Devět tipů, jak na zahradě zatočit bez chemie s chorobami a škůdci

aktualizováno 
Proti chorobám a škůdcům můžete použít i prostředky, které jsou šetrné vůči přírodě. Čím dál více majitelů zahrad chce přestat používat chemické prostředky a začít víc zahradničit v souladu s přírodou, popisuje magazín DOMA DNES.

Při ošetřování zahrady můžete použít i přírodní postřiky. | foto: Profimedia.cz

Pokud chcete snížit výskyt chorob a škůdců a přitom byste se rádi vyvarovali chemických přípravků, snažte se napřed zjistit, proč byla rostlina napadena. Příčin, proč se v zahradách tak rychle šíří choroby a škůdci, je řada. 

Fotogalerie

Patří k nim například přehnojování (rostliny mají slabé tkáně, které snadno podléhají napadení). Nevhodné je příliš vlhké nebo naopak příliš suché léto, tuhá zima, příliš husté výsadby (platí to nejen pro zeleninu, ale také pro okrasné rostliny, například pro růže).

Uškodit může i nesprávný agrotechnický postup při pěstování, výběr méně odolných druhů a odrůd či nesprávná volba rostlin pro podmínky zahrady. 

Při opakovaném výskytu chorob a škůdců zjistěte a odstraňte příčiny opakovaného napadení či ohniska nákazy. V některých případech je lépe vytrvalou okrasnou rostlinu vyměnit a pěstovat zcela jiný, odolnější druh, někdy i z jiné čeledi. Některými přírodními prostředky si můžete pomoct sami.

1.Zelená nať z rajčat

V posledních letech je vysoce oceňován příznivý účinek jedovaté natě z rajčat. Existuje několik receptů, jak výhony rajčat využít v boji proti škůdcům. Pro tyto účely používejte jen zdravé listy a výhony. 

V době náletu bělásků pomůže postřik výluhem z rajčatové natě: dvě hrsti louhujte ve dvou litrech studené vody dvě hodiny, postřikujte neředěným výluhem. Odvar ze sušené natě rajčat pomáhá proti škůdcům v sadu i na zelenině: nať usušenou ve stínu rozmělněte. 

Pět lžic sušené rozdrcené natě krátce povařte ve dvou litrech vody. Do patnáctilitrové nádoby nalijte 9 l vody, 1 l vody s rozpuštěným mazlavým mýdlem a 2 l rajčatového odvaru a vše dobře promíchejte. Jako ochranu proti škodlivému hmyzu přípravkem postřikujte koruny stromů a zeleninu.

2.Česnekový fungicid

Proti houbovým chorobám působí desetkrát zředěný česnekový výluh: 500 g česneku louhujte jeden den v 10 l vody. Jiný recept doporučuje postřikovat proti houbovým chorobám neředěným odvarem z česneku v poměru 75 g rozmačkaných stroužků česneku na 10 l vody. Česnek můžete nahradit cibulí.

3.Zelená bramborová nať proti hmyzu

Proti savému škodlivému hmyzu, zejména proti sviluškám, je účinný postřik neředěným výluhem ze zdravé zelené jedovaté bramborové natě. V 10 l vody louhujte 3–4 hodiny 1,2 kg zelené natě nebo 600–800 g suché natě. 

4.Pelyněk pravý zažene dřepčíky

Dřepčíci dokážou zlikvidovat porost brukvovité zeleniny stejně jako lichořeřišnici nebo fialy. Proto mějte v prostorných nádobách připraveny košaté rostliny pelyňku pravého, které dřepčíky odpuzují. 

Rostliny v nádobách stěhujte za ohroženými druhy zeleniny. Postřik neředěným výluhem z kvetoucí natě pomáhá proti mšicím, housenkám a rzi vejmutovkové. 

Příprava výluhu je snadná: jeden den louhujte 300 g kvetoucí natě v 10 l studené vody. Stejně účinný je odvar z 30 g sušené natě zředěný na 10 l. Zákvas z obdobných dávek je účinný proti mšicím a housenkám. Výše uvedenou dávku čerstvé natě v létě zakvášejte 10–12 dní.

5.Dubové listí proti molicím

Odvar z dubového listí je účinný proti molicím: 25 g dubových listů zalijte 1 l vody a nechte jeden den vyluhovat. Potom půl hodiny vařte. 

K postřiku můžete hned použít vychladlý a přefiltrovaný odvar. Přidané smáčedlo (3–4 g mazlavého mýdla) zvyšuje účinek. 

6.Vratič zapudí savý hmyz i mouchy

Postřik výluhu z vratiče celoročně pomáhá proti mšicím, dřepčíkům a různému savému hmyzu. Neředěný výluh nastříkaný na půdu likviduje ponravy, při aplikaci na rostliny pomáhá proti rzi a padlí. 

Vysazené rostliny nebo postřik v době náletu odpuzují obaleče jablečného, běláska zelného a pochmurnatku. Příprava výluhu: 300 g čerstvé natě nebo 30 g suché natě zalité 10 litry studené vody louhujte jeden den.

7.Reveňové lapače slimáků

Proti mšicím a molíkům je účinný neředěný odvar z reveňových listů: 500 g listů na 5 litrů vody. Listy jsou výbornými lapači nepříjemných slimáků: večer je položíte na zem a ráno jen posbíráte a zlikvidujete slimáky.

8.Lopuch zažene housenky

Proti housenkám na brukvovitých zeleninách pomáhá postřik výluhem z lopuchových listů: 3 kg listů zalijte 10 l vody a nechejte tři dny vyluhovat. Potom výluh přeceďte a postřikujte jím rostliny. 

9.Odvar z pálivé papriky

Proti savému hmyzu na venkovních i pokojových rostlinách je účinný postřik odvarem z pálivé papriky: 50–70 gramů velmi pálivé papriky přelijte litrem vody a hodinu povařte. Pak jej nechte celý den vyluhovat v přikryté nádobě. 

Přidejte 3–4 g mazlavého mýdla. Výluh přelijte do láhve. Uložte do ledničky a podle potřeby odebírejte a postřikujte.

Autor:
  • Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte podle kostry, kterému zvířeti patří rentgenový snímek?

Během běžných vyšetření zvířat veterinární lékaři v zoo pořizují řadu rentgenových snímků. Pro ně je to každodenní...

Invaze východních slunéček trápí Česko, místo vysavače použijte smetáček

Invazní druh asijských slunéček se v Česku rozšířil v roce 2006. Od té doby se objevuje během babího léta v mnohých...

Pekelně se soustřeď. Autor pexesa přišel kvůli komunistům o slávu i peníze

Pekelně se soustřeď, neboli pek-se-so. Pexeso. Tak vznikl název hry, kterou milují snad všichni. Jaká je jeho historie?...

Jezevčík je mistrem v balancování, stal se fenoménem internetu

Na hlavě balancuje se vším, co mu tam položíte. Od mrkve přes ruličku toaletního papíru až po hamburger. A jeho...

Malí psi mají povoleno spát v posteli s páníčkem, ukázal průzkum

Kolik lidí v Česku chová psa? Jak velký pes je v Česku nejčastější? A spí čeští psi nejčastěji v boudě, v pelechu nebo...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Británie má plán na radikální snížení emisí uhlíku. Použije k tomu přírodu

Britská Labouristická strana představila svůj nový nápad, do roku 2030 bych chtěla 25 procent území Spojeného...

Chaloupku v podhůří doplnili zahradou se spoustou místa pro bonsaje

Každá zahrada má svůj příběh, nikdy není hotová a pořád se mění. Platí to i pro zahradu pana Františka a jeho ženy,...

Pozor na teplotu vody. Když klesne pod patnáct stupňů, zazimujete bazén

Pokud neohříváte vodu například pomocí tepelného čerpadla nebo nemáte bazén zakrytý, blíží se doba, kdy ho bude třeba...

Víkendová zahrada v horách je oázou klidu s respektem k přírodě

Příběh zahrady v krásném místě na okraji Železných hor a Vysočiny, nedaleko skanzenu Veselý kopec, se začal psát ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz