Zahrada jako miniarboretum, kde se cítíte jako Alenka v říši divů

aktualizováno 
Čtyři roky se zdají pro nějaké zásadní změny na zahradě jako krátká doba, přesto ji lze za tu dobu změnit zcela zásadně. Přesně takovým příkladem je miniarboretum u Holubů ve Staříči na Frýdecko-Místecku.

Pečlivě vydlážděné cestičky jsou tu hlavně kvůli návštěvníkům. | foto: Jiří Savinec, e-knihovnicka.cz

Ivana a Radek Holubovi, kteří se od jara do podzimu nezastaví, tu zahradničí už dvacet let. Věnují se jak své unikátní dendrologické sbírce více než dvou a půl tisíce druhů rostlin, kterou by jim nejedna botanická zahrada mohla závidět, tak  zájemcům o okrasné rostliny. Ti si buď přijedou miniarboretum prohlédnout pro inspiraci, nebo sami touží po nějakých přírůstcích do vlastní zahrady. 

Království za bytelnou kovanou bránou

Před čtyřmi lety, kdy jsem zahradu Holubových viděl poprvé, ještě vypadala úplně jinak. Zahradní partie byly ve fázi rozpracování a měly podobu louky, takže rozlohu "kultivované zahrady" opticky zmenšovaly na relativně přijatelnou úroveň. Teď už je zřejmé, že majitelé proměně pozemku naprosto propadli.  

Fotogalerie

Miniarboretum obsahuje úctyhodné množství kamenů ve skalkách a kolem jezírek: podle majitelů je jich přibližně 330 tun.

Jenže tam, kde na uměle navršených hromadách půdy s kameny, štěrkem a mulčem původně převažovaly šedé a tmavě zemité barvy, dnes bují zapojená, převážně jehličnatá zeleň v desítkách, možná stovkách tónů. Člověk se tam může na vlastní oči přesvědčit, jak úžasně pestrá a navrch proměnlivá může být zelená barva.

Jakési "hnědé hory" s nedávno vysazenými keříky a stromky se posunuly o kus dál, přesněji výše do svahu. Naštěstí je již zřejmé, kde tato rozpínavost jednou skončí, protože hranici pozemku na straně hlavního vstupu zvýraznila mohutná zeď složená z gabionů. Prolomená je v místě vstupu monumentálními kovanými železnými vraty, které ze všeho nejvíc připomínají bránu do pevného hradu.  

TIP: Louka plná voňavých květin

Zaregistrovali jste v trávníku ve své zahradě zajímavé či vzácné druhy kvetoucích bylin, které chcete zachovat? Nechte jim trochu času, aby stačily odkvést a případně se vysemenily a dál rozrostly. Stačí travní porost v těchto místech obsekávat až do doby, kdy začnou jejich lodyhy žloutnout a odumírat. Pak teprve místo posečte.

Proměnila se i protilehlá strana zahrady, byť ne již tak výrazně, protože je na ní od samého počátku les. Radek už dříve prozradil, že jednou tu bude opravdový ráj hajniček a dalších krátce kvetoucích květin. Své přání už si také splnil, jsou tam.

Holubovi se se svou zahradou rozpínají především nahoru do svahu, který je součástí poddolovaného území v důsledku těžby černého uhlí. Jedinou nevýhodou takového místa je, že se nelze spoléhat na zásoby spodní vody za účelem zálivky.  

Radkovi s Ivanou to nevadí, chtějí v této partii nakombinovat okrasné dřeviny s travnatými plochami. Dokonce z původní květnaté louky zachovávají několik kruhových částí, jež od jara průběžně obsekávají a nechávají je odkvést. Což je další zajímavý moment pro návštěvníky zahrady: právě takové trávníky se dnes těší velké oblibě.

Tuto a další zahradu najdete v aktuálním čísle měsíčníku Knihovnička zahrada.

Autoři:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Český kuchař si vyzkoušel, jak se vaří v nejlepší restauraci na světě

Stát se součástí týmu kuchaře a gastronomického vizionáře Reného Redzepiho (na...

Dva měsíce dřiny v kuchařském nebi. V restauraci, která byla čtyřikrát vyhlášena jako nejlepší na světě podle slavného...

Sázejte původní druhy dřevin, jinak ptáci nebudou mít co do zobáku

Kvetoucí dřišťál obecný - náš původní druh - je zdrojem potravy jak pro hmyz....

Ptáci ve městech strádají kvůli sázení exotických dřevin v parcích. Ty totiž vytlačují původní druhy, které jsou...

Drsný bengálský kocour Max potřebuje vybít baterky, radila trenérka

Před návštěvou Kláry byl Max postrachem domácnosti: napadal ostatní tři kočky...

Manželé Raškovi z Třince postupně poskytli domov čtyřem nechtěným šelmám. Ke třem klidným kočkám přibyl jako poslední...

Cihla budoucnosti ušetří přírodu i peníze. Vyrobí ji z hlíny a kalu

Cihly vyrobené z recyklovaného kalu z čistíren odpadních vod.

Se zajímavým nápadem přišli vědci z australské univerzity RMIT. Když se cihlářská hlína smíchá s deseti až pětadvaceti...

Další z rubriky

Čekejte na stálou teplotu pod osm stupňů. Pak je čas na sázení česneku

Když česnek, tak český (22. března 2012, Praha)

V půlce listopadu přichází ideální čas na sadbu česneku. Vypěstujte si kvalitní český paličák na celý příští rok, stačí...

OBRAZEM: Užijte si krásný podzim, inspirujte se, ochutnejte dýně

Přes třicet druhů dýní, ať už jsou využitelné v kuchyni či určené pouze na...

Přes třicet druhů dýní, ať už jsou využitelné v kuchyni či určené pouze na okrasu, lze tento víkend a celý následující...

Začalo klání o Evropský strom roku. České barvy hájí stoletá lípa z Moravy

Zádvorská lepa - Lípa svobody, Velké Opatovice, Česká republika

Lípa svobody z Velkých Opatovic na Blanensku, loňský vítěz populární národní ankety Strom roku, bojuje v silné...

Pronájem kanceláře 73m2
Pronájem kanceláře 73m2

náměstí Míru, Litvínov - Horní Litvínov, okres Most
10 500 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz