Selkirk rex je mladé americké kočičí plemeno, v Evropě je zatím raritou

aktualizováno 
Vzácná americká kočka s netradičním jménem se v České republice prozatím nevyskytuje. V Evropě je to prozatím zcela nové plemeno přivezené teprve před pár lety.

V České republice se selkirk rex zatím nechová. | foto: Archiv Rachel Nélissen

Historie selkirk rexe se začala psát před třiceti lety. Každého nepochybně zaujme svojí vlnitou srstí a láskyplnou povahou.

Vznik plemene byla jedna velká náhoda

Tato málo známá kočka je poměrně mladá a její vznik je zcela náhodný. Poprvé se kadeřavý gen přirozeně objevil v roce 1987 v Montaně u kočičky známé jako Miss de Pesto z útulku, která je pramatkou všech žijících selkirků. 

Fotogalerie

Koncem 80. let minulého století se Miss de Pesto a černému perskému kocourovi narodila kromě obyčejných koťat i tři kudrnatá. Ta nesla po matce tento dominantní gen, a jednalo se tak o novou mutaci, která vznikla zcela přirozeně. 

Není zcela jasné, jaký je pravý původ pojmenování. Některé zdroje uvádí, že název Selkirk pochází od stejnojmenného názvu hory vyskytující se v místě původu první kočky s tímto genem. 

Jiné zdroje tvrdí, že Selkirk je jméno nevlastního otce chovatele Jeriho Newmana, u něhož se narodila zmíněná první tři kudrnatá koťata. V Evropě je chov zatím v plenkách, jeho popularita však pomalu, ale jistě narůstá.

Jiný než ostatní „rexové“

Selkirk rex se řadí spíše k větším robustnějším kočkám se silnou kostrou. Od ostatních rexů, jako je například devon či cornish rex, selkirk rex, se liší. 

Na rozdíl od nich má jeho srst normální délku a místy mu nechybí, jak je právě u jiných rexů běžné. Je zvlněná a na omak plyšová a vyskytuje se ve dvou variantách – krátké a dlouhé. 

Může se vyskytovat ve všech barevných variantách. Vousky na tlamičce jsou stejně jako srst zatočené. Při větší délce se vousky mohou lámat – stejně jako například u sphynxů.

U nás se zatím nechová

V České republice se nevyskytuje žádná chovatelská stanice selkirk rexů. O tomto plemeni však dodala informace Rachel Nélissenová, žijící v Belgii. Její chovatelská stanice nese název „du Mont Royal“. 

Zajímavosti

  • Cena koťátka tohoto plemene se v zahraničí pohybuje od 1 000 do 1 800 eur (25-46 tisíc korun).
  • Ihned po narození lze u koťátek pozorovat nápadně zvlněnou srst včetně vousků, což je ihned bezpečně odliší od klasicky osrstěných koťat.

„Chovám je tři roky. Poprvé jsem se se selkirk rexem setkala na výstavě koček a naprosto jsem se do něj zamilovala,“ přiznává a pokračuje: „Pak jsem na internetu narazila na osobní stránku slavného kocoura Pompouse Alberta, který je představitelem tohoto plemene, a osud byl zpečetěn.“

Podle chovatelky je tato kočka přítulná a láskyplná. „Zbožňuje kontakt s lidmi a ráda sleduje vše, co její milovaný majitel dělá. Cokoliv budete dělat, selkirk rex vám bude pomáhat,“ popisuje. 

Nerad zůstává velmi dlouho sám, a pokud si jej delší dobu nevšímáte, vyžádá si vaši pozornost jemným mňouknutím. Jeho společenská povaha a neobyčejná trpělivost z něj dělá výborného rodinného mazlíčka. 

S dětmi nemá žádný problém. Naopak si jejich přítomnost užívá. Je však důležité si uvědomit, že dítě musí s kočkou zacházet ohleduplně a citlivě, nikoliv jako s hračkou. K jiným kočkám je selkirk rex kamarádský, a to samé platí i u psů.

Selkirk rex je klidné a vyrovnané plemeno. Je dosti tolerantní a vyzařuje z něj něžnost a roztomilost. Miluje, když si může hrát a ještě víc, pokud si s ním hraje jeho majitel. Je to vskutku citlivá kočička, která ihned zaujme svým extravagantním vzhledem lákajícím k pomazlení.

Srst je na údržbu nenáročná

Péče o selkirk rexe není náročná. Srst by se měla alespoň 1× týdně vyčesat, aby se nezacuchala a aby se zbavila odumřelých chlupů. „Pokud však nevidíte žádný uzlík v chlupech, česání není nutné,“ radí chovatelka. 

Na rozdíl od jiných plemen rexů selkirk líná. Koupání není nutné, pouze pokud je kočka výrazněji znečištěna. Každý týden je vhodné zvířeti prohlédnout uši, jestli nejsou zanesené a případně je vyčistit.

Obecně je toto plemeno zdravé. Ojediněle se může vyskytnout onemocnění srdce nebo ledvin a také dysplazie kyčelního kloubu. Je důležité vždy vybírat koťátko po zdravotně testovaných rodičích z prověřených chovatelských stanic. Průměrná délka života se pohybuje okolo 15 let.

Připraveno ve spolupráci s Rachel Nélissenovou (www.chatteriedumontroyal.com).

Autoři:
Témata: Kočky, kocour, Montana, Belgie

Nejčtenější

VIDEO: Velikonoční nádivka nesmí chybět u žádného slavnostního stolu

Zlatavá velikonoční nádivka by měla být s chutí másla, uzeného masa a plná...

Dobrá nádivka je hotový poklad. Uvnitř nadýchaná, zvenčí krásně dozlatova zbarvená. Máslová, s vůní uzeného masa a...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve velikonočních tradicích

Kraslice Jaroslavy Vaňousové z Chebu zdobené drátkováním

Velikonoční svátky výrazně provázejí tradice. Mnohé z nich se ale udržují pouze lokálně a některé zvyky dokonce už...

I do té nejmenší zahrady ve městě lze dostat hloubku. A pořádnou terasu

Jakmile trvalkový podrost a keře zesílí a rozrostou se, jednotlivá místa v...

Co bych za takovou zahradu dal, napadne asi téměř každého obyvatele velkoměsta, jež po zahradě marně touží, nad obrázky...

Máte větší pozemek a nechce se vám sekat tráva? Pořiďte si lamu

Lama má přední zuby pouze na dolní čelisti.

Lama krotká a lama alpaka jsou stále oblíbenější díky svojí nenáročnosti a všestrannosti. Jejich chov je poměrně...

Mikroplasty už nejsou jen ve vodě, vědci je našli i v alpském ledu

Mikroplasty jsou přítomné prakticky všude - zde v podobě polyesterových...

Vědci studující čistotu vzduchu v pyrenejských Alpách zažili šok, když našli vzorky mikroplastů v horských oblastech...

Další z rubriky

Kavalír King Charles, královský mazlík pro samotáře i velkou rodinu

Kavalír King Charles španěl

Tohoto ušlechtilého a inteligentního anglického psího krasavce si oblíbila už zhruba před 400 lety šlechta. Z původně...

VIDEO: Pomoc s péčí o srst vaše kočka ocení. Při línání dvojnásob

Na pravidelné vyčesávání kočku zvykejte už od koťátka. Bere to pak jako...

Kočky sice patří k nejčistotnějším mazlíčkům, přesto to neznamená, že se domácnost s kočkou vyhne boji s vypadanými...

Hmyz jako netradiční mazlíček. Je ideální pro alergiky

Larva nosorožíka druhu Megasomamars setrvává v larválním stádiu tři až pět let.

Pro mnohé jsou mazlíčci z hmyzí říše tak trochu netradiční. Někdo by řekl strašidelní nebo dokonce odporní. Tito...

Najdete na iDNES.cz