„Proti gustu...“ Znáte to, každého přitahuje, či dokonce fascinuje něco jiného. A jako někdo má psa nebo kočku, tak někdo jiný chová hady a jiného přitahují pavouci. Koníček jako každý jiný, ale chtěli byste „to“ mít doma?
Pokud ano, pak vězte že jako každé jiné zvíře, i pavouk potřebuje ke svému životu ideální podmínky a zacházení, v tom vám nejlépe poradí zkušený chovatel. Každopádně je tedy přinejmenším dobré vědět, o jaký druh pavouka se jedná, a nakolik je případně nebezpečný jeho jed. Protože i pavouk vás může kousnout, případně zasáhnout žahavými chloupky – pokud je má. Ano, je samozřejmě možné brát ho do ruky, ale jen s maximální šetrností.
Na sklípkana vám stačí plastová krabička, uteče jen výjimečně |
Slečna na úvodním videu si mazlíčka lezoucího působivě po jejím obličeji sice nevybrala zrovna mezi sklípkany, nicméně velikostí si s nimi tato pavoučí krasavice z čeledi malooček (Sparassidae, které mimochodem žijí i u nás), s tělíčkem připomínajícím kraba, zrovna nezadá. Po obličeji by si ho nechal lézt určitě jen málokdo a ani podle osloveného odborníka to rozhodně není pavouk na mazlení. Koneckonců, podívejte se, jakými lovci maloočky umějí být.
27. října 2016 |
Podle autorů videa jde konkrétně o pavouka z rodu Holconia, druhové jméno nelze s jistotou z videa určit. Většinou to nebývají moc agresivní pavouci, a proto se celkem často na sítích objevují videa, jak si s nimi lidé hrají.
Pavouka dovezeného s banány si v pražské zoo množí. Už i kousl |
Úplně dobrý nápad to však není. Byť se nejedná o agresivní pavouky, tak v případě nevhodné manipulace člověka kousnout mohou. A i když většina těchto druhů nemá pro člověka nebezpečný jed, jejich kousnutí může být velmi nepříjemné, zejména v případě alergické reakce. Navíc jde pořád o živou bytost a neměli bychom je takovým „blbnutím“ trápit. Koneckonců maloočce na úvodním videu už chybí jedna noha. Kde a proč o ni asi přišla...?
Jsou pro člověka všichni pavouci jedovatí?Pavouci jsou fascinující zvířata, o nichž se člověk může dozvědět spoustu zajímavého. „Nicméně není vhodné brát je do rukou, každá manipulace je pro ně zbytečným stresem. Navíc se občas stává – hlavně u dětí či u jedinců, kteří se pavouků bojí – že se leknou a pavouka pustí. To zejména u dobře vykrmených sklípkanů může znamenat, že jim praskne zadeček a pavouk následně uhyne,“ přimlouvá se zoolog Vít Lukáš, aby lidé své mazlíčky kvůli senzaci zbytečně nestresovali třeba právě nesmyslným lezením po obličeji. A jak je to u pavouků s jedovatostí? „Například většina u nás žijících pavouků má pro člověka tak slabý jed, že bychom kousnutí téměř necítili. A existují i pavouci, kteří jedovou žlázou nedisponují vůbec, například čeleď Uloboridae,“ vysvětluje zoolog. V případě doma chovaných pavouků doporučuje si nejprve zjistit, zda je ten který druh pro člověka potenciálně nebezpečný. „Už jen mezi sklípkany jsou druhy, které mají pro člověka velmi mírný jed, například z rodu Grammostola či Brachypelma. A pak druhy, které mají jed výrazně silnější – například rod Poecilotheria. Zejména u alergiků by tyto druhy mohly způsobit závažnější potíže: mohou kousnout, případně si lze vypěstovat alergii na žahavé chloupky některých amerických druhů,“ upozorňuje Vít Lukáš. |
Nejen zápřednice, i další pavouci v Česku umějí bolestivě kousnout |