Zlínská ikona Leška se vrací jako asistent: Zase mám chuť do hokeje

  9:57
Nabídku asistovat mu na lavičce prvoligového áčka dostal od Miloše Říhy mladšího už na podzim. Tehdy se na to Petr Leška ještě necítil, podruhé ji někdejší vynikající centr Beranů neodmítl. „Je to vývoj. Potřeboval jsem si trochu odpočinout, Miloše více poznat. Jak trénuje, jaká dělá rozhodnutí. Všechno jsem sledoval z povzdálí,“ říká ikona zlínského hokeje a dvojnásobný extraligový šampion, který ukončil hráčskou kariéru v roce 2015.
Petr Leška

Petr Leška | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

S jakými pocity se vracíte k prvnímu mužstvu?
Nevracím se do hokeje. Od té doby, co jsem přestal hrát, jsem v nějaké roli pokračoval, poslední dva roky i v pozici trenéra. Vracím se jen k mužskému hokeji.

Znali jste se s Milošem? Překvapilo vás, když vás oslovil?
Potěšil mě. Teprve se poznáváme, ale tátové se znali. Hokejový svět je malý. Nevím, jestli se potkali tady ve Zlíně, nebo pak v Hodoníně.

Máte podobný pohled na hokej?
Jsem člověk, který je schopný dělat kompromisy, takže jsem přesvědčený, že se na všem dohodneme.

Leška vstoupí mezi legendy: Vážím si každého, kdo kdy ve Zlíně hrál

Trénování vás chytlo? Po skončení hráčské kariéry to nevypadalo.
Každý to má jinak. Potřeboval jsem si odpočinout od hokeje. To byl také jeden z důvodů, proč jsem končil. Jak zdravotní, tak i psychický. Což se stalo. Trénování mě baví. Našel jsem zase chuť od hokeje. Mám ho rád. Proto jsem přistoupil na roli asistenta.

Kabina se moc nezměnila, že?
Je pořád stejná. Teď se v ní dělají nějaké změny. Je fajn, že se otevřela nová posilovna, ale když se rozhlédnu kolem sebe, cokoliv se udělá nového v klubu, bude jen k lepšímu. Šatny, zázemí pro fanoušky, celý stadion, v návaznosti tělocvičny.

Petr Leška

Bude to hodně odlišná práce než u mládeže, kde jste poslední roky trénoval?
Je to něco úplně jiného. V dorostu, v juniorce jsem se to vždycky snažil brát tak, že hokej je pořád zábava. Kluci chodí do školy, jsou v pubertě, mají holky, jiné zájmy. Snažil jsem netlačit na výsledky za každou cenu. Muži jsou profíci. Tady se po výsledcích musí jít. To je největší rozdíl.

Budete muset utlumit aktivity v rodinné firmě?
Mládež trénuje odpoledne, takže dopoledne jsem mohl být v práci a bylo to pro mě příjemnější. Ted se to prohodí. Děda ve firmě pořád funguje. Druhým rokem tam pracuje i starší syn. Vím, že firma je v dobrých rukou a můžu si dovolit fungovat dopoledne na zimáku.

Zlín mezitím spadl z extraligy. Jak moc vás to zasáhlo?
Je to špatně. K sestupu to směřovalo dlouhodobě. Hrozně těžko se tomu zabraňovalo.

Končící zlínská legenda Leška: Jednou moje rekordy někdo překoná

Chvilku jste u toho byl také.
Byl jsem asistent manažera, ale s omezenými pravomocemi. I proto jsem z toho rychle vycouval.

Jak jste prožíval letošní marné úsilí o návrat do extraligy?
Samozřejmě jsem přál klubu, aby se co nejdříve dostal zpátky do extraligy. Ale myslím si, že je to běh na trošku delší čas, i když bych byl rád, kdyby se to povedlo co nejrychleji. Je to o výchově mládeže. Vím, jak je to těžké, protože jsem u ní působil. Zaspala se doba pro rozvoj, podmínky. Mělo se více shánět talentované děti po okolí, dostávat je sem. Vlastní odchovanci jsou pro klub nezbytní.

Zlínský hokejista Petr Leška

Začalo to už v roce 2014, kdy jste získali druhý extraligový titul?
Nechci říkat, od jakého roku, ale je to dlouhodobá záležitost. Nechci tvrdit, že se nepracovalo s mládeží. Trenéři dělali to nejlepší, co mohli. Ale podmínky, skauting, mít akademie v pravém slova smyslu, to chybělo. A tím nemyslím jen pro hokej, ale pro všechny sporty ve Zlíně. Schází fotbalu, házené, volejbalu. Aby tady talentované děti měly lepší podmínky k růstu.

Jaký je váš pohled na model extraligové baráže?
Pro vítěze první ligy je to hodně těžké, ale ne nemožné. Teď už má klub zkušenost. Ví, co ho čeká, a může se přizpůsobit, když k 30. lednu bude končit přestupní termín. Věřím, že když uvidíme, že by se to mohlo zase podařit, tak bude klub reagovat.

Čekal jste, že bude baráž s Kladnem tak jednostranná?
Když se podívám na Chance ligu, ambice na postup do extraligy moc klubů nemá. Vyhrát jakoukoliv soutěž je těžké, ale Zlín ty ambice má a mělo by pro něj být prioritou vyhrát Chance ligu a postoupit.

Zpátky k vaší nové roli. Budete se primárně věnovat ofenzivě?
Jsme trenérský tým. Nebude to o rozdělení rolí, ale o společném tvoření. Každý něco povíme k taktice. Když budu mít připomínku k obráncům, tak ji řeknu. Ale poslední slovo bude vždy na Milošovi.

Tým je pro vás nový?
Pár kluků znám. S některými jsem hrál. Teď se vrátil Roman (Vlach), Šlahy (Šlahař). Většinu ale musím poznat.

Zlínský hokejista Petr Leška při tréninkovém fotbálku.

S ohledem na případnou baráž by měla být soupiska co nejkvalitnější a nejširší. Splňuje to?
Je to zapotřebí. Uvidíme, jak se sezona rozběhne. Doplňovat tým můžeme až do konce ledna. Kádr není hotový. Bude záležet, jestli přijdou zranění.

Tým občas srážela nízká produktivita.
Problém to byl. Přišli noví útočníci. Jsou tady hráči, od nichž se góly a rozhodování zápasů čeká. Kanonýra, který dá 30 branek za sezonu, by chtěl každý. Musíme si ale uvědomit, že hrajeme Chance ligu, a když se někdo takový objeví, míří do extraligy. Musí se toho chopit hráči, kteří tady jsou.

Co odchovanci klubu z akademie, juniorky? Má zlínský hokej kde brát?
Mladých hráčů se tady v minulé sezoně zapracovalo celkem dost a dobře. Je to teď na nich. Šanci dostanou, ale nebudou ji dostávat donekonečna. Musí za to něco odvádět zpátky.

Zlín začal na jaře zase žít hokejem. Jak jste si to užíval?
Je to jenom dobře. Fanoušci chtějí výhry a v uvozovkách je jedno v jaké soutěži. Když se bude vyhrávat v Chance lize, budou chodit také. Ukázalo se, že jsou perfektní.

Namlsali se, ale co když přijde opět krize. Nezanevřou zase?
Nepředpokládám, že tady bude vyprodaný každý zápas. Lidi chodí vždycky na ty důležité. Permanentek se prodá přibližně stejně a bude chodit plus minus dva tisíce diváků, na některá utkání více. S výkony je nalákáme do hlediště a v play off bude zase atmosféra, jako vždycky bývala.

Autor:

Sport v roce 2024

14. 6. - 14. 7. Fotbalové EURO, Německo
29. 6. - 21. 7. Cyklistická Tour de France
1. - 14. 7. Tenisový Wimbledon

  • Nejčtenější

Rusové chtějí zápas s Kanadou. Třeba v Emirátech, hlásí Treťjak. Zmínil i Čechy

O kvalitnější mezinárodní konfrontaci si stále mohou nechat pouze zdát. Od vypuknutí války na Ukrajině si ruští hokejisté střihli zápasy jedině s Kazachstánem nebo spřáteleným Běloruskem. Teď přišli...

10. července 2024  14:33

Úplná izolace od světového hokeje. KHL „získá nezávislost“, stačí Putinův podpis

Další krok, který ruskému hokeji na reprezentační scéně zřejmě příliš nepomůže. Kontinentální hokejová liga (KHL) se chystá na přesun pod tamní ministerstvo sportu. Soutěž by tak nově neměla podléhat...

13. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Že by přišel Červenka? Pardubice hlásí mimořádnou tiskovou konferenci

Opravdu se chystá hojně rozebíraný velký přestup? Po pár dnech klidu hokejové Pardubice svolaly na pondělní třináctou hodinu mimořádnou tiskovou konferenci. Na ní oznámí změnu v kádru. Ten by mohl...

12. července 2024  14:25

Pochází z Ukrajiny, ubytoval uprchlíky. Teď podepsal v Rusku: Rozhodla rodina

Narodil se na Ukrajině. Vyrůstal ve Švédsku, ale v minulosti hrdě hlásil, že jednou chce rodnou zemi reprezentovat. Když vojska Vladimira Putina zahájila vojenskou invazi, aktivně pomáhal válečným...

11. července 2024  12:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Domácí olympiáda lákadlem. Trenér Jalonen má vést hokejového trpaslíka

Z nabídek si velmi pravděpodobně mohl vybírat. Vždyť v Evropě byste mnoho úspěšnějších hokejových koučů nenašli. Přesto si uznávaný trenér Jukka Jalonen podle finských médií zvolil sice ne tolik...

9. července 2024  12:20

Brankář Krošelj se vrací do extraligy a bude chytat za Kometu

Do hokejové extraligy se po roce vrací slovinský brankář Gašper Krošelj a bude chytat za brněnskou Kometu. Jihomoravský klub o angažování sedmatřicetiletého veterána informoval na svém webu, podmínky...

13. července 2024  11:10

Úplná izolace od světového hokeje. KHL „získá nezávislost“, stačí Putinův podpis

Další krok, který ruskému hokeji na reprezentační scéně zřejmě příliš nepomůže. Kontinentální hokejová liga (KHL) se chystá na přesun pod tamní ministerstvo sportu. Soutěž by tak nově neměla podléhat...

13. července 2024

Že by přišel Červenka? Pardubice hlásí mimořádnou tiskovou konferenci

Opravdu se chystá hojně rozebíraný velký přestup? Po pár dnech klidu hokejové Pardubice svolaly na pondělní třináctou hodinu mimořádnou tiskovou konferenci. Na ní oznámí změnu v kádru. Ten by mohl...

12. července 2024  14:25

Kometu posílí Davidson, kanadský obránce se zkušenostmi z NHL

Novou posilou hokejistů Komety Brno se stal obránce Brandon Davidson, jenž má na kontě 183 zápasů v NHL. Dvaatřicetiletý Kanaďan přichází ze švédského Rögle, kde odehrál minulou sezonu. Podmínky jeho...

11. července 2024  21:57

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...