Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Doba po Zábranském. Kometa vsadí na nového kouče, šéf má jinou výzvu

  8:59
Libor Zábranský coby generál hokejové Komety Brno nenechal od konce sezony uběhnout ani jeden týden, než oznámil rozhodnutí, na jehož znění se čekalo: po třech kompletních sezonách v roli kouče extraligového mužstva se rozhodl předat místo na střídačce Komety novému trenérovi.

Trenér Komety Libor Zábranský se raduje ze zisku extraligového titulu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Rozhodnu se nejen kvůli časovému vypětí, které je sice velké, ale asi by se zvládlo, ale hlavně s ohledem na to, jak se vyvíjí příprava projektu nové multifunkční arény. Cítím, že je čas tenhle sen celé naší komeťácké rodiny realizovat. A já budu vždycky tam, kde mě Kometa bude potřebovat,“ naznačil významně šéf brněnského klubu během play off v rozhovoru pro MF DNES.

Krátce před zahájením velikonočních svátků už si byl první muž brněnského hokejového impéria svým stanoviskem natolik jistý, že mohl oznámit svůj konec v roli kouče veřejně.

„Směrem k výstavbě multifunkční arény je moje účast nutná se stoprocentním nasazením. Také cítím potřebu udělat pár změn v managementu Komety. Převezmu zpátky některé kompetence, které jsem po svém nástupu na střídačku delegoval na jiné zaměstnance. Věřím, že z více adeptů vyberu správně a změny Kometu posunou zase dál,“ uvedl Zábranský ve čtvrtek ve svém prohlášení.

V otázce trenéra, který po něm Kometu v extralize převezme, už má Zábranský - zdá se - jasno. V Olomouci u mládeže si vyhlédl 59letého praktika Petra Fialu, bývalého trenéra Kladna, Jihlavy, Litvínova a právě Olomouce.

Zábranský v roli kouče

Přivedl hvězdy a slavil s nimi dva tituly. Libor Zábranský jako hlavní kouč Komety od předkola play off v roce 2016 po letošní semifinále

Únor 2016: Převzetí místa kouče

Po 43. kole a rezignaci Aloise Hadamczika se majitel Komety rozhodl využít svých zkušeností s trénováním mládeže i ze záskoků na lavičce A týmu a ujal se koučování. Mužstvo převzal na 10. místě, jeho premiéra skončila prohrou 2:5 v Olomouci. Kometu vytáhl na 9. příčku, a tedy do předkola.

Březen 2016: Prohrané předkolo

Tři těsné porážky znamenaly vyřazení v předkole s Chomutovem. Pro Zábranského to však byla nejen prohra, ale i pobídka do další práce. Rozhodl se pokračovat, aby se podobný krach v budoucnu neopakoval.

Léto 2016: Hvězdný pakt

Pro sezonu 2016/17 angažoval Zábranský hráče tak, jako si reprezentační kouč zve hvězdy do národního týmu. Martin Erat, Ondřej Němec, Martin Zaťovič, Marek Kvapil a další vytvořili pakt, ze kterého šel strach.

Sezona 2016/17: První titul

Dostat se do elitní šestky a pak udeřit - tenhle plán vyšel Zábranskému do puntíku. V lednu kádr doplnil ještě o obránce Jakuba Krejčíka a šlo se do play off. To Brňané projeli s bilancí 12:2 až k titulu. Mise splněna.

Sezona 2017/18: Mistrovské repete

Úspěšný tým zůstal až na výjimky pohromadě a také Zábranský uplatnil stejnou recepturu. V lednu už tak silný tým dál posílil o centra Petra Holíka a play off pak přineslo už známý obrázek vítězné Komety.

Sezona 2018/19: Poslední jízda

Dvě mistrovské sezony si vybraly svoji daň, po odchodech řady opor Kometa obtížně hledala svoji tvář. Zábranský měl víc práce jako manažer než jako kouč, a když se výrazně kupředu posunul projekt stavby nové haly, byl to pro něho signál, aby se naplno upnul na tento cíl a našel za sebe jiného trenéra.

Tato část změny ještě není oficiálně potvrzena. Podle informací MF DNES se její oznámení chystalo až na přelom dubna a května.

Nový trenér už Kometu sledoval v play off

Zvěst o tom, že Zábranského hledání vlastního nástupce se zastavilo v Olomouci u Petra Fialy, začala hokejovým zákulisím kolovat uprostřed tohoto týdne. Sázka na dlouholetého, přesto však svým způsobem stále „neokoukaného“ trenéra se může jevit jako překvapivá, z hlediska Komety ale rozhodně není ukvapená. Bývalý dlouholetý kladenský útočník potvrdil, že brněnské mužstvo už v závěru sezony sledoval.

„Asi nejsem jediný kandidát, ale s panem Zábranským jsem v kontaktu a doufám, že to dopadne,“ sdělil v pátek Fiala. „Jezdil jsem na Kometu celé play off, viděl jsem některé zápasy na konci základní části, takže ten kontakt už trvá relativně dlouho. Beru to zatím tak, že jsme spolu (se Zábranským) mluvili, že jsme se na něčem dohodli. Mělo by to být na pozici hlavního trenéra, ale hotové to ještě není,“ upřesnil.

Pro Zábranského jde o velmi citlivý krok. Na rozdíl od předchozích let, kdy v roli majitele Komety měnil trenéry někdy i vícekrát za sezonu, musí v tomto případě zohlednit také nové fungování realizačního týmu, jaké nastavil. Sám byl koučem, který vedl zápasy, ale neúčastnil se zdaleka všech tréninků. Tuto práci obstarali trenéři-asistenti.

Ponechá model v běhu a místo sebe do „trenérského puzzle“ dosadí Fialu, nebo se vrátí k běžnější praxi hlavního trenéra a jeho asistentů?

„Osobně bych rád do 14 dnů měl jednání o realizačním týmu včetně obsazení hlavního kouče uzavřena,“ řekl Zábranský obecně.

Svými výsledky si vysloužil nabídku od reprezentace

Vzhledem k množství funkcí, které v Kometě má, zvažoval Zábranský svůj návrat z lavičky do kanceláře už vícekrát. Například předloni po mistrovském titulu, prvním pro Brno po 51 letech. Svým způsobem tím završil jednu éru - vrátil Kometu na hokejový trůn, což bylo jeho snem od sezony 2004/05, kdy se stal majoritním vlastníkem klubu.

Stejně se vytížený majitel Komety rozhodoval loni po druhém titulu, kdy navíc zvažoval nabídku od reprezentace. Málem už ji přijal, nakonec kvůli Kometě odmítl.

Trenér brněnské Komety Libor Zábranský sleduje vystoupení svých svěřenců v...
Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.
Zamyšlený kouč Komety Libor Zábranský v utkání s Pardubicemi.
Brněnský trenér Libor Zábranský rozmlouvá se sudím.

Stále měl totiž dobrý důvod svůj úvazek na extraligové střídačce prodlužovat. Prvním zlatem se Kometa dotáhla v počtu titulů na dosud vedoucí Jihlavu a další rok měla šanci ji překonat, což se podařilo. Vznikla tak šance dalším prvenstvím dokonat zlatý hattrick, což je ojedinělá událost - naposledy ji předvedl Vsetín v minulém století. Napodobit jej se však Brnu nepodařilo.

Koučováním si Zábranský usnadňoval rozhodování

Bez ohledu na těžkou kumulaci funkcí byl Zábranský s tím, jaké možnosti mu pozice koučujícího majitele přináší, spokojený.

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

„Obklopil jsem se výbornými lidmi, schopnými moje myšlenky realizovat. Možná mám i čich na hráče. Co si s nimi dohodnu při podepisování smlouvy, při koučování se mi daleko líp realizuje. Situace, kdy poskládáme mančaft a přijde trenér, který dotyčné hráče využívá jinak, je problémová. Když už si hráče vyberu, přesně vím, na jaké místo a za jakým účelem. O to víc se snažím, aby mi úkol plnili. Ať tu byl jakýkoli kouč, o sestavě jsme museli mít jasno už v době jejího skládání. Do toho jsem trenéry nikdy nenechal moc mluvit,“ vyložil v rozhovoru pro deník Sport.

Okolnosti a časový tlak ho však nakonec přece jen donutily výhodný model fungování vrátit zpět do doby, než na střídačku vstoupil.

Tlak v Kometě? Rodiče ho umí taky udělat, říká Fiala

Pražský rodák Petr Fiala si trenérské jméno udělal na Moravě. Blýskl se především dvěma postupy do extraligy, což se mu poprvé podařilo v roce 2004 v Jihlavě a podruhé přesně o deset let později také v Olomouci. Tam působil od roku 2007, vytáhl ji ze dna 1. ligy až do nejvyšší soutěže, a když po osmi sezonách práce u mužů skončil, přijal místo u mládeže.

Znamená to mimo jiné, že přestože jeho kariéra trenéra je dlouhá bezmála dvacet roků, jako hlavní trenér v extralize pracoval Fiala od svého jihlavského angažmá (kde byl v rovnocenné dvojici s Petrem Vlkem) už jen v jedné sezoně. Pro Olomouc byla složitá, coby nováček skončila v roce 2015 v baráži. Fiala ji zvládl a klub pak na jeho místo angažoval Zdeňka Veneru.

Petr Fiala

O tom, do jak náročného prostředí by v Kometě vstoupil, si 59letý Fiala obrázek udělal už během play off. „Kometa patří k top mužstvům v extralize, její tituly i letošní postup do semifinále hovoří za vše. I předtím byla druhá. To všechno jsou parádní umístění. Je mi jasné, když jsem viděl náladu fanoušků, že to nebude nic jednoduchého, ale... můžu vám říct, že když děláte mládež, tak stačí tři rodiče a toho tlaku je až dost,“ hlásil Fiala s úsměvem. „Já jsem dělal hrozně dlouho ať už asistenta, nebo hlavního trenéra u áčka, a opravdu se na tu práci v Brně strašně těším. Věřím tomu, že budu ku prospěchu Komety,“ zapřemýšlel s výhledem do budoucna.

Oslovený byl na místo hlavního trenéra, to však neříká úplně celou skutečnost o tom, jak by jeho úkoly byly přesně stanovené - pokud mu je Kometa skutečně svěří, což se dosud oficiálně nestalo.

Vzhledem k Fialovu minulému olomouckému úvazku u mládeže se jeví jako jedna z budoucích cest Komety širší zabudování vlastních odchovanců. S tím Fiala souhlasí. „Už teď hrál za její áčko Karel Plášek, chodil i na přesilové hry v play off. Když se podíváte, jaké výsledky měla mládež v Brně, byla by škoda, kdyby se do áčka nedostala. Ale to předbíháme. O tom se můžeme pobavit, až jestli to dopadne,“ dodal Fiala.

Los hokejové extraligy 2022/23

Nová sezona hokejové extraligy odstartovala 15. září a program základní části je rozplánován až do 5. března 2023, kdy se hraje poslední 52. kolo.

Ze statistik

Kevin Klíma 34

Nejvíce tr. min.

Luboš Horký

Nejvíce gólů

Branislav Konrád

nejlepší brankář

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. HC Dynamo Pardubice 7 3 2 2 0 25:16 15
2. Bílí Tygři Liberec 8 1 4 3 0 24:18 14
3. HC Vítkovice Ridera 7 4 0 2 1 25:20 14
4. BK Mladá Boleslav 7 3 2 0 2 19:12 13
5. HC Olomouc 6 3 2 0 1 16:9 13
6. HC Sparta Praha 7 3 1 1 2 20:20 12
7. HC Kometa Brno 7 2 2 0 3 22:19 10
8. Rytíři Kladno 7 2 1 2 2 15:18 10
9. HC Motor České Budějovice 8 3 0 1 4 19:27 10
10. Mountfield Hradec Králové 7 2 1 1 3 13:16 9
  • Nejčtenější

Povolávají všechny, ke kterým se dostanou. KHL se klepe před mobilizací

Původní zprávy po vyhlášení ruské mobilizace tvrdily, že sportovci, kteří mají předchozí vojenské zkušenosti, přijdou...

Pardubice po demolici vedou extraligu, vítězí i Olomouc. Litvínov poprvé slaví

Hokejová extraliga během nedělního odpoledne nabídla v rychlém sledu dalších sedm duelů. A kromě čtyř remíz v základní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec a Plzeň slaví první vítězství, Olomouc poprvé ztratila. Litvínov se trápí

Úterní páté kolo hokejové extraligy přineslo první vítězství i porážky. Třinec otočil duel v Brně, Plzeň zase derby s...

Lakatošův hattrick posunul Vítkovice do čela extraligy. Plzeň a Třinec se zvedají

Hokejová extraliga má po třech předehrávkách šestého kola nového lídra. Do čela tabulky se vyhouply Vítkovice, které i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta přetlačila Pardubice, Kometa vynulovala Hradec. Olomouc opět úspěšná

Šlágr šestého kola hokejové extraligy vyzněl lépe pro Spartu, která v atraktivní partii přetlačila Pardubice 3:2 po...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Třineckého Růžičku třístý extraligový gól těšil. Raději by však výhru

V extralize obhájci titulu, hokejoví Oceláři Třinec, zatím zaostávají. Leč nyní mají před sebou zbývající duely skupiny...

Rozjezd podle mých představ, raduje se Dědek. Pardubice baví, ale mají rezervy

„Určitě se nebudu na trenéry zlobit, když nebudeme mít po třech kolech devět bodů,“ říkal na tiskové konferenci ještě...

Jágr připustil možnost, že už se na led nevrátí: Vůbec mě to netáhne zpátky

Hokejový útočník Jaromír Jágr připustil možnost, že už se na led jako aktivní hráč nevrátí. K návratu podle svých slov...

Lidé tu řvou jak šílení. Moravské derby táhlo víc než Krejčího premiéra

Před začátkem nové sezony byly slyšet obavy. Olomoucký hokej se strachoval, že nebude mít v zádech fanoušky v takovém...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...