Na mělčině je nejlepší šance ulovit candáta. Jde po malých rybkách

aktualizováno 
Voda je stále ještě dost prohřátá, a proto se drobné rybky drží na rozsáhlých mělčinách, ke kterým míří i hladoví dravci. Pokud se do těchto míst vydáte v noci, máte velkou naději, že ulovíte candáta. Stačí tomu jen přizpůsobit taktiku lovu.

V noci používám ozvučené woblery. | foto: Viktor Krus

Mělčiny jsou naprosto ideálním místem k lovu dravých ryb v teplejších obdobích roku. Vodní predátoři sem míří za početnými hejny malých rybiček. Candáti pak vyjíždějí za kořistí nejčastěji při západu slunce a v noci. S úbytkem slunečních paprsků se smečky těchto krvelačných dravců tlačí víc ke břehu a zuřivě napadají vyděšená hejna rybek.

Pokud se rozhodneme lovit candáty, musíme si nejdříve najít ideální místa k lovu. K atraktivním úsekům patří místa, na kterých leží padlé stromy či potopené pařezy. Velmi nadějné jsou i mělčiny, přes které se táhnou nejrůznější terénní zlomy v podobě starých řečišť či hlubokých jam.

Osobně však nejčastěji vyhledávám místa, jejichž dno pokrývá kamení. Právě tady je velká šance na úspěch, protože takhle tvrdé dno přitahuje candáty jako magnet.

Zkuste i twistera

Při lovu na mělčinách používám starý a osvědčený postup. Při západu slunce, kdy je ještě dostatek světla, navazuji těžší nástrahu (například twister), kterou házím dále od břehu.

Fotogalerie

Drobné rybičky jsou totiž stále ještě rozptýleny po celé šířce mělčiny, takže dravci mohou lovit skutečně kdekoliv. Tudíž při dalekých hodech mám mnohem větší možnost chytat na větším prostoru a efektivněji tak hledat dravce.

Pro lov candátů v těchto chvílích mám v oblibě trochu nápadnější barvy. Nejčastěji navazuji bílé či žluté twistery. Čemu ovšem přikládám větší váhu, je vedení gumy. Twistera se snažím protahovat celým vodním sloupcem, takže nejprve špičkou nástrahu dostanu výše ode dna, a poté ukončením navíjení nechám twistera spadnout ke dnu. Candáti totiž mnohdy napadnou nástrahu při jejím klesání.

Na mělčiny s umělou rybkou

S postupem času slunečního světla ubývá. Teď nastává ta pravá chvíle na woblery. Na mělčinách nejčastěji používám plovoucí modely, které pracují v hloubce maximálně dvou metrů. Zbarvení umělé rybky neřeším, neboť to v černočerné tmě nehraje zase až tak velkou roli. Důraz kladu na jiné vlastnosti nástrahy, především pak na její chod a ozvučení.

Při lovu v noci mám v oblibě woblery s agresivním chodem. Díky němu nástraha vysílá mnohem intenzivnější signály ve vodním prostředí a lépe tak na sebe strhává pozornost dravců. Pro lov candátů velice často používám ozvučené woblery, které mají v sobě ukrytý mechanismus, který při vedení nástrahy ve vodním prostředí vydává zvuk, například chrastění. I tato vlastnost nástrahy může přispět k vytouženému záběru.

V situacích, kdy lovím v extrémně mělké vodě, používám jinou metodu: plovoucí woblery, které nemají zase až tak agresivní chod, a proto se nedostávají tak rychle do své pracovní hloubky. Nástraha díky pomalejšímu chodu nenaráží tak často o dno, ale velice pěkně pracuje i v malé hloubce. Takovou nástrahu navazuji ve chvílích, kdy dravci v noci natlačují drobné rybičky až úplně ke břehu.

Autoři:

Nejčtenější

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Vrcholným projevem kočičí lásky je olizování, prozradila expertka

Kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Kamkoliv přijde, usadí se na zem, aby měla co nejblíž ke kočkám, kterým rozumí jako málokdo. Většinou si ji zvou k těm,...

Nejjednodušší zabezpečení domu a bytu. Funguje pravidlo pěti minut

Podle průzkumu zloději většinou volí okna nebo terasy ze zahrady, kde mají čas...

Cena vybavení v domácnosti je mnohdy vyšší, než se předpokládá. Když se sečte hodnota elektroniky, nábytku, vybavení...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Rybáři budou od dubna chytat déle. Liberálnější návrh však neprošel

Jaro přináší k vodám naději, v březnu se doposud mohlo chytat jenom od 5 do 21...

Po bouřlivých debatách mezi rybáři se s účinností od 1. dubna 2018 upravuje denní doba lovu ryb na mimopstruhových...

VIDEO: Tisíce rybářů na dírkách. To je největší rybářský závod na světě

Takto to každoročně vypadá na Brainerd Jaycees Ice Fishing Extravaganza.

Brainerd Jaycees Ice Fishing Extravaganza je největší zimní charitativní závod na světě, kde se sejdou tisíce rybářů na...

Císařským řezem vytáhl rybář z mrtvého žraloka téměř stovku mláďat

Císařským řezem vytáhl rybář téměř 100 mláďat z mrtvého žraloka

Během pouhých devíti minut dostal rybář Mathew Orlov na australském pobřeží z břicha mrtvé žraločí matky téměř stovku...

Najdete na iDNES.cz