Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Lze se z první ligy probít do NHL? Mladí gólmani z Benátek tomu věří

  11:59
Střídají se v brance prvoligových Benátek nad Jizerou. Při domácích zápasech je sledují dvě tři stovky diváků a gólmanská elita je pro ně dál na hony vzdálená. Ale stejně doufají, že se za pár let ocitnou až v hokejové NHL.

DVOJKA Z BENÁTEK. Josef Kořenář (vpředu) a Aleš Stezka sní o NHL. Zatím kousek od Prahy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Josef Kořenář (19 let) už má dokonce od léta nováčkovskou smlouvu se San Jose a ví, že po sezoně zamíří na jeho farmu. Aleše Stezku (20), který teď v dresu Liberce okusil i extraligu, zase před dvěma lety draftovala Minnesota.

Oba si už zkusili angažmá v americké juniorské lize USHL. Že je to i tak z Benátek do zámořských světel reflektorů cesta stejně dlouhá jako na Měsíc? Kdepak!

„Chci pořádně trénovat, mít dost zápasů i zákroků. A to v Benátkách, kde je mladý tým, mám. V extralize bych měl 20–25 zásahů za utkání, tady jsem zažil i 60,“ vysvětluje Kořenář.

Co vám dalo americké angažmá?
Aleš Stezka: Poznáte jiný svět. Naivně jsem si myslel, že jsem se ve škole naučil anglicky, ale základ stejně nestačil. Nejtěžší byla adaptace na jazyk a zvyknout si na mentalitu Američanů. Jsou fakt jiní. Nemají humor jako my, my moc nechápeme ten jejich. A další věci – třeba mateřskou mají čtyři týdny, pak se ženy vracejí do práce a o děti se starají chůvy. To je podle mě šílené.
Josef Kořenář: Já si taky nejvíc zvykal na jazyk. Člověk si myslí, že něco umí, ale neumí nic. Tou zkušeností by si měla projít většina mladých, aby byla daleko od rodiny.
AS: Jsme oba rádi, že jsme tam šli. Posunulo nás to nejen po hokejové stránce, ale hlavně po té životní. Zocelilo nás to, protože všechno řešíte sám. Není u vás maminka, která by něco zařídila. Rodiny, u kterých bydlíte, jsou od rána do večera v práci, tak si musíte vařit sám.
JK: Po roce tam jsem od lidí doma slyšel, že jsem vyspěl. Že jinak přemýšlím, jsem dospělejší. To zaujalo i na kempu v San Jose. Ptali se, jak je možné, že se nechovám jako 19letý kluk, že by mi řekli 25.

Brankář Benátek nad Jizerou Aleš Stezka si hlídá svůj prostor, v zeleném je karlovarský útočník Václav Skuhravý,

To prý bylo klíčové, proč se vám rozhodli hned dát smlouvu, že?
JK: Když jsem tam odjížděl, říkal mi agent Robert Spálenka, ať to z mé strany není jen o hokeji. Ať dobře vystupuji i mimo led. Ať každého zdravím, za vše děkuji. A já věřím, že když se člověk chová, jak by měl, vrátí se mu to. A tak první otázka na závěrečném pohovoru zněla: Čím to, že jsi dospělejší? Tím rokem v Americe, odpovídal jsem.

A pak kluk z Vystrkova u Humpolce podepsal kontrakt v NHL.
JK: Nádhera, sen! Když jsem na kemp jel, opakoval jsem si, že nebudu myslet na NHL. Ale v hlavě to máte. Cítil jsem, že se mi daří, takže se touha zvyšovala. Pak jsme podepsali smlouvu a byla podmínka, abych se ještě vrátil do Evropy. Abych chytal v seniorském hokeji.

V Americe jste, Aleši, dospěl i vy. Loni v 19 jste se stal otcem.
AS: Bylo pro mě těžké, že jsem nemohl být u porodu. Poprvé jsem syna viděl po měsíci, když jsem domů letěl na Vánoce, pak až na konci května. Teď je malému 11 měsíců, běhá, žvatlá – strašný skok. Užívám si to a už si neumím představit, co bychom bez něj dělali. Navrhuji doma, kdy bude další, ale přítelkyně o tom zatím nechce slyšet. Ještě prý nezapomněla, jaký byl porod.

Zadělal jste na syna brzy, abyste si mohli spolu zahrát v týmu?
AS: To byl záměr, ale nevím, jak to uděláme, když bude gólman. To bych asi skončil s hokejem, aby on mohl chytat. V naší rodině je jinak tradice, že máme děti brzy. Mamince je 38 a už je babička. A mám ještě čtyřletou sestru.

Syna jste viděl pozdě i proto, že jste si protáhl sezonu. S Chicagem jste USHL vyhráli.
AS: Měli jsme kvalitní mužstvo, sice bez velkých individualit, ale hráli jsme týmově. Už začátek leccos ukázal, kdy jsme měli z 10 zápasů 10 výher. A kdybych to v jednom utkání nepodělal, měl bych čtyři nuly v řadě. Play-off začalo 14. dubna a titul jsme vyhráli 23. května, kdy venku bylo skoro 40 stupňů a my chodili na zápas bez trička.

DVOJKA Z BENÁTEK. Josef Kořenář (vlevo) a Aleš Stezka sní o NHL. Zatím kousek...

Chodil jste v Chicagu na NHL?
AS: Nebyl jsem ani jednou. My hráli na kraji města. V noci by to do arény trvalo 45 minut, ale přes den i dvě a půl hodiny. Ty kolony jsou mazec. A taky lístky jsou problém, stojí 100 dolarů.
JK: Já v Chicagu na NHL byl. Bydlel jsem v rodině se třemi dalšími kluky a jeden z nich byl z Chicaga, takže na konci sezony jsme za ním jeli a šli na hokej a baseball. Byl to snad ten nejlepší týden z celého roku.

Vás už minul naganský triumf, takže kdo byl vaším vzorem?
AS: Tak v páté šesté třídě jsem měl rád Marc-Andrého Fleuryho, pak se mi začal líbit Jonathan Quick. Má zvláštní styl a mě fascinovalo, že chytá podle sebe, nikoho nekopíruje. Teď už koukám, od koho bych se mohl něco přiučit, a tak vede Sergej Bobrovskij.
JK: Když jsem byl úplně malý, tak jsem od táty pořád slyšel o Haškovi, takže jsem chtěl být jako on. Pak jsem ale objevil NHL, proto jsem taky koukal na Fleuryho. Dnes sleduji videa, učím se. A v NHL jsou nejlepší Bobrovskij a Price.

Aleši, sleduje vás Minnesota?
AS: Doufám. Občas mi napíše trenér gólmanů, který pracuje na farmě. Asi ty zápasy vidí, protože se ptá, jak jsem v nich byl spokojený. Takže v kontaktu jsme, ale o budoucnosti nic nevím. Byl jsem tam v posledních třech letech na dvou development kempech.
JK: To mě draft minul. San Jose mě chtělo, jenže vyměnili si nějaké volby, a když jim zbyla poslední, vzali si nějakého útočníka z Ruska. Další týden ale volali, že mě zkusí na development kempu. A vzali mě.

Platí vás?
AS: Přímo ho zahlcují miliony!
JK: To jsem četl v bulváru. Byl tam titulek: Čeští boháči v NHL a teď ty částky, které bereme. Já po tři roky dostanu podpisový bonus (60 tisíc dolarů hrubého), ale dál mě neplatí. Jen kdybych hrál NHL či AHL.

Ale asi vás v San Jose sledují, ne?
JK: Nejsme v kontaktu, ale co mi říkají trenéři, tak jim posílají nahrané zápasy. Koukají na ně.

Patříte do agentury Sport Invest, ve které jsou i gólmani Mrázek, Furch, Francouz. Radí?
AS: Před dvěma třemi roky jsme byli na tenise, kde byl Petr Mrázek i Marek Langhamer. Vysvětlovali nám, jak to v Americe chodí, že je nutné být trpělivý, nic nevzdávat. Že vás zkoušejí nejdřív hlavně psychicky, pak až hokejově. Chtěli pomoct, žádní machýrci, co by se starali jen sami o sebe. To nás oba moc potěšilo.

Co je teď váš hlavní cíl?
JK: Dostat se na mistrovství světa dvacítek a udělat tam po dlouhých letech úspěch. I proto je dobře, že jsem v Benátkách, které jsou farmou Liberce. Je tu Filip Pešán (reprezentační kouč dvacítky) i Martin Láska (trenér brankářů). Právě ten se o mě hodně stará. A pak to mám narýsované, že půjdu na farmu San Jose. Letos tam neměli místo, proto mě poslali do Česka, ať tu dozraju.

Josef Kořenář

Jste i brankářskou trojkou Jihlavy, extraliga vás neláká?
JK: Není to ten nejvyšší cíl. Chci pořádně trénovat, mít dost zápasů. Jelikož je to 1. liga a mladý tým, tak si zachytám víc, než kdybych byl v Jihlavě. Tam jde na gólmana 20–25 střel za zápas. Já mám průměr 35 zásahů. Je lepší, že jsem v zápřahu. Třeba proti Přerovu jsem měl 60 zákroků. Den nato jsem potkal Martina Lásku, který si dělal srandu, že to byl dobrý trénink na dvacítku. Že tam to bude to samé.
AS: Ať jede kamkoliv, má hodně zákroků. Takže jsem se teď těšil, že pojedu s Benátkami do Ústí, že si zachytám. A buch – z 18 střel jsem dostal šest gólů. Těch 60 střel už je fakt hodně, obdivuji Pepu, že netahal nohy. Ale zase vás to zocelí.
JK: Nohy jsem tahal. My v tom Přerově prohráli až v 11. sérii nájezdů!

Aleši, co vaše budoucnost?
AS: Mám dva roky smlouvu v Liberci, který mě pouští do Benátek, ataky Minnesota má na mě ještě dva roky práva. Takže na dálku tam bojuji o místo. NHL je dlouhodobý cíl, teď se ale musím soustředit na ty dva roky tady. Když mě Roman Will (jednička Liberce) pustí, musím se ukázat. A můj cíl je pokusit se ho vyšoupnout z pozice jedničky a chytat ligu. Bude to těžké. Chytá výborně, navíc je to skvělý kluk. Je z Třemošné jako já. Chtěl bych se od něj naučit trpělivost, protože on je trpělivý na nohách, nepadá brzy na led, což potřebuji vylepšit.

Z jeho příjmení byli nadšení v Americe. Znamená vůle. Jak bojovali v zámoří s těmi vašimi?
JK: Nikdy se to nenaučili říkat. Navíc mě ještě psali jako Joseph.
AS: Měl jsi říct, že jsi Pepa.
JK: Toho si kluci jednou všimli a furt se ptali, co to je. Zkoušel jsem to vysvětlit, že je to moje jméno, ale v občance ho nemám. Nepobrali to.
AS: Mně zase pořád říkali Alis, pak jednou napsali Alice, což už jsem křičel, že nejsem ženská. Pak mi pro změnu říkali jen Steka, což znělo, jako kdyby někdo štěkal. 

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se hraje od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. MS 2024 se bude hrát v Praze a Ostravě.

  • Nejčtenější

USA - Česko 3:0. Neúspěšná obhajoba bronzu, hokejisté končí ve čtvrtfinále

Čeští hokejisté bronzové medaile neobhájí, s letošním světovým šampionátem se loučí ve čtvrtfinále. Proti Spojeným...

Kanada - Česko 3:1. Další prohra, čtvrtfinále v Tampere proti Američanům

Čeští hokejisté nezvládli ani druhý test před začátkem vyřazovací fáze mistrovství světa. Kanadě vzdorovali jen ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko - Švýcarsko 2:4. Neúspěšný test, hokejisté zaostávali, rozhodl Ambühl

Souboj se zatím nejsilnějším protivníkem skončil porážkou. Česká reprezentace podlehla na mistrovství světa v hokeji...

Norsko - Česko 0:2. Postup ze skupiny, Vejmelka má nulu, Voženílek nedohrál

Česká reprezentace si připsala čtvrtou výhru v základní skupině B a zajistila si postup do čtvrtfinále letošního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další hokejová špinavost! Proč jsou Kanaďané v Evropě jako utržení ze řetězu

V NHL ti borci obvykle netropí zvlášť hrozivé alotrie. Když však na mistrovství světa obléknou kanadský reprezentační...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

Změny. Do pardubického béčka míří nejlepší střelec i nový gólman

Premiérová sezona B týmu pardubických hokejistů v první lize málem skončila průšvihem. Rezervu Dynama nakonec spasily...

Naše generace už ve Zlíně končí, mrzí Kubiše. Klub o něj ztratil zájem

V hokejové extralize nikdy nenastupoval za jiný tým. Ve zlínském dresu v ní odehrál celkem 884 zápasů s bilancí 147...

Hokejové Ústí kupce nenašlo. Valná hromada klubu určí, jak dál

Hokejové Ústí nad Labem zatím nového majoritního vlastníka nenašlo. O osudu druholigového klubu tak rozhodne valná...

Letní pauzu okoření hokejistům z Vysočiny i duely se Slováky

Oba prvoligové hokejové týmy z Vysočiny si letní přípravu na nový ročník zpestří duely s extraligovými soupeři: Jihlava...

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...