Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Orangutanům sice přestavují ložnice, ale užijete si je víc než dřív

  0:04
Přípravy pro příchod nového chovného samce Pagyho a tím i nového partnera pro samici Mawar jsou v pavilonu Indonéská džungle v plném proudu už dva měsíce a ještě nějakou dobu potrvají. Nicméně jak stávající rodinka orangutanů sumaterských, tak návštěvníci Zoo Praha už na změnách vydělali.

Nejprve totiž prošla úpravami vnitřní expozice, v níž měli orangutani dříve přístup do klidného chráněného podloubí s jeskyní, kam oko návštěvníka jen tak nedohlédlo. A také toho patřičně využívali, zvláště Mawar se tam po narození malé Diri před dvěma lety schovávala téměř celé dny (více čtěte zde). Ale nejen ona, pohodlné hnízdo si tam rád stavěl i její syn Gempa, se kterým se do Prahy přistěhovala v roce 2011 z ostrova Jersey (více zde).

Orangutani si užívají lana

Do chráněného podloubí se už teď nedostanou, bylo pro ně uzavřeno, zato jim pracovníci zoo zpřístupnili i menší z ostrovů (ten dříve obýval samec Káma, první orangutan sumaterský narozený v českých zoo, který zemřel v požehnaném věku krátce po narození Diri).

Oba ostrovy propojili pomocí lan a kmenů, po kterých orangutani zkušeně šplhají přes vodu, a to včetně malé, teprve dvouleté samičky Diri. Ta, pokud zůstane na jednom z ostrovů sama a není si úplně jistá, zda přechod přes vodu zvládne, zavolá jednoduše na mámu Mawar, která pro ni kdykoliv ráda dojde.

Gempa miluje „oblečení“. V kusech textilu leze po parkosech i přes vodu.

A hlavně byl konečně využit obrovský prostor pod vysokou kopulí pavilonu, do kterého teď mohou po navýšených parkosech šplhat. „Až ve výšce sedmi osmi metrů jsme jim vytvořili hnízda, která teď moc rádi okupují. Spí tam jak v noci, tak přes den, protože tam mají svůj klid. I přesto, že jsou tak návštěvníkům v podstatě pořád na očích,“ konstatuje Vít Lukáš, kurátor primátů. Je ale samozřejmě rozdíl, jestli je zastihnete akční, nebo jen při lenošení či spánku.  

„Nejvíc si je návštěvníci užijí po krmení, které probíhá třikrát denně,“ radí kurátor, kdy jsou všichni tři orangutani nejživější. Tedy hned ráno zhruba po deváté hodině, pak těsně po poledni a kolem třetí hodiny odpoledne.

Jakmile bude hotové zázemí, může dorazit Pagy z Bratislavy

Teď probíhají úpravy v zázemí, aby prostory kompletně odpovídaly potřebám pro chov orangutanů, protože část z nich donedávna obývali giboni lar, které tu chovali spolu s orangutany. „Jakmile budou ložnice upraveny pro orangutany, což by mělo být zhruba do měsíce, nebude nic bránit tomu, aby se do Prahy nastěhoval nový chovný samec Pagy, který přijde z Bratislavy,“ těší se kurátor.

Pagy přitom pro pražské chovatele nebude neznámým přírůstkem. „Pagy je původně naše mládě po samci Kámovi a samici Upitě, i když se narodil v Hodoníně v době, když se tento pavilon stavěl,“ vysvětluje Lukáš.    

Právě Pagy je onen rošťák, který se v lednu 2010 postaral o nezapomenutelný zážitek tehdy čerstvému řediteli pražské zoo Miroslavu Bobkovi. Podařilo se mu totiž natolik rozhoupat lano, po kterém šplhal, že se přes vodní kanál přehoupl až do návštěvnického prostoru (více o stěhování Pagyho do Bratislavy čtěte zde).

„Po stopách Jiřího Jandy“

V pátek 24. dubna uplyne 150 let od narození zakladatele a prvního ředitele pražské zoologické zahrady prof. Jiřího Jandy. Zoo Praha si významné výročí připomene od pátku do neděle speciálním programem pro návštěvníky (více zde).

Zakladatel Zoo Praha profesor Jiří Janda.
Zakladatel Zoo Praha profesor Jiří Janda.

Zakladatel Zoo Praha profesor Jiří Janda

Pagy časem nahradí v roli partnera samice Mawar samce Padanga, otce malé Diri, který nečekaně uhynul v prosinci 2013 (více zde). Do té doby se ale musí vyřešit umístění dospívajícího Gempy do jiné chovné skupiny, což záleží na koordinátorovi záchovného programu. Dva samci by se pohromadě nesnesli. 

Proto se stávající skupina bude ještě nějaký čas se samcem Pagym střídat v ložnicích a ve výbězích, vnitřním i venkovním. Přes tzv. seznamovací mříže ale budou moci být v kontaktu - uvidí se, ucítí se, jen na sebe nedosáhnou. 

„Musí se také počkat, až Diri ještě trochu povyroste, alespoň do jejích tří let, aby se zabránilo případné infanticidě - tedy záměrnému usmrcení - ze strany samce Pagyho,“ vysvětluje kurátor Lukáš. Ve volné přírodě jde o normální jev, samci se tak zbavují potomstva, které není jejich. Chrání tak svoje geny.   

Kdy uvidíte pražské orangutany sumaterské konečně i venku?

Venkovního výběhu si orangutani začnou užívat, až se venkovní teploty trochu ustálí. „Diri je ještě poměrně malá, dokud mohou noční teploty spadnout k nule, tak je ven raději nepouštíme. Pokud by zůstali na noc venku, mohl by z toho být nějaký zdravotní problém,“ vysvětluje kurátor. 

Dalším důvodem jsou dosud probíhající stavební úpravy. Jakmile ty skončí, nebude už pobytu orangutanů venku nic bránit.  

Loni se s ohledem na roční Diri do venkovního výběhu návštěvníci podívali až v červnu:

21. června 2014

 

Autor:
  • Nejčtenější

Zima, kdy umrzaly uši a v centru Prahy leželo deset týdnů na 30 cm sněhu

V posledních desetiletích zažíváme mírná zimní období – teploty přes den kolem nuly, v noci slabý mráz, sněhu minimum, přesto to často vnímáme jako diskomfort. Naši předkové museli vydržet tuhé...

Pražská zoo zahajuje stavbu Arktidy za tři čtvrtě miliardy. Ukázala vizualizace

Dvaadvacátého ledna začne pražská zoologická zahrada s výstavbou nového pavilonu Arktida pro lední medvědy. Ředitel zahrady Miroslav Bobek podepsal smlouvu se zhotovitelem, firmou Metrostav DIZ....

Hlasujte pro roztomilé mazlíčky, hrají o kočičí krmivo. Můžete získat knihu

Lednové hlasování o nejroztomilejší mazlíčky je v běhu a čtenářské hlasy rozhodnou o tom, kdo se bude radovat z kvalitního kočičího krmiva značky Pro Plan. Zalistujte galerií a vybírejte zvířecí...

Křen vyhání nemoc z těla. Český ženšen, který najdete v každé kuchyni

Křen, typický svou ostrou chutí a nezaměnitelnou vůní, patří k uzenému, k vuřtům i do omáčky. Je také cenným pomocníkem v přírodní medicíně. Tento kořen má totiž opravdu jedinečné účinky.

Jedna zálivka bakterií promění i vaši květinu v čističku vzduchu

Las Vegas (Od zpravodaje Technet.cz) Biotechnologický startup Neoplants předváděl na veletrhu CES výsledek šestiletého výzkumu. Bakteriální zálivku Power Drops, která má dokázat znásobit schopnost rostlin čistit vzduch od škodlivých...

Zabijačka mívala jasný scénář, kdo měl ruce, pomáhal. A všichni se najedli

Maso bylo vzácnost, a tak když se poráželo v zimě prase, sešla se u toho celá vesnice. Pod taktovkou řezníka pracoval, kdo měl ruce, a nakonec za to dostal i pořádnou výslužku. Vše mělo předem daný...

17. ledna 2025

Zmrzlina je raketový motor pohánějící generace. Eskymáci ji vyrábějí z tuku

Zmrzlina patří k pochutinám, na které si snadno vytvoříte závislost. Bez ohledu na zeměpisnou šířku či roční období pro ni má slabost daleko více lidí než pro hranolky, popcorn nebo pizzu. I když...

17. ledna 2025

Vyrobte si domácí levandulové voňavé mýdlo. Možností je celá řada

Udělejte radost vlastnoručně vyrobeným voňavým mýdlem sobě nebo někomu druhému. Není to zase tak složité, v zimě je na takové tvoření víc času a je to vlastně takový aktivní relax, navíc k tomu...

16. ledna 2025

Osm tipů, jak udržet koberec stále jako nový

Koberce různých tvarů a velikostí najdete v každé druhé domácnosti. Zútulní prostor, ale dá se s nimi dělat i víc, jen musí být dokonale čisté.

16. ledna 2025

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Hrachovcová nafotila akty s Hynkem Čermákem. Není to jen o tělech, říká

Tatérka a koučka Kateřina Kaira Hrachovcová (50) má postavu dvacítky. Postavit se před objektiv herce Hynka Čermáka...

Sebevraždu jsem měl naplánovanou do detailů, líčí lékař Tomáš Šebek

Premium Kdyby nešel na medicínu, možná by letěl chirurg Tomáš Šebek na Mars. Tvrdí, že si umí zorganizovat čas, baví ho...