glass, Fantilli – Crouse, Laughton (A), Quinn – Neighbours, Krebs, Blais – Carcone, McBain, Toffoli (C).
Trenér: André Tourigny.

Německo

Německo píše na letošním mistrovství světa svou hokejovou pohádku. Naši západní sousedé se do finále turnaje probojovali po 70 letech a ke dvěma historickým stříbrům by rádi konečně přidali také medaili nejcennější. Základní skupinu přitom neodstartovali Němci vůbec dobře a po porážkách s USA, Finskem a Švédskem byli na pokraji vyřazení. Všechny papírově slabší soupeře ale Německo porazilo a ze čtvrtého místa tak postoupilo do čtvrtfinále.

Tam svěřenci Harolda Kraise překvapivě porazili 3:1 hvězdami z NHL nabité Švýcarsko. V semifinále pak přišel další šok. S USA sice Němci brzy prohrávali 0:2, ještě v první třetině se jim však podařilo srovnat krok. Spojené státy neudržely ani vedení 3:2 a zápas poslal minutu a půl před koncem základní hrací doby do prodloužení Marcel Noebels a v nastaveném čase odšpuntoval německou euforii Frederik Tiffels.

Zápasy Německa v základní skupině MS:
Německo – Švédsko 0:1
Německo – Finsko 3:4
Německo – USA 2:3
Německo – Dánsko 6:4
Německo – Rakousko 4:2
Německo – Maďarsko 7:2
Německo – Francie 5:0

Vyřazovací část:
Německo – Švýcarsko 3:1
Německo – USA 4:3 pp.

Sestava Německa z posledního utkání proti USA:
Niederberger (Strahlmeier) – M. Müller (C), Seider, J. Müller, Wissmann, Szuber, Gawanke, Wagner – Tiffels, Kahun (A), Peterka – Ehl, Sturm, Soramies – Fischbuch, Kastner, Noebels (A) – Schütz, Stachowiak, Tuomie – Varejcka.
Trenér: Harold Kreis

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:20.