Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vědci možná po 2000 letech našli zázračnou bylinu z antického Řecka

Mělo se za to, že na Zemi už tisíce let neroste. Teď se po téměř čtyřicetiletém výzkumu ukazuje, že „zázračná rostlina“ populární u starých Řeků, Římanů a Egypťanů možná nikdy nevymřela.

Fenykl obrovský Ferula Tingitana roste divoce u silnice na jižním Kypru. | foto: Profimedia.cz

Výzkum začal v roce 1983, kdy turecký vědec Mahmut Miski vyrazil na úbočí sopky Hasan Dagi ve střední Anatolii. Dva chlapci z rodiny místních farmářů mu tam ukázali prazvláštní rostlinu.

Měla žluté květy a dlouhé, silné stonky, ze kterých vytékala trpká pryskyřice. Miski brzy rozpoznal, že se jedná o vzácnou bylinu z rodu ločidel zvanou Ferula drudeana. Tak vzácnou, že se předtím objevila jen v jediném dalším zápisu z roku 1909.

Miski, který je dnes profesorem na Istanbulské univerzitě, zasvětil výzkumu záhadné byliny skoro čtyřicet let své kariéry. Ale teprve nedávno přišel s překvapivou teorií. Co když se ve skutečnosti jedná o silfium – tajemnou rostlinu, o které se píše v antické literatuře, ale kterou už stovky, možná tisíce let nikdo nespatřil?

Loni ve vědeckém časopise Plants publikoval studii, ve které vysvětluje, jak se svým týmem zkoumal podobnosti feruly a silfia. A je i dnes přesvědčený, že jeho původní odhad byl správný. Píše o tom National Geographic.

Lék na zuby i epilepsii

Bylina, které staří Řekové dali název silfium, byla ve své době považována za doslova zázračnou. Antičtí lidé s ní ochucovali jídlo, přidávali ji do parfémů, ale nejvíc užitku přinesla lékařům. Předepisovali ji na nejrůznější neduhy od bolavých zubů po epilepsii, na kožní nemoci, ale třeba i na podporu růstu vlasů, jako afrodiziakum nebo antikoncepci.

Kyrénská mince měla na přední straně portrét krále Magase, na zadní straně obrázek „zázračného“ silfia.

Podle dobové literatury rostlo silfium nejspíš výhradně v okolí Kyrény, starořecké osady na území dnešní Libye. Odtud se vozilo do jiných částí Řecka a pro oblast Kyrény to byla tak cenná vývozní položka, že měla hodnotu své váhy ve stříbře. Rytiny silfia se dokonce dochovaly na stříbrných mincích.

Později se objevilo také v egyptských hieroglyfech. A poslední dochovaná zmínka o zázračné rostlině je od římského filozofa a přírodovědce Plinia staršího. V encyklopedii Naturalis historia píše, že v prvním století našeho letopočtu se našel poslední exemplář, a ten dostal darem císař Nero.

Více než náhodná podobnost

Ve středověku, ale i v moderní historii botanici zkoušeli rostlinu znovu a znovu hledat. Vždy bez úspěchu. Proto dlouho panovalo přesvědčení, že lidé silfium ve starověku jednoduše vyhubili.

Mahmut Miski a jeho tým však tvrdí, že rostlina ze svahů Hasanu přesně odpovídá starověkému popisu i dochovaným rytinám. Má masivní rozvětvené kořeny, podobné jako u zázvoru; listy podobné celeru; dlouhý a silný stonek, drobné žluté květy a plody ve tvaru obráceného srdce, které na dotek připomínají papír.

Odpovídá i nahořklá pryskyřice, které Řekové říkali laser a přisuzovali jí spoustu zdravotních benefitů. Také v Turecku nalezená Ferula drudeana podle vědců obsahuje protizánětlivé a dokonce protirakovinné složky. Zatím v ní identifikovali třicet tzv. sekundárních metabolitů – organických látek s prokazatelnými léčivými účinky – a očekávají, že další analýza jich odhalí ještě víc.

Silfium nešlo jen tak přesadit

Ani chemickým složením podobnosti nekončí. Podle starověkých textů se rostlina začala objevovat poblíž Velké Syrty (záliv na jihu Středozemního moře u libyjského pobřeží) „bezprostředně poté, co zem promočila průtrž mračen“ a rychle dosahovala velkých výšek.

Miluje ji i dobytek

Když Mahmud Miski rostlinu na hoře Hasan studoval, místní obyvatelé mu vyprávěli, že ji mají ve zvláštní oblibě ovce a kozy.

Tahle zajímavost zase odpovídá popisu ve starověké Pliniově encyklopedii. Plinius uvádí, že se ovce a kozy nejraději pásly právě tam, kde silfion rostl. Ovce prý po jeho pojídání poklidně usnuly, u koz vyvolával kýchání.

Miski sice rostlinu našel víc než tisíc kilometrů od místa, kde měla růst původně, ale i pro jeho nález platí, že zničehonic raší po velkých aprílových deštích. Za měsíc vyroste až do výšky 1,8 metru. Vědec argumentuje také tím, že obě lokality v Turecku, kde se tento druh feruly objevil, staří Řekové obývali a mohli sem rostlinu zanést.

Uznává však, že museli mít buď velké štěstí, nebo výjimečné zahradnické schopnosti, protože podle starověkých zdrojů bylo silfion téměř nemožné kultivovat. Musel se sbírat ve volné přírodě. Hippokratés zmiňuje dva pokusy rostlinu přesadit na řeckou pevninu – oba selhaly. Podobně se nedařilo ani Miskimu a jeho týmu, kteří se rostlinu Ferula drudeana snažili vypěstovat ve skleníku. Povedlo se jim to až díky technice zvané studená stratifikace, při které se semena vystavují chladným a vlhkým podmínkám.

Je to opravdu ona?

Podle Lisy Briggsové z Britského muzea existuje jen jedna možnost, jak ověřit, že se jedná o jednu a tutéž rostlinu. Je nutné porovnat dnešní ferulu s archeologickými pozůstatky silfionu.

Aby byly relevantní, muselo by jít například o nádobu s nápisem „silfion“. Takový nález je podle Briggsové možný – archeologům doporučuje libyjský přístav Susa, ostrov Malta nebo okolí řeckého města Pireus. Všechno to jsou místa, kde by mohly být vraky lodí, které silfion ve starověku převážely.

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

Byla dřív jídla v restauracích poctivější? Jak se v minulosti stravovalo

26. dubna 2024

Pivo nebo dršťková polévka za dvě koruny, guláš za šest. K tomu talíře a ubrusy s logem RaJ....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

Mráz popálil většinu zahrad. Dřeviny obrazí, uklidňuje přírodní zahradník

26. dubna 2024  8:46

Leckde byly plně rozkvetlé ovocné stromy i keře, případně už dokonce měly malé plůdky. Příroda je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

Zrádná krása. Toxiny chrání rostliny před sežráním, člověka mohou zabít

27. dubna 2024

Premium Toxiny v rostlinách je chrání před živočichy, kteří by je chtěli sníst. A ublížit mohou i lidem....

Mráz popálil většinu zahrad. Dřeviny obrazí, uklidňuje přírodní zahradník

26. dubna 2024  8:46

Leckde byly plně rozkvetlé ovocné stromy i keře, případně už dokonce měly malé plůdky. Příroda je...

Byla dřív jídla v restauracích poctivější? Jak se v minulosti stravovalo

26. dubna 2024

Pivo nebo dršťková polévka za dvě koruny, guláš za šest. K tomu talíře a ubrusy s logem RaJ....

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...