MS 2023
Bývalý slovinský reprezentant Aleš Kranjc bojuje s vážnou nemocí ALS.

Bývalý slovinský reprezentant Aleš Kranjc bojuje s vážnou nemocí ALS. | foto: Profimedia.cz

Věříme v zázrak. Bývalý slovinský reprezentant bojuje se zákeřnou nemocí

  • 3
Před dvěma lety musel ukončit hokejovou kariéru. Nikdo netušil, co se děje. Po dvou letech bez odpovědi se dozvěděl krutou diagnózu. Amyotrofická laterální skleróza, zkráceně ALS. Nemoc, která se nedá léčit. Slovinský obránce Aleš Kranjc se ani tak nevzdává, cítí velkou podporu. Od rodiny, ale i bývalých spoluhráčů z reprezentace, kteří na mistrovství světa bojují i za něj.

Jeho dres s osmadvacítkou na zádech visí ve slovinské kabině v Rize. Hráčům, kteří se perou o udržení příslušnosti v elitní skupině hokejového šampionátu a ve čtvrtek od 15.20 nastoupí proti Česku, dodává odvahu a motivaci.

Slouží jako připomínka, že jejich parťák a otec dvou dětí momentálně svádí daleko důležitější a náročnější bitvu.

Zpráva o Kranjcově zdravotním stavu nezasáhla pouze jeho krajany. „Strašně smutná věc. Když mi volali, nemohl jsem tomu uvěřit,“ hledal těžko slova František Výborný.

Bývalého obránce velmi dobře zná. Během trenérského angažmá v Jesenici a národním týmu jej poznal jako skromného člověka a pracovitého hráče, který byl v kolektivu velmi oblíbený.

A tak je tomu dodnes.

„Všichni na Aleše a jeho rodinu neustále myslíme. Bereme ho jako bratra,“ řekl před startem letošního mistrovství světa v rozhovoru pro MMC RTV Slovenija obránce Žiga Pavlin.

Držíte v ruce něco, co může tátovi prodloužit život! Ani hrdina nestačí na ALS

Amyotrofické laterální skleróze, rovněž nazývané Lou Gehrigovou chorobou, v minulosti podlehli fotbalista Marián Čišovský, bývalý český premiér Stanislav Gross či hokejová legenda Börje Salming.

Jde o zákeřné neurologické a zatím nevyléčitelné onemocnění mozku a míchy, které postupně znemožňuje jakékoliv svalové pohyby.

„Nemoc Alešovi nejen ukončila kariéru, ale hlavně mu znemožnila trávit čas venku s našimi dvěma dětmi. Když píšu tyto řádky, tečou mi slzy po tváři,“ uvedla na facebookovém profilu Kranjcova manželka Andreja.

Aleš Kranjc rozehrává puk před napadajícím Tomášem Plekancem.

Poslední dva roky žila v nejistotě: „Všechno se obrátilo vzhůru nohama. Doufala jsem, že to není pravda a doktoři neví, co mluví. Bohužel. Žádné řešení neexistuje. Zůstali jsme sami.“

Ani po oznámení diagnózy se nevzdala. A nakonec přeci jen objevila specializovanou kliniku ve Spojených státech amerických, která se zabývá experimentální léčbou ALS.

Jedná se o velmi drahou záležitost s nejistým výsledkem. Léčba stojí okolo 900 tisíc dolarů (19,6 milionu korun).

„Je to zcela mimo naše možnosti. Proto žádáme o pomoc,“ napsala Kranjcova manželka. A založila charitativní sbírku, v níž se během necelého měsíce vybralo přes 2 miliony korun.

Slovinci na hokejové MS berou i brankáře Krošelje, Kopitar se omluvil

Anže Kopitar, slovinský útočník působící v Los Angeles a dvojnásobný vítěz Stanley Cupu, poslal 260 tisíc korun. „Aleš je skvělý chlap a ikona našeho hokeje. Pomozte mu,“ burcoval veřejnost na Twitteru.

Bývalý reprezentant Tomaž Razingar, který v minulosti působil ve Vsetíně, Pardubicích nebo Třinci, přispěl 24 tisíci korunami.

Slovinská reprezentace věnovala účastníkovi sedmi světových šampionátů a dvou olympijských her kompletní tržbu z prodeje vstupenek na přípravné utkání proti Itálii.

Přidaly se i České Budějovice, kde bývalý obránce strávil kompletní ročník 2011/12. Jihočeši mu věnují výtěžek z aukce dresů z uplynulé extraligové sezony, odkaz na sbírku sdíleli na oficiálních webových stránkách.

„Očekáváme, že dáme dohromady zhruba 200 tisíc korun. Fanoušci reagovali velmi dobře a dražbu žádají co nejdříve,“ odpověděl na dotaz iDNES.cz marketingový a PR ředitel klubu Tomáš Kučera.

Kranjc a jeho nejbližší jsou z dosavadní podpory nadšení: „Všem jsme neskonale vděční. Ještě je před námi dlouhá cesta, ale i díky vám stále věříme v zázrak.“


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 probíhá od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým hraje v pražské základní skupině, kde jsou dále Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.