VIDEO: Vodu v zahradě udrží kompost plný humusu. Podívejte se na pokus

  • 4
Sucho posledních týdnů vyslalo jasný signál, že se musíme naučit lépe hospodařit s vodou. Nejde jen o chytání dešťovky nebo mulčování. To samo o sobě nestačí. Podstatné je vracet půdě to, co jsme si z ní ve formě výpěstků vzali. Klíčové je kompostovat organické zbytky z domácnosti.

Organické zbytky tvoří až 40 % domácího odpadu, který většinou končí v kontejnerech spolu se vším ostatním. Přitom je to jediný zdroj, který lze přeměnit i v domácích podmínkách na vysoce kvalitní kompost.

„Kompost je živá hmota, která se jako taková bez vody neobejde. Proto si sám vytváří podmínky pro to, aby v něm voda zůstávala. Pokud tedy doma kompostujete a dostatečně svoji zahradu kompostem zásobujete, pomáháte sami sobě,“ vysvětluje Tomáš Hodek, předseda spolku Ekodomov. Kompostováním se tu zabývají už 14 let a mají dobře vyzkoušené, jak funguje.   

Není ovšem kompost jako kompost. Podstatou je, že musí obsahovat humus, tedy odumřelé organické látky rostlinného i živočišného původu. „Právě humus je totiž porézní a díky tomu se chová jako houba - a dokáže tedy v sobě udržet obrovské množství vody a živin,“ popisuje odborník, proč je množství a kvalita humusu zásadní pro kvalitu půdy. Podívejte se na úvodní video, na kterém to názorně předvedl.   

Kvalitu kompostu určuje obsah humusu, říká Hodek

Jednoznačně nejkvalitnější - obsahující de facto čistý humus - je podle Tomáše Hodka v tomto směru vermikompost, který vzniká v trávicích trubicích žížal

Když po třech měsícíh kompostování nahlédnete do spodní části, uvidíte...
Stáčení žížalího čaje

Vermikompostér poskytuje nejen čistý humus (zhruba po třech měsících), ale také tzv. žížalí čaj na přírodní hnojení rostlin.

„Kdo má alespoň trochu možnost vermikompostovat, měl by toho využít,“ konstatuje Hodek. (Přečtěte si, jak vermikompostér pracuje. Vypadat může jako kus nábytku či květináč.) 

Nemusíte se přitom bát, že byste svoji zahrádku humusem přezásobili, nebude ho nikdy dost. Kompost přitom můžete přidávat na záhony, na trávník, a to i ve městě kolem bytových domů či paneláků. „Právě jen s dostatečným množstvím humusu udrží trávník v létě teplotu okolo 24 °C a bude mít dost vody na odpar, což je naprosto zásadní pro vodní cyklus v krajině,“ vysvětluje Tomáš Hodek, jak spolu souvisí trýznivé sucho a nedostatek humusu v půdě.

Při nedostatku humusu a tedy i vody se trávník či půda rozpálí na 50 až 60 stupňů, ovšem bez odparu. Úplně stejně tomu je na obrovských plochách zemědělské půdy, kam zemědělci odebranou organickou hmotu nevrací. „Chybějící humus nemůže zadržet vodu, takže chybí i odpar, který by zvýšil vlhkost vzduchu. Právě to je důvodem chybějících srážek,“ konstatuje Hodek, že pokud se k této problematice nezmění přístup, bude vody nedostatek.

Proto je přesvědčen, že každá domácnost může přispět alespoň minimálním množstvím doma vyprodukovaného kompostu k tomu, aby se situace krok za krokem měnila. A to buď tříděním bioopadu do určených kontejnerů, který se zpracuje ve veřejných kompostárnách. A nebo pořízením domácího vermikompostéru. Buď krásného designového, pokud ho budete mít na očích, případně se dá vyrobit:

11. září 2014

Uvědomte si, kolik organického odpadu vyhodíte. Od slupek ze zeleniny či ovoce přes lógr i čajové sáčky po trus domácích mazlíčků. Přitom je to jediný druh odpadu, který lze doma kvalitně recyklovat na cenné organické hnojivo. Místo toho končí s komunálním odpadem na skládkách či ve spalovnách.

„Zcela zbytečně tak utrácíme peníze za svoz, platíme za skládkování či spalování a přitom se ochuzujeme o potřebný kompost,“ konstatuje Tomáš Hodek na stránkách Kompostuj.cz, kde najdete ke kompostování celou řadu praktických rad.


Témata: Krajina, Voda