Finové lehce přehráli Ukrajinu 5:0

Moskva - Hokejisté Finska v zahajovacím utkání skupiny D na 71. mistrovství světa v Rusku porazili bez větších potíží Ukrajinu 5:0. Finové se sice zpočátku nemohli dostat do tempa, ale v 13. minutě přece jen otevřeli skóre a zápas pak definitivně rozhodli třemi góly v druhé třetině, když dvakrát potrestali nedisciplinovanost soupeře.

Úvodní kolo duelů ve skupině D, jenž se celá odehraje v moskevské hale Chodynka, uzavře večerní souboj domácího Ruska s Dánskem.

Utkání jednoznačného favorita s Ukrajinou, jejímž hlavním cílem na turnaji bude záchrana mezi elitou, začalo sérií vyloučení na obou stranách a Ukrajinci několikrát pozlobili pomalu se rozjíždějící Finy. V náznacích slibných příležitostí však neuspěli a jejich první vážnější chybu potrestal po Peltonenově ideální přihrávce v 13. minutě obránce Saravo.

Od druhé třetiny zvýšili Finové obrátky s jednoznačným cílem zajistit si poklidný závěr zápasu, a to se jim také podařilo. V 23. minutě se sice natlačil do velké šance Donika, vyrovnání však zabránil bezchybný Norrena, který nakonec dokončil utkání s čistým štítem.

Na druhé straně zvýšil po chvilce na 2:0 Bergenheim a po několika vyloučeních na straně Ukrajiny, kdy v jeden moment sedělo na její části trestné lavice hned kvarteto hráčů, definitivně rozhodl dvěma góly Pärssinen.

Závěrečná třetina se tak už jen dohrávala. Finové si i přes návrat k vlažnému tempu pohrávali se soupeřem jako kočka s myší a přidali do Karpenkovy branky ještě jednu trefu. Strážce ukrajinské branky však přesto podal výborný výkon a jen díky němu nebyl rozdíl ve skóre vyšší.

Výsledek - skupina D:
Ukrajina - Finsko 0:5 (0:1, 0:3, 0:1)
Branky a nahrávky:
13. Saravo (Peltonen, M. Koivu), 25. Bergenheim (Kallio, Kontiola), 28. Pärssinen (Kontiola, Nummelin), 34. Pärssinen (Mäntylä, Saravo), 52. Kontiola (Bergenheim). Rozhodčí: Minář - Pouzar (oba ČR), Feola (USA). Vyloučení: 12:9, navíc T. Ruutu 10 min., Kallio (oba Finsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1.