Seřízení předstihu doma neuděláte.

Seřízení předstihu doma neuděláte. | foto: Mountfield

Nevyjetý benzin v nádrži zachráníte stabilizátorem, jinak hrozí koroze

  • 12
Během podzimu se nám v redakci Hobby.cz shromáždilo několik dotazů, které se týkají zimní odstávky sekaček, údržby motorových pil a údržby zahradních traktorů. Některé úkony zvládnete sami, s jinými se budete muset spolehnout na servis.

Oslovili jsme experta na zahradní techniku Filipa Wernera ze společnosti Mountfield. Zde jsou odpovědi na nejčastější dotazy.

1. Nebudu půl roku používat sekačku, mohu v ní nechat benzin?

V sekačkách a ve všech strojích se čtyřdobým spalovacím motorem můžete nechat palivo pouze v případě, že do něj přidáte stabilizátor. Starý benzín má totiž tendenci vodnatět, je agresivní a přes zimu může poškodit některé části motoru, například karburátor. Stabilizátor paliva zakonzervuje palivo až na 18 měsíců a pomůže strojům bez újmy přečkat zimu.

V případě, že nechcete stabilizátor do benzinu přidávat, je nutné všechen benzin spotřebovat a zakonzervovat motor. To se provádí tak, že se vyndá svíčka, do motoru se vstříkne malé množství motorového oleje (kávová lžička) a zatáhne se za startovací šňůru. Motor se díky tomu promaže, což je důležité - nedochází pak k jeho oxidaci vzdušnou vlhkostí.

U sekaček je po sezoně nutné věnovat pozornost i dalším částem stroje. Musí se vyčistit vzduchový filtr, seřídit otáčky motoru, nabrousit a vyvážit žací ústrojí, vyměnit olej, seřídit pojezd, šroubové spoje, klínový řemen a také vyčistit, nebo vyměnit zapalovací svíčky.

2. Mám dát motorovou pilu na prohlídku do servisu?

Motorová pila patří ke strojům, které se používají během celého roku. Přestože nepotřebuje zazimovat, je nutné se o ni pravidelně starat a podle intenzity používání jí dopřát alespoň jednou do roka údržbu.

Velmi důležité jsou však úkony, které zajistí její bezproblémový chod a delší životnost. Zkontrolovat se musí zapalovací svíčka, vzduchový a palivový filtr, seřídit karburace.

Lišta musí být zbavena všech nečistot, rolna lišty se musí promazat, případně vyměnit, a nutné je také nabrousit řetěz, což je činnost velmi náročná na přesnost a měla by být provedena odborníkem. Důležité je také vyčistit žebrování motoru, které zabrání jeho zanesení a následným problémům s chlazením.

3. Mám 3 roky starý traktor a u žacího ústrojí se mi zvýšily vibrace

 U většiny zahradních traktorů je použita vícenožová sekačka. Aby byl trávník vždy kvalitně posekán, je důležité mít nabroušené žací nože a vnitřní část sekačky udržovat čistou, bez tlejících zbytků travní hmoty. U některých typů sekaček je také důležité věnovat pozornost vzájemné poloze žacích nožů.

Pokud jste zjistili zvýšené vibrace, bude pravděpodobně poškozen, nebo nevyvážen některý z žacích nožů, což se stává obvykle nárazem na pevnou překážku. V takovém případě je třeba žací mechanismus z traktoru demontovat a provést celkovou kontrolu nožů, hřídelí unašečů, valivých ložisek a řemenů pohonu nožů.

Ve většině případů bývají v důsledku nárazu nože na pevnou překážku poškozeny ještě některé další části pohonu sekačky, jako jsou unašeč nebo řemen. K opravě takto poškozené sekačky už je nutné speciální nářadí jako momentový klíč, stahovák, lis na ložiska a podobně.

Proto je určitě lepší obrátit se na servis, kde traktor prohlédnou a opraví, nebo vymění poškozené součástky. Odborníci si navíc mohou všimnout i dalších závad, které laik sám neodhalí, a zabránit tak v budoucnu finančně náročné opravě. Pravidelná prohlídka zahradních strojů by měla být základ.