Současný rekordní úlovek je největším zaznamenaným úlovkem na prut. Rybář cestoval společně s dokumentaristy Danielem Vagenknechtem a Josefem Šafaříkem.
"O té rybě jsme věděli, spatřili jsme ji už při minulém natáčení," líčí Jakub Vágner. "Potápěli jsme se totiž s kameramanem do devítimetrové jámy a když jsme byli zhruba v polovině, vypadalo to, jako by u dna na velkých kamenech ležely ryby. Jenže kameny se pak pohnuly a byli to dva obří sumci," vypráví.
Tehdy se mu podařilo chytit menšího z nich, ale věděl, že "na něj čeká" i ten větší. "Teď jsme ho snadno rozeznali, už tehdy měl místo typických vousů jen krátké špičky, poškozené od rybářů."
Poranění podle něj vzniklo v důsledku svérázného způsobu lovu domorodců. "Oni se té ryby bojí, tudíž kvůli potravě loví dynamitem. Takže ani my jsme si nebyli jisti, zda tu rybu zastihneme ještě na živu," vzpomíná.
Pravěkou rybu goonch domorodci nazývají ďáblovým sumcem. Podle jejich informací pojídá zbytky mrtvých lidských těl vhazovaných podle místních zvyků do řeky. Byly dokonce zaznamenány případy, kdy sumec napadl i živé lidi.
Vágner tímto úlovkem pokořil svůj vlastní světový rekord z roku 2009, kdy ulovil jedince o váze 75 kilogramů. Tehdy se na cestu vypravil na popud televizního kanálu National Geographic v rámci svého mapování obřích sladkovodních ryb, kterým hrozí vyhynutí (více informací zde).
O životě této ryby toho přírodovědci mnoho nevědí. Tmavý skvrnitý goonch totiž žije ve velkých hloubkách a najít ho je velmi obtížné. Vágnerovy obří úlovky tak přírodovědcům pomáhají odhalit další tajemství tohoto podivného tvora.