VIDEO: Nejvyšší čas ošetřit po zimě růže, aby byly zdravé a bohatě kvetly

  • 0
Růže jsou sice královnami květin, nicméně chtějí svou péči, pokud mají prospívat a dělat radost. Teď už obrážejí a vyhánějí pupeny a je ideální čas na jejich ošetření po zimě. Potřebují nejen prostříhat, ale také pohnojit a pomoci, aby se dokázaly bránit škůdcům.

O praktické rady, jak růže po zimě ošetřit, se v Receptáři prima nápadů na Primě podělila zkušená zahradnice Ludmila Dušková. Na kameru prakticky ukázala, jak se o růžový keř po zimě postarat. 

„V tomto období je nutné prostříhání: růžička začíná odspodu obrážet, začínají se vytvářet pupeny, a proto ji musíme zkrátit. Je třeba odstranit všechny staré, slabé, nefunkční a seschlé větve, které poškodil mráz,“ popsala odbornice s tím, že ideální je růže zastřihávat na pět, maximálně osm oček u hlavních výhonů, a to vždy na vnější očko. Vedlejší výhony pak na tři až pět oček, opět vždy na vnější očko. 

Zjara růže ocení i přihnojení, aby měly dostatek živin na založení květů. Podle Duškové je vhodné kombinované hnojivo obsahující minerály,  guáno, slepičince a kravský hnůj současně. A protože je potřeba kolem keříku odstranit případný plevel, rovnou při okopávání zapravte hnojivo přímo ke kořenům rostliny.

TIP: Aromatická levandule ochrání růže před mšicemi, podobně jako třeba šalvěj. Navíc chrání půdu kolem růží před vysycháním.

Stejně tak by měl růžím prospět i opravdu výživný kompost. A pokud chcete růže ochránit před mšicemi, můžete k nim přisadit levandule či šalvěj, jejichž aroma těmto škůdcům nevoní. Růžím to v sousedství těchto voňavých byliny sluší ještě víc. 

Černá skvrnitost 

Padlí  

Rez

Růže jsou náchylné na celou řadu houbových chorob, z nichž nejzávažnější je takzvaná černá skvrnitost, padlí a rez. A bohužel, jak konstatuje Ludmila Dušková: „Všechny tři přicházejí většinou současně.“ 

S chorobami a škůdci zkuste zatočit bez chemie

Devět tipů na šetrné přírodní prostředky, které vám pomohou zbavit se škůdců a chorob bez použití chemie a zahradničit víc v souladu s přírodou.

K boji za zdravé růže doporučuje použít postřik vhodným fungicidem. „Možná se vám na něj bude zdát příliš brzy, ale na rostlině už jsou rašící očka a právě v nich by mohly zůstat přezimované zárodky houbových chorob,“ dodává. Postřik by měl zdraví růží ohlídat zhruba na dva měsíce.