Druhý červnový víkend otevře i stoletou klášterní zahradu v Plzni

  17:11aktualizováno  17:11
Desítka běžně nepřístupných zahrad v Plzeňském kraji se o víkendu 8. a 9. června otevře. Lidé se podívají například do zahrady kláštera dominikánů na Jiráskově náměstí v Plzni na Slovanech, do Luftovy zahrady či do arboreta Sofronka. Mnohde je připraven i program.

Během víkendu 8. a 9. června bude pro veřejnost otevřena i zahrada kláštera dominikánů na Jiráskově náměstí v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Loni se návštěvníkům otevřela pouze Luftova zahrada. "A také arboretrum Sofronka. Letos je tedy program nabitější," podotkla Tereza Pelclová ze spolupořádajícího Nadačního fondu Zelený poklad. Upřesnila, že akce vznikla už v devadesátých letech ve Velké Británii. Na organizaci se podílí i Správa veřejného statku města Plzně.

Podle Pelclové je cílem některé z uzavřených zahrad otevřít pro veřejnost trvale. "Na všech místech bude zároveň probíhat veřejná sbírka, která k tomu má přispět. Peníze půjdou vždy do místa, kde se vyberou. Pokud to bude třeba v klášterní zahradě na Jiráskově náměstí, půjdou na postupnou obnovu a otevírání klášterní zahrady," konstatovala.

Právě tuto zahradu nyní využívá sousední Masarykova škola. "Využíváme ji pro pobyty dětí ve školní družině, při hodinách pěstitelských prací i pro další, které se dají odučit v přírodě. Zároveň tady máme i odloučené pracoviště 51. MŠ, která zahradu také využívá," informovala ředitelka školy Marta Jakešová.

Připomněla, že žáci v projektu nazvaném Kreativní demokratická škola zpřístupnění zahrady navrhovali a po dohodě s dominikánským řádem se o to nyní i snaží.

Klášterní zahrada na Jiráskově náměstí slaví letos sté výročí, během Víkendu otevřených zahrad bude přístupná v sobotu od 9 do 17 hodin, v neděli pak od 10 do 15 hodin. Uskuteční se tu i prodejní výstava, jež nabídne více než 70 druhů bylin a léčivých rostlin. Připravena je i ochutnávka bylinkových čajů či keramická dílna.

Pro ty, kteří přijdou do Luftovy zahrady, je připraveno v sobotu od 15 hodin hudební vystoupení Komorního sboru českých muzikantů. Lidé se tu mohou zúčastnit i komentovaných prohlídek s průvodcem. V sobotu bude otevřeno od 10 do 18 hodin, v neděli se bude zavírat o dvě hodiny dříve.

"Připravená je i ukázka balkonových truhlíkových květin a výstava obrazů malíře Josefa Černého, který právě sem chodí často malovat," láká Petr Kuták, správce Luftovy zahrady, která je pro veřejnost otevřená každou první středu v měsíci.

K akci se připojily školní zahrady v Prusinech a Zbiroze

Lidé se mohou těšit také na rekonstruovanou zahradu za Gymnáziem na Mikulášském náměstí i tady se budou konat komentované prohlídky. Zahrada bude od příštího školního roku veřejnosti přístupná vždy jeden den v týdnu, zatím však není jasné který.

Otevřen bude také hřbitov Všech svatých na Roudné a arboretrum Sofronka. Připojily se i některé zahrady školní nebo školkové, konkrétně ta u MŠ pro zrakově postižené a děti s vadami řeči v Plzni na Doubravce, i některé mimoplzeňské.

Otevřená bude například stará školní zahrada v Prusinech u Nebílov na Plzeňsku či ukázková přírodní zahrada ve škole ve Zbiroze na Rokycansku.
Další informace o akci naleznete na internetových stránkách zde. 

Nejčtenější

Slavia měla kopat dvě penalty, v Plzni bylo podle komise vše v pořádku

Brankář pražské Sparty Florin Nita (vpravo) se natahuje po míči, který má v...

Slávističtí fotbalisté v nedělním derby proti Spartě (1:1) měli dostat výhodu dvou pokutových kopů za fauly na...

KOMENTÁŘ: VAR liga. Přesně opak toho, co jsme od videa chtěli

Rozhodčí Karel Hrubeš ukazuje žlutou kartu sparťanskému brankáři Florinu Nitovi...

Fotbalové derby Slavie proti Spartě opět odhalilo, co českému fotbalu nejvíc chybí: transparentnost. Kdyby existovala...

Kovář se loučí: Jsem pyšný na kluky v Plzni, ale asi zkusím zahraničí

Jan Kovář v dresu Plzně

Po prosincovém návratu z Ameriky vytáhl Plzeň až ke špičce extraligy. Jediná výhra ho dělila v play off od postupu do...

Na D5 havaroval kamion, dálnice u Rokycan ve směru na Plzeň byla zavřená

Havárie dvou kamionů na D5

Nehoda kamionu uzavřela časně ráno dálnici D5 u Rokycan ve směru na Plzeň. Policisté odkláněli dopravu mezi exity 50 až...

Humor má v sobě vždycky mít ostrost a vyhraněnost, říká herec Neužil

Filmový festival Finále v Plzni navštívil herec Václav Neužil. Diváci ho v...

Jednou z hereckých osobností, které navštívily plzeňský filmový festival Finále, je Václav Neužil. Rodák z krajské...

Další z rubriky

Dálnici D5 zablokovala nehoda. Srazily se dva kamiony a dvě auta

Nehoda na dálnici D5 u Rokycan, srazila se čtyři vozidla - dvě nákladní a dvě...

Dálnici D5 u Rokycan ve čtvrtek v podvečer zablokovaly tři dopravní nehody. Osobní auto tam nejprve vyjelo z dálnice a...

Zlatého ledňáčka si z festivalu Finále odvezli tvůrci snímku Domestik

Sošku za nejlepší celovečerní hraný a animovaný film získalo drama Adama...

Přes čtrnáct tisíc diváků navštívilo letošní 32. ročník filmového festivalu Finále v Plzni. O Zlaté ledňáčky bojovalo...

Ke třem ze 44 přepadení se přiznal jiný, bankovního fantoma ale nepustí

Krajský soud v Plzni zamítl žádost Václava Urbana o obnovu procesu. Ten byl za...

Krajský soud v Plzni zamítl obnovu procesu Václava Urbana, který si odpykává desetiletý trest za loupežná přepadení 44...

Najdete na iDNES.cz