Tygr ussurijský, jak ho jen málokdo uvidí.

Tygr ussurijský, jak ho jen málokdo uvidí. | foto: Václav Kučera, ZOO Tábor

Před těmito zuby se mějte na pozoru. Unikátní snímek tygra ussurijského

  • 3
Jako zubní lékař si mohl připadat fotograf, kterému se povedl neobvyklý snímek tygra ussurijského v táborské zoo. Samec Rocky byl zřejmě v dobré náladě, protože přišel až k oplocení svého výběhu a – aniž k tomu byl vyzván – doširoka otevřel na příchozího svoji tlamu.

Užaslý reportér naštěstí zachoval chladnou hlavu a pohotově stiskl spoušť fotoaparátu. Díky jeho chladnokrevnosti tak můžeme vidět tygrovi až do chřtánu, což se hned tak někomu nepovede.

„V ZOO Tábor fotím pravidelně, ale je to vždycky jenom otázka náhody. Nic víc za tím nehledejte, žádné aranžování. Vždycky jenom čekáte na okamžik, kdy to přijde,“ říká fotograf Václav Kučera, který je autorem snímku.

Je to také tím, že jako fotograf amatér se sice fotografováním neživí, ale jako nadšenec už se automaticky dívá na svět jakoby přes hledáček fotoaparátu. „V zoo fotím pravidelně, takže jsem pochopitelně ostražitý a automaticky hledám ty nejvhodnější okamžiky. A občas z toho vyjde něco pěkného,“ suše konstatoval.

Tygr ussurijský (nazývaný také sibiřský, amurský, altajský, korejský, mandžuský) je největší kočkovitá šelma na světě. Váží 150 až 300 kilogramů a jeho tělo dosahuje délky 2,7 až 3,8 metru. Patří k nejvíce ohroženým druhům zvířat, v přírodě se vyskytuje v jihovýchodní Asii, kde žije už jen zhruba 600 kusů. 

V zoologických zahradách na celém světě jich žije asi tisícovka. Druhové jméno pochází z jeho domoviny kolem ruské řeky Ussuri, která tvoří státní hranici mezi Ruskem a Čínou. 

Takto probíhalo páření tygrů ussurijských v pražské zoo:

30. ledna 2010

V přírodě se živí lovem jelení zvěře a divokých prasat, skolí ovšem i dospělého medvěda. V nouzi mu jako potrava poslouží menší hlodavci a ptáci či ryby. Letos devítiletý Rocky v táborské zoo denně zbaští devět kilogramů masa, nejčastěji hovězího.

Tohoto majestátního tygra můžete u nás vidět i v dalších zoologických zahradách. Například v Zoo Praha, ale i v Hluboké nad Vltavou, ve Zlíně, v Plzni nebo Olomouci a dalších městech.