Povodí Moravy vypustilo do řeky dalších 2 000 jeseterů, kteří v dospělosti...

Povodí Moravy vypustilo do řeky dalších 2 000 jeseterů, kteří v dospělosti mohou dosáhnout délky 125 cm při hmotnosti 19 kg. | foto: Povodí Moravy

Povodí Moravy vysadilo malé jesetery. Zkouší, zda se rozmnoží

  • 2
Povodí Moravy pokračuje ve snaze navrátit jesetera malého do moravských řek. Cílem projektu je po šesti letech vytvořit reprodukce schopné hejno asi dvou tisíc jedinců.

Každým rokem (2017–2021) vysazuje Povodí Moravy 5 000 mladých jeseterů do české části řeky Moravy a Dyje. Do řeky putují mláďata jesetera malého, která se vylíhla a odrůstala ve speciální kontejnerové líhni na Dunaji ve Vídni.

Jeseter malý je jeden z vývojově nejstarších druhů ryb objevujících se v Česku.

„Tato zvláštní starobylá ryba s protáhlým tělem dosahuje pohlavní dospělosti již okolo čtvrtého roku života, což je velmi dobrý předpoklad k tomu, abychom již v době trvání projektu docílili založení populace dospělých jedinců, která se dokáže sama reprodukovat,“ slibuje si generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. 

Dva tisíce jeseterů malých bylo vysazeno do Dyje nedaleko zámečku Pohansko na Břeclavsku. Do návratu chráněného druhu Povodí Moravy investuje celkem 18 000 eur.

Od roku 2018 také probíhá monitoring vysazených ryb. O výskytu jeseterů se Povodí Moravy dovídá z hlášení úlovků jeseterů, které zasílají rybáři. Povinnost o tomto informovat je uvedena v pravidlech rybolovu na příslušných rybářských revírech, stejně jako povinnost ulovené jesetery opětovně vypustit zpátky do řeky. 

Jeseter malý

Jeseter malý (Acipenser ruthenus) je sladkovodní ryba, jeden z vývojově nejstarších druhů ryb objevujících se v Česku. Předpokládá se, že se tyto ryby vyvinuly před 200 miliony let a žijí na Zemi od dob dinosaurů v téměř stejné podobě, jako je známe dnes. Jeho výskyt je však velmi sporadický, a proto je chráněn zákonem.

Zdroj: Wikipedie

„Výskyt jeseterů se sleduje také výrazně vědečtější metodou. Jako základní byla zvolená hydroakustická telemetrie, která umožňuje sledování ryb na dálku a je vhodná zejména pro větší řeky. Dosud bylo vypuštěno 29 označených ryb. Celkem je plánováno vypustit 45 ryb s hydroakustickými značkami. Pro sledování těchto ryb bylo letos nainstalováno 6 stálých přijímačů podél Dunaje na úseku z Vídně po vodní dílo Gabčíkovo,“ říká Gargulák. Hydroakustické značky budou mít různé velikosti, 15 bude mít životnost půl roku a 30 více než rok.

Cílem celého projektu je obnovení populace jesetera v Dunaji a jeho přítocích vytvořením reprodukce schopného hejna této vzácné ryby. Celkem projekt potrvá pět let, během kterých vodohospodáři vypustí do řek 25 000 jeseteřích jedinců. 

Pro perspektivní vývoj samostatně se udržující populace je nutné identifikovat a dlouhodobě zajistit klíčová stanoviště. V rámci projektu se proto plánuje průzkum celého úseku Dunaje alespoň dvakrát měsíčně aktivním sledováním s použitím lodí. 

V následujících měsících bude vypuštěno několik značených ryb i do střední Moravy. V druhé polovině letošního roku bude proto aktivní sledování rozšířeno i na Moravě a každé dva měsíce se bude kontrolovat, zda ryby migrují také řekou Moravou.