K bubnové sekačce můžete připevnit plachetku, aby byla tráva pěkně nařádkovaná.

K bubnové sekačce můžete připevnit plachetku, aby byla tráva pěkně nařádkovaná. | foto: Motor Jikov

Na sena i běžnou údržbu s bubnovou sekačkou. Do terénu s variátorem

  • 7
Bubnová sekačka se hodí všude tam, kde se předpokládá jen občasné sečení trávy. Anebo pro toho, kdo chce trávu sušit a používat ji na krmení domácího zvířectva.

Bubnové sekačky jsou ideální pro lidi, kteří potřebují obhospodařovat větší plochy, na kterých však nechtějí pěstovat anglický trávníček. Počítají se sekáním například jen dvakrát ročně, stejně jako se sekalo dřív.

První seč (sena) byla zhruba v červnu, kdy tráva narostla až do metru výšky a mohla se na stojanech usušit. Pak přišlo zpravidla letní horko a již podstatně nižší tráva se sekala zhruba v srpnu - otavy. A pokud to počasí dovolilo, sekaly se koncem září i druhé otavy, aby jednak bylo dost sena na zimu a aby louka byla čistá bez stařiny, která pak brání jarnímu sečení.

Ne každý má malé domácí hospodářství, bubnovku tak využijí i klasičtí chalupáři, kteří dávají před pěstěným trávníkem přednost přirozenějšímu porostu.

Podobné sekání lze samozřejmě zvládnout i kosou nebo křovinořezem. Je však otázkou, zda jsme dostatečně fyzicky zdatní, abychom zvládli například tisíc metrů louky s kosou v ruce. Zda ji umíme například i správně naklepat a nabrousit.

Cenově máte šanci sehnat bubnovou sekačku pod hranicí 20 tisíc, takže vychází jen o pár tisíc dráž než profesionální křovinořez. Na podobné plochy si nevystačíte s malým hobby modelem křovinořezu za pět tisíc korun.

"Jenže jen takto podle ceny to nelze srovnávat. Jde i o manuální zátěž, kterou při práci s křovinořezem každý nezvládne, pak je s bubnovkou daleko menší námaha. Na velikosti pozemku totiž nakonec až tak úplně nezáleží. Důležitá je výška porostu a četnost sekání. Pokud bude porost o něco vyšší, přesto ale pravidelně udržovaný, tak i křovinořez zvládne větší plochu. Pokud ale budete sekat neudržovaný nebo přerostlý porost, tak je vhodnější volbou bubnová sekačka," říká Michal Makalouš ze společnosti Mountfield.

Dvojbubnová je zbytečně drahá

Bubnové sekačky jsou určeny na velké plochy, takže zde obecně platí, že čím větší záběr, tím lépe. Podmínkou je, aby to zvládla pohonná jednotka, nesmí docházet k hlcení stroje. Běžně mívají jednobubnové sekačky šířku záběru kolem 60 centimetrů.

Zdálo by se tedy, že optimální by na velké plochy byla dvojbubnová varianta. Pro běžného uživatele je však cena těchto strojů příliš vysoká (až čtyřnásobek jednobubnové sekačky), přičemž záběr se zvýší jen 2x. Navíc se jedná o poměrně robusní a těžký stroj s problematickou manipulací.

Malozemědělci navíc používají na větší plochy profesionální techniku a běžní uživatelé, kteří nechtějí trávu sušit, si v této cenové kategorii již mohou vybrat cepový mulčovač, při jehož použití odpadá nutnost shrabovat posečený porost.

Pro koupi uvažte periodu sečení i terén

Podstatná je velikost plochy, kopcovitost, perioda sečení. Čím těžší podmínky a delší perioda, tím výkonnější by měl stroj být. Nicméně i pro menší plochy je vhodnější silnější stroj (rozhodně s pojezdem), kdy máte zaručenou výkonovou rezervu – cenové rozdíly již nejsou tak výrazné.

Výkon motoru u bubnové sekačky by měl přesáhnout pět koní. U těchto strojů platí, že čím více, tím lépe. Sledujte také konstrukci bubnovky. Čím větší výška žacího bubnu, tím vyšší porosty bude schopná zvládnout. Tomu je přizpůsobený i tvar předního krytu, který trávu usměrňuje optimálním úhlem k žacím nožům.

Pokud máte rovinatý terén, nemusíte se zabývat pojezdovými koly. Ve svažitém a nerovném terénu rozhodně vybírejte stroj s většími foukanými koly. Mívají hrubší šípový vzor a tím i lepší záběr do svahů, neprokluzují.

A pokud neplánujete sekání jako trénink fyzičky, rozhodně se nenechejte zlákat mírně nižší cenou bubnovky bez pojezdu. "Pokud by ji přeci někdo chtěl, tak bych doporučil použití jen na rovinatém povrchu s výškou trávy maximálně 30 cm. Rozhodně tento stroj není určený pro starší a fyzicky slabší lidi," dodává Makalouš.

Důležité vychytávky

Porosty, pro které jsou určené bubnové sekačky, vykazují časté změny hustoty porostu, mění se často sklon terénu, vlhkost podkladu. To vyžaduje i reakci ze strany obsluhy změnou záběru či zastavením, aby nedošlo k zahlcení stroje.

To právě umožňuje variátor, kde si navolíte rychlost přesně takovou, jakou potřebujete, a to bez nutnosti zmenšit záběr nebo zastavit. To je proti současným strojům obrovská výhoda.

Konstrukce variátoru spočívá ve dvou řemeničkách s proměnným průměrem a speciálním řemenu mezi nimi. Změnou průměru jedné řemeničky se mění díky pružině průměr té druhé a dochází ke změně převodového poměru – na výstupu se pak mění rychlost.

Některé modely také umožňují připojit za ně sulku, tedy vozík se sedátkem. Vždy ale konzultujte, zda je motor dostatečně výkonný na to, aby zvládl nejen rotační práci bubnu a pojezd, ale utáhl k tomu i stokilového chlapa.

Sledujte i počet žacích nožů. Většina strojů mívá dva až čtyři, jen výjimečně více. Čím větší počet nožů, tím menší je jejich opotřebení a zlepšuje se navíc i kvalita sekání. Tím větší musí být také výkon motoru. Například šestinožový model Vario má motor o výkonu 7,5 koně a tím je připraven do prakticky každého terénu.