Doba po Zábranském. Kometa vsadí na nového kouče, šéf má jinou výzvu

Trenér Komety Libor Zábranský se raduje ze zisku extraligového titulu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

21 2019
Libor Zábranský coby generál hokejové Komety Brno nenechal od konce sezony uběhnout ani jeden týden, než oznámil rozhodnutí, na jehož znění se čekalo: po třech kompletních sezonách v roli kouče extraligového mužstva se rozhodl předat místo na střídačce Komety novému trenérovi.

„Rozhodnu se nejen kvůli časovému vypětí, které je sice velké, ale asi by se zvládlo, ale hlavně s ohledem na to, jak se vyvíjí příprava projektu nové multifunkční arény. Cítím, že je čas tenhle sen celé naší komeťácké rodiny realizovat. A já budu vždycky tam, kde mě Kometa bude potřebovat,“ naznačil významně šéf brněnského klubu během play off v rozhovoru pro MF DNES.

Krátce před zahájením velikonočních svátků už si byl první muž brněnského hokejového impéria svým stanoviskem natolik jistý, že mohl oznámit svůj konec v roli kouče veřejně.

„Směrem k výstavbě multifunkční arény je moje účast nutná se stoprocentním nasazením. Také cítím potřebu udělat pár změn v managementu Komety. Převezmu zpátky některé kompetence, které jsem po svém nástupu na střídačku delegoval na jiné zaměstnance. Věřím, že z více adeptů vyberu správně a změny Kometu posunou zase dál,“ uvedl Zábranský ve čtvrtek ve svém prohlášení.

V otázce trenéra, který po něm Kometu v extralize převezme, už má Zábranský - zdá se - jasno. V Olomouci u mládeže si vyhlédl 59letého praktika Petra Fialu, bývalého trenéra Kladna, Jihlavy, Litvínova a právě Olomouce.

Zábranský v roli kouče

Přivedl hvězdy a slavil s nimi dva tituly. Libor Zábranský jako hlavní kouč Komety od předkola play off v roce 2016 po letošní semifinále

Únor 2016: Převzetí místa kouče

Po 43. kole a rezignaci Aloise Hadamczika se majitel Komety rozhodl využít svých zkušeností s trénováním mládeže i ze záskoků na lavičce A týmu a ujal se koučování. Mužstvo převzal na 10. místě, jeho premiéra skončila prohrou 2:5 v Olomouci. Kometu vytáhl na 9. příčku, a tedy do předkola.

Březen 2016: Prohrané předkolo

Tři těsné porážky znamenaly vyřazení v předkole s Chomutovem. Pro Zábranského to však byla nejen prohra, ale i pobídka do další práce. Rozhodl se pokračovat, aby se podobný krach v budoucnu neopakoval.

Léto 2016: Hvězdný pakt

Pro sezonu 2016/17 angažoval Zábranský hráče tak, jako si reprezentační kouč zve hvězdy do národního týmu. Martin Erat, Ondřej Němec, Martin Zaťovič, Marek Kvapil a další vytvořili pakt, ze kterého šel strach.

Sezona 2016/17: První titul

Dostat se do elitní šestky a pak udeřit - tenhle plán vyšel Zábranskému do puntíku. V lednu kádr doplnil ještě o obránce Jakuba Krejčíka a šlo se do play off. To Brňané projeli s bilancí 12:2 až k titulu. Mise splněna.

Sezona 2017/18: Mistrovské repete

Úspěšný tým zůstal až na výjimky pohromadě a také Zábranský uplatnil stejnou recepturu. V lednu už tak silný tým dál posílil o centra Petra Holíka a play off pak přineslo už známý obrázek vítězné Komety.

Sezona 2018/19: Poslední jízda

Dvě mistrovské sezony si vybraly svoji daň, po odchodech řady opor Kometa obtížně hledala svoji tvář. Zábranský měl víc práce jako manažer než jako kouč, a když se výrazně kupředu posunul projekt stavby nové haly, byl to pro něho signál, aby se naplno upnul na tento cíl a našel za sebe jiného trenéra.

Tato část změny ještě není oficiálně potvrzena. Podle informací MF DNES se její oznámení chystalo až na přelom dubna a května.

Nový trenér už Kometu sledoval v play off

Zvěst o tom, že Zábranského hledání vlastního nástupce se zastavilo v Olomouci u Petra Fialy, začala hokejovým zákulisím kolovat uprostřed tohoto týdne. Sázka na dlouholetého, přesto však svým způsobem stále „neokoukaného“ trenéra se může jevit jako překvapivá, z hlediska Komety ale rozhodně není ukvapená. Bývalý dlouholetý kladenský útočník potvrdil, že brněnské mužstvo už v závěru sezony sledoval.

„Asi nejsem jediný kandidát, ale s panem Zábranským jsem v kontaktu a doufám, že to dopadne,“ sdělil v pátek Fiala. „Jezdil jsem na Kometu celé play off, viděl jsem některé zápasy na konci základní části, takže ten kontakt už trvá relativně dlouho. Beru to zatím tak, že jsme spolu (se Zábranským) mluvili, že jsme se na něčem dohodli. Mělo by to být na pozici hlavního trenéra, ale hotové to ještě není,“ upřesnil.

Pro Zábranského jde o velmi citlivý krok. Na rozdíl od předchozích let, kdy v roli majitele Komety měnil trenéry někdy i vícekrát za sezonu, musí v tomto případě zohlednit také nové fungování realizačního týmu, jaké nastavil. Sám byl koučem, který vedl zápasy, ale neúčastnil se zdaleka všech tréninků. Tuto práci obstarali trenéři-asistenti.

Ponechá model v běhu a místo sebe do „trenérského puzzle“ dosadí Fialu, nebo se vrátí k běžnější praxi hlavního trenéra a jeho asistentů?

„Osobně bych rád do 14 dnů měl jednání o realizačním týmu včetně obsazení hlavního kouče uzavřena,“ řekl Zábranský obecně.

Svými výsledky si vysloužil nabídku od reprezentace

Vzhledem k množství funkcí, které v Kometě má, zvažoval Zábranský svůj návrat z lavičky do kanceláře už vícekrát. Například předloni po mistrovském titulu, prvním pro Brno po 51 letech. Svým způsobem tím završil jednu éru - vrátil Kometu na hokejový trůn, což bylo jeho snem od sezony 2004/05, kdy se stal majoritním vlastníkem klubu.

Stejně se vytížený majitel Komety rozhodoval loni po druhém titulu, kdy navíc zvažoval nabídku od reprezentace. Málem už ji přijal, nakonec kvůli Kometě odmítl.

Trenér brněnské Komety Libor Zábranský sleduje vystoupení svých svěřenců v...
Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.
Zamyšlený kouč Komety Libor Zábranský v utkání s Pardubicemi.
Brněnský trenér Libor Zábranský rozmlouvá se sudím.

Stále měl totiž dobrý důvod svůj úvazek na extraligové střídačce prodlužovat. Prvním zlatem se Kometa dotáhla v počtu titulů na dosud vedoucí Jihlavu a další rok měla šanci ji překonat, což se podařilo. Vznikla tak šance dalším prvenstvím dokonat zlatý hattrick, což je ojedinělá událost - naposledy ji předvedl Vsetín v minulém století. Napodobit jej se však Brnu nepodařilo.

Koučováním si Zábranský usnadňoval rozhodování

Bez ohledu na těžkou kumulaci funkcí byl Zábranský s tím, jaké možnosti mu pozice koučujícího majitele přináší, spokojený.

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

„Obklopil jsem se výbornými lidmi, schopnými moje myšlenky realizovat. Možná mám i čich na hráče. Co si s nimi dohodnu při podepisování smlouvy, při koučování se mi daleko líp realizuje. Situace, kdy poskládáme mančaft a přijde trenér, který dotyčné hráče využívá jinak, je problémová. Když už si hráče vyberu, přesně vím, na jaké místo a za jakým účelem. O to víc se snažím, aby mi úkol plnili. Ať tu byl jakýkoli kouč, o sestavě jsme museli mít jasno už v době jejího skládání. Do toho jsem trenéry nikdy nenechal moc mluvit,“ vyložil v rozhovoru pro deník Sport.

Okolnosti a časový tlak ho však nakonec přece jen donutily výhodný model fungování vrátit zpět do doby, než na střídačku vstoupil.

Tlak v Kometě? Rodiče ho umí taky udělat, říká Fiala

Pražský rodák Petr Fiala si trenérské jméno udělal na Moravě. Blýskl se především dvěma postupy do extraligy, což se mu poprvé podařilo v roce 2004 v Jihlavě a podruhé přesně o deset let později také v Olomouci. Tam působil od roku 2007, vytáhl ji ze dna 1. ligy až do nejvyšší soutěže, a když po osmi sezonách práce u mužů skončil, přijal místo u mládeže.

Znamená to mimo jiné, že přestože jeho kariéra trenéra je dlouhá bezmála dvacet roků, jako hlavní trenér v extralize pracoval Fiala od svého jihlavského angažmá (kde byl v rovnocenné dvojici s Petrem Vlkem) už jen v jedné sezoně. Pro Olomouc byla složitá, coby nováček skončila v roce 2015 v baráži. Fiala ji zvládl a klub pak na jeho místo angažoval Zdeňka Veneru.

Petr Fiala

O tom, do jak náročného prostředí by v Kometě vstoupil, si 59letý Fiala obrázek udělal už během play off. „Kometa patří k top mužstvům v extralize, její tituly i letošní postup do semifinále hovoří za vše. I předtím byla druhá. To všechno jsou parádní umístění. Je mi jasné, když jsem viděl náladu fanoušků, že to nebude nic jednoduchého, ale... můžu vám říct, že když děláte mládež, tak stačí tři rodiče a toho tlaku je až dost,“ hlásil Fiala s úsměvem. „Já jsem dělal hrozně dlouho ať už asistenta, nebo hlavního trenéra u áčka, a opravdu se na tu práci v Brně strašně těším. Věřím tomu, že budu ku prospěchu Komety,“ zapřemýšlel s výhledem do budoucna.

Oslovený byl na místo hlavního trenéra, to však neříká úplně celou skutečnost o tom, jak by jeho úkoly byly přesně stanovené - pokud mu je Kometa skutečně svěří, což se dosud oficiálně nestalo.

Vzhledem k Fialovu minulému olomouckému úvazku u mládeže se jeví jako jedna z budoucích cest Komety širší zabudování vlastních odchovanců. S tím Fiala souhlasí. „Už teď hrál za její áčko Karel Plášek, chodil i na přesilové hry v play off. Když se podíváte, jaké výsledky měla mládež v Brně, byla by škoda, kdyby se do áčka nedostala. Ale to předbíháme. O tom se můžeme pobavit, až jestli to dopadne,“ dodal Fiala.

MS v hokeji 2019 na Slovensku

83. ročník mistrovství světa v ledním hokeji proběhne 10. - 25. května 2019 na Slovensku. Zápasy se hrají na Zimním stadionu Ondreje Nepely v Bratislavě a v košické Steel Aréně. Zlato z MS 2018 obhajuje Švédsko, český tým loni prohrál ve čtvrtfinále 2:3 s USA.

Sobota, 19.15: semifinále Česko - Kanada ONLINE

Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Třinec
4:0
Vítkovice
Plzeň
4:3
Olomouc
Třinec
4:3
Plzeň
Liberec
2:4
Třinec
Liberec
4:2
Kometa
Liberec
4:1
Mladá Boleslav
Hradec Králové
0:4
Kometa

PŘEDKOLO

Vítkovice
3:1
Sparta
Mladá Boleslav
3:2
Zlín

Ze statistik

Rhett Holland

Nejvíce tr. min.

Lukáš Daneček

nejlepší brankář

Piráti Chomutov

Nejvíce trestů

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. Bílí Tygři Liberec 52 30 3 5 14 170:125 101
2. HC Oceláři Třinec 52 30 3 3 16 153:117 99
3. HC Škoda Plzeň 52 26 7 6 13 178:116 98
4. HK Mountfield Hradec Králové 52 25 6 6 15 147:125 93
5. HC Kometa Brno 52 23 7 5 17 149:133 88
6. HC Olomouc 52 24 3 7 18 127:136 85
7. HC Vítkovice Ridera 52 24 4 3 21 142:131 83
8. BK Mladá Boleslav 52 25 3 1 23 128:118 82
9. PSG Berani Zlín 52 22 3 5 22 143:144 77
10. HC Sparta Praha 52 20 7 2 23 140:140 76

Nejčtenější

Němci patří do špičky stejně jako Švýcaři, tvrdí Bartošák. Bude chytat?

Patrik Bartošák na tréninku v dějišti MS.

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Kdo bude chytat v klíčovém čtvrtfinále proti Německu? „Představu mám, ale neprozradím ji,“ pravil...

Francouz je lehce zraněný, ve čtvrtfinále bude chytat Bartošák

Čeští hokejisté prohráli s Ruskem v základní skupině 0:3.

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Branku hokejové reprezentace bude ve čtvrtfinále mistrovství světa proti Německu hájit Patrik...

St. Louis nedalo San Jose šanci a slaví postup do finále Stanley Cupu

Hokejisté St. Louis jako vítězové Západní konference NHL

VIDEO Jasným výsledkem 5:1 pro St. Louis skončila šestá partie finále Západní konference play off...

Finsko - Švédsko 5:4P. Obhájci titulu ze Švédska zlatý hattrick nezískají

BITVA O PUK. Švédští a finští hokejisté po vhazování svádí tuhý boj o puk.

VIDEO Finští hokejisté rozhodli v prodloužení severský souboj se Švédy a čtvrtfinále mistrovství světa...

Kanada - Švýcarsko 3:2P. Obhájcům stříbra utekl postup o vteřinu

Kanaďan Mark Stone slaví vyrovnávací branku proti Švýcarsku.

VIDEO Švýcarští hokejisté byli blízko vyřazení favorita ve čtvrtfinále mistrovství světa, jenže o těsné...

Další z rubriky

Liberečtí hokejisté omlazují obranu, z Chomutova přichází Knot

Ronald Knot z Chomutova (v popředí) se v utkání z Olomoucí chystá vyhodit...

Hokejový Liberec získal první posilu do obrany. Zadní řady týmu úřadujících vicemistrů vyztuží...

Lubinu už svrbí ruce. Osa přípravy je daná, tvrdí pardubický kouč

Ladislav Lubina

Krátce po úspěšné extraligové baráži trenér Ladislav Lubina tvrdil, že o novém ročníku nepřemýšlí....

Olomouc je dobrá volba, cítí slovenský hokejový rychlík Hecl

Slovenská posila Marek Hecl nabírá s novými olomouckými spoluhráči kondici.

Rádi a často hledají šéfové olomouckého hokejového klubu posily na Slovensku. Důvodů bude jistě...

Najdete na iDNES.cz