Psi zachraňují životy i honí pašeráky. Toto jsou letošní psí hrdinové

  • 8
Dokázali zachránit lidi pokoušející se o sebevraždu či bojující o život po zdravotním kolapsu. A fenka Cama se dokonce stala postrachem pašeráků zvířat v Africe. Zaplatila za to ovšem životem. Teď i jí patří i cena Statečné psí srdce 2017, popisuje týdeník 5plus2.

Fenka Cama se stala postrachem pašeráků zvířat v Africe.

Když se na konci března udělovala ocenění Statečné psí srdce 2017, možná vůbec největší pozornost patřila fence, která ovšem na oslavě psího hrdinství už být nemohla. Zahynula totiž spolu s dokumentaristou, který o ní natáčel film.

Tou fenkou byla Cama. V hlavním městě afrického Konga Brazzaville, které je jedním z center černého obchodu se zvířaty, děsila tamní pašeráky. Dokázala totiž spolehlivě „vyčenichat“ upytlačenou slonovinu. A nejen tu, ale také maso a kůže divokých zvířat, jako jsou primáti, antilopy či luskouni.

Psí slečnu na africkou misi vytrénovala zkušená českolipská kynoložka Hana Böhme, jež měla prvního psa už v osmi letech. Tehdy jí v pražské holešovické tržnici za vydatného pláče a neúnavných proseb koupil voříška za padesátikorunu její otec.

Psům se od té doby věnuje pořád a když přišla nabídka pomoci s pátráním po pytlácích v Africe, vyrazila s vycvičeným belgickým ovčákem právě tam. „Cama byla můj nejlepší pes. Vše jí šlo strašně rychle, už jako dvouměsíční štěně uměla vyhledávat šupiny luskounů. Nikdy na ni nezapomenu,“ říká Hana Böhme.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Hovořit o fence bohužel musí v minulém čase. Cama totiž za svou službu zaplatila životem. Její úspěšné pátrání a pověst mezi pytláky zaujaly před několika lety slovenského dokumentaristu Matúše Jankoviče, který o ní začal připravovat film.

Když se filmař v polovině roku 2016 vracel spolu se dvěma psovody a psy z divočiny do Brazzaville, narazil do jejich džípu místní taxík. Džíp se převrátil a jak slovenský dokumentarista, tak Cama svým zraněním podlehli. Cama má dnes následovníky – vlastní potomky, kteří v Kongu bojují proti vyhynutí vzácných zvířat. Psí dáma tak letos obdržela ocenění Spící srdce alespoň „in memoriam“.

Fena belgického ovčáka Cama (na snímku s chovatelkou Hanou Böhme) byla vůbec prvním vycvičeným českým psem, který pomáhal v boji proti černému obchodu se zvířaty i slonovinou.

Rex zachránil našemu dědovi život

Rex zachránil život seniorovi, když dostal infarkt.

Capůrkovi z jižních Čech měli při volbě čtyřnohého psího společníka Rexe obrovské štěstí. A nejen oni. Naproti přes dvorek totiž bydlí jejich děda s babičkou a Rex s dědou jsou velcí kamarádi.

Chodili spolu krmit slepice, kontrolovat včely na louku, děda sekal trávu a Rex chytal myši. Loni na jaře se však dvouletý Rex rozštěkal a nechtěl přestat.

Capůrkovi vyšli na dvorek a snažili se psa uklidnit. Jenže spatřili dědečka, jak leží na zemi ve dveřích svého domku. Starého pána zradilo srdce.

Za chvíli už ho záchranáři vezli do nemocnice. „Dědovi selhalo srdíčko, dostal kardiostimulátor a musel absolvovat dvě operace. Když jsme za ním přijeli do nemocnice, vyprávěli jsme mu o Rexíkovi, jak nás přivolal. Děda se tomu divil, ale byl moc rád,“ říkají Capůrkovi.

Dnes už 82letý pán zase s Rexem chodí ven, dobrácky si s ním povídá a Rex, který dostal cenu za „záchranný čin neslužebních psů-laiků“, ho nutí vstát z postele a jít na procházky za jakéhokoliv počasí.

War našel nešťastníka na stromě

Služební pes War zavedl psovoda k sebevrahovi, kterého se podařilo zachránit.

Když loni v červenci zazvonil na policii v Chebu telefon, rozjelo se pátrání po muži, který se podle slov své přítelkyně může pokusit zabít. V severočeských lesích začalo pátrání, ale úspěšné nebylo.

Kriminalisté si proto vyžádali pomoc psovoda Luboše Šmolíka se služebním psem Warem. A právě War stopu zachytil a dovedl psovoda ke stromu, kde ve výšce pěti metrů seděl muž s provazem kolem krku.

Dali se do řeči, nešťastník se rozpovídal o svých problémech a nakonec slezl. Za záchranu člověka dostal War i jeho pán cenu v kategorii Záchranný čin služebních a záchranářských psů.

Přestala dýchat, Chuck přivedl pomoc

Asistenční pes Chuck zachránil své paní život. Zavolal pomoc, když přestala dýchat.

Ve vzdáleném koutě chodby, kam není příliš vidět, leží na zemi žena. Jmenuje se Marie Macková a nedýchá. Její srdce přestává bít.

Vedle ní je ve žluté pracovní vestě asistenční pes Chuck. Podle výcviku má ležet u paničky po celou dobu bezvědomí. Jenže něco ho nutí vydat se hledat pomoc. Váhá, pomalu vstává a vyrazí za roh do dlouhé chodby až k otevřeným dveřím. Vrazí do kanceláře a donutí dvě ženy ho následovat.

Ty Marii obracejí na záda, následuje masáž srdce a žena začíná dýchat. Je pondělí, 26. června 2017, 13:41 hodin a Marie vděčí svému psovi Chuckovi za život. 

„Trpím od 16 let opakovanými kolapsovými stavy v důsledku rychlého poklesu krevního tlaku. Léky to nejde korigovat. Chuck mi život zachránil už několikrát,“ podotýká Marie, jejíž pes dostal cenu Pomáhající srdce.

Díky Jůlince mám pro co žít

Jůlinka dokázala svou paní vyvést z depresí.

Soňa Szwajnochová bývala zdravotní sestrou, závodila na kole, dálkově studovala a starala se o malého Honzíka (8 let) a Kačenku (6 let). Když se rozešla s tátou dětí a soud je svěřil do jeho péče, propadla hluboké depresi a bála se chodit ven.

„Nakonec jsem se rozhodla, že takhle to dál nejde a potřebuji parťáka, který mě donutí vstát z postele,“ říká mladá žena. Pořídila si štěně zlatého retrívra Jůlinku, ale kvůli depresi i pokusům o sebevraždu se musela léčit.

Otec se s dětmi odstěhoval před dvěma lety daleko na Moravu a Soňa je nechce vytrhávat z prostředí, kde si zvykly. Vídá je tak jednou za dva týdny. „Chci se vrátit zpátky na vysokou školu, aby jednou děti mohly být na mámu pyšné, i v tom mi pomáhá Jůlinka.“

„Loni jsem s ní složila canisterapeutickou zkoušku. Je to takový můj anděl strážný a já teď díky ní mám pro co žít. Vím, že na to nejsem sama,“ říká Soňa. Jůlinka za tyto služby získala jedno z hlavních ocenění psích hrdinů za rok 2017.