Zahrádka vznikla před lety kolem domu dostavěného na zelené louce v podstatě z ničeho. „Z ničeho? Dnes po letech je v ní můj život, strávený čas, představy a veškerá moje fantazie a inspirace nejen z dětství,“ píše paní Milada, jejíž vztah k milované zahradě nepotřebuje další komentář.
Péče o zahradu je pro ni způsob, jak si uchovat ty nejmilejší vzpomínky na své nejbližší. „Vzpomínám tím na svého dědu a tatínka, kteří mi pootevřeli zadní vrátka do kouzelného světa harmonie barev, omamných vůní, neuvěřitelných tvarů, ale také okouzlujících prožitků,“ píše čtenářka, jejíž půvabné vyprávění dále ponecháváme naprosto autentické. A narazíte v něm dokonce i na pár krajových výrazů z podkrkonošské vesničky.
V zimě, kdy vše přikryje sněhová peřina, pěstuji doma z trýbků (v místním nářečí výhonků, pozn. red.) a odnožů vše, co mi kdo nabídne. V létě pak mnohé výpěstky přenáším ven a umisťuji je všude tam, kde jim bude krásně a kde se jim bude zkrátka dařit. A tak své místečko venku nebo v bytě najde laskavec, parožnatka, tořivka, africká fialka, sleziník, asparágus, voskovka, fíkus, tupoušek, begonie, zelenec, kaktusy, muškáty,... A věřte mi, někdy je to „alchymie“. Proč?
Jaro v Podkrkonoší se totiž dává docela přemlouvat a nechá na sebe dlouho čekat. U nás je totiž půl roku zima a půl roku zejma, jak říkáme v nářečí my, místní rodáci na Jilemnicku. A tak bojuji s jinovatkou, pozdními mrazíky, kroupami, prudkým deštěm.
Pomozte vybrat vítězné zahrady 1. kola soutěžeV této anketě můžete hlasovat do středy 30. června 2021 do 10:00 pro jednu, dvě nebo až tři zahrady, které si podle vás nejvíc zaslouží vítězství v prvním kole soutěže Nejkrásnější zahrada 2021. |
Přemlouvám hryzce, slimáky, mšice a obaleče. Často se odevzdaně smiřuji i s ptačí drobotinou, které celou zimu podstrojuji, aby přežila, a ona se mi v létě odvděčí tím, že mi sklidí rybíz, višně, třešně...Však to znáte.
Mými společníky jsou po celý rok nejen ovocné stromy, voňavé bylinky, rajčátka, rybíz, maliny, ostružiny, muchovník, ale i ozdobné keře a jehličnany, různobarevné hortenzie, úchvatné muškáty, svou pravidelností ohromující kaktusy a trsy netřesků, náprstníky, stín milující kapradiny. A přestože se zdaleka ne vše z mé zahrádky dá jíst, své kouzlo a bohatství v sobě ukrývá každá větvička, kvítek, lístek.
Soutěž: Obrázky vaší zahrady vám mohou vyhrát nové pomocníkySepište také příběh své zahrady, přidejte alespoň osm fotografií a spolu se svými údaji (a adresou na území České republiky) vložte nejpozději do 12:00 hodin 11. srpna 2021 do soutěžního formuláře. Nejzajímavější příspěvky zpracujeme, zveřejníme a zařadíme do jedné ze dvou soutěžních čtenářských anket. (Pravidla soutěže) |
Vždy zjara stříhám ovocné stromy. „Nezapomeň, stříhej za třetím očkem. A všechno, co jde do koruny, musí pryč.“ Jako bych tatínka slyšela. Zdravě unavená pohodlně odpočívám na lavičce, dívám se k nebi a v duchu si říkám: „Tati, měl bys ze mě radost.“
Podkrkonošská zahrádka je někdy plná nejen ptačí drobotiny, ale často po ní pobíhají i moji vnuci. Pro každého mám nůžky, pilku, kortouček (v místním nářečí kolečko, pozn. red.) a konvičku, hrabičky a další nářadí. Stříhají vše přerostlé, okopávají potřebné, zalévají uvadající, sklízejí zralé plody, plní pítko pro rehky, kosy, vrabce a sýkorky, straky a hrdličky.
Všichni trochu pomáhají. Ale jeden z nich tu a tam přivoní k růži, okoukne okurky a natrhá misku černých ostružin, pátravě sleduje ozdobné dýně, posbírá jablka. S oblibou běhá po trávě bos a brzy ráno klidně i v pyžamku. A když se ho zeptám, kdepak se toulal, má jasnou a milou odpověď: „Někdo ti, babičko, musí pomáhat.“
Koutkem oka ho vnímám, chodím za ním po špičkách a s citem radím. A někde na dně v hloubi srdce chovám jiskřičku naděje. Že až jednou ostříhá stromy, pohodlně se usadí na staré lavičce, obrátí oči k nebi a v duchu si řekne: „Měla bys ze mě radost, babi.“